Eurovíkend v Paříži: hlavní město Francie se dá navštívit i v zimě

Datum: | Autor: Tým ERV

Zima v Paříži je kouzelná, nezapomenutelná a… mimo sezónní! Právě v zimních měsících tu potkáte nejméně turistů a nebudete se tak muset předhánět s davy lidí u pařížských monumentů, výstav nebo při plánování rezervací v restauracích. Díky přímořské poloze navíc pařížská zima není ani tak krutá, jak jsme u nás zvyklí.

Nedávno jsme psali tipy na výlety po celé Francii, a taky průvodce po Francii, dnes se zaměříme pouze na nejromantičtější hlavní město, Paříž. 

Obsah článku:

  1. Doprava po Paříži
  2. Pařížské trhy
  3. Velké bulváry a nakupování
  4. Kam se projít za památkami
  5. Latinská čtvrť
  6. Montmartre
  7. Zimní aktivity v Paříži

Doprava po Paříži

Velké město, to jsou i velké vzdálenosti. Nebojte se proto půjčení sdíleného městského kola. Na dlouhých bulvárech byste ještě donedávna užili i elektrickou koloběžku, ale Pařížané si odhlasovali jejich konec od srpna 2023

Projděte si tento praktický návod k zakoupení výhodných lístků na pařížské metro. K dispozici jsou tu množstevní lístky, ale i týdenní předplacený kupon a mnoho turistů o tom neví, a na místě už nemá čas zjišťovat.

Nezapomeňte pouze na to, že z letiště Orly jede do Paříže vlak ve zvláštním, meziměstském tarifu.

Trhy v Paříži

5 tipů na trhy v Paříži

O nejzajímavějších pařížských památkách píšeme dále v článku, začít však chceme pěti tipy na vyhlášené trhy. Kde jinde nasát pravou atmosféru města? Pařížské trhy, a to zvlášť ty „bleší“, jsou přehlídkou toho nejlepšího, co se vzpírá zařazení do oficiálních muzejních sbírek. Přesto mluví o pravé kultuře města, tak se nebojte vstoupit.

Například na největší bleší trh v Evropě, někde se píše že i na světě, na Marché aux Puces de Saint-Ouen, který se nachází na severním okraji Paříže. Je unikátní vesnicí, ve které seženete všechno a úplně cokoliv.

Pařížské trhy “les puces” se však rozkládají na i na různých dalších místech, například prodavači knih mají své stánky tradičně na břehu Seiny.

Chcete zažít městský zeleninový trh, kde nakupují i slavní kuchaři? Na bio trh se vypravte v neděli na Raspail. Otevřeno má také v úterý a pátek, ale skutečné francouzské bio produkty od výmyslu světa se zde prodávají pouze v neděli od 7 do 14 hodin.

Pro milovníky krásy ještě doporučíme květinový a ptačí trh, který funguje již 200 let. Nachází se na ostrově Cité, na náměstí Place Louis-Lépine. Exotické ale i domácí květiny a zahradní dekorace se tu prodávají po celý týden od 8 do 19 hodin. No a během víkendu, každou neděli, je střídá zpěv exotického ptactva.

Za oficiálními nákupy a prohlídkou města vás dále zveme do okolí „Velkých bulvárů“.

Haussmanův bulvár

Za nákupy: Les Grand Boulevards

Les Grandes Boulevards byly v době Belle Époque místem, kde se scházeli a ukazovali všichni, kteří chtěli být ve společnosti vidět. V kavárnách, v opeře i pod prosklenými střechami arkád, sloužícími jako první nákupní centra se i dnes můžete zasnít, a představovat si dobře oblečené Pařížany a drožky tažené koňmi, zachycené na některém z impresionistických pláten.

Široké bulváry a ikonické budovy z Hausmannovy slavné přestavby Paříže můžete obdivovat dodnes, a procházet se kolem výloh stylových obchodů a nákupních center jako je Galerie Lafayette a Au Printemps poblíž náměstí Place de l'Opéra.

Čtvrť velkých bulvárů slibuje jedinečný zážitek pro milovníky nakupování a procházek podél upravených výloh místních butiků. To přesně v zimě dělají i Pařížané.

A komu nevadí trocha tlačenice, měl by do Paříže vyrazit po 11. lednu. To totiž začínají velké slevové akce. Zaplujte elegantně do davu a pusťte se do hledání těch nejlepších módních kousků kolem bulvárů Place de la Madeleine, Place de la Bastille nebo na nejvýstavnějším z nich, Haussmannově bulváru.

Opusťte pak všechno to nakupování, a pojďte si prohlédnout další části města.

Seina a museum d Orsay

Dlouhá procházka kolem památek: ostrov La Cité, distrikty 2 a 7

Pařížské památky jsou nádherné, a cesty k nim si náramně užijete díky zastávkám v kavárnách, v nichž můžete dělat jednu z nejoblíbenějších činností Pařížanů: „people-watching“, pozorování lidí. Že jsou zde židličky často otočeny do ulice není náhoda! Dejte si nějakou pařížskou specialitu, a užívejte si rušného života, který se elegantně prohání kolem.

Pokud se dovezete metrem k ostrovu La Cité, který leží uprostřed Seiny, budete mít postaráno o program na celý den.

Za vámi je Latinská čtvrť, Lucemburská zahrada a Sorbonna, ale vy se nejdřív vydejte vstříc katedrále Notre Dame, která je nyní v rekonstrukci, až do gotické kaple z 13. století, Sainte Chapelle, která se na ostrůvku nachází. Pak se projděte slavným mostem Pont Neuf. Cesta po památkách dál pokračuje na pevnině. Při cestě podél Seiny můžete navštívit nádvoří Louvre, přilehlé zahrady Jardin des Tuileries, a náměstí s egyptským obeliskem Place de la Concorde

Vítězný oblouk v Paříži

Směrem do města se vám otevřou Champs Elysées a Vítězný oblouk, ale pokud neuhnete, dojdete pohodlně až na Trocadero, k Eifelově věži.

Chcete ji nejdříve spatřit ze zajímavého úhlu pohledu? Odbočte na Invalidovnu, kde mimo jiných vojevůdců odpočívá také Napoleon, a s čerstvou makronkou z místní cukrárny v ruce se nechte překvapit vyloupnutím se věže z netradičního úhlu pohledu, mezi budovami.

Na další dny si zamluvte návštěvu muzea – na Louvre je třeba myslet dopředu, ale ještě je tu Muzeum d´Orsay, které se nachází na protilehlém břehu Seiny a obsahuje mnoho světových maleb převážně z 19. a 20. století, což zahrnuje i rozsáhlé sbírky impresionistů.

Pokud nebudete mít chůze dostatek, navštivte Boulogneský lesík – jeho jezera, naučné historické stezky a botanická zahrada vás jistě uklidní po všem tom ruchu Paříže.

A pak už se můžete vydat za zábavou do Latinské čtvrti, nebo na Pigalle a Montmartre!

Paříž, kavárnička v latinské čtvrti

Latinská čtvrť – kavárenský život a studenti

Malebná Latinská čtvrť, zvaná též 5. distrikt, vás okouzlí studentským a kavárenským životem. Je domovem Sorbonnské univerzity a nachází se tu Pantheon, velké národní mauzoleum s ostatky významných osobností, jako byl Voltaire, nebo Marie Curie.

Latinská čtvrť známá svými úzkými křivolakými uličkami, obchůdky a knihkupectvími, včetně významného Shakespeare & Company. Právě zde můžete obdivovat středověký dojem původní Paříže, protože byla do značné míry ušetřena Hausmannovy modernizace.

Poseďte si zde u absinthu v Café Parisien, nebo si nechte nalévat víno na Boulevard Saint Michel. 

Noční život: Pigalle a Montmartre

Kdo si chce v Paříži užít noční život, ten by rozhodně neměl vynechat čtvrti Pigalle a Montmartre, obě proslavené svými bary, kluby a kabarety. Nejslavnější podnik s červenou lucerničkou, Moulin Rouge, dnes plní roli spíše už jen turistické atrakce.

Ale bohémové s uměleckou duší si užijí Montmartre s jeho atmosférou i bez něj. Klikaté uličky, po kterých rázovali slavní malíři i bezejmenní dělníci z jejich obrazů, Lautrecovy tanečnice i pijáci, není nic snazšího, než se opět zasnít a přidat se k životu bohémy.

Nezapomeňte najít bar s živou hudbou, ať už na Montmartru, nebo blíže k Seině, v populárních čtvrtích kolem muzea umění.

Zimní aktivity: Hôtel de Ville, Montparnasse a Eiffelovka

Pokud se do Paříže vydáte v prosinci a v lednu, nezapomeňte si na pořádné zimní radovánky. Na různých místech totiž najdete … veřejná kluziště! Ta nejproslulejší jsou před Hôtel de Ville, pak v přízemí mrakodrapu Montparnasse a především také přímo na Eiffelově věži - na první úrovni výstupu.

 

Ještě než do Paříže vyrazíte, nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění. I ten nejklidněji strávený víkend může nepříjemně zhatit nešťastné uklouznutí na namrzlém chodníku.

 

 

Další články

Chorvatsko – 40 tipů, kam letos odjet na skvělou dovolenou

Tipy na dovolenou, přehled zajímavostí, tipy na netradiční místa, aktivní dovolená a turistika a další cestovatelské rady pro Chorvatsko.  

12 x NEJ z Chorvatska – nejhezčí moře, největší klid, nejvíce sportů i nejúchvatnější noční život

Zveme vás do Chorvatska, jak ho možná neznáte. Pokud se letos chystáte k jednomu z našich nejoblíbenějších moří, tak si přečtěte naše cestovní tipy pro každou náturu – dobrodružnou, společenskou, sportovní, rodinnou i introvertní.  

chorvatsko-kornati