Ročně jsou ukradena kola za téměř 100 milionů

Průměrná škoda u ERV Evropské pojišťovny je 45 000 korun

Praha, 23. 4. 2018 - Podle statistik policie ČR je v Čechách denně ukradeno 14 jízdních kol. Stále častěji se kradou dražší, předem vytipované bicykly. Objasnit se podaří pouhou pětinu případů.

V roce 2016 bylo policii nahlášeno na 6 000 odcizených jízdních kol za více než 100 milionů korun. V roce 2017 počet krádeží klesl na 4 953 případů. Škody ale i tak dosáhly částky 92,5 milionů korun. Stále častěji se totiž kradou dražší, předem vytipované stroje na objednávku. Policejní statistiky evidují pouze řádně nahlášené případy. Ve skutečnosti je v ČR ukradeno kol více. 

Jak zabezpečit kolo

Zloději kol jsou stále vynalézavější a poradí si s téměř každým typem zámku. Přesto je kvalitní zámek základní výbavou, bez které by žádný cyklista neměl vyrazit na vyjížďku. Policie doporučuje, aby majitelé svá kola registrovali u PČR a opatřili je neviditelným značením, tzv. DNA. Odborníci se shodují, že nejkomplexnější ochranou kola je pojištění. Speciální pojištění jízdních kol a elektrokol od ERV Evropské pojišťovny se oproti běžnému pojištění domácnosti vztahuje nejen na krádež z objektu, ale i z volného prostranství, auta či nosiče na kolo. Pojištění má široký rozsah ochrany a kryje škody vzniklé také při pádu a přepravě, nebo v případě vandalismu.

„Za rok 2017 evidujeme u našich klientů 41 ukradených kol v celkové hodnotě 1 256 000 korun a 68 poničených, kde škody činily 750 000 korun,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny.

Výhodou je, že pojištění nezohledňuje amortizaci. To znamená, že v případě zničení či odcizení kola dostane majitel kola voucher na nový výrobek. Pojištění jízdních kol a elektrokol je možné zakoupit pro nová a zánovní kola do dvou let stáří u téměř dvou set partnerských cykloprodejen po celé ČR.

Kolik pojištění stojí 

Cena pojištění se odvíjí od ceny jízdního kola nebo elektrokola. Dvouleté pojištění kola v hodnotě 50 tisíc korun vyjde na 200 korun měsíčně, tedy celkově na 4 790 Kč. U kola za 25 tisíc je to pak 120 korun za měsíc, celkem 2 890 Kč. „Ročně ale pojistíme i přibližně 35 kol nad 150 tisíc korun,“ dodává Vlastimil Divoký.

Nejdražší poškození kola

Klient ERV Evropské pojišťovny během vyjížďky dostal v zatáčce smyk na mokré vozovce a spadl. Jeho karbonové kolo za 90 tisíc korun narazilo přímo do stromu a následně do betonového mostku. Celková škoda vč. nákladů na opravy zlomeného karbonového rámu vyšla na 65 000 Kč.

 

Vlastimil Divoký,
Manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny