Datum: | Autor: Adéla Chmelová

Apulie, to je italská pohoda na břehu Jaderského moře. Vydejte se do tohoto magického regionu, prozářeného sluncem a osázeného vinnou révou a olivovníky. Poradíme vám, co vidět v Apulii a jaká města v této oblasti navštívit.

Se svými 860 kilometry pobřeží a nespočtem malebných starobylých měst představuje ideální destinaci pro letní dovolenou. V tomto regionu se rozhodně nudit nebudete – můžete si zde naplno užít koupání v moři, objevování UNESCO památek i úchvatnou přírodní scenerii.

Na vaši zahraniční cestu se nezapomeňte pojistit. Věděli jste, že patříme mezi špičku na trhu cestovního pojištění? Patnáctkrát jsme vyhráli soutěž Pojišťovna roku. Svým klientům nabízíme službu lékaře na telefonu, nonstop asistenci a hustou síť smluvních zdravotních zařízení.

Pojistit online

Kde je Apulie?

Apulie (italsky Puglia) se nachází v jihovýchodní části Itálie. Rozkládá se od poloostrova Gargano po poloostrov Salento. Z východní strany je Apulie omývána Jaderským mořem, její jižní část přesahuje do Jónského moře. Nachází se 1614 kilometrů od České republiky a přímý let z Prahy trvá necelé dvě hodiny. Tento region se skládá z provincií Bari, Barletta-Andria-Trani, Brindisi, Foggia, Lecce a Taranto. 

Co vidět v Apulii

V tomto regionu můžete objevovat řadu zajímavých měst a míst. Pro cestování je nejlepší pronajmout si automobil, ale i bez něj se lze pohodlně dopravovat místními vlaky Trenitalia.

Bari

Jedná se o hlavní a největší město Apulie. Tato metropole čítá přes 300 000 obyvatel a na jeho návštěvu si vyhraďte minimálně jeden celý den, abyste vše stihli. Navzdory ruchu a shonu se však v Bari nachází také řada skrytých uliček, které vyzařují nádhernou atmosféru starého města. V centru Bari vás na první pohled zaujmou monumentální katedrály (Acquaviva delle Fonti, katedrála svatého Sabina a bazilika svatého Mikuláše). Za vidění stojí rovněž místní přístav Porto Vecchio, který je důležitým dopravním uzlem jižní Itálie.

Nenechte si ujítř ani proslulou uličku těstovin. Můžete sledovat, jak pilné ruce místních obyvatel vytváří těstoviny ve tvaru ucha (italsky orecchiette), jimiž je Bari proslulé. 

 

Alberobello

Nedaleko Bari se nachází městečko Alberobello, které vás překvapí svými atypickými kuželovitými domy, které se nazývají trulli. Při procházce mezi těmito roztomilými domečky budete mít pocit, jako byste se ocitli v pohádce. Málokdo však ví, proč tyto domečky vznikaly a jakou mají historii.  Dříve je stavěli místní zemědělci z vápencových destiček bez použití malty či jiného spojovacího materiálu. Díky tomu šel domek snadno rozložit. Důvodem takového počínání byly daně - v 17. století se daně vztahovaly na všechny dokončené stavby. Když přišel výběrčí daní na kontrolu, zemědělci střechu rozložili a daňové povinnosti se tak vyhnuli. 

Trulli jsou od roku 1996 zapsány na seznamu světového dědictví UNESCO.

 Tip! Věděli jste, že v trulli se můžete i ubytovat? Na Bookingu či Airbnb najdete spoustu nabídek. Jednat se může o jednoduché venkovské bydlení, ale i domy, koncipované do luxusního stylu. Dopřejte si tento neobvyklý zážitek a zarezervujte si aspoň jednu noc v tomto tradičním kamenném domku.

Lecce

Město Lecce s téměř 100 000 obyvateli je známé především svou velkolepou barokní architekturou. Díky své optimální velikosti se ke všem památkám pohodlně dostanete pěšky. Prozkoumejte katedrální náměstí a nenechte si ujít prohlídku katedrály a její krypty zevnitř.  Katedrála Basilica di Santa Croce vás uhrane svým bohatě zdobeným interiérem. Dominantou města je  70 metrů vysoká zvonice Campanile del Duomo, ve které vás výtah během několika vteřin vyveze na plošinu, ze které budete mít celé mětso jako na dlani. Jedná se o jedinečný zážitek, zejména při západu slunce. 

Tato metropole však nabízí i mnohem starší památky, jejichž historie sahá do dob dávno minulých. například římské divadlo a římský amfiteátr, který dokáže pojmout až 25 000 diváků. 

Polignano a Mare

Toto rybářské městečko, postavené na útesech u Jaderského moře, je protipólem rušných turistických metropolí typu Bari nebo Lecce. Většina turistů má tuto destinaci spojenou s proslulou pláží Lama Monachille. Tato zátoka, lemovaná skalními útesy poskytne dokonalé koupání ve své křišťálově modré vodě. Vybízí nejen k poklidnému koupání, ale i adrenalinu. Každoročně se tu v létě pořádá soutěž ve skocích do vody, kterou organizuje Redbull. 

Nejen tato známá pláž, ale i samotné centrum města stojí za vidění. Při procházce ulicemi natrefíte na originální umělecká zákoutí, odkazující na knihy a literaturu. Na zdech budov najdete různé citáty a verše slavných spisovatelů. Jsou součástí projektu, který má za cíl zvýšit povědomí o literatuře.

Grotte di Castellana

Objevte největší jeskynní komplex v Itálii. Vybrat si můžete ze dvou okruhů - jeden má délku 1 km, druhý měří 3 kilometry. V tomto jeskynním komplexu můžete vidět neobvyklé geologické útvary - jeden z nich dokonce připomíná kapitolskou vlčici, která podle legendy vychovala zakladatele Říma Romula a Rema. Jiné skalní útvary připomínají slavné italské památky - například milánský dóm, nebo šikmou věž v Pise. Nenechte si ujít tuto cestu do nitra země, a užijte si fascinující podzemní svět, který je tvořen stalaktity, stalagmity a atypickými skalními útvary.

 

Další články

Jak vyzrát na dovolenou, když máte domácí mazlíčky?

Máte doma čtyřnohého člena rodiny a chystáte se na dovolenou v cizině? Plánujete ho vzít s sebou, nebo ho raději necháte doma? Sepsali jsme pro vás praktické tipy.

domaci-mazlicci

Ráj na zemi: Maledivy

Představte si, že se probudíte na ostrově, kde pláž patří jenom vám. Po ránu sledujete místo zpráv na telefonu prosklenou podlahou vilky postavené nad vodou exotické rybky. A snídáte na terase s nohama ponořenýma do vyhřátého Indického oceánu. Na Maledivách se tato představa stává skutečností.

raj-na-zemi-maledivy-01