Milujete vyhřáté vody Středozemního moře, jenže země jižní Evropy a severní Afriky už máte projeté křížem krážem? Pak poznejte poklady Blízkého východu. Izrael ani Jordánsko nejsou zrovna nejběžnějšími destinacemi letních dovolených, za to ukrývají mnoho lákadel – pláže, pouště, skály, hory i jezera. Vydejte se s námi za krásami Blízkého východu v Izraeli a Jordánsku.

izrael-vlajka1

Jeruzalém

Tři světová náboženství, mísení nespočtu různých kultur a duch několikatisícové historie. To vše v sobě skrývá Jeruzalém. Jedinečnou atmosféru místa o to více umocňuje tamní architektura. Kromě zářící zlaté kopule Skalního dómu na Chrámové hoře vás upoutají barvy všech budov. Bílý kámen je totiž jediným materiálem, ze kterého mohou být budovy postaveny. Přesvědčte se o tom z Olivové hory, kde se vám naskytne pohled na celé město. Vyrazte také k nejposvátnějšímu místu židů, Zdi nářků nebo do Chrámu Božího hrobu. Silné emoce ve vás vzbudí Muzeum Holokaustu.

jezuzalem-panorama

Tel Aviv

Jednoznačně přidává na pestrosti Izraele. Vedle vysoce ortodoxních židů tam narazíte i na mladou generaci vyznávající západní styl života. Mladá metropole je plná moderních klubů, barů, ale i nespoutaných umělců a pouličních hudebníků. Unikátnost tohoto města nepřehlédnete, a to doslova. Bílá architektura ve stylu Bauhausu je zapsaná na seznamu UNESCO. Vyšplhejte se na vyhlídku ve starém přístavu Jaffa a spatřete mix arabské, evropské a židovské kultury s prvky přístavního města. Máte v hlavě nějaké to nesplněné přání? Pak na něj myslete, jakmile budete procházet po mostě Splněných přání. K tomu, abyste ve městě našli písečnou pláž, nebude nadpřirozených sil potřeba. Je jich tam hned několik. Gordon beach je tou nejpopulárnější. Svým bílým pískem a působivým skalnatým vlnolamem láká nejen všechny cestovatele, ale i tamní obyvatele. K výuce vodních sportů je jako stvořená pláž Hilton. Chcete si raději v klidu odpočinout? Pak vyrazte na Banana beach nebo na jednu z nejkrásnějších pláží v Tel Avivu, pláž Herzlilya, kde vás jen tak někdo nevyruší.

tel-aviv-plaze

Mrtvé moře

Myslíte si, že se opravdu nepotopíte? Vyzkoušejte si to na vlastní kůži. Mrtvé moře je vzdálené od Jeruzaléma pouhou hodinu a půl autobusem. Kdo by si při cestě do Izraele nezaplaval v nejníže položeném moři na světě, jako by tam nebyl. S neustále se snižující mořskou hladinou už nezbývá ani moc veřejných pláží, na kterých byste si po blahodárné koupeli mohli odpočinout. Jednou z posledních možností je pláž v Ein Bokek. Vstup na pláž je zdarma a najdete na ní i příjemný bonus – sprchy.

mrtve-more-sul

Skalní město Petra

Od splývání na hladině si odskočte ještě na chvíli za hranice země – do Jordánka. Navštivte pozoruhodné skalní město Petra. Jeden z novodobých sedmi divů světa se ukrývá ve skalnatém údolí více než 2000 let. Soutěskou Siq projdete až k nejkrásnější stavbě skalního města, chrámu Al-Khazna známějšího jako Pokladnice. Štít sahající do výšky 40 metrů je zdobený římsami, sochami a dalšími ozdobnými prvky vytesanými do masivního kamene. Ulicí fasád se dostanete až k antickému divadlu, do kterého se může pohodlně usadit až 400 diváků. Do prohlídky Petry zařaďte také jeden z nejznámějších klášterů v Petře, Ad Deir, chrám Okřídlených lvů, Královskou hrobku nebo faraonův sloup.

jordansko-petra-pokladnice

Nalákali jsme vás na netradiční dovolenou na Blízkém východě? Ať už budete chtít prozkoumat poklady Izraele, skalního města Petry nebo raději zůstanete u klasických destinací omývaných Středozemním mořem, myslete na kvalitní cestovní pojištění. S našim pojištěním získáte spolehlivého partnera se silným mezinárodním zázemím po celém světě. Cestujte bez starostí a sjednejte si vaše cestovní pojištění ještě před odjezdem do zahraničí online.

Zdroj: tripadvisor.cz, dovolenka.sme.sk, lonelyplanet.cz, radynacestu.cz 

Ne všechno je ideální a idylická rodinná dovolená se může proměnit v pěkný problém. Ne však s kvalitním cestovním pojištěním. Pojďte se podívat na, co všechno vás může na cestách potkat a jak se z takových situacích dá vybruslit díky cestovnímu pojištění.
 

18. 7. 2018
Jaké problémy vám pomůže vyřešit cestovní pojištění?

Cestujete do daleka? A ježí se vám vlasy hrůzou na hlavě jen z představy času stráveného v jedné pozici v letadle? Ať už se chystáte na nákupy do USA, na tři týdny do Asie nebo cestu využijete na delší pobyt v zahraničí ...

30. 9. 2016
10 hodin a více? 5 rad, jak přežít dlouhý let