Lahodný rum, salsa, doutníček?

To všechno a ještě více je Kuba

Datum:

vitejte-na-kube2

Zajímavá, unikátní, veselá, živá, chudá, krásná, nekomplikovaná. Ke Kubě pasuje hodně přívlastků, rozhodně však není jednotvárná! Kuba je ostrov mnoha kontrastů s jedinečným kouzlem a originalitou v podobě dobrosrdečných lidí, rytmu salsy, amerických veteránů, nádherného moře a ještě krásnějších západů slunce, úžasné architektury. Dovolená na Kubě slibuje bezpochyby speciální zážitek.

Kuba, jedna z posledních bašt socialismu, se pohupuje v rytmu salsy. Vzduchem se line dým z nejlepších doutníků na světě a mísí se s výfukovými plyny amerických bouráků, které už dávno měly odpočívat na vrakovišti. Prakticky všude narazíte na monotematické graffiti zobrazující slavného revolucionáře Che Guevaru. Ostrov nabízí pro Středoevropana neopakovatelný zážitek v podobě cestování proti času. Ten se zde „zastavil“ spolu s kubánskou revolucí na přelomu padesátých a šedesátých let. Nenajdete zde ani jednu frančízu McDonalds a ani nic dalšího, co by symbolizovalo globalizaci. Prázdné obchody, oprýskané fasády, každodenní šmelina pod heslem „kdo nekrade, okrádá rodinu“ mnohým připomenou, a mladším ročníkům dají alespoň okusit, časy u nás již dávno minulé. Co vám ale staré „pořádky“ určitě nepřipomene, jsou pohodoví a věčně usměvaví Kubánci, kteří vás překvapí mírou svojí vzdělanosti, disciplíny, ale zároveň otevřenosti. A navzdory všem problémům i hrdostí na svoji vlast. Obklopí vás překrásně zbarvená a rozmanitá krajina s nekonečnými bílými plážemi, tajemnými vodopády uprostřed tropické přírody či magický svět korálových útesů. Svůj ráj zde najdou milovníci přírody, architektury, latino hudby, historie, amatérští potápěči, plážoví povaleči, vyznavači pěší turistiky, cyklisti.

Která místa nesmíte vynechat?

Havana

Na návštěvu hlavního města byste si měli vyhradit alespoň 3 dny, během kterých dostanete možnost poznat skutečnou Kubu. Z Havany na vás dýchne atmosféra koloniálních časů. Pochopíte, že město kdysi dosáhlo velké slávy a bohatství, které bohužel vzal čas. Z některých domů zbyly jen čelní fasády, které jsou ve vertikální poloze udržované lešením. Kontrastem jsou krásně zrekonstruované domy ve starém městě, ze kterých se postupem času stávají muzea, hotely nebo luxusní restaurace. Restaurace a různé bary s živou kubánskou hudbou najdete po celém městě. Určitě si nenechte ujít návštěvu slavného baru La Bodeguita del Medio, kde popíjel proslulé mojito sám Ernest Hemingway (a to měl přitom oblíbené daiquiri!). Město má svůj nezaměnitelně pestrý a také velmi starý vozový park. Jde snadno uhádnout, kdo tu měl v nedávné minulosti svoji sféru vlivu. Řada aut pocházejících z let před revolucí v roce 1959 nese značky amerických automobilek. Porevolučních léta ovládnutá vlivem Sovětského svazu reprezentují méně nápadné Lady (neboli nám známé Žigulíky). V ulicích je velmi živo. Od dětí hrajících fotbal na Pradu (něco jako náš Václavák), přes různé stánkaře prodávající všemožné cetky, postarší Kubánky kouřící doutník na balkóně, pouliční umělce, až po překupníky, kteří vám budou nabízet Cohiby anebo matky s kojenci loudící na vás mléko pro děťátko, neustále se ohlížejíc, aby je neviděli policajti. Ulice jsou neustále plné lidí. Večerní život udává rytmus salsy, a že jede na plné obrátky asi není třeba dodávat.

Havana

Viňales

Viňales je  vesnice a zároveň stejnojmenné údolí, které je podle mnohých jedním z vůbec z nejkrásnějších míst na celé Kubě. Údolí je významnou tabákovou oblastí. Je ohraničeno nádhernými kopci, kterým se říká mogoty. Jsou to vápencové útvary ukrývající neskutečné množství jeskyní, mimo jiné i sedmipatrový jeskyní komplex Gran Caverne de santo Tomas. Procházku údolím můžete spojit s návštěvou tabákových plantáží. Zajímavou volbou je komentovaná prohlídka z koňského hřbetu. Poznáte kubánské ekozemědělství a ochutnáte výborné domácí produkty nebo specialitu v podobě grepu s uříznutým vrškem zalitého směsí medu a rumu. Do Viňales se dostanete autobusem Viazul z Havany. Cestou se můžete zastavit v Las Terrazas s možností příjemných treků v pahorkatině a v hlavním městě oblasti Piňar del Rio, kde můžete navštívit továrnu na doutníky a likérky.

Vignales

Trinidad

Trinidad je malé živé koloniální městečko se spoustou krásných památek a lidmi tančícími na náměstích. Díky skvěle zachovalé architektuře přitahuje spoustu turistů. Trinidad byl vyhlášen kulturní památkou UNESCO. Čekají vás malebné jednopatrové domečky s vysokými stropy a zamřížovanými okny. V centru města jsou ulice dlážděné kamenem. V 18. století v Trinidadu došlo k prudkému rozmachu cukrovarnictví. V této době se stal nejbohatším městem Kuby a známky dávného blahobytu jsou ve městě patrné dodnes. Město je výborně zařízené pro turisty. Přes den je k vidění spousty pouličních umělců, malířů a prodavačů suvenýrů. Večer vás přilákají taneční show v místních barech a hlavně „salsotéky“. Můžete podniknout výlet do Valle de los Ingenios (údolí cukrovarů). Z Trinidadu se sem můžete dopravit buď parním vlakem nebo třeba na kole. Navštívíte zde např. strážní věž, ze které byli hlídáni otroci nebo sídlo majitelů plantáže. No a v neposlední řadě budete moci obdivovat výhledy do fantasticky malebné krajiny plné polí a pastvin se stády koz a skotu v těsné blízkosti půvabných pláží.

Trinidad

Varadero

Varadero je úzký, zato celých 25km dlouhý pevninský výběžek do moře s kilometry bělostných pláží lemovaných neskutečným množstvím hotelů. Díky své poloze blízko Havany a azurovému moři je už od počátku minulého století cílem turistů z celého světa. Stav některých hotelů, z nichž většina byla postavena ještě před revolucí v roce 1959, odpovídá tak trochu stavu celé země. Jsou zkrátka trochu omšelé. Dnes se však Varadero pomalu vzmáhá ve snaze získat si svůj bývalý věhlas. Pláž je zde luxusní, vybavená lehátky a slunečníky. Pokud jste ubytování v hotelech s all-inclusive, tak si navíc můžete dopřávat tolik mojita, daiquiry nebo piňa colady, kolik jste schopni vypít. No a čím se dá pobyt na Varaderu zpestřit? Třeba projížďkou katamaránem na ostrov Cayo Blanco, kde můžete zažít koupání s delfíny.

Varadero

Topes de Collantes

Topes de Collantes je hotelové městečko, které leží v centru pohoří Sierra del Escambray, druhém nejvyšším pohořím Kuby nacházejícím se ve střední části ostrova. Nejvyšší hora Pico San Juan měří 1140 m n. m. Topes je výborným výchozím bodem výprav k vodopádům jako Salto del Caburní s krásnou lagunou ke koupánínebo El Rocio v parku Guanayara . Další obrovský vodopád se jmenuje El Nicho, ten už je ale od Topes de Collantes poměrně vzdálen. Ideálním způsobem dopravy za vodopády jsou místní vojenské náklaďáky nebo pronajaté jeepy. Silnice jsou zde sice malebné, ale také celkem nebezpečné a kdejaký moped nebo nízké osobní auto si s nimi s jistotou neporadí.

Na Kubě je toho k vidění ještě daleko více, ale přeci vám vše neprozradíme předem. Místo toho čtěte pár praktických rad pro vaši případnou cestu.

Ubytování a stravování

Velmi dobrým řešením je ubytování v privátech, kterým se zde říká Casa Particulares a jsou takovými kubánskými bed&breakfast. Většinou se jedná o soukromé domy pro jednu rodinu a mezi turisty jsou jednoznačně nejpopulárnější formou ubytování na Kubě. A není se co divit, Kubánci si turistů váží a doslova si je hýčkají. Proto i stravování u „paní domácí“ není špatnou volbou.
Typickým kubánským jídlem je Congrí (rýže s barevnými fazolemi), Moros y Cristianos (rýže s černými fazolemi). V současné době existuje kromě klasických restaurací i možnost stravování v soukromí v tzv. paladarech. Kvalita obsluhy i jídla je zde na velmi dobré úrovni. Konzumace potravin od drobných prodejců na ulici není tak běžná a je spíše pro znalé.

Bezpečnostní situace

Kuba se jeví jako velmi bezpečná destinace. Člověk je zde střežen téměř na každém kroku. Díky režimu je zde vše tak trochu hlídané, nicméně běžnému turistovi to nijak nevadí, ani ho to neobtěžuje. Prostě v dnešní době, další z bezpečných turistických destinací.

Na co si dát na Kubě pozor?

  • Dávejte si pozor na dvojí měnu. Na Kubě se platí jednak kubánskými pesos a jednak konvertibilními pesos, která jsou cca 20 krát dražší. Není výjimkou, že po turistech je požadována úhrada v konvertibilních pesos.
  • Občas se místní čerpací stanice potýkají s nedostatkem pohonných hmot. Může se vám stát, že dorazíte s téměř prázdnou nádrží k benzínce a stejně budete mít smůlu.
  • Stejný nedostatek může nastat u drogistického zboží a v obchodech obecně. Co můžete, vezměte si raději s sebou. Pokud vezmete i o trochu víc, než spotřebujete, zbude vám dárek pro místní obyvatele, kteří budou z takového dárku naprosto nadšení.
  • Zdravotnictví je spíše na nižší úrovni, doporučujeme proto si vzít dostatek léků, které pravidelně užíváte, a případně ještě nějakou preventivní zásobu pro strýčka příhodu.

No a kdy nejlépe na Kubu vyrazit?

Možná nejlepší je jet hned po skončení hlavní sezóny, kdy je v nabídce spousta slev pro turisty. Duben, květen můžou být vyloženě trefou do černého. V souvislosti s teplem, které již tou dobou po zimě přichází do Evropy, totiž davy turistů opouštějí pláže. Klimatické podmínky jsou přitom totožné s těmi, které panují v hlavní sezóně. Občas skápne o pár kapek deště více, teplíčko ale zůstává! Ani podzimní říjen není špatnou volbou, to jsou pláže ještě relativně prázdné před nástupem hlavní sezóny.

Pokud jsme vás navnadili, výlet na Kubu zbytečně neodkládejte. Když to nestihnete letos, určitě zkuste hned následující sezónu. Kuba se již nyní mění díky postupnému oteplování vztahů s USA a uvolňování letitého amerického embarga. Tak si pospěšte a vydejte se na neopakovatelné karibské dobrodružství. Salza asi hned tak neutichne, to je dané geneticky, ale to unikátní kouzlo s nádechem retra, poloprázdné obchody, oprýskané baráky, srdeční lidé, kteří „mají své turisty stále ještě rádi“ se možná časem vytratí.

A na úplný závěr nelze nepřipomenout kvalitní cestovní pojištění. Náš speciální balíček Sbaleno Za poznáním se pro vaše karibské dobrodružství bude určitě hodit.

Šťastnou cestu vám přeje ERV Evropská!

Zdroje:    kuba.latintour.cz, exoticacuba.cz, kuba.sedumroseum.cz, novinky.cz
 

Další články

Obnovené cestování do Itálie – vše, co potřebujete vědět

3. června 2020 se otevřou hranice do Itálie pro evropské země a už nebude povinná dvoutýdenní karanténa po návratu. Co vás čeká při cestě do Itálie a zpět?

italie-canal-grande

Kde sehnat nejlepší cestovní pojištění? Poradíme vám!

Na trhu najdete mnoho nabídek cestovního pojištění, ale podle čeho zvolit tu nejlepší? Poradíme vám.

nejlepsi-cestovni-pojisteni