Navštivte Izrael – co dělat v Tel Avivu, Jeruzalémě a Eilatu

Datum: | Autor: Tým ERV

Izrael je zajímavá země na Blízkém východě. Překvapivě moderní a také starobylá. Rozpálená sluncem i dlouhotrvajícími konflikty. Zároveň celkem bezpečná a pro nás pro Evropany trochu exotická. Chtěli byste Izrael poznat více? Přečtěte si naše tipy, které vám pomůžou naplnit itinerář.

Bezpečnost v Izraeli

Region, kde leží Izrael, není vždy považován za nejbezpečnější místo na světě. Turisti se návštěvy bát obvykle nemusí. Pro klid duše je dobré přesvědčit se na oficiálních webech MZV ČR a dát si pozor na přihlížení demonstracím.

Doprava po Izraeli

Let z Prahy trvá zhruba 4 hodiny. Z letiště Ben Gurion se dostanete nejlépe vlakem - za cca 10 NIS si koupíte lístek do Tel Avivu. Po Tel Avivu jezdí taxíky i sdílené taxi, jehož trasy je však těžké popsat.

Městská hromadná doprava je klimatizovaná, jízdní řády jsou ale v hebrejštině – existují mobilní aplikace, které vám s tím pomohou, např. Moovit, ale i Google mapy.

Sdílené taxi (minibusy) se naopak vyplatí použít na cestu do Jeruzaléma. Jezdí nepravidelně z přeplněného hlavního autobusového nádraží a odjezd sdíleného taxi nastává ve chvíli, kdy jsou všechna sedadla zaplněná.

Vlaky v Izraeli nejezdí všude a autobusy jsou zase zdlouhavé, takže nejlepší způsob dopravy je půjčit si auto, nebo objednat jednodenní zájezdy turistickým autobusem.

tel-aviv-plaze

8 nejzajímavějších míst v Tel Avivu

Tel Aviv je moderní, kosmopolitní město, známé svými nádhernými plážemi, živým nočním životem a bohatou kulinářskou scénou. Nevynechejte návštěvu historických čtvrtí Neve Tzedek a Jaffo.

 • Tržiště HaCarmel je pravým místem pro vychutnání atmosféry trhu a jeho přilehlých uliček, kde si můžete posedět na jídle a pití
 • Přilehlé ulice jako například Allenby jsou plné různých obchodů
 • Staré město Yaffo s přístavem a hradbami je nejstarší, historickou částí
 • Staré tržiště ve čtvrti Jaffo je místem s mnoha stánky a restauracemi – název v hebrejštině „Shuk HaPishpishim“ je doslova bleší trh
 • Procházka po pláži podél pobřeží z Jaffa ke starému delfináriu až ke Gordon beach
 • Rothschild boulevard je zelení a stromy pokrytý bulvár, který se táhne centrem města
 • První telavivská čtvrť Neve Tzedek, kde najdete i exponát prvního vlakového nádraží
 • Vychutnejte si také bohatou gastro scénu, zejména restaurace slavných šéfkuchařů

Co ochutnat v Tel Avivu? Zkuste cokoliv v pitě v podniku Miznon, nebo falafel a polévky ve Falafel Gabay. Šakšuka je zase typické snídaňové kořeněné „lečo“, malabi je mléčný dezert – obojí dostanete na tržišti v Jaffo. Více si přečtěte na secrettelaviv.com.

5 nejzajímavějších míst v Jeruzalémě

Toto duchovní centrum tří světových náboženství - judaismu, křesťanství a islámu - je místem s nesmírnou historickou a kulturní hodnotou. Nezapomeňte navštívit Zeď nářků, Chrámovou horu, Chrám svatého hrobu a uličky zvané Via Dolorosa.

 • Staré město Jeruzalém tvoří několik čtvrtí: židovská, křesťanská, arménská a arabská. Arabská čtvrť je přilehlá západní části Jeruzaléma a protíná historický střed města, což je mešita Al Aksá, zvaná Temple mount, tedy Chrámová hora. Tato mešita stojí prakticky na troskách dřívějšího židovského chrámu, zbořeného Římany kolem roku 70. n.l.
 • Zeď nářků je posvátné místo modliteb pod holým nebem. Je rozdělena podobně jako běžná synagoga na mužskou a ženskou část. Zeď je pozůstatkem opevnění zbořeného Chrámu č. 2, který si Židé postavili po návratu z Babylonského zajetí.
  Před vstupem na obě místa probíhají pečlivé bezpečnostní kontroly. Všude je vhodné mít zakrytá ramena a také nohy.
 • Davidovo město – nejstarší pozůstatky, odkazující na židovský Chrám č. 1, který byl postaven, když židovské kmeny získali oblast od předchozích obyvatel. Zajímavostí je tunel vedoucí vodu dovnitř hradeb města. Hezekiášův tunel byl do skály ručně vytesán a v rámci prohlídky si ho můžete projít pěšky, brodíc se nohama v mělké vodě.
 • Chrám svatého hrobu, velké poutní místo křesťanů. Klíče od něj má tradičně ve správě příslušník arménské víry, a každý den ráno kostel odemyká.
 • Nákupní ulici Yaffo a tržiště Mahane Yehuda, které se po setmění promění v místo barů a street food stánků po prohlídce města nevynechejte.

Co v Jeruzalémě ochutnat? Tradiční talíř hummusu, falafel sendvič, nebo jeruzalémský mix gril, doplněný o sladkou tečku, arabský dezert knafeh. Foodie tipy nabízí např. theculturetrip.com zde.

Mrtvé moře – pevnost Masada, rezervace Ein Gedi

Historická pevnost Masada je místem s fascinující historií posledního židovského povstání, které se uskutečnilo v roce 70 n.l, a bylo vedeno proti Římanům. Na této bývalé pouštní pevnosti je zajímavý systém zachytávání vody z jarních záplav. Voda stékala systémem kanálů podél kopce až do studny, takže obránci díky této zásobě vody dokázali dlouho odolávat obléhání.

Po návštěvě Masady, která je nejkrásnější s východem slunce se můžete vydat k Mrtvému moři a užít si jeho léčivých vlastností. Pozor, nevstupujte na místa s výstražnými cedulemi, hrozí zde propady půdy. Veřejné i soukromé pláže podél moře nejsou četné, proto si předem vyberte směr své cesty k jedné z nich: Kalia beach je na severu, Ein Bokek na jihu. Všechny ostatní pláže jako Ein Gedi, či Mineral beach jsou již delší dobu uzavřené kvůli nebezpečným propadlinám.

Zajímavé je také údolí Ein Gedi. Tato přírodní rezervace je údolím s vodopády kolem kterých vede turistická stezka. Lákadlem je, že zde se v úmorně horkém počasí můžete na každém kroku a pod každým vodopádem vykoupat. Žijí zde horské kozy - ibexy a k večeru je možné je spatřit.

Haifa

Toto přístavní město je známé svými krásnými stupňovitými zahradami, které byly postaveny k oslavě víry náboženství Bahá’í.  Otevírají se z nich výhledy haifskou zátoku. Město Haifa se nachází na úpatí hory Carmel, kde je také klášter karmelitánů, pocházející ještě z dob dobývání Svaté země. Je to též moderní město plné kultury a chápajícího spolužití mezi komunitami.

Haifa - zahrady Bahai

Genezaretské jezero – Kineret

Oblíbená sladkovodní destinace Izraelců. Jezdí se sem kempovat, chytat ryby nebo jezdit na kiteboardech. Poblíž je město Tiberias a biblická řeka Jordán.

Akko, Akra – město z dob křižáků

Hezké historické městečko s hradbami a přístavem, které vybudovali jako svou pevnost křižáci během středověkých výprav. Nyní zde žije spíše tradičně smýšlející arabská komunita.

Nazaret

Nazaret je důležité poutní místo pro křesťany, je spojeno s mládím Ježíše Krista. Dominantou města je Bazilika Zvěstování. Nazaret se nachází ve vnitrozemí, takže na rozdíl od jiných destinací je spíše zajížďkou.

Eilat – dovolená při Rudém moři

Toto přímořské letovisko na jihu Izraele je dosažitelné buď letadlem nebo osmihodinovou cestou autobusem. Je třeba překonat Negevskou poušť a dorazit z Tel Avivu k Rudému moři. Eilat je oblíbeným místem pro letní dovolené pro ty Izraelce, kteří právě necestují nikam za hranice své země. Moře je tu skvělé pro potápění a šnorchlování, protože díky místním korálům nabízí množství podmořského života. Kolem Eilatu nic není, takže se nabízí výlety do širšího okolí, jelikož hranice s Jordánskem jsou blízko.

 

Skalní město Petra - Jordánský zázrak

Jeden z novodobých sedmi divů světa se ukrývá v Jordánsku v jednom skalnatém údolí již déle než 2000 let. Zájezd sem je třeba si sjednat, díky potřebě dopravy přes poušť, a na místě využít místního průvodce. Turismus je totiž jedním z důležitých příjmů pro jordánskou komunitu. Zájezd do Petry je často spojován s poznáváním beduínské kultury a nocí strávenou v pouštním údolí Wadi Rum.

Co vás čeká během prohlídky skalního města? Soutěska Siq vede k nejkrásnější stavbě, chrámu Al-Khazna - známějšího též jako Pokladnice. Její štít sahající do výšky 40 metrů je zdobený římsami, sochami a dalšími ozdobnými prvky vytesanými do kamene. Když se vydáte ulicí fasád, dostanete se k antickému divadlu, kterého v antických časech pohodlně hostilo na 400 diváků. Do prohlídky Petry patří také klášter Ad Deir, pohádkový chrám Okřídlených lvů, Královská hrobka i faraonův sloup.

jordansko-petra-pokladnice

Ať už budete chtít prozkoumat poklady Izraele, skalního města Petry nebo jiných zemí u Středozemního moře, myslete na kvalitní cestovní pojištění. S pojištěním od ERV získáte spolehlivého partnera se silným mezinárodním zázemím po celém světě.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroj: tripadvisor.cz, dovolenka.sme.sk, lonelyplanet.cz, radynacestu.cz 

Další články

Kam se vydat za vínem v roce 2020? Vinařské oblasti našich sousedů

Jak si letos ozvláštnit babí léto? Nejlépe krátkými výlety za sezonou sklizní a vína. V dnešním článku vám představíme blízké vinařské oblasti,  kam se můžete vypravit na víkendovou ochutnávku toho nejlepšího z vinných sklípků. 

vinobrani-rakousko-slovensko

Bali - Co jste nevěděli, že můžete zažít

Podzimní počasí už jasně říká, že je nejvyšší čas poohlédnout se po letenkách do teplých krajin. A Bali je na dovolenou ideální, protože nabízí sportovní vyžití, kulturní program a přírodu, ze které se tají dech. V minulém článku o Bali a Indonésii  jsme psali o výletech, potápění, městě Ubud a chrámech. Dnes se podíváme, co výjimečného tam můžete zažít, aniž jste to možná tušili…

co-muzete-zazit-na-bali-01