Praha, 2. dubna. 2015 – S příchodem jara začíná hlavní cyklistická sezona. Ta však přitahuje také zloděje jízdních kol. V loňském roce policisté řešili 8 796 nahlášených krádeží. Celková škoda se vyšplhala na 155,6 milionů korun.

Do statistik jsou zahrnuty pouze ty krádeže, které lidé řádně nahlásili policii. Množství neoficiálně ukradených kol může být však mnohonásobně vyšší. Ačkoliv meziročně došlo ke snížení počtu odcizených kol o 900 případů, dlouhodobá statistika je alarmující. Za posledních pět let se množství případů zvýšilo o více než třetinu a celková způsobená škoda vzrostla o 45 % (107,5 milionů Kč v roce 2010). To potvrzuje i Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny: „Počet případů i výše pojistného plnění za odcizená kola se každoročně zvyšují.“

Jak zabezpečit své kolo

Úspěšnost policie při řešení krádeží každoročně roste. Přesto se podařilo dopadnout pouze 18,5 % zlodějů. Objasněno bylo tedy 1 627 případů. Jak své kolo před zloději chránit? Kvalitní zámek je samozřejmostí. Ani ten ale nepředstavuje pro zloděje překážku. Můžete své kolo opatřit navíc alarmem, který se spustí při neoprávněné manipulaci. Pokud vám kolo odcizí, nahlaste krádež co nejdříve policii, která disponuje hlavním registrem kradených kol.

Pojištění nejen pro případ krádeže

Kolo je vhodné pojistit. Speciální pojištění nabízí např. ERV Evropská pojišťovna. Pojištění jízdních kol má široký rozsah pojistné ochrany a sahá i tam, kde pojištění domácnosti nestačí. Vztahuje se na krádež kola z objektu nebo volného prostranství, z auta i nosiče na kolo. V klidu můžete být i v případě poškození nebo zničení kola při pádu a přepravě, nebo pokud se stanete obětí vandalismu. Pojištění platí po celém světě. „V případě krádeže kola, dostává klient voucher do obchodu, kde si kolo pojistil. Pokud dojde k poškození kola, má majitel nárok na bezplatnou opravu tam, kde si pojištění sjednal,“ upřesňuje ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas. Velkou výhodou je, že pojištění nezohledňuje amortizaci. To znamená, že v případě zničení či odcizení kola dostane majitel kola voucher na nový výrobek.

Bicykl můžete navíc opatřit bezpečnostním identifikačním systémem Datatag, který nabízí víceprvkovou identifikaci včetně moderního UV nátěru, mikroteček, elektronického transpondéru a výstražného štítku.


Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikaceERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již poosmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.