Ras Nungwi
11. 12. 2015

Kombinace bělostných pláží s jemným korálovým pískem, průzračných modrých vod Indického oceánu a rovníkového slunce vyvolává pocit blaženosti téměř u každého návštěvníka, který sem zavítá. Ovšem podobně jako v každé destinaci, i na Zanzibaru nemusí být vše podle vašich představ a proto je více než potřebné se na takovou cestu připravit. Jak si tedy Zanzibar opravdu užít?

Krásné pláže, krásné moře, ale...

Pokud patříte mezi ty, kterým nestačí pohled na nádhernou přírodní scenérii, která zejména v ranních hodinách díky specifické barvě moře bere dech, ale potřebujete smočit palec a nejlépe celé tělo ve vlnách a pořádně si zaplavat, čtěte pozorně, předejdete tak případnému zklamání.

Co čekat od východního pobřeží

Příliv a odliv je na většině pláží tohoto ostrova velmi výrazný. Zejména na východním pobřeží je patrné, jak se charakter pláže během dne hned několikrát fatálně změní. Téměř jednolitý korálový útes, lemující východní pobřeží, totiž vytváří obrovské, ale velmi mělké laguny s širokými bílými písčitými plážemi a pobřežními palmovými háji. Je to nádherná scenérie a skvělé místo pro ty, kdo rádi objevují pěšky zvláštní mořský svět drobných ryb, korálů, mořských rostlin a ježků. Jsou lidé, kteří zde vydrží hodiny a hodiny se šnorchlem, brýlemi nebo slunečníkem pozorovat život, který je jinak téměř nedostupný. Co je ovšem důležité, je to území naprosto nevhodné pro plavání. Výjimku tvoří oblast Paje, kde je přece jen trochu více vody i po odlivu. Tady se úspěšně učí kiteboarding spousta mladých lidí z celého světa. Navíc je na této pláži i co zažít po setmění, plážové bary a restaurace zde žijí dlouho do noci.

Noční tržiště

Dalším překvapením východního pobřeží může být pro návštěvníky množství řas, které zůstává na pláži při odlivu. Špičkové hotely tyto řasy vždy uklidí, ale na veřejných plážích se o to samozřejmě nikdo nestará, protože je to nekonečný úkol, každý další příliv přinese další „nadílku“, která zde při odlivu zůstane. Je třeba s tím počítat a pak nejste zklamáni, že vaše představa nekonečné pláže s neporušeným bílým pískem má nějakou vadu na kráse. Kdo ale ví, co jej na východním pobřeží čeká a záměrně sem právě proto zavítá, bude naprosto nadšený.

Pobřeží s řasami

Pláže severního pobřeží

Sever ostrova byl požehnán, neboť problémy s odlivem a přílivem tu nejsou tak patrné. Můžete se koupat celý den bez toho, abyste se museli nejprve probrouzdat širokou mělčinou. Noční život jako na východě zde sice nenajdete, ale pláže jsou opravdu úchvatné.

Ras Nungwi

Do roku 1990 byla tato pláž ospalým malátným kouskem pobřeží, kde jste jen těžko mohli potkat víc než pár bílých nohou, nořících se do tyrkysového moře. To už ale dnes není pravda. Více než 20 hotelů a hotýlků, postavených v palmových hájích podél této pláže, jejichž další výstavba nepolevuje, totálně změnilo místní atmosféru. Ras Nungwi se postupem času proměnilo v luxusní přímořské letovisko se všemi výhodami a nevýhodami, které to přináší. Nádherná pláž a okouzlující moře samozřejmě zůstaly a kdo si chce opravdu odpočinout, měl by zamířit právě sem.

V západní části pláže najdete i méně okázalé ubytování a řadu solidních plážových barů, které nabízejí i lehátka a slunečníky k pronájmu. Tady se soustředí baťůžkářská klientela, která nebydlí přímo na pláži. Tady se odehrávají večerní párty, které tolik znervózňují nejednoho mravokárce. Ale pláž je tak dlouhá a hlučné bary jsou tak vzdálené od resortů pro milovníky klidu, že tu k žádnému napětí prakticky nedochází. „Užívej si a nech užívat si druhé“, dalo by se parafrázovat staré pořekadlo.

Kenwda

Z Ras Nungwi se velmi příjemnou procházka po bílém písku dostanete na Kendwu, což je nenápadná sestřička slavné pláže. I tady vládnou baťůžkáři, ale tak nějak ve větším poklidu a pohodě. Tady nemusíte být tak moc „cool“ jako na pláži Nungwi, ani nemusíte propadat vodním sportům a nočním pařbám, jako na pláži Paje. Plážový volejbal nebo fotbálek s partou stejně pohodových lidí, knížka v poloze ležmo v typickém zanzibarském plážovém lehátku, pivečko, gin s tonikem a klídek. Tady se nemusíte stydět za romantickou procházku ve dvou a sem tam nějaké to kilo navíc. Co víc si přát od dovolené.

Plachetnice u pláže Kenwda

Čím je ještě Zanzibar typický?

Zanzibar není jenom ostrovem tropickým rájem s úžasnými plážemi, ale z historického hlediska je to především „ostrov koření“. Místní farmy pěstují ve velkém zdejší tradiční plodiny, kterými jsou hřebíček, pepř, vanilka, muškátový oříšek, zázvor, šafrán či skořice. Místní farmy se také zaměřují na rozmanité ovoce jako mango, papája, avokádo, pomelo, rambutan či chlebovník. Navzdory své popularitě zatím neztratily svůj exotický a lokální ráz a každá návštěva proto může být velmi individuální a autentická.
Další „plodinou“ produkovanou na farmách Zanzibaru jsou mořské řasy. Je na nich zaměstnáno více než 25 000 žen a více než 125 000 lidí je z tohoto obchodu na Zanzibaru živo. Tento mořský produkt je 100% bio a téměř celá jeho produkce je exportována významným odběratelům světového kosmetického a farmaceutického průmyslu.
Pro turisty může být velmi zajímavé navštívit takovou farmu, sledovat ženy pracující v mělké vodě pobřežních lagun a blíže se seznámit s tím, jak se mořské řasy pěstují. Jen pozor na mořské ježky, kteří se hojně vyskytují právě v prostředí vhodném pro pěstování řas.

Hřebíček, muškátový oříšek a mistr koření

Otroci zaplatili slávu Zanzibaru

Na ostrově jsou dodnes všudypřítomné známky jeho temné minulosti spojené s rozvinutým obchodem s otroky. Ten zde započal po příchodu Portugalců. Zanzibar se stal jednou z hlavních zásobáren černých afrických otroků pro portugalské kolonie. Zemědělské kmeny z pevniny odpovídali svou pracovitostí a silou požadavkům zakladatelů plantáží a díky tomu se stávali častou obětí lovců otroků, kteří s Portugalci obchodovali. Když rodina sultána z Ománu dobila zpět Zanzibar a část pevniny, navázala na úspěšný portugalský projekt a proud otroků ještě zesílil. Nádherný ostrov hřebíčku a bílých pláží pro otroky rozhodně nebyl rajským ostrovem, ale bránou do pekla. S příchodem Britů nastaly vlažné pokusy tento krutý obchod zastavit, ale trvalo několik desetiletí, než byl obchod s otroky úplně ukončen. Velkou měrou se o to zasloužili příslušníci anglikánské církve a tak nepřekvapí, že jeden z nejzajímavějších památníků na otrokářské období je právě na pozemku anglikánské katedrály v kamenném srdci hlavního města Zanzibar, nazývaném Stone Town.

Kdo je Farúk Bulsara?

Farúk Bulsara se na Zanzibaru narodil a strávil zde útlé dětství. Později se vrátil do domoviny svých rodičů, Indie, kde navštěvoval pro něj a jeho budoucí kariéru velmi důležité hodiny klavíru. Zanzibar se chlubí hned několika místy, kde se údajně narodil, a je po něm pojmenováno několik restaurací. Město však není zahlceno jeho odkazy či suvenýry, Farúkovy stopy tu budete spíše dobrodružně hledat. Že vám není jasné, kdo to Farúk Bulsara vlastně je? Zřejmě jej budete znát pod jeho uměleckým pseudonymem, pod nímž získal řadu ocenění, ale především nesmrtelnou přízeň fanoušků. Farúk Bulsara není totiž nikdo jiný než Freddie Mercury. :)

Dívky u studny

PRAKTICKÉ RADY

Zanzibar je autonomní stát tvořící spolu s Tanganikou jednotný stát Tanzanie. Hlavní město a zároveň kulturní a ekonomické centrum je Zanzibar.

Cestovní doklady

Při turistických cestách na Zanzibar (tedy do Tanzanie) je vyžadován cestovní pas, platný minimálně 6 měsíců po datu ukončení zájezdu, a vstupní vízum. Vízum je udělováno po příletu na letišti na Zanzibaru na základě předem vyplněného prohlášení, které obdržíte v letadle nebo po příletu. Pro udělení vstupního víza je nezbytné, aby každý cestující měl ve svém cestovním dokladu alespoň jednu nepoužitou stranu, vyjma stran vyhrazených pro poznámky. Poplatek za jednorázové vstupní vízum po příletu je 50 USD/osobu. Je dobré mít připravenou přesnou částku, neboť imigrační úředník často odmítá rozměňovat bankovky o vyšší nominální hodnotě. Vízový poplatek je povinný pro všechny cestující. Vývoz i dovoz jakýchkoliv předmětů pocházejících nebo vyrobených z divoké zvěře (trofeje, výrobky ze slonoviny nebo z kůže chráněných druhů zvířat, ale např. i mořské fauny) je trestný, vývoz živých divokých zvířat, hmyzu nebo rostlinných druhů bez zvláštního povolení je přísně zakázán.

Placení

Národní měnou je tanzanský šilink (TSh), který se dělí na 100 centů. Všude lze ale platit v USD, které jsou široce akceptovány jako rovnocenné platidlo. Používání jiných měn, včetně EUR, není běžné. Administrativní poplatky (vízum) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby platebními kartami jsou akceptovány pouze v ojedinělých případech a podléhají přirážce 10–15 %.

Bankomaty jsou v zemi naprostou výjimkou. Cestovní šeky jsou akceptovány ojediněle a podléhají vysokému administrativnímu poplatku. Vybavte se na cestu dostatečnou hotovostí v USD. V Tanzanii nejsou akceptovány bankovky USD vydané před rokem 2003.

Spropitné je důležitou součástí příjmu místních obyvatel a je zde zavedeným zvykem (nosiči zavazadel, číšníci, pokojské). Jeho výše záleží na vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolická záloha za určité služby (např. za poskytnutí ručníku u bazénu nebo na pláži), není klienty vyžadována zpět. Zúčastníte-li se safari či fakultativního výletu z hotelu, spropitné se očekává. Pro místního průvodce a řidiče činí obvykle 2 USD na osobu a den. Pokud jde o vícedenní safari na poznávacím zájezdu, jedná se o částku 5 USD na osobu a den. Není neobvyklé, že ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb.

Zdraví

Při cestách na Zanzibar přímo z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Na případnou doporučovanou zdravotní prevenci a vhodný postup při eventuálních zdravotních potížích se informujte u vašeho praktického lékaře, ve Vinohradské nemocnici nebo na krajské hygienicko-epidemiologické stanici. Na Zanzibaru rozhodně nelze doporučit ošetření ve státních zařízeních. Je teda potřeba si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Kromě karty pojištění
(s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění mějte k ruce i kreditní kartu.

Oblečení

V typicky rovníkovém klimatu (ostrov leží 6° jižně od rovníku) je nejvhodnější lehké, zejména bavlněné oblečení. Při večerním ochlazení nebo v klimatizovaných prostorách můžete využít i oblečení s dlouhým rukávem, lehké pulovry a bundy. Při výletu na safari doporučujeme pevnou obuv, pokrývku hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem (ten je vhodné používat během celého pobytu).

Bezpečnostní rizika

Politická situace je relativně stabilní. Poměrně velká část cest a silnic na Zanzibaru neodpovídá evropským standardům. Uskutečňované přejezdy tedy mohou trvat delší dobu, než bývá zvykem při jízdě po asfaltových silnicích v Evropě. Vzhledem ke specifickým místním podmínkám individuální cestování autem nedoporučujeme. V centru měst je třeba neustále sledovat situaci kolem sebe, v davu si pokud možno udržovat odstup a důsledně se vyhýbat větším skupinám lidí. Výskyt drobné kriminality je srovnatelný s evropskými městy. Hotely nikdy neručí za ztrátu, která vznikne na pokoji, na pláži, u bazénu apod. Veškeré peníze, pasy, mobilní telefony, šperky a cennosti si uzamkněte v hotelovém trezoru. Pasy nikdy neberte na pláž.

Jelikož je i Zanzibar země s muslimským náboženstvím, musí ženy kromě určitých oblastí (hotely, soukromé pláže…) nosit oděvy, které zakrývají dekolt, paže, stehna a lýtka. Je zakázáno se opalovat bez horního dílu plavek a zcela nepřípustný je nudismus. Homosexualita a její projevy nejsou povoleny a jsou za ně velké tresty. Vyznavačům jiné víry než muslimské je zakázán vstup do místních mešit.

Zanzibar je úžasně fotogenické místo. Pokud ale chcete fotografovat cizí lidi, doporučujeme je požádat ze zdvořilosti o svolení. Ze zásady je zakázáno fotografování vojenské nebo policejní techniky i příslušníků armády a policie.

Kontakty v případě nouze

Velvyslanectví České republiky v Etiopii (s působností pro Tanzanii):
tel.: 00251/11/5516382, 00251/11/5516132
Konzulární pohotovost: 00251/911222401
web: www.mzv.cz/addisababa  
email: addisabeba@embassy.mzv.cz

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat. Přístup na internet je zpravidla za poplatek umožněn v hotelech vyšších kategorií. Ve většině pobytových míst fungují i internetové kavárny.

Elektřina

Elektrická síť na Zanzibaru je 230 V / 50 Hz. Užívané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnicím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání. Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami budete potřebovat adaptér. Velmi časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov přiváděn podmořským kabelem z pevninské části Tanzanie. Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku.

Místní zvláštnosti ubytování

Hotelové pokoje jsou zpravidla vybaveny dvojitými postelemi (tzv. „letišti“) různých rozměrů, od běžných tzv. double-beds přes širší queensize-beds až po nejširší kingsize-beds. V některých hotelech je v této souvislosti uplatňována kategorie tzv. „amerického dvoulůžkového pokoje“ se dvěma širokými postelemi rozměrů queensize. Do takových pokojů nejsou přidávány přistýlky. Hotely sem zpravidla umisťují 1–4 dospělé osoby, pokud jsou zapsány v jedné společné rezervaci, přičemž dítě nebo až 2 děti spí na postelích společně s rodiči.

Co říct na závěr?

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu. Ovšem přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů by mohlo znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to kvalitně se informovat a cestu vhodně naplánovat. Pokud tak učiníte, zažijete úžasnou cestovatelskou zkušenost, kterou jistě rádi doporučíte svým přátelům a známým.

Pokud hodláte investovat do vaší cesty nemalou částku peněz, určitě stojí za to postarat se, aby byla definitivní. Například kvalitním pojištěním léčebných výloh, odpovědnosti za škodu na zdraví či majetku. Vzniklé výlohy tohoto typu mohou v zahraničí vystoupat do astronomických výšek. Cestovní pojištění vám navíc zaručí, že se o vás budou starat profesionálové z kvalitního zdravotnického zařízení.

 

Autor:    LFI/ERV
Zdroj:    novinky.cz, lidovky.cz

Mallorca je oblíbeným místem na dovolenou, kde si na své přijdou milovníci moře, přírody, historických uliček a památek. Vydejte se s námi na největší španělský ostrov, ideální pro cestovatele, kteří hledají víc než jen koupání.

8. 8. 2018
Pláž na Mallorce

Evropa se může pyšnit pěknou sbírkou impozantních vodopádů. Snad s výjimkou Islandu, kde jsou k vidění i mohutné horizontální vodní masivy, jsou většinou štíhlé a narostlé do pěkné výšky! Na padající vodní...

7. 6. 2017
Krimmlerské vodopády