Datum: | Autor: Tým ERV

Láká vás to na Vánoce do zahraničí? Pojďte se podívat na to, jak se kde slaví a jaké jsou vánoční zvyky z celého světa. Kde dárky naděluje vánoční kláda a kde na nepoctivcích řádí dravá vánoční kočka? Jaké jsou vánoce na pláži? Všechny otázky zodpovíme.

Vánoce v Dánsku

Dánové hledí na život v jeho koloběhu a milují zabalené tajemství. Jejich vánoční věnec se 4 svíčkami symbolizuje 4 období života – dětství, mládí, dospělost a stáří. Dárky jsou důležité a dělají se s nimi velké tajnosti. Někdy se balí až do 20 vrstev balicího papíru. A ten šťastlivec, který najde mandli ve vánočním rýžovém nákypu, dostává ještě jeden zvláštní dárek navíc.

O silvestrovské půlnoci se zase chodí před dveře přátel rozbíjet porcelán. Čím větší hromádku ráno Dánové najdou na rohožce, tím šťastnější budou v následujícím roce. Vždyť co je lepší pojistka, než velká hromada přátel?

Vánoce v Katalánsku

Katalánské děti si 8. prosince prostě ozdobí jedno velké poleno. Namalují mu obličej, vyrobí nohy a pak o něj pečují. Každý den až do Vánoc mu dávají najíst a napít a přikrývají ho dekou, aby mu bylo teplo. Protože jinak by jim o Vánocích nedalo žádné dárky! 

Na Štědrý den pak nastane podivná výměna rolí. Děti zpívají koledu, při které poleno bijí klackem a žádají dárky. Písnička je trochu neslušná, poleno má dárky vykakat… Až po dokončení svého poslání může být poleno spáleno v krbu.  

Vánoce na Islandu

Na Islandu nosí dárky 13 vánočních skřítků. Ti již 2 týdny před Vánocemi začínají objíždět celý ostrov, aby stihli obdarovat všechny. Opakem dobrých skřítků je zlá vánoční kočka. Ta sežere každého, kdo nedostal aspoň jeden kus oblečení.

Ve skutečnosti požírá i málo pracovité lidi a zvlášť ty farmáře, kteří si nepospíšili s výrobou vlny na teplé oblečení do prvních mrazů.

Vánoce v Litvě

Všechny těžkosti uplynulého roku si každý dospělý naloží na záda, nebo je táhne za sebou po zasněžené silnici v podobě velké dřevěné klády. Důležité je kládu spálit v ohni a být přitom obklopeni kruhem rodiny a přátel a sousedů. 

Vánoce na Ukrajině

Otec rodiny vezme jednu vánoční lokši a vyhodí ji ke stropu. Čím větší kus lokše se přilepí, tím víc se má rodiny držet štěstí.

Dalším zvykem je hledání pavouka nebo pavučiny v bytě, což má být taky dobrým znamením. Mnozí Ukrajinci si je raději uměle vyvěšují do okna, zatímco prach s opravdovými pavučinami důkladně uklízí. 

Vánoce v Číně

V Číně žije zhruba 35 milionů křesťanů, kteří se večer 24. prosince scházejí v kostelích. Své domy zdobí tradičními lampiony a vánočnímu stromku říkají „strom světel“. Zdobí jej papírovými řetězy, květinami a lucerničkami. Dárky čínským křesťanským dětem naděluje do mušelínových punčoch zavěšených na oknech Tun Čche Lao-žen (vánoční starý muž). 

Ačkoliv vyznavači jiných náboženství v Číně Vánoce neslaví, panuje v tomto období ve velkých městech úplně stejná nákupní horečka, jakou známe u nás. Dalo by se říci, že v čínském pojetí jsou Vánoce spíše svátky slev, než míru a lásky. 

Mnohem větší dominanci než Vánoce má v Číně svátek Nového roku, kterému se říká „Jarní svátek“, ačkoliv probíhá koncem ledna. Děti dostávají nové hračky, oblečení, jedí se skvělá jídla a obloha září tisícem ohňostrojů. 

Důležitou součástí oslav je uctění památky předků, jejichž portréty si Číňané vystavují v hlavních místnostech svého domu. Mezi zajímavé zvyky patří svíce, které pro dlouhý život hoří 24 hodin denně. Také se nesmí v tomto období zametat, aby se z domu se smetím nevymetlo i štěstí!

Vánoce v Japonsku

V Japonsku vyznává křesťanství jen asi 1 % obyvatelstva. Nicméně díky televizi a zde žijícím Američanům se zde zabydlela zejména komerční podoba Vánoc. Velké obchodní domy se vyzdobí vánočními stromky i blikajícími světýlky, nechybí ani Santa Claus v nejrůznějších podobách. Řetězec KFC dokonce přiměl Japonce věřit, že tradičním vánočním jídlem je ve světě smažené kuře. 

Nicméně i v Japonsku je mnohem významnější oslava Nového roku. Japonci ji zahajují symbolickými 108 údery zvonů ve všech buddhistických klášterech. Číslo 108 v buddhismu představuje odmítnutí 108 špatných myšlenek, neřestí i hříchů. Při novoročních oslavách se podávají tradiční jídla, která se ale připravují jen pro tuto příležitost a mnohá mají i svůj symbolický význam. Po večeři se rozdávají dárky -  podobně jako v Číně jde ale především o peníze v obálce. Krátce po novoroční půlnoci se Japonci sejdou v buddhistickém chrámu nebo šintoistické svatyni. Víc než o náboženský obřad se ale jedná o setkání lidí, kteří si vzájemně přejí vše nejlepší v dalším roce. Hlavní oslavy Nového roku trvají tři dny a je s nimi spojeno mnoho tradic i her a zábavy.

Vánoce ve Vietnamu

Vietnam je sice oficiálně ateistický, ale po uvolnění poměrů tvoří náboženství pochopitelně a opět důležitou součást života tamních obyvatel. Zdejší nepříliš početná křesťanská komunita také v určité podobě drží vánoční tradici, ke které patří například setkání při mši a hodování v rodinném kruhu doma u slavnostní tabule. Nechybí ani důležitá společná modlitba za štěstí a prosperitu v nadcházejícím roce. 

Zkrátka nepřijdou ani děti. Také ve Vietnamu pro ně Vánoce představují období radostného očekávání punčochy naplněné dárky. S blížícím se termínem oslav Nového roku, ve Vietnamu zvaném Tet, a zejména pak s příchodem slev do nákupních center velkých měst, se z nepříliš významných křesťanských oslav stanou velkolepé oslavy příchodu Nového roku. 

Vietnamci, kteří milují zábavu, společnost a nákupy, vezmou útokem obchody, které překypují vánoční výzdobou a doslova praskají ve švech. Nicméně s blížícím se koncem lunárního roku shon ustává a rodiny se i zde sejdou u společného stolu. Někdy se dokonce sjedou z různých částí světa, aby vychutnali klid, pohodu a sváteční atmosféru v teple domova.

Vánoce v Indii

I v Indii patří Vánoce k nejvýznamnějším svátkům roku. Všechna zdejší hlavní náboženství – hinduismus, islám a křesťanství – mají jako symbol rovnosti v občanském kalendáři dva jednodenní svátky. V případě křesťanství je to Velký pátek a Boží hod. Oslava Vánoc ve stávající podobě je zde zakořeněna díky britské koloniální přítomnosti v zemi. Hlavním svátkem je proto 25. prosinec

Štědrý den je především dnem pečení speciálních koláčů různých tvarů, které se během roku jindy nepečou. Dárky se předávají během celého dne, na večer se s nimi nečeká. Klasické rozsvícení stromku a následné rozdávání dárků se zde nekoná. 

Na Boží hod vánoční se slavnostně zahájí tzv. „méla“. Je to zdejší obřad přinesení Jezulátka do Betléma a zároveň velká společenská událost. Před mnoha kostely jsou postavené betlémy, ale také mnoho stánků s nejrůznějším zbožím a nechybí ani občerstvení. Velmi často jsou někde blízko i kolotoče, horská dráha, houpačky a další atrakce. Vrcholem dvoudenních oslav je velkolepý večerní ohňostroj, nicméně „méla“ pak trvá ještě nejméně dalších deset dní. Přesně tak dlouho totiž v Indii slaví křesťané i nekřesťané Vánoce.

Vánoce na Filipínách

Tato silně křesťansky založená země je jediným státem převážně buddhisticko-islámského regionu jihovýchodní Asie, kde se slaví Vánoce. Jedná se zde o jeden z klíčových svátků, jehož oslavy probíhají v tradičním duchu. Začátkem prosince se na ulicích objevuje výzdoba a na náměstích nechybí velké vánoční stromy. Ve stejné době vyrážejí na svou pouť i koledníci a dům od domu za zpěvu koled žádají o drobné či něco na zub. 

Samotný Štědrý den pak začíná 24. 12. vánoční mší v kostele a končí slavnostní večeří v kruhu rodiny. Děti si před spaním zavěsí doma pytel se svým jménem a druhý den z něj pak s radostí vytahují dárky. Následující den se pak nese v duchu návštěv mezi přáteli a příbuznými. 

Stopy po nákupním šílenství byste zde hledali marně. Stejně tak byste nenašli ani tradiční vánoční menu. Každý totiž vybírá podle toho, na co má chuť a především, co mu peněženka dovolí. Jeden společný prvek však přece jen k vánoční tradici patří - je jím hrnek sladké lepivé rýže, která symbolizuje rodinnou soudržnost.

Vánoce v Malajsii

Nákupnímu běsnění naopak zcela podlehla muslimská Malajsie. Uměle vytvořená atmosféra Vánoc tu otevírá spíše než lidská srdce zejména nadité peněženky zákazníků. Vánoce v Malajsii se tedy nesou ve znamení shánění dárků, slev a nákupní horečky s tím rozdílem, že všudypřítomný Santa v červeném kožichu na zasněžených saních tažených soby působí v tropickém klimatu spíše legračně. Stejně bizarně vyhlížejí i nazdobené umělé vánoční stromky mezi živými palmami na ulicích. 

Výjimku tvoří jen bornejské provincie Sarawak a Sabah, kde žijí významné křesťanské menšiny a Vánoce zde tudíž mají tradičnější a duchovnější rozměr.

Vánoce v Singapuru

Jestliže u nás o Vánocích často s povzdechem mluvíme jako o svátcích konzumu a nákupního bláznění, pak ve srovnání se Singapurem bychom měli svůj kritický pohled poupravit. Vánoce v tomto převážně nekřesťanském státě jsou okázalé, pompézní a komerční. Jejich průběh do jisté míry kopíruje americký či anglický styl

Hlavním vánočním dnem je tedy 25. prosinec. Slavnostní večeře se odehrává buď doma, nebo se rodina společně vydá do restaurace. Na vánočním menu se pak objevuje například krocan s kaštanovou nádivkou a brusinkovým kompotem. Výzdoba je všudypřítomná a velmi bohatá. Nákupní třídy jsou zahalené do hávu světel, rozsvícených stromečků a figurek Santy na saních. 

Jakkoliv nám představa vánočního veselí zejména v některých asijských zemích může připadat bizarní, důležité je, že to podstatné zůstává. Mezi vším tradičním i netradičním slavením a honěním se za nákupy je v této roční době snad nejvíce cítit potřeba být spolu, radovat se, klábosit nebo rozjímat. A to bez rozdílu rovnoběžky či poledníku. 

Kdo naděluje dárečky v zahraničí?

V syrských křesťanů dárky naděluje velbloud. Ten nejmenší a nejmladší, který dovezl jednoho ze tří králů.

Argentinským dětem nosí dárečky koník Magi. Když mu nachystají pohoštění v podobě misky s vodou a pár stébel slámy, nadělí jim do bot dárečky.

V Polynésii mají vánočního kraba. Kdo na něj nevěří, toho svými ostrými klepety rozřízne.

Havaj adoptovala Santa Clause, pravděpodobně pod vlivem dovolenkářů, kteří mohou být až z Aljašky. Velká loď naložená vánočními dobrotami přistává u břehů, a za ní s natřásajícím se pupkem na vlnách v menším člunu dorazí na zasloužený odpočinek sám Santa.

V Itálii mají čarodějnici Befanu, která sletí komínem v předvečer Tří králů, 5. ledna. Při svátku Epifania (Zjevení) přinese dárky. Je hodná, docela ošklivá a létá na koštěti. Děti jí připravují pohoštění, víno, pochoutky a samozřejmě také punčochy na dárky.

V Rakousku můžete po celý advent potkat v ulicích děsivé postavy ve strašidelných maskách. Jde o Krampuse, který doprovází Mikuláše a hledá děti, co si kvůli zlobení žádné dárky nezaslouží. Tuto tradici berou všichni vážně, možná proto mají v Rakousku tolik hodných dětí?

5 vánočních receptů ze světa

Chcete si zacestovat během štědrovečerní večeře? Nebo se chystáte slavit letos v cizině a nevíte, co tam ochutnat? Zamávejte kaprovi, lososovi a houbovému kubovi a užijte si opulentní neworleanskou hostinu nebo dezert ve tvaru mořské příšery.

Portugalský Lampreia de Ovos

Po staletí se portugalské jeptišky věnovaly také cukrářství, aby se uživily. Šlehaly vaječné žloutky do mnoha dezertů a od 16. století využívaly také třtinový cukr dovážený z Brazílie, tehdejší největší portugalské kolonie. Lampreia de Ovos je sladká replika mořské příšery z 50 vaječných žloutků a v některých regionech Portugalska je vánoční pochoutkou. 

Vyrábí se z cukrového sirupu, mandlí a vajec. Oči tvoří kandované ovoce a zuby se dělají z mandlí. To vše se zdobí pocukrovanými vaječnými nitěmi a polevou. Lampreia de Ovos seženete v některých portugalských pekárnách ve zdobených krabicích.

Proč úhořovitá ryba s nabroušenými zuby?
Ryba po stovky let sloužila jako vhodná náhrada červeného masa pro chudé a pro křesťany. Nejstarší známá portugalská kuchařka ze 16. století, obsahuje pouze jeden rybí recept - je to krvelačná mihule. Guláš z ryby a její krve je stále oblíbený po celém Portugalsku.

Revéillon Dinner v New Orleans

Je štědrovečerní hostina, kterou slavili Vánoce Francouzi žijící v New Orleans v Louisianě. Po půlnoční mši na Štědrý den se vyhladovělí vrátili domů na hostinu epikurejských rozměrů. Po dni půstu se pustili do jídla, které začínalo kolem 2. hodiny ráno. Tato tradice z 19. století odvozuje svůj název od francouzského slova „probuzení“ (réveillon). 

Zatímco ve Francii se slavilo šneky, foie gras a krůtou plněnou kaštany, v New Orleans přizpůsobili menu tak, aby obsahovalo regionální pochoutky. Holdovali želé z hovězího a telecího vývaru, kuřecímu masu, ústřicím, zvěřině, želví polévce, suflé a grilovaným krupičkám. Pili víno, brandy, vaječný koňak a kávu. Ti, kteří měli chuť na dezert, zakončili jídlo Bûche de Noël (vánoční roládou). Přípravu jídel, hostinu a úklid mělo na starost služebnictvo, většinou zotročené.

Po zrušení otroctví v roce 1865 účastníci považovali tuto událost za méně proveditelnou a slavnosti byly nahrazeny jinými vánočními tradicemi. Až v 90. letech 20. století tuto tradici vzkřísili restauratéři z New Orleans. Šéfkuchaři v mnoha restauracích v tamější francouzské čtvrti pořádají večeře inspirované tímto menu po celý prosinec a v běžné denní hodiny.


Puto Bumbong z Filipín

Filipíny jsou domovem jedné z nejdelších vánočních sezón na světě - trvá od začátku září do konce prosince. Měsíce oslav jsou podporovány širokou škálou lahodných a barevných pochoutek a mezi nejoblíbenější patří Puto Bumbong, fialová sladkost z dušené rýže. Prodává se před každým katolickým kostelem během devítidenního období mší před Štědrým večerem.

Puto Bumbong tradičně získává svůj odstín z lepkavé rýže známé jako pirurutong, která je přirozeně tmavě hnědo-fialová. Příprava obvykle trvá několik dní, počínaje namáčením směsi pirurutongu a bílé lepkavé rýže do slané vody přes noc. Směs se poté rozemele (buď mlecím kamenem nebo kuchyňským robotem) a dá sušit. Pak se nalije do bambusových trubiček a vaří v páře, dokud nezíská tmavě fialovou barvu. Po vyjmutí rýže z trubiček prodejci naservírují několik válečků na banánový list, štědře je potřou máslem nebo margarínem a navrch položí směs čerstvě nastrouhaného kokosu a cukru muscovado. Strávníci jsou vyzváni, aby se okamžitě najedli, protože Puto Bumbong je svačina, která je nejlahodnější teplá.

Dánský vánoční Risengrød

V mnoha evropských zemích jsou ve vánočních tradicích kouzelné bytosti, které jsou o něco méně laskavé než americký Santa a jeho elfové. Mnoho z těchto bytostí a skřítků se snaží krást, nebo dělat lidem jiné problémy. V dánském folklóru se objevuje skřítek nebo elf známý jako “nisse”. Ten žije ve stodolách a je obzvlášť aktivní během vánočního období. Při dobrém zacházení může být užitečný, ale při špatném chování se může pomstít krádeží malých předmětů nebo poškozením dobytka. Takže dánské rodiny nechávají porci tradičního rýžového nákypu i pro “nisse”.

Nyní se méně lidí obává o zdraví svých ovcí nebo krav, ale tradice pojídání risengrød na Štědrý večer pokračuje. Pro sladší jídlo si rodiny dají studený risengrød s vanilkou, šlehačkou, nasekanými mandlemi a teplou třešňovou omáčkou a promění je v pokrm známý jako risalamande. Tato pochoutka se často pojí se hrou: v pudinku je ukryta jedna celá mandle a všichni musí jíst, dokud ji nenajdou. Risengrød si můžete uvařit nebo objednat v dánských restauracích.


Karibský Black Cake

Obyvatelé západních karibských ostrovů nás učí, že nikdy není příliš brzy začít připravovat vánoční pochoutku známou jako černý dort. K výrobě tohoto dezertu totiž namáčejí sušené ovoce v rumu a třešňové pálence až rokpřed samotným pečením. Původní recept švestkového dezertu, který na karibské ostrovy uvedli britští kolonizátoři, si tamní obyvatelé upravili podle lokálních ingrediencí. 

Černý dort může být na hony vzdálený původnímu dezertu, obsahuje kombinaci třešní, rozinek, sušených švestek, rybízu a datlí. Domácí sirup z karamelu zvaný „browning“ mu dodává charakteristickou chuť. Tam, kde tradiční výrobci koláčů nechávají kousky namočeného ovoce nedotčené, je pekaři černého koláče rozdrtí na sladkou pastu. Výsledkem je nabitý hladký dort, který může být mražený nebo ne.

Některé karibské a západoindické podniky v USA prodávají černé koláče během vánočních prázdnin. A pokud ho dostanete jako dárek, jde o hluboce láskyplné gesto, protože příprava trvá měsíce a pečení přes 4 hodiny. Pokud byste si chtěli vyzkoušet přípravu černého dortu, ale nemáte doma rok staré ovoce namočené v alkoholu, nezoufejte – mnoho receptů říká, že tři dny namočené ovoce jde také použít.


Karibský černý vánoční dort opilý Black cake

Vánoce u moře

Vyměňte plné obchody za prázdné pláže, dlouhé zimní večery za slunné dny, cukroví za čerstvé ovoce, smaženého kapra za mořské plody a sezení před obrazovkami za plavání v moři. Přesně tak můžete strávit už letošní Vánoce. Kde se vám budou slavit pohádkově? Všechna místa leží nedaleko rovníku a vezmeme je postupně od západu k východu

Vánoční strom na pláži v Thajsku

Vánoce v Dominikánské republice

Co takhle dát koledám trochu latinsko-americký nádech? Koledy v rytmu merengue uslyšíte v Dominikánské republice všude. Ke štědrovečerní večeři si můžete dát „ruský salát“, který se podobá českému bramborovému salátu, a zajít si na půlnoční mši do katedrály Primada de América z 16. století. 

Kdybyste chtěli trávit sváteční dny na pláži méně tradičně, tak vyrazte za ohňostroji, karnevaly, festivaly a party. Jestli zastáváte názor, že Vánoce jsou svátky klidu, tak se nechte hýčkat v luxusních hotelech s lahodným koktejlem v ruce. Pokud si pobyt protáhnete až do ledna, budete moci pozorovat stovky připlouvajících velryb na poloostrově Samahá.

Vánoce na Gran Canarii

Nechcete trávit dlouhé hodiny v letadle? Pak jsou pro vás Kanárské ostrovy jako dělané. V prosinci tam panuje mírné podnebí, takže vám nehrozí ani úpal ani spálená záda. Na ostrově Gran Canaria můžete přes den chytat vlny nejen na samostatných plážích ale dokonce i ve městě. Černý písek na dlouhé pláži v Las Palmas dává jasně najevo, že jste na ostrově sopečného původu. 

Aktivní povahy potěší, že je ostrov kromě plavání, potápění a surfování úžasný také na cykloturistiku, golf, tenis, rybolov, horskou turistiku a dlouhé procházky. Jestli si chcete spíš odpočinout, tak vás uvítají přátelští obyvatelé v restauracích, cukrárnách a barech. Výjimečné svátky v roce se slaví v ulicích, Vánoce můžete díky tomu oslavit ve veselé společnosti pod širým nebem.

Vánoce v Malajsii

Na ostrově Penang se vám bude slavit pohodově. Tato „Perla Orientu“, jak se ostrovu dříve říkalo, nabízí spoustu krásných pláží s jemným pískem. Až si na pláži užijete vodní sporty, východy a západy slunce a odpočinek, tak se projděte do měst na ostrově. Najdete tam starobylé uličky, kde měli kupci z Číny své domy. Ze spousty pláží vám na tomto ostrově doporučujeme Batu Ferringhi Beach, Kerachut Beach a East Wind Watersports

A když se vám zasteskne po ruchu velkoměsta, tak se vydejte na pevninu do kulturně pestré metropole Kuala Lumpur. Její kuchyně je vyhlášená, na štědrovečerní večeři si tam vyberete jistě něco výtečného. Rozjímat o příštím roce můžete s šálkem v ruce na čajových plantážích v Cameron Highlands.

Vánoce na Filipínách

Východně od Malajsie leží stát, který se rozkládá na neuvěřitelných 7 107 ostrovech. Pro vánoční pohodu vám doporučujeme klidné Visajské ostrovy. Na šnorchlování, odpočívání a plavání s delfíny je ideální ostrov Panglao. Kolem něj plují obří býložraví žraloci, takže vodním radovánkám nic nebrání. 

Na obdivování korálových útesů a krásných pláží je vhodný ostrov Bantayan. Na ostrově Cebu se můžete vydat po stopách mořeplavce Magalhaese. A na ostrově Bohol vylézt na Čokoládové hory. 

Zajímavostí je, že první Středoevropané na Filipínách byli zřejmě jezuité z českých zemí. Asi vás překvapí, že na Filipínách je známé a uctívané Pražské jezulátko známé jako Santo Niño. Velikonoce i Vánoce se tam slaví s velkou úctou a parádou. Je to místo, kde zažijete tradice i pláže zároveň.

Výhody Vánoc v cizině

Nakoupit dárky, uklidit domov, napéct cukroví, pozvat širokou rodinu,... Co místo toho strávit Vánoce na horách nebo u moře? Jaké výhody zažijete, když dáte sbohem vánočnímu maratonu? 

Lepší počasí

V našich zeměpisných šířkách je to se sněhem na Štědrý den v posledních letech dost bídné. Místo něj je většinou bláto, déšť a šedá obloha. Když vyrazíte na Vánoce na hory, užijete si tu pravou vánoční romantiku se závějemi sněhu, sněhuláky a koulovačkami. S dětmi můžete chytat různé tvary sněhových vloček na čepice a pozorovat je. 

A nebo se jeďte ohřát do teplých krajin a mějte Vánoce u moře. Můžete tam stavět hrady z písku, sněhuláky z melounů a užívat si slunečné počasí bez mráčku. 

Zdravější vánoční volno

Když vyměníte domácího kapra s bramborovým salátem za štědrovečerní večeři v horské chatě, tak ho jistojistě vylyžujete, vyběžkujete, vysnowboardujete nebo vyprocházíte raz dva. Oproti tomu se Vánoce doma na guači s pohádkami nedají srovnat. Vaše tělo vám poděkuje za aktivní odpočinek a plíce za čerstvý horský vzduch

Jestli vyrazíte k moři, tak vás s největší pravděpodobností čeká daleko zdravější jídelníček než tradiční česká vánoční tabule - mořské plody, ryby, čerstvá zelenina a ovoce. Pokud poletíte na Vánoce do Asie, tak si užijete různé pestré asijské speciality. K tomu přidejte koupání, plavání, šnorchlování a potápění a zdravější vánoční dovolená je na světě. Je dost možné, že po Vánocích v exotice nebo na horách přijedete dokonce o pár kil lehčí.

Více opravdových vánočních dárků

Jestli se chystáte na Vánoce odjet pryč, tak tomu určitě přizpůsobujete i vašeho Ježíška. Možná je pro vás a pro vaše blízké tím nejkrásnějším dárkem možnost odjet z předvánočního shonu, od práce, povinností a odpočinout si. K tomu stačí přidat jen pár drobností, abyste neměli těžká a velká zavazadla, a o svátcích v cizině si nadělíte to nejdůležitější - společný čas. Vánoce mimo stresový kolotoč v klidu a pohodě horské chaty nebo na pláži rozsvítí oči víc než kdejaká vánoční světýlka a osladí život víc než 12 druhů vánočního cukroví.

Méně povinných vánočních návštěv

Možná byste se rádi vyhnuli objíždění všech příbuzných, ale prostě se to tak ve vaší rodině dělá. Jde tomu ale uniknout. Když vyrazíte na Vánoce do ciziny, můžete si vybrat, jak vánoční volno strávíte a s kým. Po návratu navštívíte členy rodiny, kdy se vám to bude hodit. Nemusí to být přece na povel 1. svátek vánoční, 2. svátek vánoční,... 

Vycházíte s celou rodinou skvěle? Vyrazte na Vánoce za hranice všichni. Užijete si je netradičně na novém místě a jako dárky si přivezete spoustu společných zážitků. Vánoce mimo domov jsou ideální také pro ty, kteří už (některé) členy rodiny nemají a hory nebo pláž je o svátcích dokážou rozptýlit od vzpomínek. Na cestách můžou potkat další cestovatele, se kterými si svátky užijí na svahu nebo pod hladinou moře.

Bohatý program o Vánocích

Vánoční svátky se v našich zeměpisných šířkách smrskly na několik málo aktivit - především na potkávání se s rodinou a přáteli a na ochutnávání různých vánočních jídel a cukroví. Místo toho můžete brázdit sjezdovky, číst si u krbu a mít výhled na vrcholky hor a pořádně se dospat bez nařizování si budíku, protože nemůže přijít žádná návštěva. 

Pokud se rozhodnete pro dovolenou u moře, tak můžete odpočívat se skleničkou v ruce na lehátku a chytat bronz, nebo se vrhnout do vln a šnorchlovat, potápět se a surfovat. Hotely a resorty chystají na vánoční čas a Silvestra většinou bohatý program a různé párty, takže o dobrou zábavu bude rozhodně postaráno.

Ať už se vydáte na Vánoce nebo vánoční svátky kamkoliv, mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.

Sjednat cestoví pojištění

Další články

Co vidět v Baku a kam si odskočit na výlet v Ázerbájdžánu?

Největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu leží na pobřeží Kaspického moře. Vydejte se do jejího podnebí obdivovat architekturu, jídlo i koberce.

baku-azerbajdzan

Tipy na svatební cestu pro každého romantika

Už jste se zamysleli, co budete dělat na své svatební cestě? Přinášíme vám několik tipů, se kterými vám výběr té nejlepší svatební destinace půjde snadněji. Anebo vám teď možná zamícháme původní plány! 

svatebni-cesta