Praha, 22. května 2014 – Politicko-ekonomická situace na Ukrajině a klesající rubl mohou letos zasáhnout i do letních dovolených. Předpokládá to ERV Evropská pojišťovna. Méně ruských a ukrajinských turistů podle ní může znamenat zlevnění zájezdů na poslední chvíli.

Vzhledem k politické a ekonomické situaci v Rusku a na Ukrajině se dá předpokládat, že v létě vycestuje méně ruských turistů, a nezaplní tak nasmlouvané kapacity,“ říká ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas a dodává: „K poklesu zřejmě dojde hlavně v Egyptě a Turecku, s nimiž má Rusko bezvízový styk.“ Pro české cestovní kanceláře by to mohlo znamenat získání kvalitnějších a levnějších ubytovacích kapacit a pro naše turisty levnější last minute zájezdy. Zatím ale platí, že cestovní kanceláře meziročně zdražily zájezdy až o desetinu, a to především kvůli skokovému poklesu kurzu koruny. „To zdražení bylo nutné, bez něj by hrozila nestabilita celého trhu,“ vysvětluje Ondřej Rušikvas.

Češi kupují letní dovolené už v prosinci

Jednoznačným trendem letošního roku je posun nákupu letní dovolené. First momenty na léto 2014 začaly cestovní kanceláře nabízet už v prosinci. „Kopírujeme tak v podstatě západní Evropu, celkově ale neočekáváme, že se prodá více dovolených než vloni, jde jen o jiné rozložení nákupu zájezdů v čase,“ říká Ondřej Rušikvas z ERV Evropské.
Prim začínají hrát velké cestovní kanceláře, které lákají především na širší výběr a levnější ceny. S cestovkou jeden na letní dovolenou 52 % Čechů, stejně tolik lidí si kupuje dovolenou přes internet. Průměrná doba letní dovolené se lehce zvýšila na 8 a půl dne.

Největší nárůst turistů hlásí Turecko

Nejvíc Čechů jezdí každoročně do Chorvatska (797.000). Z letních destinací pak následuje Řecko (339.000), Turecko (280.000) a Španělsko (185.000). „Turecko je zároveň skokanem loňského roku, přijelo sem o 78.000 více Čechů víc než v roce 2012. Nejvíce si meziročně polepšilo Tunisko, kde strávilo dovolenou o 42 % více českých turistů. Největším propadákem je naopak Egypt, kam se vydalo 122.000 českých turistů, což je v meziročním srovnání o celou  polovinu méně,“ komentuje žebříček destinací obchodní ředitel ERV Evropské pojišťovny Ondřej Rušikvas. U Egypta se podle něj ale dá očekávat, že své ztráty v létě o něco zmírní.

 

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV pojišťovnyO ERV pojišťovně:

ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již posedmé v řadě byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializovaný pojistitel.