Datum: | Autor: ERV

Země proslavená kubánskou salsou, doutníky, rumem a Fidelem Castrem. I když se po jeho smrti tato země proměnila a proměňuje, při cestování na vlastní pěst je dobré mít na paměti věci, které by vás ve většině zemí světa ani nenapadly. Pět desítek let izolace od ostatního světa udělalo své. Pokud neplánujete strávit celou dovolenou po boku průvodce nebo v prověřeném pětihvězdičkovém resortu, tak vám následující rady přijdou vhod.

Kubánka s doutníkem na náměstí v Havaně

Domluvte si na Kubě dopravu předem

Nejsme zvyklí myslet na dopravu předem. Objednáváme si taxík, autobus nebo spolujízdu pár minut přes telefon. Ale na Kubě bychom s tímhle zvykem mohli být nemile překvapení… Proč? Automobily z autopůjčoven bývají často úplně rozpůjčované mezi Kubánci.

Autobusové jízdenky jsou často vyprodané několik dní předem. Jízdenky si proto rezervujte s předstihem online nebo přes ověřené agentury (např. ZunZunCar). Na Kubě jezdí hlavní autobusová linka Viazul a jízdenky jsou levné.

Taxíky jsou k dispozici ve větších městech jako je Havana, Varadero a Trinidad. Oficiální taxíky v moderních autech jsou značené a některé mají i měřiče. Staré klasické taxíky jsou dražší, často se stanovenými sazbami 8 až 10 dolarů za jízdu. Zkuste vyjednávat o ceně, než nastoupíte. Další variantou jsou lokální sdílené taxíky v některých městech. Je to nejlevnější varianta, ale není snadné je zajistit, pokud nemluvíte španělsky. Jezdí po vytyčených trasách, po kterých jedete s ostatními cestujícími. Obvykle to jsou staré dodávky z 50. let nebo Toyoty Land Cruiser.

Také si můžete objednat auto s řidičem na 1 den, cena je kolem 160 dolarů na den. Takovou službu si můžete objednat online předem.

Další možností jsou cyklotaxi. Oficiálně nemají povoleno vozit turisty, ale stále to dělají. Jízda stojí asi 1 CUC. Může se ale stát, že budete předčasně vysazeni, pokud si řidič všimne policie poblíž.

Než se vydáte prozkoumávat tuto krásnou zemi, promyslete si, jaké dopravní prostředky zvolíte, a včas si je objednejte. Díky tomu si budete moci dovolenou užít bez čekání.

Staré auta na Florida ulici v Havaně

Kde na Kubě bydlet?

Jestli chcete poznat globalizací nepolíbenou kubánskou kulturu, na kterou jsou zvědaví lidé z celého světa, ubytujte se v soukromí. Bydlení v penzionech nebo v casas particulares (kubánské Airbnb) vám dá ověřené informace od majitelů a domácí atmosféru. Chcete-li najít casa particulare, podívejte se předem online, nebo se na místě projděte po okolí. Zeptáte se na volná místa, požádáte o prohlídku a rozhodnete se, zda tam chcete zůstat. Většinu lze snadno najít, protože jsou označeny speciálním znakem, který vypadá podobně jako kotva. Může se stát, že vás po příjezdu zavede majitel ubytovat k sousedovi. To se na Kubě běžně stává, berte to s nadhledem a jako součást dobrodružství.

Pokud se rozhodnete procestovat okolní ostrovy, ubytujte se v hotelích, protože jinou možnost tam nejspíš nenajdete. Stejně jako u dopravy si rezervujte místa v hotelu co nejdříve. Na místě byste zaplatili několikrát vyšší cenu než při rezervaci předem.

Písečná pláž na Kubě Paradise island Cayo Largo

Kde jíst během dne?

Asi vás to překvapí, ale na Kubě nenajdete na ulici stánky s jídlem. Z ulic ubývají také prodejci s exotickým ovocem a citrusy, protože dodávají ovoce nově přímo do hotelů. Takže je čím dál tím těžší si koupit lahodné ovoce a pokračovat v poznávání okolí. Nejjednodušší a nejjistější je proto jíst u majitelů, u kterých bydlíte. Téměř každý Kubánec vám nabídne za příplatek jídla v soukromí. Pokud je ubytování legální, má majitel zajištěné pravidelné dávky čerstvých a hygienicky nezávadných potravin.

U normálních restaurací se kvalita potravin bohužel nekontroluje. A mnohdy se vám může po příchodu do běžné restaurace stát, že část jídel nebude možné připravit, protože suroviny už došly (maso a další drahé a hůře dostupné suroviny).

Hlavní město Kuby, Havana

Co na Kubě navštívit?

Kuba zažívá obrovský nápor cestovatelů. Ročně ji navštíví několik milionů lidí. Nejvíce z nich míří do Havany, kde chtějí vidět koloniální architekturu a živou atmosféru ve dne i v noci. Nemusíte se ale obávat, že by toto 7. nejkrásnější město světa bylo plné turistů. Většina z nich je ubytovaná na výletních lodích s kompletním zázemím.

Podobně turistické je město Varadero a ostrovy Cayo Coco a Cayo Santa. Když se ale vydáte objevovat města jako Santa Clara, Baracoa (na fotce níže), Cienfuegos a Camaguey, nebude tam skoro nikdo. Ideální doba na skutečné poznání Kuby je 3 až 4 týdny. Tak budete mít dost času na přesuny po ostrově. I když by se z mapy mohlo zdát, že je Kuba malá, není tomu tak. Je 1,5x tak velká jako Česká republika.

Baracoa Bay záliv pohled na stolovou horu El Yunque

Na co si dát na Kubě pozor

  1. Nedostatek internetu může být občas frustrující, pokud se rádi orientujete podle Google map a rádi hledáte odpovědi na otázky kolem cestování. Doporučujeme si stáhnout Galileo Maps (pro Android i IOS). Má offline mapy Kuby, podle kterých se můžete orientovat i bez internetu.
  2. Pokud nemluvíte španělsky, můžete se na Kubě často ocitnout v rozpacích, protože většina lidí nemluví anglicky. Bez španělštiny je těžké věci zařídit, ale není to nemožné. Hodně vám pomůže osvojit si základní věty, nebo mít s sebou kapesní slovník či mluvník.
  3. I když je Kuba bezpečné místo pro cestování, je zde také mnoho podvodníků. Hlavně v okolí Havany. Mezi oblíbené podvody na Kubě patří:
  • Jste pozváni do baru/klubu od někoho z ulice a pak uvíznete u obrovského účtu k placení.
  • Ženy vás žádají, abyste koupili mléko pro jejich děti za přemrštěné ceny v podvodných obchodech.
  • Buďte proto opatrní a znejte ceny služeb a surovin pro místní obyvatele, to vám pomůže předcházet napálení.

Chcete vědět, kam se podívat, co ochutnat a kdy na Kubu vyrazit? Pokračujte na náš 2. článek o Kubě: Lahodný rum, salsa a doutníček.

Aktuální informace o situaci na Kubě v souvislosti s covidem najdete na stránkách Velvyslanectví ČR v Havaně.

Až se připravíte na všechny výše zmíněné situace, přihoďte si do zavazadla také kvalitní cestovní pojištění. Lékařská péče se na Kubě liší místo od místa a jen v soukromých klinikách dostanete takové ošetření, na které jste zvyklí z domova.
Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: hedvabnastezka.cz, en.wikipedia.org, expertvagabond.com/cuba-travel-guide-tips, lonelyplanet.com, sunsettravellers.com/cuba-travel-tips

Ve Španělsku i na Kubě se vyplatí cestovní pojištění

Další články

7 situací, ve kterých vám cestovní pojištění zachrání úspory

Při komplikacích na cestách může cestovní pojištění ušetřit desítky tisíc až miliony korun. Podívejte se na reálné situace, které se staly našim klientům, a dozvíte se, kolik by je bývaly stály.

uspory-cestovni-pojisteni

Řítí se lavina: Jak přežít v bílém pekle?

Stavba sněhové pokrývky, charakteristické vlastnosti svahu, ale i lyžaři. Toto všechno může mít vliv na pád laviny. Obzvláště na jaře, kdy sníh začíná tát a je těžký a nestabilní. Jaké to je být uvězněn pod masou těžkého sněhu si nikdo z nás nedokáže a ani nechce představit, natož pod ní opravdu uvíznout. Jak se ale zachovat, pokud se do takové situace dostanete? A dá se jí vůbec předcházet? Zasypáme vás informacemi, které vám mohou zachránit život!

co-delat-kdyz-spadne-lavina-01