Praha, 22. května 2014 – Bez komerčního cestovního pojištění vyjíždí podle průzkumu ERV Evropské pojišťovny do zahraničí 14 % Čechů. Počet hlášených škod z ciziny přitom neustále roste, stejně jako jejich cena. Nejvíc pojistných událostí hlásí klienti z Egypta, Řecka a Turecka. V Egyptě je dokonce dvakrát více škod než v ostatních destinacích.

Během tří letních měsíců nahlásí klienti 55 % všech pojistných událostí. Nejčastější diagnózy zůstávají stejné jako v předchozích letech: gastroenteritida, záněty uší a očí, kožní problémy a sluneční alergie. „Škody jsou od konce roku 2013 vlivem slabší koruny dražší, například operace slepého střeva ve Španělsku vyjde letos na 143.000 Kč, což je o 13.000 víc než vloni,“ říká ředitel správy pojištění ERV Evropské Štěpán Landík: „Zvyšuje se i procento repatriací, tedy návratů do vlasti.“

Lidé častěji ruší zájezdy

Počet celkových škod vzrostl u ERV Evropské meziročně o 3 %. Významně také roste podíl škod ze storna zájezdů, lidé si totiž storno pojišťují častěji, protože své dovolené nakupují dříve. „Podíl škod ze storna už téměř dohání medicínské škody. Zatímco v roce 2012 činila storna 34 % z objemu vyplacených škod, za rok 2013 to bylo už 45 %. A zvyšuje se i objem škod z pojištění storna, ten meziročně stoupl o 16 %,“ upřesňuje Štěpán Landík.
Zajímavé také je, že roste počet zpožděných zavazadel, počet zcela ztracených zavazadel naopak klesá.

Odškodnění za zkaženou dovolenou

Odpovědnost za zkaženou dovolenou řeší nový občanský zákoník. Není to ale nic nového. ERV Evropská pojišťovna zavedla Kodex kvality (ITQ kodex), který pomáhá řešit zkaženou dovolenou na český trh už před pěti lety. Dnes se k němu hlásí 15 významným cestovních kanceláří – například CK Fischer, Blue Style nebo ESO Travel. Využívá ho na 450 tisíc klientů, tedy každý třetí Čech, který jede do zahraničí. Kodex jasně říká, na kolik peněz máte nárok v případě, že cestovka nesplní některé z poskytovaných nebo prokazatelně slibovaných služeb. “Reklamace se nejčastěji týkají kvality služeb spojených s ubytováním a stravováním,“ upřesňuje ředitel správy pojištění ERV Evropské pojišťovny Štěpán Landík.

 

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovnyO ERV pojišťovně:

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již posedmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.