Jak si přivolat štěstí na celý rok a kdo kromě Ježíška ještě nosí dárky? Veselé vánoční zvyky, jak je lidi slaví ve světě.

Datum:

Držíte vánoční zvyky? Pokud ano, tak dobře děláte. Vánoční čas je jednou z mála příležitostí v roce, kdy se můžeme naplno vciťovat do magického myšlení, které důvěrně znali naši předkové. Je to čas, kdy si můžeme přestat myslet, že vynález parního stroje před sto lety něco změnil tak hluboce, že už kouzla ale vůbec nepotřebujeme.

Pojďme se podívat na ty nejveselejší z vánočních zvyků z celého světa. Kde dárky naděluje vánoční kláda, a kde zase řádí na nepoctivcích dravá vánoční kočka?
 
vánoční zvyky ve světě

Dánsko

Dánové hledí na život v jeho koloběhu a milují zabalené tajemství. Jejich vánoční věnec se 4 svíčkami symbolizuje 4 období života – dětství, mládí, dospělost a stáří. Dárky jsou důležité a dělají se s nimi velké tajnosti. Někdy se balí až do 20 vrstev balícího papíru. A ten šťastlivec, který najde mandli ve vánočním rýžovém nákypu, dostává ještě jeden zvláštní dárek navíc.

O silvestrovské půlnoci se zase chodí před dveře přátel rozbíjet porcelán. Čím větší hromádku ráno Dánové najdou na rohožce, tím šťastnější budou v následujícím roce. Vždyť co je lepší pojistka, než velká hromada přátel?

Katalánsko

Katalánské děti si 8. prosince prostě ozdobí jedno velké poleno. Namalují mu obličej, vyrobí nohy a pak o něj pečují. Každý den až do Vánoc mu dávají najíst a napít a přikrývají ho dekou, aby mu bylo teplo. Vždyť jinak by jim o Vánocích nedalo žádné dárky!  Na Štědrý den pak nastane podivná výměna rolí. Děti zpívají koledu, při které poleno bijí klackem a žádají dárky. Písnička je trochu neslušná, poleno má dárky vykakat… Až po dokončení svého poslání může být šťastné poleno spáleno v krbu.  
 
vánoční zvyky - katalánsko

Island

Na Islandu zase nosí dárky 13 vánočních skřítků. Tito již 2 týdny před Vánocemi začínají objíždět celý ostrov, aby vše stihli obdarovat. Obávaným protipólem dobrých skřítků je zlá vánoční kočka. Ta sežere každého, kdo nedostal nějaký kus oblečení.
Ve skutečnosti požírá i málo pracovité lidi a zvlášť ty farmáře, kteří si nepospíšili s výrobou vlny na teplé oblečení do prvních mrazů. To je ale zuřivý nátlak, přes nejdražší ratolesti, ne?

Litva

Všechny těžkosti uplynulého roku si každý dospělý naloží na záda, anebo je táhne za sebou po zasněžené silnici v podobě velké dřevěné klády.

Důležité je kládu spálit v ohni obklopeni kruhem rodiny a přátel a sousedů. Tohle bychom mohli zavést v Čechách taky. 
 
Vánoční zvyky - perníkový domeček

Ukrajina

Zato na Ukrajině se jde štěstí naproti trochu jinak. Otec rodiny vezme jednu vánoční lokši a vyhodí ji ke stropu. Určitě mu přijdou vhod tréninky z hodu rozžvýkaným papírem na stěny základní školy. Čím větší kus lokše se přilepí, pravděpodobně na mastný strop, tím víc se má rodiny držet štěstí.

Dalším zvykem je hledání pavouka nebo pavučiny v bytě, což má být taky dobrým znamením. Mnozí Ukrajinci si je raději umělé vyvěšují do okna, zatímco prach s opravdovými pavučinami důkladně uklízí. 

Kdo naděluje dárečky v zahraničí?

V Sýrii u křesťanů dárky naděluje velbloud. Ten nejmenší a nejmladší, který dovezl jednoho ze tří králů.

Argentinským dětem dárečky nosí koník Magi. Když mu nachystají pohoštění v podobě misky s vodou a pár stébel slámy, nadělí jim do bot dárečky.

V Polynésii mají vánočního kraba. Kdo na něj nevěří, toho svými ostrými klepety úplně rozřízne.

Havaj adoptovala Santa Clause, pravděpodobně pod vlivem dovolenkářů, kteří můžou být až z Aljašky. Velká loď naložená vánočními dobrotami přistává u břehů, a za ní s natřásajícím se pupkem na vlnách v menším člunu dorazí na zasloužený odpočinek sám Santa.

V Itálii mají čarodějnici Befanu, která sletí komínem v předvečer Tří králů, 5. ledna. Při svátku zvaném Epifania, tj. Zjevení, přinese dárky. Je hodná, docela ošklivá a létá na koštěti. Děti jí připravují pohoštění, víno, místní pochoutky a samozřejmě také punčochy na dárky. 
 
Vánoční zvyky - Befana, Itálie

Nakonec v Rakousku můžete po celý advent potkat v ulicích děsivé postavy ve strašidelných maskách. Jde o Krampuse, který doprovází Mikuláše a hledá děti, co si díky zlobení žádné dárky nezaslouží. Tuto instituci berou všichni velmi vážně; možná proto mají v Rakousku tolik hodných dětí. 
 
Vánoční zvyky - Rakouský Krampus

Udržujte pevně dobré české vánoční zvyky a pověry. Vyplatí se to. Budete příští rok šťastnější a vaše děti budou hodné.

A pokud vás osud přeci jen zavane do cizích zemí, tak nezapomeňte na kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.

 

sjednat cestovní pojištění


Zdroje: studenta.cz, radynacestu.cz
 

Štítky: Vánoce

Další články

Navštivte Izrael – co dělat v Tel Avivu, Jeruzalémě a Eilatu

Izrael ani Jordánsko nejsou zrovna nejběžnějšími destinacemi letních odvolených, za to ukrývají mnoho lákadel v pouštní krajině se starobylými památkami. Vydejte se s námi za krásami Blízkého východu v Izraeli a Jordánsku.

Po stopách olympijských měst: Jak vypadají dnes?

Olympijská sportoviště musí být dokonalá. Vybudovat je trvá i několik let, spolknou nepředstavitelné finanční částky, ale i přesto chce každá pořádající země přijít s něčím ještě pompéznějším! Ještě aby ne, když mají hostit největší sportovní událost světa – olympijské hry. Ale co se děje se závodišti, jakmile je dobojováno a nezbývá už ani jedna volná medaile? Podívejte se s námi na to, jak po letech vypadají. 

olympijske-mesta-01