Během jarních prázdnin se počet úrazů na horách zvyšuje

Pozor na zranění dětí

Praha, 28. ledna 2016 - Únor je měsícem jarních prázdnin a na hory jezdí v tomto období nejvíce lidí. Podle průzkumu NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu je to 25% lyžařů. S vysokým počtem lidí na sjezdovkách stoupá i množství úrazů. Horská služba hlásí meziroční nárůst o 7 %. Rizikovou skupinou jsou zvláště děti. Přesto řada rodičů podceňuje používání ochranných pomůcek.

„Při lyžování a při jízdě na snowboardu nosí chránič páteře pokaždé pouze třetina dětí. Situace s nošením lyžařské helmy je naštěstí lepší, vždy ji má na hlavě 89 % dětí,“ komentuje výsledky průzkumu NMS manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Poranění páteře, obratlů a míchy přitom patří k nejvážnějším úrazům, často s trvalými následky. Své o tom ví i pan Josef z Pardubic, který byl se svým synem na horách v Rakousku. Osmiletého Tomáše srazil v plné rychlosti dospělý lyžař. Chlapec měl naštěstí helmu, přesto skončil v bezvědomí se zlomenou rukou a naštípnutými žebry. „Přiletěl vrtulník a Tomík musel okamžitě na operaci. V nemocnici zůstal 4 dny, celkové náklady na léčbu a transport se vyšplhaly na 800 000 korun,“ popisuje otec.
Lyžování je v zimě nejrizikovějším sportem. Co se týče závažnosti úrazů, každý třetí úraz ze sjezdovky je vážný, na snowboardu je to dokonce 55 % všech úrazů. Mezi nejčastější dětská zranění patří kromě úrazů hlavy a páteře také zlomeniny končetin a žeber.

Při sáňkování se zraní každé páté dítě
Dvě třetiny dětských úrazů vzniknou na sjezdovce, rok od roku ale stoupá počet dětí, které se zraní při běžných zimních radovánkách. Lékaři jednoznačně doporučují používat helmy i při sáňkování, bobování nebo bruslení. „Vloni jsme řešili středně těžký otřes mozku a pohmožděniny u sourozenců, kteří neubrzdili dřevěné saně a skončili ve stromu,“ říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny. U ledního bruslení nebo hokeje je přilba naprosto nutná. Řada zimních stadionů v Česku i v zahraničí ji vyžaduje. Každé osmé dětské zranění vznikne na ledě.

Dospělí dětem příkladem nejdou
Zatímco děti bez přilby na sjezdovce téměř nepotkáme, u dospělých je to horší. Čtvrtina z nich helmu vůbec nemá a dalších 10 % si ji nasadí jen občas. Chránič páteře je pro dospělé téměř cizí slovo. Vždy ho oblékne jen každý třináctý Čech. U dospělých helma zatím povinná není. U dětí ji vyžadují například v Rakousku, Itálii a nově i na Slovensku. „Pokud se děti bez přilby v těchto zemích zraní, může pojišťovna krátit výplatu pojistného. Rodičům tak hrozí, že budou ze svého doplácet až statisíce korun,“ varuje Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny