Loni byla ukradena kola za více než 126 milionů korun. Policie objasnila necelou třetinu krádeží

Praha, 8. 4. 2024 – V loňském roce bylo odcizeno celkem 4 156 jízdních kol a elektrokol, což je o 13,8 % méně než v roce 2022. Meziročně klesla i celková částka škody o 12,6 % na 126,2 milionů korun. Do policejních statistik jsou ale započítané pouze řádně nahlášené případy. Reálná hodnota tak může být daleko vyšší. Policie přitom loni objasnila pouze necelou třetinu (30,8 %) krádeží. Polovina kol byla odcizena tzv. prostou krádeží, kdy zloději k odcizení nemuseli překonat žádnou překážku.

Loni se policii podařilo objasnit 30,8 % ze všech nahlášených krádeží jízdních kol a elektrokol. Policie tak byla úspěšnější než v roce 2022, kdy objasnila pouhých 25,1 %. Nejlépe si loni policie vedla v Pardubickém kraji, kde se jí podařilo objasnit 60,4 % krádeží, nejhůře potom v Praze, kde objasnila pouze 10,3 % případů. 

Přehled krádeží a škod podle krajů

tabulka s údaji

Nejvíce se kradlo v Praze, nejméně na Vysočině

Téměř čtvrtina všech krádeží jízdních kol (1 026) byla loni evidována v Praze i přes to, že zde bylo odcizeno o 356 kol méně než předloni. V počtu krádeží se za Prahu řadí Moravskoslezský (563 kol) a Středočeský (562 kol) kraj. Nejméně práce s objasňováním krádeží měli policisté na Vysočině. Tamní policii bylo nahlášeno celkem 47 krádeží v hodnotě 1 milionu korun. Objasněno tam bylo 29,8 % případů. Počet krádeží se výrazně snížil i v Jihomoravském, Libereckém či Plzeňském kraji. Zřetelně více krádeží řešili policisté na Karlovarsku a Královéhradecku.

V Praze se zloději zaměřují na dražší modely

Celorepubliková průměrná škoda odcizeného kola přesáhla loni částku 30 tisíc korun. Praha se tak oproti zbytku republiky vymyká nejen počtem krádeží, ale i průměrnou škodou za kolo. V hlavním městě totiž zloději ukradli 1 026 jízdních kol v průměru za 45,4 tisíc korun, což je o 15 tisíc korun více, než je průměr ve zbytku republiky. Oproti roku 2022 se pak v Praze průměrná částka škody zvýšila o 15 %. Policejní statistiky tedy opět potvrzují, že si Češi pořizují stále dražší cyklistické vybavení. Nejen v Praze, ale i ve zbytku republiky, by tak měli cyklisté svá kola kvalitně chránit.  

Rostoucí investice do cyklistického vybavení potvrzují i statistiky ERV Evropské pojišťovny, která nabízí specializované pojištění jízdních kol a elektrokol. „Drobných krádeží levnějších kol meziročně ubylo. Oproti tomu nám ale klienti hlásili škody na dražších modelech. Průměrná škoda byla vloni u odcizeného kola téměř 50 tisíc korun,“ říká Vlastimil Divoký, manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny. 

Ve více než v 50 % případů zloději nemuseli překonat žádnou překážku


Více než polovinu (celkem 2 099) ukradených kol, odcizili zloději prostou krádeží, kdy nebyli nuceni překonat jakoukoliv překážku. Nelze ale spoléhat na běžnou pojistku domácnosti a je lepší si sjednat specializované pojištění. „Oproti klasické pojistce domácnosti má pojištění jízdních kol a elektrokol od ERV Evropské pojišťovny mnohem širší rozsah ochrany. Vztahuje se totiž nejen na krádež z objektu, ale i právě z volného prostranství, auta nebo i nosiče na kolo. Cyklisté by ale vždy svá kola měli mít zabezpečená alespoň zámkem,“ říká Vlastimil Divoký. Aby se cyklisté dočkali pojistného krytí, měli by doložit, že zloděj musel při krádeži překonat překážku, ať už jde o zámek či vrata garáže.

Pojištění kryje škody i při jízdě nebo pádu

Jeden z klientů ERV Evropské pojišťovny loni zavadil pedálem o kořen stromu. Z kola spadl a navíc došlo k poškození rámu. Nový potom vyšel na více než 102 tisíc korun. „Řešili jsme ale i třeba případ, kdy náš klient v létě při velké rychlosti ve sjezdu narazil levým řídítkem do stromu, z kola spadl a letěl mimo trať do kamenů. Kromě četných modřin a odřenin mu musela být dokonce odoperována slezina. Jeho kolo skončilo po pádu asi 8 metrů od tratě a následně byla nutná výměna řídítek, předního kola a přehazovačky v celkové ceně 56 230 korun,“ říká Vlastimil Divoký.

Pokud dojde ke krádeži nebo zničení jízdního kola nebo elektrokola, dostane od ERV Evropské klient voucher na nové. Pojištění je možné sjednat na nové i zánovní stroje do dvou let stáří.