Praha, 20. června 2013 – Celých 35 % Čechů se při své letní dovolené vrací na stejné místo, přesněji řečeno do stejné země. Aby  se od sebe dovolené alespoň trochu lišily, jen minimum Čechů (5 %) se vrací do stejných lokalit, nebo dokonce do stejných hotelů (5 %). Vyplývá to z exkluzivního průzkumu ERV Evropské pojišťovny, který zpracovala agentura NMS Market Reserch.

Jasnou jedničkou mezi zeměmi, do nichž se Češi na své zahraniční dovolené opakovaně vrací, je Chorvatsko (31 %). Další oblíbenou destinací je Itálie (14 %). Do žebříčku opakovaně vyhledávaných zemí pro dovolenou můžeme zařadit ještě Řecko (9 %) či Slovensko (8 %).  „Z průzkumu také vyplynulo, že více než třetina Čechů (35 %) se při cestování snaží navštěvovat různé země. To se týká zejména lidí mladších 50 let, kteří spíše než s cestovní kanceláří jezdí na vlastní pěst,“ komentuje výsledky průzkumu manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. Téměř třetina lidí (31 %) odpověděla, že na dovolenou do zahraničí nejezdí vůbec, raději zůstanou v Česku. U starší generace nad 50 let je to pak téměř polovina (42 %) Čechů.

Dovolenou zkracují skoro všude v Evropě

Češi tráví na letní dovolené v zahraničí v průměru necelých devět dní (8,7). Ale nejsou sami, dovolenou si zkracují skoro všichni Evropané. Nejméně dní odpočinku si dopřejí Ukrajinci (8 dní), Němci a Poláci opustí rodnou hroudu na 10 dní. Užívat si nejvíc umějí jižní státy. Italové a Španělé si dopřejí téměř 12 dní dovolené. „Například Němci si v meziročním srovnání zkrátili zahraniční dovolenou hned o dva dny,“ doplňuje Vlastimil Divoký a dodává: „Neznamená to ale, že by lidé na úkor kratší dovolené jezdili do ciziny častěji. Stále platí, že Češi vyrazí do zahraničí v průměru jednou za dva roky.

Češi jezdí do Chorvatska, v Evropě vede Španělsko

Jasnou jedničkou mezi nejnavštěvovanějšími zeměmi zůstává pro Čechy Chorvatsko (820.000 lidí), na druhém místě je Itálie (přes 500.000), bronz má Řecko (cca 300.000). To ovšem pomalu ale jistě dotahuje Turecko, pro letošní rok se očekává, že ho navštíví až čtvrt milionu Čechů. Obrovský nárůst hlásí oproti loňsku Egypt a více než dvojnásobně vzrostl zájem o Bulharsko. „U Egypta je to dáno především zklidněním politické situace a příznivými cenami.  Ceny jsou hlavním lákadlem i pro Bulharsko, navíc tamní služby v cestovním ruchu procházejí značnou modernizací,“ vysvětluje Vlastimil Divoký z ERV Evropské. Obyvatelé Evropské unie vyrážejí v létě nejčastěji do Španělska, Itálie a Francie. Více než polovina Evropanů (53 %) si rezervuje dovolenou přes internet.

 

Vlastimil Divoký
Manažer marketingu a komunikace


O ERV pojišťovně:

ERV pojišťovna (dříve Evropská Cestovní Pojišťovna) je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven a patří do rodiny největší světové zajišťovny Munich Re. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru. ERV pojišťovna nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Samozřejmostí jsou i speciální pojištění přizpůsobená zaměření cesty (lyžování, golf, rizikové sporty, cesty autem).