Praha, 7. července 2015 – Podle nejnovějšího exkluzivního průzkumy agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu si letní dovolenou každoročně dopřeje jen 26 % Čechů. Pětina uvedla, že v létě na dovolenou nejezdí nikdy. Dvě třetiny lidí vyráží na letní dovolenou nepravidelně.


Z těch, kteří letos plánují letní dovolenou, více než třetina zůstane v České republice. „Meziročně se tak jejich počet zvýšil o 6 %. Především starší lidé jsou při výběru ovlivněni kromě jiného vnímání změny v bezpečnostní situaci ve světě,“ vysvětluje Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. K moři vyrazí podle průzkumu 30 % Čechů. Ostatní budou poznávat krásy měst nebo vyrazí raději k sladkovodním nádržím, jezerům a řekám. 12 % stráví dovolenou v horách.

Průměrná cena zájezdu 14 600 Kč
Z průzkumu ERV Evropské také vyplývá, že lidé v průměru za dovolenou utratí 14 600 korun, což je o 500 korun více než vloni. 63 % Čechů se ale vejde do 10 000 Kč. Do této částky se počítá ubytování, doprava a stravování. O rok dříve se do této částky vešla jen třetina. „Dovolené zdražily vlivem dlouhodobé intervence České národní banky. Navíc v některých destinacích byla poměrně vysoká inflace,“ vysvětluje Vlastimil Divoký. To se týká např. Turecka. K nákladům na dovolenou je nutné připočíst také kapesné za doplňkové služby v destinacích, jako jsou pronájem aut, návštěvy restaurací, sportovní atrakce a výlety. Po zvýšení kurzu Eura utrácejí Češi o něco méně. „Za kapesné dříve utratila třetina Čechů do 3 tisíc korun a 38 % do 5 tisíc korun na osobu, letos už se do 3 000 korun na osobu vejde polovina turistů a 28 % do 5 tisíc,“ dodává Vlastimil Divoký.

Ženy se opalují, muži sportují
ERV Evropská, která ročně pojistí přes 730 000 Čechů jedoucích do zahraničí, sleduje chování turistů dlouhodobě. Z jejích statistik mimo jiné vyplývá, že na letní dovolenou vyrazí se svými dětmi 37 % rodičů, zatímco vloni to o šest procent více. Narostl naopak počet Čechů, kteří plánují strávit volno se svými kamarády, nebo sourozenci. „Roste také počet dospělých, kteří na dovolenou berou své rodiče, a to z 5 % na dvojnásobek,“ uzavírá Vlastimil Divoký z ERV Evropské.Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny


ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již podeváté v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.