Praha, 30. 01. 2024 – Místní sněhové podmínky nejsou letos z pohledu milovníků zimních sportů ideální. Přestože se na českých sjezdovkách každoročně v období jarních prázdnin pohybuje nejvíce lyžařů z celé zimní sezóny, podle dat ERV Evropské pojišťovny 57 % z nich, mnozí letos raději vyrazí do zahraničí. Nejčastěji do Itálie, Rakouska a Francie. Velmi oblíbené jsou italské pětidenní pobyty, které si lyžaři pořídí v balíčku rovnou se skipasy. Lidé do zahraničí vyjíždí často i vícekrát za sezónu.  

Délka sjezdovek, kvalita sněhu a doba čekání na lanovku nebo vlek. Zejména na tyto parametry hledí Češi při výběru destinace pro zimní dovolenou. V České republice se zima na horách bez technického sněhu už téměř neobejde a řada Čechů proto stále častěji volí zahraniční destinace. Tamní střediska nabízí nejen skvělé sněhové podmínky, kvalitní služby, ale především mnohakilometrové a perfektně upravené sjezdovky.

Vyšší poptávku o zahraniční lyžování letos pociťují i cestovní kanceláře. „Zájem o lyžařské zájezdy v Alpách skutečně roste, meziročně o víc než 10 %. V letošní sezóně předpokládáme, že se znovu dostaneme nad hranici 100 tisíc klientů za sezónu,“ říká Jan Bezděk, tiskový mluvčí CK NEV-DAMA.

Zájezdy se tradičně nejvíce prodávají do Itálie a Rakouska. „Největší zájem mezi našimi klienty je jednoznačně o italské Alpy a střediska jako Val di Fiemme, Monte Bondone, Santa Caterina, Bormio nebo Livigno,“ doplňuje Jan Bezděk. Rakouskými favority jsou potom oblasti Kaprun, Dachstein, Brixental, Schladming nebo Nassfeld. Ve Francii vede Tignes a Les Menuires. 

Nejoblíbenější zahraniční lyžařská střediska

RakouskoItálieFrancie
KaprunVal di FiemmeTignes
DachsteinMonte BondoneLes Menuires
BrixentalSanta CaterinaLes Arcs
SchladmingBormioLa Plagne
NassfeldLivignoVal Thorens

Češi nejčastěji vyjíždí na klasické týdenní pobyty, velmi oblíbené jsou i zkrácené pobyty se čtyřdenním lyžováním. Často lidé do zahraničí na hory vyráží i vícekrát za sezónu. Cenově nejvýhodněji vychází balíčky pobytů v Itálii, které už obsahují ubytování a skipasy dohromady. „Pobyt na 5 nocí s polopenzi a 4denním skipasem vyjde pro dva dospělé a dvě děti do 8 let kompletně na necelých 15 tisíc korun. Součástí nákupu lyžařského zájezdu je v naprosté většině případu také cestovní pojištění, které je zvlášť u tohoto typu dovolené téměř nutností.“ říká Jan Bezděk.

Nezbytnost pojištění potvrzuje i Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny: „Už od ledna 2022 je v Itálii dokonce povinné mít sjednané pojištění odpovědnosti a pokud ho lyžaři nemají, hrozí jim pokuta do výše až 150 EUR.“

ERV Evropská pojišťovna na konci minulého roku pro své klienty zvýšila limity pojištění SingleTrip, konkrétně u jeho variant Comfort a Premium. „Zaměřili jsme se hlavně na zvýšení nejdůležitějších limitů, a to limitů léčebných výloh a v rámci nich zubního ošetření, a také osobních věcí a odpovědnosti za škodu. Pojištění jsme vylepšili, aniž bychom jakkoli zvedali ceny,“ doplňuje Vlastimil Divoký.

Vlastimil Divoký

Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny