Nejkouzelnější hrady Evropy
22. 3. 2017

S jarem je tu slunce, teplejší počasí a … otevřené brány do hradů! Vaše cesty do zahraničí tak můžete spojit s výletem na některý z nejkrásnějších hradů v Evropě, které lákají návštěvníky, fotografy a filmaře z celého světa. Abychom kouzlo těchto památek podpořili, vybrali jsme jich pohádkových 9. Které to jsou?

Za devatero horami a devatero řekami leží:

Eilean Donan ve Skotsku

Tak se jmenuje malý ostrůvek a zároveň i hrad na západě Skotské vysočiny. Byl postavený na útesu nad jezerem Loch Duich v roce 1230 Alexandrem II. jako ochrana před Vikingy. S pevninou ho spojuje jen klenutý široký most. Hrad je pojmenovaný po irském biskupovi Donanovi, který podle historiků žil na tomto ostrově a pomáhal místním obyvatelům. Během jasných dní je možné dohlédnout až na další ostrov, Skye. Eilean Donan je údajně nejčastěji fotografovaný hrad v celém Skotsku. Kromě fotografů a návštěvníků přitahuje každoročně také svatebčany a filmaře.

Mont Saint-Michel ve Francii

Dalším pozoruhodným evropským hradem je Mont Saint-Michel v Normandii. Stejně jako jeho předchůdce patří jeho jméno (v překladu Hora sv. Michala) ostrovu i hradu. Je považovaný za středověký zázrak, protože je postavený na kamenném vrcholku uprostřed tekutých písků. Rozdíl výšky mořské hladiny při přílivu a odlivu je přibližně čtrnáct metrů, což je nejvíce v celé Evropě. Mont Saint-Michel sloužil jako opatství a byl oblíbeným cílem poutí. Do roku 1879 museli poutníci čekat, až přijde odliv, aby mohli ke klášteru dojít. Pak byl postaven vysoký násep a cesta je díky němu přístupná kdykoli. Proto už není ostrovem v pravém slova smyslu, ale přílivovým poloostrovem. Přitahuje miliony turistů ročně a říká se, že je po Paříži druhým nejnavštěvovanějším místem Francie.

Hrad Coca ve Španělsku

Španělsko je ideální destinace pro milovníky hradů, protože jich tam stojí kolem šesti tisíc. A tyto památky španělské středověké velmoci je možné navštívit dodnes. V provincii Segovia najdete hrad, který nechal postavit sevillský arcibiskup v 15. století. Původně sloužil jako pevnost, ale byl tak luxusně vybavený, že byl považován spíše za palác. V jeho architektuře se snoubí gotika a styl Mudéjar. Ten vychází z islámského umění a architektury a používá světlé materiály, které navozují dojem, že jsou stavby postavené z písku.

Hochostertwitz v Rakousku

Tento hrad se tyčí na vrcholku skály kousek od hranic se Slovinskem. První zmínky o něm sahají až do 9. století. Hrad zaujímal strategickou polohu v době, kdy se rozpínala Osmanská říše. Na přelomu 16. a 17. století byl proto několikrát poškozen během nájezdů tureckých vojsk. Jeho majitel, Georg von Khevenhüller (jeho rod vlastní hrad dodnes), se tehdy rozhodl postavit ochranné opevnění. Nechal vybudovat čtrnáct bran na šest set metrů dlouhé přístupové cestě k hradu. Od té doby již hrad nebyl nikdy dobyt. Doporučujeme vám zastavit se v tamní kovárně - přes čtyři sta padesát let ji vede jeden rod, který dodává svá díla i do Vatikánu.

Corvin v Rumunsku

Do seznamu nejkouzelnějších hradů Evropy samozřejmě patří také hrad z Drákulova kraje. Tato pevnost se nachází ve městě Hunedoara a je největší gotickou stavbou v celém Rumunsku. Byla postavená a vytesaná do skály ve 14. století na místě předešlého římského opevnění. V polovině 15. století se o obnovu hradu zasloužil uherský regent se svým synem Matyášem Korvínem. K hradu vede jediná cesta po úzkém mostě na vysokých kamenných pilířích nad třicet metrů vysokým vodním příkopem. Odměnou za tento dobrodružný vstup do hradu, ze kterého má mnoho lidí závrať, je prohlídka interiérů, věží, věžiček a několika muzeí.

Trakai v Litvě

Tato baltská země není nejčastější volbou Čechů, kteří plánují dovolenou. O tom, že to je velká škoda, vás může přesvědčit právě tento hrad ve stejnojmenné obci. Byl vybudovaný kolem roku 1400 a je obklopený několika jezery, proto se mu říká vodní hrad. Několik století sloužil jako sídlo šlechticů a od 18. století byl vězením. Pak se z něj staly trosky. Jeho podoba z 15. století je dílem rozsáhlé rekonstrukce, která trvala od konce 2. světové války do 90. let minulého století. Jezera zajišťovala hradu nedobytnost, stejně jako tomu bylo u výše zmíněného Eliean Donan ve Skotsku. Leží jen třicet kilometrů od Vilniusu a je jednou z nejvýznamnějších památek této země. Na ostrov se dostanete po lávce pěšky nebo na kole.

Rock of Cashel v Irsku

Je hrad v hrabství Tepperary na jihu Irska, na jehož místě sídlili králové už od roku 370. Najdete ho jen deset kilometrů od města Cahir. V rozhlehlých pláních vás na první pohled zaujme skála Rock of Cashel. Legenda praví, že ďábel, který si zrovna ukousl kus pohoří, zahlédl v těchto místech svatého Patrika, jak se chystá postavit kostel. To ho tak rozčílilo, že ukousnutou skálu znechuceně vyplivl. Tak vznikla Rock of Cashel, která byla v prvním tisíciletí duchovním centrem celé oblasti. Na tomto místě můžete obdivovat průřez irskou architekturou - irské kříže, hrad, katedrálu, středověkou věž a románský kostel. Je ojedinělé, že stojí tak těsně vedle sebe.

Eger v Maďarsku

Jednu z nejoblíbenějších turistických atrakcí Maďarska najdete devadesát minut vlakem od Budapešti. Hrad byl postavený ve 13. století po mongolském vpádu, ale většina dnešní stavby vznikla později. V areálu hradu stojí bývalý biskupský palác s muzeem historie města. Hrad Eger se proslavil úspěšnou obranou proti turecké armádě roku 1552 a jako dějiště slavného historického románu Egerské hvězdy, podle kterého byl natočený stejnojmenný film. Kromě prohlídky hradu a vyhlídky na celé město se zajděte podívat také na kasemata, labyrint chodeb vytesaný do skály pod hradem.

Cochem v Německu

Město Cochem se nachází na dolním toku řeky Mosely a je vyhlášenou vinařskou oblastí. Možná vám něco říká pojem Moselské ryzlinky. Nad historickým centrem města a zrestaurovanými hrázděnými domy se vyjímá pozdně gotický hrad. Původní stavba je stará přes tisíc let. V roce 1689 byl hrad zničen při obléhání. Na konci 19. století byl zrekonstruován do jeho současné neogotické podoby a vybaven renesančním a barokním nábytkem. Od té doby je nejnavštěvovanější památkou v údolí řeky Mosely. Po prohlídce hradu se můžete zastavit ve městě na náměstí Markplatz s barokní radnicí a v posledním hořčičném mlýně v Evropě. Je to unikát, který stojí za návštěvu.

Aby byla vaše cesta za nejkrásnějšími hrady v Evropě jako z pohádky, sjednejte si před odjezdem kvalitní cestovní pojištění . Nepředvídatelným situacím nezabrání, ale zajistí vám vždy královskou péči.

Zdroje: wikipedia.com, svetadily.cz, rekreant.cz, turistika.cz, cestovinky.cz, cestoweb.cz

Tipy na nejzajímavější botanické zahrady v Evropě vás mohou překvapit exotickými rostlinami, architekturou i historií. Račte vstoupit a přivonět.  

8. 5. 2019
Tunel vistérií v Italském Toskánsku

Jízda v prachové peřině, občas skok ze skály, pohled shora na zasněžené vrcholky hor a nádherné skalnaté kopce svažující se do údolí hluboko pod vámi, stoupající tepová frekvence a lochtání v břišní krajině.

9. 11. 2016
St. Anton