Datum:

mont-saint-michel-uvod-683

Spojte své cesty do zahraničí s výletem na některý z nejkrásnějších hradů. V Evropě, na našem starém kontinentě, jsou desítky a stovky romantických hradů a sídel, lákajících davy cestovatelů, fotografů a filmařů z celého světa. Vybíráme pro vás ty nejkrásnější.

Za devatero horami a devatero řekami leží:

Skotský hrad Eilean Donan

Skotský hrade Eilean Donan

Tak se jmenuje malý ostrůvek a zároveň i hrad na západě Skotské vysočiny. Byl postavený na útesu nad jezerem Loch Duich v roce 1230 Alexandrem II. jako ochrana před Vikingy. S pevninou ho spojuje jen klenutý široký most.

Hrad je pojmenovaný po irském biskupovi Donanovi, který podle historiků žil na tomto ostrově a pomáhal místním obyvatelům. Během jasných dní je možné dohlédnout až na další ostrov, Skye. Eilean Donan je údajně nejčastěji fotografovaný hrad v celém Skotsku. Kromě fotografů a návštěvníků přitahuje každoročně také svatebčany a filmaře.

Skotsko je však středověkých hradů plné až po okraj barelu, ve kterém zrají spolu s whiskou. Narazit na kamenné hradby proto v této krásné zemi není nic neobvyklého, a Eilean Donan není jediným důstojným cílem okouzleného cestovatele po této zemi.

Schválně si přečtěte našeho průvodce Skotskem.

Francie – hrad Mont Saint-Michel

Francie, Mont Saint Michel

Dalším pozoruhodným evropským hradem je Mont Saint-Michel v Normandii. Je považovaný za středověký zázrak, protože je postavený na kamenném vrcholku uprostřed odlivových pláží a tekutých písků. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je přibližně čtrnáct metrů, což je nejvíce v celé Evropě.

Mont Saint-Michel sloužil jako opatství a býval oblíbeným cílem poutí. Až do roku 1879 u něj museli poutníci čekat na odliv, jinak by nebylo možné ke klášteru dojít. Pak byl postaven vysoký násep a vstup do hradu je díky němu přístupný po celý den.

Proto už není ostrovem v pravém slova smyslu, ale přílivovým poloostrovem. Přitahuje miliony turistů ročně a říká se, že je po Paříži druhým nejnavštěvovanějším místem Francie.

Na ostrově najdete hrad, i přilehlá stavení v křivolakých středověkých uličkách.

Španělsko - hrad Coca

španělsko, hrad Coca

Španělsko je ideální destinací pro milovníky hradů, protože jich tam po celé zemi rozeseto něco kolem šesti tisíc. Mnohé úchvatné památky španělské středověké velmoci je možné navštívit dodnes.

Například v provincii León najdete hrad Coca, který nechal postavit sevillský arcibiskup v 15. století. Původně sloužil jako pevnost, ale byl tak luxusně vybavený, že byl považován spíše za palác. V jeho architektuře se snoubí gotika a styl Mudéjar. Ten vychází z islámského umění a architektury a používá světlé materiály, které navozují dojem, že jsou stavby postavené z písku.

Španělsko – hrad Alcázar v Segovii

Hrad Alcazar ve Španělsku

Tradičněji vypadající hrad Alcázar de Segovia byl kdysi klíčovou středověkou pevností pro obranu španělského království, a jeho výzdoba je neméně opulentní. Býval oblíbeným sídlem kastilských monarchů.

Tuto původem muslimskou vojenskou pevnost převzali do svých rukou španělští křesťané po dobytí města Segovie kolem roku 1090 n.l. Od té doby hrála významnou roli během historie španělské monarchie.

Po požáru v roce 1862 byla přestavěna do současné zámecké podoby. Ta je charakteristická vitrážovými okny, bohatými jídelními a tanečními sály a postelemi s baldachýny.

Návštěvníci si mohou prohlédnout mnoho sálů, i chodeb s leštěnými brněními, pár tajných chodeb i věže s výhledem na náměstí zámecké zahrady.

Rakousko – hrad Hochostertwitz

Hrad Hochostertwitz

Tento hrad se tyčí na vrcholku skály kousek od hranic se Slovinskem. První zmínky o něm sahají až do 9. století. Hrad zaujímal strategickou polohu v době, kdy se rozpínala Osmanská říše.

Na přelomu 16. a 17. století byl proto několikrát poškozen během nájezdů tureckých vojsk. Jeho majitel, Georg von Khevenhüller (jeho rod vlastní hrad dodnes), se tehdy rozhodl postavit ochranné opevnění. Nechal vybudovat čtrnáct bran na šest set metrů dlouhé přístupové cestě k hradu. Od té doby již hrad nebyl nikdy dobyt.

Doporučujeme vám zastavit se v tamní kovárně - přes čtyři sta padesát let ji vede jeden rod, který dodává svá díla i do Vatikánu.

Německo – hrad Hohenzollern 

Německo hrad Hohenzollern

Německá královská dynastie Hohenzollern sídlí ve Švábsku už od 11. století na nádherném zámku, který se vypíná nad místními mlhami ve výšce 855 m nad mořem. V průběhu staletí byl na tři krát přestavěn, naposledy v neo-gotickém a francouzském stylu 19. století.
Je jedním z nejvíce navštěvovaných hradů v Německu a má všechno, co na obydleném hradě má být – paláce, sály, nádvoří a impozantní brány, i knihovnu a kapli, zasvěcenou sv. Michalovi.

Rumunsko – hrad Corvin

Hrad Corvin v Rumunsku

Do seznamu nejkouzelnějších hradů Evropy samozřejmě patří také hrad z Drákulova kraje. Tato pevnost se nachází ve městě Hunedoara a je největší gotickou stavbou v celém Rumunsku.

Byla postavená a vytesaná do skály ve 14. století na místě předešlého římského opevnění. V polovině 15. století se o obnovu hradu zasloužil uherský regent se svým synem Matyášem Korvínem.

K hradu vede jediná cesta po úzkém mostě na vysokých kamenných pilířích nad třicet metrů vysokým vodním příkopem. Odměnou za tento dobrodružný vstup do hradu, ze kterého má mnoho lidí závrať, je prohlídka interiérů, věží, věžiček a několika muzeí.

Litva – hrad Trakai

Hrad Trakai v Litvě

Tato baltská země není nejčastější volbou Čechů, kteří plánují dovolenou. O tom, že to je velká škoda, vás může přesvědčit právě tento hrad ve stejnojmenné obci. Byl vybudovaný kolem roku 1400 a je obklopený několika jezery, proto se mu říká vodní hrad.

Několik století sloužil jako sídlo šlechticů a od 18. století byl vězením. Pak se z něj staly trosky. Jeho podoba z 15. století je dílem rozsáhlé rekonstrukce, která trvala od konce 2. světové války do 90. let minulého století.

Jezera zajišťovala hradu nedobytnost, stejně jako tomu bylo u výše zmíněného Eliean Donan ve Skotsku. Leží jen třicet kilometrů od Vilniusu a je jednou z nejvýznamnějších památek této země. Na ostrov se dostanete po lávce pěšky, nebo na kole.

Itálie – Castello Miramare

Itálie, hrad Miramare

Pouhých 30 minut jízdy severně od Terstu, se v srdci kraje Friuli Venezia-Giulia nachází novo-gotický hrad z 19. století, Castello di Miramare. Byl postavený pro rakouského arcivévodu Ferdinanda Maxmiliána a jeho ženu, Charlotte Belgickou.

Hradní pozemky u jadranského pobřeží mořem zahrnují mořskou pláž a francouzský park s exotickými stromy z celého světa, a například i sfingu, dovezenou z Egypta. Je to rozkošné sídlo plné drahé exotiky.

Irsko - hrad Rock of Cashel

Irsko, hrad Rock of Cassel

Rock of Cashel je zřícenina hradu v hrabství Tepperary na jihu Irska, kde králové sídlili už od roku 370. Najdete ho deset kilometrů od města Cahir. V rozhlehlých pláních vás na první pohled zaujme skála Rock of Cashel.

Legenda praví, že ďábel, který si zrovna ukousl kus pohoří, zahlédl v těchto místech svatého Patrika, jak se chystá postavit kostel. To ho tak rozčílilo, že ukousnutou skálu znechuceně vyplivl. Tak vznikla Rock of Cashel, která byla v prvním tisíciletí duchovním centrem celé oblasti.

Na tomto místě můžete obdivovat průřez irskou architekturou - irské kříže, hrad, katedrálu, středověkou věž a románský kostel. Je ojedinělé, že stojí tak těsně vedle sebe.

Maďarsko - hrad v Egeru 

Eger v Maďarsku, hrad

Jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí Maďarska najdete devadesát minut vlakem od Budapešti. Hrad byl postavený ve 13. století po mongolském vpádu, ale většina dnešní stavby vznikla později. V areálu hradu stojí bývalý biskupský palác s muzeem historie města.

Hrad Eger se proslavil úspěšnou obranou proti turecké armádě roku 1552 a jako dějiště slavného historického románu Egerské hvězdy, podle kterého byl natočený stejnojmenný film. Kromě prohlídky hradu a vyhlídky na celé město se zajděte podívat také na kasemata, labyrint chodeb vytesaný do skály pod hradem.

Německo – hrad Cochem

Hrad Cohem v Německu

Město Cochem se nachází na dolním toku řeky Mosely a je vyhlášenou vinařskou oblastí. Možná vám něco říká pojem Moselské ryzlinky.

Nad historickým centrem města a zrestaurovanými hrázděnými domy se vyjímá pozdně gotický hrad. Původní stavba je stará přes tisíc let. V roce 1689 byl hrad zničen při obléhání.

Na konci 19. století byl zrekonstruován do jeho současné neogotické podoby a vybaven renesančním a barokním nábytkem. Od té doby je nejnavštěvovanější památkou v údolí řeky Mosely.

Po prohlídce hradu se můžete zastavit ve městě na náměstí Markplatz s barokní radnicí a v posledním hořčičném mlýně v Evropě. Je to unikát, který stojí za návštěvu.

 

Aby byla vaše cesta za nejkrásnějšími hrady v Evropě jako z pohádky, sjednejte si před odjezdem kvalitní cestovní pojištění. Nepředvídatelným situacím nezabrání, ale zajistí vám vždy absolutně královskou péči.

 

Zdroje: wikipedia.com, svetadily.cz, rekreant.cz, turistika.cz, cestovinky.cz, cestoweb.cz

Další články

Malta – barokní ostrov, kam můžete v zimě odjet za teplem

Slavné souostroví Malta láká cestovatele v létě i v zimě. Kdy tam vyrazit? Jakým měsícům se vyhnout? Co tam vidět? V čem je Malta unikátní? A jaké jsou její největší atrakce?

malta-ostrov

Skipasy, dojezdy, ubytování – aktuální čísla!

Připravili jsme pro vás přehled cen skipasů a ubytování ve vybraných lyžařských střediscích v Rakousku, Itálii a Francii. Také poradíme, jakou trasu zvolit při dopravě autem.

mountlands-683x346