Praha, 30. 7. 2012 - Až polovina rodičů uvádí, že během cestování děti prodělaly nějakou nemoc. Nejčastější trpí nejmenší cestovatelé na prázdninách podle informací Evropské Cestovní Pojišťovny střevními potížemi. Překvapivé je ale zjištění, že každé desáté dítě má na dovolené úpal či úžeh.

Konkrétně 11 % dětí se na dovolených stane obětí horkého letního počasí a ostrých slunečních paprsků. Vyplývá to z průzkumu, který ECP provedla mezi svými klienty. Výsledkem je přehřátí organismu ze selhání jeho vlastní termoregulace. Řada rodičů to už zná - dítě začne bolet hlava, má zrychlené dýchání, teplotu, je mu špatně, někdy zvrací. „Selhání termoregulace organismu je poměrně nebezpečné, stav dítěte se může velmi rychle zhoršovat do bezvědomí s křečemi až do šokového stavu,“ varuje lékař asistenční služby ECP Jan Oplt.

Přitom právě slunečnímu úpalu se dá ze všech prázdninových nemocí nejlépe bránit.  Důležité je především hodně pít, nevystavovat se přímému slunci, často se koupat či ochlazovat a nosit pokrýku hlavy nebo si alespoň mokřit vlasy. Malé děti by podle lékařů neměly být od 11:00 do 15:00 hodin vůbec na slunci. “Přesto jsme i letos už řešili případy, kdy silně dehydratované dítě muselo být převezeno do nemocnice, kde skončilo na kapačkách,” uvádí manažer marketingu a komunikace Evropské Cestovní Pojišťovny Vlastimil Divoký.

Pokud už k přehřátí dojde, je dobré dítě přenést na chladné místo, zvedout mu nohy a podložit hlavu.
Pak je důležité začít pomalu ochlazovat hlavu, například větrákem nebo studenými obklady a podávat nejprve malé množství tekutin, nejlépe studený čaj s citronem nebo mírně osolenou vodu,” radí Jan Oplt a dodává: “Pro jistotu si můžete nechat od svého lékaře předepsat nějaké léky na dehydrataci.

K nejčastějším dětským nemocem na dovolených patří podle statistik Evropské Cestovní Pojišťovny:

  • střevní a zažívací potíže,
  • nachlazení a virózy,
  • záněty očí a uší,
  • kožní alergie.

Mezi turisty, kteří v zahraničí vyhledají lékařskou pomoc je více ne čtvrtina dětí (27,5%).

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace


O Evropské Cestovní Pojišťovně

Evropská Cestovní Pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a prostřednictvím mateřské ERV patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. Evropská nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).