Datum:

Tento africký ráj se teď mezi milovníky cestování často zmiňuje. Do této výjimečně krásné destinace totiž můžete letět i bez testu na COVID-19. Co na Zanzibaru vidět? Jaké aktivity podniknout? Na co se připravit? To vše odhalíme v dnešním článku.

Pláž v Zanzibaru. Bílý písek, tyrkysové moťe

Zanzibar a COVID

Při vstupu na ostrov Zanzibar není povinný test na COVID-19. Pouze vyplníte Health Surveillance Form a předložíte ho při kontrole zdravotního stavu po příletu.

Protože letecké společnosti nyní často mění podmínky pro nástup do letadla (předložení potvrzení o negativním testu a různé typy testů) informujte se před cestou u konkrétní letecké společnosti o aktuální situaci.

Také si zjistěte podmínky pro tranzit na všech tranzitních letištích. Pro návrat ze Zanzibaru musíte splnit podmínky pro tmavěčervenou destinaci dle MZV ČR.

Na Zanzibaru nejsou zavedena žádná karanténní opatření, vyhlásila se pouze obecná hygienická doporučení. Veřejná doprava i doprava soukromými auty funguje.

Zanzibar a dovolená

Označuje se jako “poslední ráj na Zemi.” Je vám zřejmě nad slunce jasné, že na zanzibarských ostrovech vás čekají nekonečně dlouhé pláže, tyrkysový Indický oceán, skvělé podmínky pro šnorchlování i potápění a odpočinek ve stínu palem.

Můžete si tam užít také safari, přírodní rezervaci Jozani, historické město Stone Town, výlety na plachetnicích nebo prohlídky, které vám odhalí pěstování koření (hřebíček, pepř, vanilka, muškátový oříšek, zázvor, šafrán či skořice), mořských řas nebo exotických plodin jako je mango, papája, avokádo, pomelo, rambutan či chlebovník.

Exotické ostrovy tvořící Zanzibar mají pestrou minulost s mnoha kulturními vlivy v architektuře i životním stylu obyvatel. Ubytování najdete pro náročné i nenáročné cestovatele, vybere si úplně každý.

Zanzibar, šnorchlování, podmořský svět, ostrov Mnemba

Zanzibar a pláže

Nekonečně dlouhé pláže s bělostným pískem si vychutnáte především na severním pobřeží (Nungwi, Kendwa, Matemwe), kde je jen malý rozdíl mezi přílivem a odlivem. Můžete se na nich koupat celý den bez toho, aniž byste se museli nejprve brouzdat mělčinou.

Na východním pobřeží (Kiwengwa, Pongwe, Uroa,...) je odliv a příliv velmi výrazný (až 600 m), proto se tam pláže několikrát za den promění k nepoznání. Korálový útes vytváří široké mělké laguny a s palmovými háji a bílým pískem je to nádherná oblast pro objevování korálů, mořských rostlin a živočichů - z pevniny nebo pod hladinou při šnorchlování. Je to ale území nevhodné pro plavání - kromě oblasti Paje. V té zůstává více vody i po odlivu a užijete si tam plavání, kiteboarding a surfing.

Na východním pobřeží se žije díky plážovým barům a restauracím dlouho do noci. Na veřejných plážích na východním pobřeží často zůstávají mořské řasy, hotelové pláže je pečlivě uklízí.

V jihozápadní oblasti Kizimkazi uvidíte nejvíce divokých delfínů.

Zanzibar a počasí

Na zanzibarských ostrovech se teploty pohybují po celý rok nad 25 stupni Celsia a prší velmi málo. Jsou tam dvě dešťová období - dlouhé a krátké.

Dlouhé dešťové období trvá od poloviny dubna do konce května, ale neprší při něm měsíc v kuse. Krátké deště se objevují v listopadu a prosinci. I období dešťů má ale své magické kouzlo.

Nejlepší čas na dovolenou na Zanzibaru je během ledna a února nebo od června do října. Na rovníkové klima vám bude stačit lehké oblečení, pokrývka hlavy a sluneční krém s vysokým ochranným faktorem. Na safari si přibalte pevnou obuv.

Západ slunce nad Zanzibarem

Zanzibar a Freddie Mercury

Právě na Zanzibaru se narodil a strávil své dětství Farúk Bulsara známý pod uměleckým jménem Freddie Mercury. Pozdější dětství strávil v Indii, rodišti svých rodičů, kde navštěvoval hodiny klavíru. Jeho život znáte zřejmě z filmu Bohemian Rhapsody.

Na ostrově najdete několik restaurací pojmenovaných po slavném umělci a několik míst, kde se údajně narodil. Jeho stopy na ostrově budete muset dobrodružně stopovat, není to hlavní atrakce.

Freddie Mercury café na Zanzibaru

Praktické informace na cestu

Zanzibar a bezpečnost

Velká část cest a silnic na Zanzibaru neodpovídá evropským standardům, přejezdy tedy mohou trvat delší dobu.

V centru měst sledujte situaci kolem sebe, v davu si udržujte odstup a vyhýbejte se větším skupinám lidí. Drobná kriminalita je podobná jako v evropských městech. Hotely neručí za ztrátu, která vznikne na pokoji, na pláži, u bazénu apod. Veškeré peníze, pasy, mobilní telefony, šperky a cennosti si uzamkněte v hotelovém trezoru. Pasy si nikdy neberte s sebou na pláž.

Jelikož je Zanzibar země s muslimským náboženstvím, musí ženy kromě určitých oblastí (hotely, soukromé pláže,…) nosit oděvy, které zakrývají dekolt, paže, stehna a lýtka. Je zakázáno se opalovat bez horního dílu plavek a zcela zakázaný je nudismus. Vyznavačům jiné víry než muslimské je vstup do mešit zakázaný. Homosexualita a její projevy nejsou povoleny a jsou za ně velké tresty.

Zanzibar je fotogenické místo. Pokud chcete fotografovat cizí lidi, požádejte je nejprve zdvořile o svolení. Je zakázáno fotografování vojenské nebo policejní techniky a příslušníků armády a policie.

Muslimské ženy na Zanzibarské pláži

Placení a spropitné

Národní měnou je tanzanský šilink (TSh), který se dělí na 100 centů. Všude lze platit také v USD, které jsou přijímány jako rovnocenné platidlo. Používání jiných měn, včetně EUR, není běžné.

Administrativní poplatky (vízum) jsou splatné výhradně v hotovosti v USD. Bezhotovostní platby podléhají přirážce 10 – 15 %. Bankomaty jsou v zemi omezeně, platit kartou můžete především v hotelech a turistických zařízeních. Vybavte se proto dostatečnou hotovostí v USD.

Spropitné je důležitou součástí příjmu tamních obyvatel a je zavedeným zvykem ho dávat nosičům zavazadel, číšníkům a pokojským. Jeho výše záleží na vašem uvážení. Za jakousi normu se považuje, že symbolickou zálohu za určité služby (např. za poskytnutí ručníku u bazénu nebo na pláži), nebudete vyžadovat zpět. Zúčastníte-li se safari či výletu organizovaných hotelem, tak se spropitné očekává. Ochota věnovat spropitné se odrazí na kvalitě poskytovaných služeb.

Zdraví

Při cestách na Zanzibar z Evropy není v současné době vyžadováno žádné povinné očkování. Na doporučovanou zdravotní prevenci se informujte u vašeho praktického lékaře nebo krajské hygienicko-epidemiologické stanici.

Na Zanzibaru rozhodně nelze doporučit ošetření ve státních zařízeních, je potřeba si předem sjednat kvalitní cestovní pojištění. Kromě karty pojištění (s adresou a telefonem na asistenční službu) pro případ náhlého úrazu či onemocnění mějte i kreditní kartu.

Elektřina

Elektrická síť na Zanzibaru je 230 V / 50 Hz. Používané zásuvky jsou typu D, tedy se dvěma plochými kontakty a zemnícím kolíkem, případně tři kulaté kolíky v trojúhelníkovém uspořádání.

Pro všechny elektronické přístroje s českými zástrčkami budete potřebovat adaptér.

Časté jsou výpadky v dodávce elektrického proudu, který je na ostrov veden podmořským kabelem z pevninské části Tanzanie. Pro takové případy jsou hotely vybaveny vlastními generátory, které však nemohou stoprocentně nahradit regulérní dodávku elektřiny, především při dlouhodobějším výpadku. Pro všechny případy tedy doporučujeme přibalit si na cesty vlastní power banku.

Tropická snídaně v Zanzibaru

Mobilní telefony a internet

Spojení prostřednictvím oficiálních českých operátorů GSM mobilních telefonů je na Zanzibaru obvykle bez problémů. Mobilní datové spojení však není k dispozici. Pokrytí signálem a jeho kvalita může kolísat. Přístup na internet je v hotelech nebo v kavárnách.

 

Zanzibar bezesporu patří k nejkrásnějším destinacím Afriky a Indického oceánu. Ovšem přijímat bez rozmyslu reklamní slogany cestovních kanceláří a hotelů by mohlo znamenat zklamání. Zanzibar není úplně jednoduchou destinací a určitě stojí za to kvalitně se informovat a cestu vhodně naplánovat. Pokud tak učiníte, zažijete úžasnou cestovatelskou zkušenost, kterou jistě rádi doporučíte svým přátelům a známým.

 

Užijte si objevování exotického ostrova podle vašich představ - aktivně nebo s koktejlem v ruce. Jistit vás na cestách bude kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme. 

 

Zdroje:mzv.cz, blueskytravel.cz

Další články

Maroko – mozaika evropské, africké a arabské kultury

Nejbližší „orient“ je pro Evropany vzdálený jen necelou hodinu lodí ze Španělska nebo pár hodin letadlem. Přátelské Maroko vítá cestovatele s otevřenou náručí. Za čím můžete do této krásné země vyrazit? Co navštívit a co ochutnat?

01-Maroko-b

TOP 5 ski areálů na Slovensku

Plánujete po Novém roce vyrazit na lyže, ale nechcete zbytečně dlouho cestovat? Ať už jste zkušení lyžaři nebo je lyžování na seznamu vašich novoročních předsevzetí, vyrazte k našim sousedům. S více než devadesáti lyžařskými areály je Slovensko skvělou volbou na víkendový výlet i na týdenní dovolenou. Podle čeho si vybrat to nejlepší středisko? Připravili jsme pro vás ta nejzajímavější.

top-5-ski-arealu-na-slovensku-01