Praha, 14. 12. 2023 - Podle průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu vzrostl i letos počet Čechů, kteří vyrazili na hlavní letní dovolenou do zahraničí. Zatímco loni jich bylo 32 %, letos už 36 %. Téměř tři čtvrtiny z těch, kdo byli u moře v roce 2022, k němu vyrazily i letos. Třetina Čechů pak dovolenou strávila v České republice.  

Chuť cestovat Čechům v letošním roce nevzaly ani rostoucí ceny dovolených. „Do zahraničí letos vyrazilo 36 % z nich, tedy o 4 % více než loni,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Do zahraničí pravidelně

Průzkum pro ERV Evropskou pojišťovnu ukázal, že 70 % těch, kteří byli loni na dovolené v cizině, se tam podívalo i letos. Ostatní tentokrát zůstali v České republice. 17 % cestovalo po tuzemsku a 13 % trávilo dovolenou doma či na chatě.

Summer Holiday Abroad

Čechy láká moře

Z těch, kteří se minulý rok vydali na dovolenou k moři (24 %), se jich téměř dvě třetiny vrátily k moři i letos. 17 % pak moře vyměnilo za jinou zahraniční dovolenou a 19 % zůstalo v České republice a strávilo dovolenou u nás.

Výhledy na letní dovolené 2024

Rostoucí zájem o cestování potvrzují i aktuální předprodeje zájezdů. „Od září, kdy většina cestovních kanceláří spustila jejich prodej, si dovolenou na léto 2024 v rámci first minute nabídek plánuje do konce února 2024 zakoupit o 7 % více lidí než loni,“ říká Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký

Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny