Eurovíkend v Paříži: Poznejte město v zimním hávu
28. 12. 2016

Štědrý večer a Boží hod jsou za námi, takže se můžeme opět směle odpoutat od rodinných krbů a vyrazit někam za cestováním. A jaké město může mít krásnější povánoční atmosféru než Paříž?

Zima v Paříži je kouzelná, nezapomenutelná a… mimo sezónní! Právě v zimě tu proto potkáte nejméně turistů a nebudete se tak muset předhánět s davy lidí u pařížských monumentů, výstav nebo při plánování rezervací ve vaší oblíbené restauraci.

Paříž je pestré město, jeho centrum má celkem 20 čtvrtí a každá láká k jinému typu aktivit. Je proto dobré vědět, co vás ve které čtvrti čeká. A proto jsme pro vás připravili přehled toho nejzajímavějšího, co si zde v zimě můžete užít.

Za nákupy: Les Grand Boulevards

Čtvrť velkých bulvárů slibuje jedinečný zážitek pro milovníky nakupování nebo procházek podél upravených výloh místních butiků. To přesně v zimě dělají i Pařížané. Pokud totiž zrovna nenakupují, sami tráví čas v ulicích prostým "window-shopováním" - obcházením obchodů s luxusním a designovým zbožím s jednoduchým cílem - prohlížením si výloh. A komu nevadí trocha tlačenice a chce si domů pár kousků odnést, měl by do Paříže vyrazit po 11. lednu. To totiž začínají velké slevové “soldy”. Zaplujte elegantně do davu krásných Pařížanek a pusťte se s nimi do souboje o ty nejlepší kousky po Place de la Madeleine, Place de la Bastille nebo po Haussmannově bulváru.

Za památkami: ostrov La Cité a distrikty 1-8

Pařížské památky jsou nádherné samy o sobě. Když je ale vidíte zlehka poprášené čerstvě napadaným sněhem, získáte pocit, jako kdybyste se ocitli přímo v pohádce. Katedrála Notre Dam, Sainte Chapelle, most Pont Neuf a řada dalších pařížských pamětihodností na vás čeká na ostrově La Cité uprostřed Seiny. Cesta po památkách dále pokračuje na pevnině a táhne se od jihovýchodu až na severozápad města. Navštívit tak můžete světoznámý Louvre, Place de la Concorde, Champs Elysées nebo Vítězný oblouk. A když se budete chtít ohřát, na břehu Seiny přímo vybízí k návštěvě muzeum d´Orsay plné těch nejznámějších světových maleb.

Za pařížskými delikatesami: Latinská čtvrť

Jednou z největších radostí, které zimní Paříž může nabízet, jsou místní kavárny a restaurace. Dovedete si představit něco kouzelnějšího, než se choulit pod dekou na vyhřívané verandě, popíjet horkou čokoládu a dívat se, jak za sklem pomaličku padají sněhové vločky? Tak přesně to nabízí Latinská čtvrť! Nenechte si ujít pravou francouzskou cibulačku nebo cassoulet, teplý pokrm z bílých fazolí, masa a zeleniny. Zima v Paříži vám zkrátka prohřeje nejen srdce, ale taky bříško.

Ráj pro studenty: Latinská čtvrť

O Latinské čtvrti jsme již mluvili, nicméně ani studenti tu nenarazí na lepší místo pro trávení svého volného času. Úzké uličky v okolí Sorbony a Pantheonu doslova překypují charakteristickými kavárničkami a zapadlými knihkupectvími. To nejznámější s anglicky psanou literaturou se jmenuje Shakespeare and Company. Právě tady se ve 20. letech scházeli pařížští umělci v čele s Hemingwayem a Gertrudou Steinovou.

Noční život: Pigalle a Montmartre

Ti z vás, kteří vyráží do Paříže užít si především noční život, by rozhodně neměli vynechat čtvrti Pigalle a Montmartre, proslavené svými bary, kluby a kabarety. Nejslavnější podnik s červenou lucerničkou je jednoznačně Moulin Rouge, který dnes plní roli spíše už turistické atrakce. A bohémové s uměleckou duší si doslova užijí nad ním se tyčící Monmartre, v tuto roční dobu poprášený sněhovými vločkami.

Zimní aktivity: Hôtel de Ville, Montparnasse a Eiffelovka

A ať vám počasí vyjde jakkoliv, v prosinci i v lednu si v Paříži užijete i pořádné zimní radovánky. Na různých místech totiž můžete vyzkoušet pro tyto účely postavená kluziště. Ta nejznámější jsou před Hôtel de Ville, v přízemí mrakodrapu Montparnasse a především také přímo na Eiffelově věži - na první úrovni výstupu.

Zima se v Paříži zkrátka daří, což dokládá i skutečnost, že tu během posledních pěti let každý rok nasněžilo. Takže prodlouženým víkendem ve stínu Eiffelovy věže rozhodně nemůžete nic zkazit. Ba naopak! A kdo bude zůstávat ve městě lásky i napřesrok, tomu doporučujeme náš článek. V něm si mimo jiné dočtete, jak a kde si v Paříži užít příchod nového roku.

A ještě než vyrazíte, nezapomeňte na cestovní pojištění. I ten nejklidněji strávený víkend může nepříjemně zhatit nešťastné uklouznutí na namrzlém chodníku.

Když máte volno, tak vás neláká Středozemí, horko a davy turistů? Radši chodíte na procházky a kocháte se přírodou bez lidí? Pak vyrazte do severní Evropy, která je bohatá na jezera, lesy, fjordy, ostrovy a tak trochu jinou záři.

6. 7. 2017
Severní Evropa

Od 4. 6. 2020 již neplatí omezení vstupu do Rakouska. Můžete proto vycestovat a plně si užívat krásy rakouských měst, ubytovat se v chatách, navštívit koupele, cestovat lanovkou či se najíst v restauracích.

17. 6. 2020