Praha, 19. listopadu 2015 – Ne všichni jsou příznivci hor a lyží. Řada Čechů se v zimě raději jede ohřát k moři. Mezi nejoblíbenější destinace patří Spojené arabské emiráty a Egypt. Více než polovina Čechů (53 %) na dovolené sportuje. Druhým nejoblíbenějším sportem je potápění. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS pro ERV Evropskou pojišťovnu. Potápění je ale zároveň jeden z nejrizikovějších sportů.

Podle Asociace cestovních kanceláří vycestuje každý rok do zahraničí za potápěním zhruba 45 000 Čechů, z toho přibližně 4 000 míří do vzdálené exotiky. Nejpopulárnější exotické destinace jsou Thajsko, Maledivy, Mexiko nebo Dominikánská republika. Stále narůstá obliba cestování do Spojených arabským emirátů, kam je nyní možné vyrazit bez víza. Podobně populární je Egypt, a to zejména kvůli krásám pod vodní hladinou. 

Nejčastěji se potápěč zraní při vynořování
Kouzlu pod vodní hladinou propadá stále víc lidí, 22% aktivních cestovatelů se na dovolené potápí. Člověk ale nesmí zapomínat, že potápění je rizikový sport s mnoha nebezpečími. Podle statistik pojišťoven se nejvíce úrazů stává během vynořování. „Jedná ze zejména o poranění hlavy, potápěči si totiž v nadšení z podmořského světa nevšimnou, že je nad nimi člun nebo lodní šroub. Jeden čas se dokonce uvažovalo o tom, že by při potápění byla povinná přilba jako třeba při jízdě na kole,“ říká manažer komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký.
Mezi nejčastější zdravotní rizika při potápění patří také snížení tepové frekvence, stlačení plic hydrostatickým tlakem, poranění středního ucha, hyperventilace, angorské oči nebo zranění od korálů. Časté je i prochlazení „Na hladině může být teplota vody kolem 20 stupňů Celsia, ale v hloubce dvaceti metrů už je to o 15 stupňů méně. Potápěč by měl rozhodně mít neopren, rukavice a ponožky,“ varuje Vlastimil Divoký.

Potápění běžné cestovní pojištění nekryje
Úrazy z potápění patří mezi ty nejvážnější a léčebné výlohy můžou jít do statisíců. Proto je důležité mít speciální pojištění rizikových sportů. „Náš 42letý klient se potápěl v Egyptě, ale příliš rychle se vynořil. Projevila se u něj nemoc z dekomprese a musel být umístěn do hyperbarické komory. Za jeho léčbu jsme zaplatili 540 tisíc korun,“ upozorňuje Vlastimil Divoký z ERV Evropské.
Sportovní přístrojové potápění se většinou pojišťuje do hloubky maximálně 40 metrů. Součástí pojištění by měly být transport, hospitalizace, barokomora, ale také pojištění odpovědnosti pro případ poškození či zničení potápěčské výstroje.
Potápěčům lékaři také doporučují minimálně 24 hodin před potápěním nepít alkohol, mohl by totiž způsobit problémy při vynoření.

 

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny