Eurovíkend v Paříži: Poznejte město v zimním hávu
28. 12. 2016

Štědrý večer a Boží hod jsou za námi, takže se můžeme opět směle odpoutat od rodinných krbů a vyrazit někam za cestováním. A jaké město může mít krásnější povánoční atmosféru než Paříž?

Zima v Paříži je kouzelná, nezapomenutelná a… mimo sezónní! Právě v zimě tu proto potkáte nejméně turistů a nebudete se tak muset předhánět s davy lidí u pařížských monumentů, výstav nebo při plánování rezervací ve vaší oblíbené restauraci.

Paříž je pestré město, jeho centrum má celkem 20 čtvrtí a každá láká k jinému typu aktivit. Je proto dobré vědět, co vás ve které čtvrti čeká. A proto jsme pro vás připravili přehled toho nejzajímavějšího, co si zde v zimě můžete užít.

Za nákupy: Les Grand Boulevards

Čtvrť velkých bulvárů slibuje jedinečný zážitek pro milovníky nakupování nebo procházek podél upravených výloh místních butiků. To přesně v zimě dělají i Pařížané. Pokud totiž zrovna nenakupují, sami tráví čas v ulicích prostým "window-shopováním" - obcházením obchodů s luxusním a designovým zbožím s jednoduchým cílem - prohlížením si výloh. A komu nevadí trocha tlačenice a chce si domů pár kousků odnést, měl by do Paříže vyrazit po 11. lednu. To totiž začínají velké slevové “soldy”. Zaplujte elegantně do davu krásných Pařížanek a pusťte se s nimi do souboje o ty nejlepší kousky po Place de la Madeleine, Place de la Bastille nebo po Haussmannově bulváru.

Za památkami: ostrov La Cité a distrikty 1-8

Pařížské památky jsou nádherné samy o sobě. Když je ale vidíte zlehka poprášené čerstvě napadaným sněhem, získáte pocit, jako kdybyste se ocitli přímo v pohádce. Katedrála Notre Dam, Sainte Chapelle, most Pont Neuf a řada dalších pařížských pamětihodností na vás čeká na ostrově La Cité uprostřed Seiny. Cesta po památkách dále pokračuje na pevnině a táhne se od jihovýchodu až na severozápad města. Navštívit tak můžete světoznámý Louvre, Place de la Concorde, Champs Elysées nebo Vítězný oblouk. A když se budete chtít ohřát, na břehu Seiny přímo vybízí k návštěvě muzeum d´Orsay plné těch nejznámějších světových maleb.

Za pařížskými delikatesami: Latinská čtvrť

Jednou z největších radostí, které zimní Paříž může nabízet, jsou místní kavárny a restaurace. Dovedete si představit něco kouzelnějšího, než se choulit pod dekou na vyhřívané verandě, popíjet horkou čokoládu a dívat se, jak za sklem pomaličku padají sněhové vločky? Tak přesně to nabízí Latinská čtvrť! Nenechte si ujít pravou francouzskou cibulačku nebo cassoulet, teplý pokrm z bílých fazolí, masa a zeleniny. Zima v Paříži vám zkrátka prohřeje nejen srdce, ale taky bříško.

Ráj pro studenty: Latinská čtvrť

O Latinské čtvrti jsme již mluvili, nicméně ani studenti tu nenarazí na lepší místo pro trávení svého volného času. Úzké uličky v okolí Sorbony a Pantheonu doslova překypují charakteristickými kavárničkami a zapadlými knihkupectvími. To nejznámější s anglicky psanou literaturou se jmenuje Shakespeare and Company. Právě tady se ve 20. letech scházeli pařížští umělci v čele s Hemingwayem a Gertrudou Steinovou.

Noční život: Pigalle a Montmartre

Ti z vás, kteří vyráží do Paříže užít si především noční život, by rozhodně neměli vynechat čtvrti Pigalle a Montmartre, proslavené svými bary, kluby a kabarety. Nejslavnější podnik s červenou lucerničkou je jednoznačně Moulin Rouge, který dnes plní roli spíše už turistické atrakce. A bohémové s uměleckou duší si doslova užijí nad ním se tyčící Monmartre, v tuto roční dobu poprášený sněhovými vločkami.

Zimní aktivity: Hôtel de Ville, Montparnasse a Eiffelovka

A ať vám počasí vyjde jakkoliv, v prosinci i v lednu si v Paříži užijete i pořádné zimní radovánky. Na různých místech totiž můžete vyzkoušet pro tyto účely postavená kluziště. Ta nejznámější jsou před Hôtel de Ville, v přízemí mrakodrapu Montparnasse a především také přímo na Eiffelově věži - na první úrovni výstupu.

Zima se v Paříži zkrátka daří, což dokládá i skutečnost, že tu během posledních pěti let každý rok nasněžilo. Takže prodlouženým víkendem ve stínu Eiffelovy věže rozhodně nemůžete nic zkazit. Ba naopak! A kdo bude zůstávat ve městě lásky i napřesrok, tomu doporučujeme náš článek. V něm si mimo jiné dočtete, jak a kde si v Paříži užít příchod nového roku.

A ještě než vyrazíte, nezapomeňte na cestovní pojištění. I ten nejklidněji strávený víkend může nepříjemně zhatit nešťastné uklouznutí na namrzlém chodníku.

Chtěli byste se ponořit do filmu o cestování po exotických zemích? A „Into the Wild“ – Útěk do divočiny, už jste viděli? Přinášíme vám tipy na další skvělé filmy.  

7. 5. 2020

Země proslavená kubánskou salsou, doutníky, rumem a Fidelem Castrem. I když se po jeho smrti tato země proměňuje, při cestování na vlastní pěst je dobré mít na paměti věci, které by vás ve většině zemí světa ani nenapadly.

14. 11. 2018
Kubánka s doutníkem v Havaně