Země proslavená kubánskou salsou, doutníky, rumem a Fidelem Castrem. I když se po jeho smrti tato země proměňuje, při cestování na vlastní pěst je dobré mít na paměti věci, které by vás ve většině zemí světa ani nenapadly. Pět desítek let izolace od ostatního světa udělalo své. Pokud neplánujete strávit celou dovolenou po boku průvodce nebo v prověřeném pětihvězdičkovém resortu, tak vám následující rady přijdou vhod.

Kubánka s doutníkem na náměstí v Havaně

Domluvte si dopravu předem

Nejsme zvyklí myslet na dopravu předem. Objednáváme si taxík, autobus nebo spolujízdu do pár minut přes telefon. Ale na Kubě bychom s tímhle zvykem mohli být nemile překvapení… Proč? Automobily z autopůjčoven bývají často úplně rozpůjčované mezi Kubánci. Autobusové jízdenky jsou často vyprodané několik dní předem. Jízdenky si proto rezervujte s předstihem u kubánských státních operátorů a prověřených agentur. Taxíky se vám cenově vyplatí jen ve větším počtu lidí. Když pojedete alespoň ve 3 nebo 4 lidech, cena bude podobná jako u jízdenky na autobus. Poslední možností je domluvit si na místě s někým spolujízdu (carsharing). Poptejte se místních, jestli mají na někoho kontakt a mohou ho doporučit. Než se vydáte prozkoumávat tuto krásnou zemi, promyslete si, jaké dopravní prostředky zvolíte, a včas si je objednejte. Díky tomu si budete moci dovolenou užít bez čekání.

Staré auta na Florida ulici v Havaně

Kde bydlet?

Jestli chcete poznat globalizací nepolíbenou kubánskou kulturu, na kterou jsou zvědaví lidé z celého světa, ubytujte se v soukromí. Bydlení v penzionech nebo přes Airbnb vám dá ověřené informace od majitelů a domácí atmosféru. Může se stát, že vás po příjezdu zavede majitel ubytovat k sousedovi. To se na Kubě běžně stává, berte to s nadhledem a jako součást dobrodružství. Pokud se rozhodnete procestovat okolní ostrovy a pláže, ubytujte se v hotelích, protože jinou možnost tam nenajdete. Stejně jako u dopravy si rezervujte místa v hotelu co nejdříve. Na místě byste zaplatili několikrát vyšší cenu než při rezervaci předem.

Písečná pláž na Kubě Paradise island Cayo Largo

Kde jíst během dne?

Asi vás to překvapí, ale na Kubě nenajdete na ulici stánky s jídlem. Z ulic ubývají také prodejci s exotickým ovocem a citrusy, protože dodávají ovoce nově přímo do hotelů. Takže je čím dál tím těžší si koupit lahodné ovoce a pokračovat v poznávání okolí. Nejjednodušší a nejjistější je proto jíst u majitelů, u kterých bydlíte. Téměř každý Kubánec vám nabídne za příplatek jídla v soukromí. Pokud je ubytování legální, má majitel zajištěné pravidelné dávky čerstvých a hygienicky nezávadných potravin. U normálních restaurací se kvalita potravin bohužel nekontroluje. A mnohdy se vám může po příchodu do běžné restaurace stát, že část jídel nebude možné připravit, protože suroviny už došly (maso a další drahé a hůře dostupné suroviny).

Hlavní město Kuby, Havana

Co navštívit?

Kuba zažívá obrovský nápor cestovatelů. V roce 2017 ji navštívilo 4,5 milionů lidí. Nejvíce z nich míří do Havany, kde chtějí vidět koloniální architekturu a živou atmosféru ve dne i v noci. Nemusíte se ale obávat, že by toto 7. nejkrásnější město světa bylo plné turistů. Většina z nich je ubytovaná na výletních lodích s kompletním zázemím. Podobně turistické je město Varadero a ostrovy Cayo Coco a Cayo Santa. Když se ale vydáte objevovat města jako Santa Clara, Baracoa (na fotce níže), Cienfuegos a Camaguey, nebudou tam skoro nikdo. Ideální doba na skutečné poznání Kuby je 3 až 4 týdny. Tak budete mít dost času na přesuny po ostrově. I když by se z mapy mohlo zdát, že je Kuba malá, není tomu tak. Je 1,5krát tak velká jako Česká republika.

Baracoa Bay záliv pohled na stolovou horu El Yunque

Až se připravíte na všechny výše zmíněné situace, přihoďte si do zavazadla také kvalitní cestovní pojištění. Lékařská péče se na Kubě liší místo od místa a jen v soukromých klinikách dostanete takové ošetření, na které jste zvyklí z domova. Vy cestujete. My se staráme.

Zdroje: hedvabnastezka.cz, en.wikipedia.org 

Ve Španělsku i na Kubě se vyplatí cestovní pojištění

Největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu leží na pobřeží Kaspického moře. Vydejte se do jejího podnebí obdivovat architekturu, jídlo i koberce.

30.6. 2021

Kopce plné sněhu a kolem dokola nikdo jiný - jen vy sami a pár kamarádů v zimních horách. A nepotřebujete vleky! Už se nemůžete dočkat, až se na svahu zaklikatí vaše stopa v panenském sněhu?

4. 2. 2021
Skialpová túra