Praha, 22. 5. 2019 – V posledních letech Češi nakupují letenky, ubytování nebo celé dovolené se stále větším předstihem. Řada oblíbených destinací bývá vyprodána již na podzim předchozího roku. S tím rostě i zájem o pojištění storna, který byl meziročně o 53 % vyšší. Počet škod z pojištění storna se blíží k počtu zdravotních škod v zahraničí.

Většina CK nabízí first-minute zájezdy již od září předchozího roku. Stejné je to v případě individuálního nákupu dovolené. S vyšší cenou a dřívějšími nákupy roste i poptávka po pojištění storna. A nejde jen o letní dovolenou v zahraničí. Ceny prodloužených víkendů v ČR totiž dosahují srovnatelných částek jako cesta mimo republiku. ERV Evropská, proto začala od dubna 2019 nabízet nové pojištění storna, které myslí nejen na zdravotní důvody vedoucí ke zrušení dovolené. Pojištění existuje ve variantách Storno, která se vztahuje pouze na zdravotní potíže cestujících, a Storno Plus, která zahrnuje širší okruh pojištěných osob a akceptuje jakékoli doložitelné důvody. Obě varianty storna shodně pojistí cenu cestovních služeb až do hodnoty 300 tisíc korun.

„Ačkoli je nejvíce storen stále ze zdravotních důvodů, přibývá množství různorodých okolností, kvůli kterým jsou lidé nuceni zrušit svoji cestu,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. Evropská se tedy neomezila pouze na zdravotní důvody bránící cestě, u varianty Storno Plus tak mohou klienti stornovat téměř z jakéhokoli důvodu. Storno je možné koupit nejen na celý zájezd, ale i na jednotlivé cestovní služby jako například letenky nebo ubytování. Klienti ho mohou využít i pro cesty po ČR.

Nemoc, úraz, ale i spousta dalších důvodů…

Pojištění storna lze standardně uplatnit v případě zdravotních potíží.  „Varianta Storno Plus se ale vztahuje i na ztrátu zaměstnání, rozvodové řízení, poškození bydliště, zrušení schůzky obchodním partnerem, dopravní nehodu cestou na letiště nebo třeba předvolání k soudu. V případě hospitalizace cestujícího dokonce klient dostane zpět 100 % zaplacených prostředků. “ říká Vlastimil Divoký.

Pojistné je počítáno spravedlivě procentem z ceny zájezdu, letenky či samostatné cestovní služby. Při jeho nákupu k cestovnímu pojištění je cena varianty Storno 2,5 % z ceny služby či zájezdu, Storno Plus pak stojí 5 %. Pokud si klient pořizuje pojištění storna samostatně, jeho cena je o 1 %, resp. 2 % vyšší. Pojištění storna nejčastěji oceňují rodiny s dětmi. Často se totiž stává, že dítě onemocní a rodina tak na vysněnou dovolenou nemůže odjet. ERV Evropská v takovém případě vrátí klientovi peníze, které do své cesty investoval a na které se vztahují stornopoplatky. Pojištění storna je možné sjednat až do 3 pracovních dní po uhrazení či objednání první cestovní služby.


Tabulka limitů pojistného plnění

 

Vlastimil Divoký,
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny