12 rad, jak na kyberbezpečnost vašeho telefonu při cestování

Datum: | Autor: Tým ERV

bezpecnost-mobilu

Jak na cestách ochráníte svůj telefon, aby na něj nemohli kybernetičtí útočníci? Připravte se před cestou a buďte obezřetní i během ní. Stačí se řídit těmito radami od bezpečnostních odborníků a můžete být klidní.

1. Zabezpečte svůj telefon

Než se vydáte do ciziny, zabezpečte svůj telefon silným heslem, pinem, otiskem prstu nebo skenem obličeje. Heslo si nastavte unikátní, které nikde jinde nepoužíváte. Nejčastější chybou lidí je, že mají jedno heslo pro více zařízení (pro mobil, tablet, počítač,...) nebo účtů (e-mailové adresy, banka, aplikace,...). Hesla nemějte nikde napsaná ani uložená v žádném zařízení, se kterým cestujete. Kde to jde, nastavte si dvoufázové ověření (heslo a kód v aplikaci/SMS).

2. Aktualizujte

Než vyrazíte za hranice, aktualizujte si v telefonu operační systémy a aplikace na nejnovější verze. Díky tomu nebudou moci útočníci využít zranitelností starších verzí a vy budete lépe chráněni.

3. Vyhněte se veřejným WiFi sítím

Veřejné WiFi sítě jsou v hotelích, restauracích, kavárnách, MHD, na letištích,... Jsou připraveny ihned k používání - buď úplně bez hesel, nebo s veřejně známými hesly. Jejich nevýhodou je, že jsou slabě zabezpečeny. Kvůli tomu mohou útočníci monitorovat připojené uživatele a případně napadnout jejich telefon. Na tyto WiFi si dejte také pozor na hromadných akcích jako jsou festivaly, koncerty nebo sportovní utkání.

 

4. Mějte telefon vždy na očích a zamčený

Při cestování za hranice byste vždy měli vědět, kde se váš telefon nachází. Myslete na to, že v některých zemích nemusí být bezpečné ani hotelové pokoje, ani trezory v nich, protože k nim mohou zaměstnanci hotelů. Chcete odejít a nechat telefon v pokoji? Použijte bezpečnostní obálku s pečetí.

5. K internetu se připojujte přes datový roaming a s placenou VPN

Aby útočníci nemohli monitorovat vaše aktivity na internetu během cestování, používejte mobilní data a placenou VPN službu, která šifruje a anonymizuje váš pohyb na internetu. <br/>NÚKIB (Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost) doporučuje využívat placené VPN služby, protože služby zdarma nemusí být 100% spolehlivé a bezpečné. Pozor, v některých státech VPN nemusí vždy fungovat. Pokud si nejste jisti, která placená VPN služba je pro vás nejlepší, můžete si projít toto srovnání VPN, kde najdete podrobné porovnání různých služeb a jejich funkcí.

6. K citlivým službám se nepřihlašujte nebo pouze výjimečně

Pokud chcete být maximálně chráněni, vyhněte se na cestách přihlašování k citlivým účtům jako je vaše internetové bankovnictví nebo osobní účty. Pokud se přihlásit musíte, změňte si po návratu do ČR své přihlašovací údaje.

 

7. Pro komunikaci používejte jen šifrované aplikace

Co to znamená? Že nejbezpečnější je vyhnout se na cestách běžnému volání a SMS a místo toho používat šifrované aplikace (tzv. “end to end” šifrování). Toto šifrování používají například aplikace jako Signal, Threema, WhatsApp, Apple FaceTime a další. Pozor, v některých aplikacích je potřeba tuto funkci zvlášť aktivovat.

8. Nestahujte neznámé nebo zranitelné aplikace

NÚKIB doporučuje instalovat na cestách jen aplikace z ověřených zdrojů jako je Apple App Store, Google Play a další. Pokud z nějakého důvodu musíte neznámou aplikaci přeci jen instalovat, používejte ji co nejkratší dobu a myslete na to, že přes ni můžete být  odposloucháváni, sledováni nebo vám mohou být ukradena data.

Věděli jste, že zranitelnou aplikací podle NÚKIB byla například i oficiální aplikace olympijských her v Pekingu v roce 2022 (MY2022)?

9. Využívejte mód pro hosty

Dnešní chytré telefony nabízí režim “host”, pokud musíte dát telefon ve výjimečných případech do cizích rukou - například celníkovi nebo jiné autoritě. Před cestou do dané destinace si ověřte, jestli se něco takového může stát, a pokud ano, připravte se na to.

<br/> 

Přidáváme ještě tipy pro bezpečnostní fajnšmekry:

10. Odstraňte z telefonu citlivá data a oprávnění

Kdyby váš telefon někdo napadl, máte v telefonu citlivé informace, fotky, kontakty nebo aplikace? Pokud ano, před cestou je preventivně odstraňte a zálohujte je. U aplikací si zkontrolujte, jaká oprávnění mají (přístup ke kameře, fotkám, mikrofonu,...) a jestli jsou tyto přístupy během vaší cesty nutné, nebo ne.

11. Cestujte s “čistým” telefonem

Co to znamená? To je telefon, který neobsahuje žádná osobní data, uživatelské účty ani citlivé aplikace. Může jít například o starší telefon, který nepoužíváte, nebo dokonce o “hloupý” telefon. “Hloupé” telefony rádi na své cesty vozí sportovci nebo digitální nomádi. Při ztrátě telefonu nebo jeho poškození nepřijdete o nic důležitého a nikdo nemůže váš telefon zneužít. Až se vrátíte do ČR, resetujte telefon do továrního nastavení.

<br/> 

12. Zapněte službu hledání telefonu

Na cestách se může stát, že svůj telefon nebudete moci najít. Pro takové případy se hodí zapnout sledování telefonu pomocí oficiálních a důvěryhodných aplikací. Na Androidu ho najdete jako Najdi moje zařízení, Apple telefony mají Hledat iPhone. K nalezení vašeho telefonu budete potřebovat druhé zařízení, na kterém můžete svůj telefon sledovat. Po návratu domů tuto službu vypněte.

Tak, teď už jen stačí mít s sebou kvalitní cestovní pojištění a můžete vyrazit za hranice. Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje:mobilmania.zive.cz, nukib.cz <br/> 

Další články

Nezmeškejte slevy po Vánocích: Cestujte do blízkého zahraničí

Zimní víkendové výlety do okolních měst, a to hned po svátcích, myslíte na ně také? Vydejte se na tajný výlet spojený s nákupy! Kde se dobře nakupuje?

nakupovani-slevy-zahranici

5 rad, jak se vyhnout stresu z cestování

Cestování nám přináší do života spoustu radostí a zážitků. Mnoho lidí by dodalo, že přináší také stres,  cestovní horečku a podrážděnost. Jak to udělat, abyste se vyhnuli nepříjemným projevům cestovní horečky a nervům na pochodu? To se dozvíte v tomto článku.

stres-cestovani