Praha, 16. prosince 2016 – 10. prosince Ski areál Špindlerův Mlýn oficiálně zahájil zimní sezonu. Česká i zahraniční střediska jsou v provozu na maximum. S vyšší návštěvností hor roste i počet úrazů, které se zejména v zahraničí mohou hodně prodražit. Lékařská péče je zde totiž výrazně dražší. Počítat musíme také s vysokými spoluúčastmi. 

Pokud vyrazíte k našim sousedům na Slovensko, nemusíte se v případě úrazu na sjezdovce většinou obávat vysokého účtu za ošetření či léky. Uplatníte zde totiž Evropský průkaz zdravotního pojištění, tzv. EHIC kartu. Výjimkou je dle zákona zásah horské služby, který musí zachraňovaná osoba uhradit v plné výši sama. V takovém případě člověk zaplatí desetitisíce korun.

Ještě horší situace nastane, pokud k úrazu dojde v Rakousku, Itálii, Francii či Švýcarsku. „V horských oblastech jsou většinou soukromé kliniky, ve kterých EHIC kartu uplatnit nelze a ceny za ošetření se šplhají i do statisíců,“ upozorňuje manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny Vlastimil Divoký. 

Ceník zákroků v Alpách

 ambulantní ošetření naražených zad 

5,5 tis. Kč

 ambulantní ošetření zlomené ruky (s následnou operací v ČR) 

 28 tis. Kč

 operace natržených kolenních vazů 

 112 - 126 tis. Kč

 operace komplikované nebo otevřené zlomeniny 

 cca 400 tis. Kč

 operace komplikovaného úrazu hlavy nebo páteře 

 cca 570 tis. Kč

 převoz sanitkou do ČR  

 30 tis. Kč

 svoz vrtulníkem ze sjezdovky  

 55 - 84 tis. Kč

 zranění zahraničního lyžaře  

 560 tis. - 2,8 mil. Kč

Vysoké jsou i spoluúčasti, které je nutné připočítat k nákladům na ošetření a léčbu.

Spoluúčasti v nejnavštěvovanějších zimních destinacích

  • Rakousko: 12,50 – 20,60 EUR za den hospitalizace; 5,70 EUR za položku na receptu na léky
  • Itálie: 100 % u léků; až 36 EUR u lékařského šetření
  • Francie: 30 % u lékařského ošetření + paušální částka 18 EUR za vyšetření; až 85 % u léků; hospitalizace 18 EUR/den + 18 EUR za zákrok dražší než 120 EUR
  • Švýcarsko: Paušální spoluúčast při ošetření do 18 let 33 CHF, nad 18 let 92 CHF

Před odjezdem na hory do zahraničí bychom proto neměli zapomenout na cestovní pojištění, které za nás pokryje náklady spojené s případným úrazem. Vzhledem k cenám za ošetření a spoluúčastem určitě vyplatí. „Na jeden den stojí podobně jako u nás jedno pivo,“ dodává Vlastimil Divoký.

 

 

Vlastimil Divoký,
manažer marketingu a komunikace ERV Evropské pojišťovny