Datum:

5-nejlepsich-mist-v-australii-01

Bílé písečné pláže, slunce, přírodní parky, moderní města, klokani, pohoda a hlavně žádné starosti. Tak by se dalo shrnout Australské společenství do jedné věty. Do jedné věty ale nejde napsat, jaká místa tam navštívit. Vybrali jsme pro vás pět lokalit, které stihnete vidět během dvoutýdenní dovolené bez ztráty australské pohody.

Sydney, na pláži to žije!

Toto pětimilionové město je spojené s průzračným oceánem. Při ranní procházce můžete přímo ze břehu zahlédnout hejno delfínů, v zimních měsících delfíny vystřídají velryby. Projděte se po pobřeží lemovaném zelení, pokochejte se loděmi proplouvajícími pod Harbor Bridge, obdivujte světoznámou Operu a prohlídněte si město ze Sydney Tower Eye. Je to jedna z nejvyšších věží na celé jižní polokouli. Odpoledne můžete strávit na oblíbené městské pláži Bondi Beach. Projděte se bosí po bílém písku a dejte si kávu v jedné ze stylových kaváren s výhledem na surfaře a surfařky, kteří umí chytat vlny. Pokud byste se chtěli koupat, tak myslete na to, že oceán je studenější než moře, i v letních měsících má kolem 20°C. Jen 50 kilometrů od Sydney najdete Royal, nejstarší národní park Austrálie a druhý nejstarší národní park na světě. Pokud vás jedinečná fauna a flóra nadchne, tak můžete v Austrálii navštívit dalších sedm národních parků plných přírodních krás.

5 nejlepších míst v Austrálii 02

Modré hory v oparu

Pár hodin jízdy od Sydney můžete strávit den v divoké přírodě – v lese, na útesech a u vodopádů. Své jméno hory dostaly podle modrého oparu, který se v horkých dnech vypařuje z listů eukalyptových stromů. Nejvyšší hora měří 1180 metrů a jmenuje se Birds Rock. Můžete tam projít 140 kilometrů turistických tras, lézt po horách, slaňovat se, jezdit na horských kolech i na koních. Pokud máte raději klidnější poznávání, tak si tam také přijdete na své - na některé vrcholy jezdí pohodlná lanovka. Blue Mountains jsou ideální na celodenní výlet ze Sydney a zpět.

Slunce na Uluru

Kousek od Alice Springs najdete národní park Uluru-Kata Tjuta, ve kterém se tyčí tato slavná skála. Přezdívá se jí „rudý zázrak“ nebo „rudý střed“, protože se tyčí do výšky 348 metrů uprostřed pusté planiny. Uluru znamená v původním jazyce „stinné místo“. Domorodé kmeny považují toto místo za posvátné. Na vrchol se můžete vydat hned po několika turistických stezkách. Vřele doporučujeme vychutnat si měnící se barvy na skále při východu nebo při západu slunce.

5 nejlepších míst v Austrálii 03

Velký bariérový útes

Je tři sta kilometrů dlouhý korálový útes na pobřeží státu Queensland. Zahrnuje v sobě kolem tří tisíc útesů a ostrovů, a proto je jeden ze sedmi přírodních divů světa. Je to ideální místo na šnorchlování a potápění, protože tam můžete vidět pestrobarevné ryby, karety, delfíny a rejnoky. Nebo se kochat s drinkem v ruce a větrem ve vlasech podmořským světem z lodi s průhledným dnem.

Great Ocean Road

Jestli máte rádi road tripy, tak vám doporučujeme tuto 300 kilometrů dlouhou cestu po pobřeží státu Victoria. Je to jedna z nejkrásnějších tras na světě. Začíná v surfařském městě Torquay a vede až do Portlandu. Cestou se můžete zastavit v národním parku Port Campbell s vápencovými skalními útvary. V moři u pobřeží tam stojí 12 apoštolů, vápencových formací. Nejkrásnější pohled na ně je při západu slunce. V polovině cesty si projděte 600 metrů dlouhou stezku v korunách stromů ve výšce 47 metrů. Najdete ji u vesnice Apollo Bay. Jestli máte rádi golf, tak si ve vesnici Anglesea odpalte míčky na hřišti, kde volně pobíhají klokani.

5 nejlepších míst v Austrálii 04

Pokud budete mít více času než dva nebo tři týdny, tak se vydejte také do Západní Austrálie, která si zaslouží delší nebo samostatnou cestu. V oblasti Kimberley navštivte národní park Bungle-bungle a potkejte se s původními obyvateli Austrálie.

Před cestou k protinožcům myslete na to, že jsou u nich roční období naopak – červen, červenec a srpen jsou nejchladnější měsíce v roce, Vánoce jsou uprostřed léta. Pak už jen stačí zažádat si o vízum pro krátkodobý pobyt (vyřízené je zpravidla do několika hodin online, je zdarma a váže se přímo k vašemu číslu pasu), zařídit kvalitní cestovní pojištění a vaše dovolená s koalami, tasmánským čertem a ptakopysky může začít.

Zdroje: australia.com/en, sydneytowereye.com.au, hedvabnastezka.cz, cestovani.lidovky.cz, tyden.cz, australie-online.cz

Další články

Jak se sbalit na turistiku? Užijte si skvělý výlet a nic nezapomeňte doma.

Někdy se hodí mít seznam věcí, které si zaručeně musíte vzít s sebou na výlet a turistiku. Přečtěte si o nich v našem článku.

jak-se-sbalit-na-turistiku

Naučte se fotit portréty- díl 2

Může se zdát, že je focení portrétů hračka. Zachytit výraz tak, aby vynikla osobnost fotografovaného, ale není úplně jednoduché. Koho by nebavilo fotit lidi? Většina z nás proto fotí ty, které má stále po ruce – své blízké...  

portret-slunecnice2