Datum: | Autor: Tým ERV

V italské Pise se nachází světoznámá Šikmá věž v Pise a mnoho dalších architektonických skvostů. Město má bohatou historickou tradici a mnoho starobylých kostelů a paláců i krásných náměstí. Po náročném dni plném prohlížení památek se můžete projít starými uličkami a ochutnat různé příchutě zmrzliny nebo se vydat na procházku podél řeky Arno s majestátními horami v pozadí. Vychutnejte si všechny tyto nejlepší věci, které se dají dělat v Pise!

Je jedním z menších měst v regionu a díky své tomu je skvělým místem na víkendový výlet. Můžete sem zavítat také na jeden den, jako součást větší cesty po Toskánsku.

Šikmá věž v Pise a další památky

Pisa je populární zejména díky slavnému monumentu, Šikmé věži (Torre pendente). Tuto stavbu z bílého mramoru si rozhodně nenechte ujít. Nachází se na Náměstí zázraků, a je součástí areálu katedrály, spolu s překrásným baptisteriem (křestní kaplí).

Měla být nejvyšší zvonicí své doby, ale měkká podložní hornina ji začala naklánět – zajímavostí je, že nejdřív na jednu stranu, a po záchranných pracích se věž naklonila na stranu druhou.

Přežila celkem čtyři zemětřesení. Celé tajemství Šikmé věže v Pise se dočtete zde.

Vstupné: 20 EUR

Kombinovaná vstupenka do památek: Bez ohledu na to, jaké památky plánujete v Pise navštívit, určitě ušetříte nákupem kombinované vstupenky.

Můžete si pořídit vstupenku za 27 EUR, která zahrnuje všechny hlavní historické památky a výstup na věž. Pouze památky bez věže stojí 10 EUR. Vzhledem k tomu, že vstupenka na jednu atrakci stojí 7 EUR a samotná věž 20 EUR, pokud navštívíte pouze tři památky, už ušetříte peníze.

Baptisterium sv. Jana Křtitele

Pisa, baptisterium

Baptisterium stojí hned vedle Šikmé věže uprostřed rozlehlého travnatého náměstí Piazza dei Miracoli. Tato 54 metrů vysoká budova má zdobenou kopulovitou střechu a složitou fasádu. A stejně jako Šikmá věž má i ona svůj náklon, byť ne tak výrazný! Projděte se kolem ní a obdivujte architektonické detaily, než se podíváte dovnitř. Vnitřek je sice jednoduchý, ale vznešený. Za návštěvu stojí zejména horní patro, odkud je nádherný výhled na celou Pisu.

Vstupné: 7 EUR. Můžete si také rezervovat průvodce, který zahrnuje vstup do baptisteria, katedrály a šikmé věže.

Hřbitov Camposanto

Hřbitov Camposanto, Pisa

Camposanto je rozsáhlá hřbitovní stavba, která se nachází ve stejném areálu jako Šikmá věž v Pise a Baptisterium. Byla postavena v roce 1277, s cílem, aby hroby vedle katedrály vypadaly upraveněji. Pravděpodobně bylo však třeba zejména ukrýt před zraky křesťanů pohanské (římské) hrobky. Říká se, že sem byla přivezena půda z místa Ježíšova ukřižování, z hory Golgoty.

Toto místo je bohaté na historické památky a je zde pohřbeno mnoho významných osobností, například matematik Fibonacci, který vytvořil Fibonacciho posloupnost, kterou se dnes učíme ve škole. Interiér Camposanta je zdoben nádhernými freskami. Opravdovým vrcholem je však vnitřní nádvoří s jeho královskými sloupy a oblouky.

Cattedrale de Pisa – Katedrála Nanebevzatí Panny Marie

Duomo, katedrála v Pise

Katedrála v Pise (Santa Maria Assunta) je často opomíjena ve prospěch Šikmé věže. Avšak stojí hned vedle ní a je také historickým skvostem. Nádherná románská budova je postavena z bílého mramoru, který byl pečlivě vyřezáván a sochařsky zpracován. Uvnitř chrámu najdete více bílého i pozlaceného mramoru, a též náboženské relikvie a překrásné malby.

Vstupenky do katedrály si nejlépe rezervujte předem.

Tip: Nezapomeňte se podívat na slavnou kazatelnu vytesanou z mramoru známým sochařem Giovanni Pisano.

Co dělat v Pise

Procházka po Borgo Stretto

Borgo Stretto je jedna z nejstarších a nejkrásnějších ulic v Pise. Ulice je lemována středověkými budovami, kavárnami a butiky.

Návštěva domu s nástěnnou malbou Kietha Haringa

Kieth Haring byl americký street artová umělec známý svými barevnými a výraznými obrazy. V Pise najdete jedno z jeho děl. Dům s nástěnnou malbou Kietha Haringa je jedním z mála míst v Itálii, kde je možné něco od něj vidět. Nachází se na Via Riccardo Zandonai, jen pár kroků od hlavního náměstí. Malba je jednou z posledních, které Haring namaloval před svou smrtí.

Jídlo a pití

Kavárny a restaurace jsou v Pise často rodinné podniky. Ochutnejte skvělé toskánské speciality, ale vyhněte se předraženým restauracím kolem Šikmé věže. Nakonec si dejte nejlepší místní zmrzlinu ve vyhlášené gelaterii De’ Coltelli. Najdete v ulici Lungarno Pacinotti 23. De Coltelli jsou známí svojí kreativitou při tvorbě příchutí a sezónními ingrediencemi. Své zmrzliny a sorbety vyrábí zcela bez umělých přísad.

Jak cestovat do Pisy

Pisa je snadno dostupná díky mezinárodnímu letišti a vlakovému nádraží. Vlaková stanice se nachází jen kousek od centra města, takže je snadné se dopravovat mezi Pisou a dalšími městy v Toskánsku.

Pisa, duomo, katedrála zevnku

Nejlepší doba pro návštěvu Pisy

Chcete-li se vyhnout davy turistů a vysokým cenám, navštivte Pisu mimo hlavní sezónu, nejlépe na jaře nebo na podzim.

 

Na cestu si nezapomeňte zařídit kvalitní cestovní pojištění. Ochrání nejen vás, ale i vaše zavazadla.

Vy cestujete. My se staráme. 

Sjednat cestovní pojištění

Další články

Nedělejte si servis lyží a snowboardů doma na koleně

Co můžeme dělat, abychom si čekání na sníh a sjezdovky zkrátili?  Vzít svého miláčka snowboard a své drahé lyže do servisu na pořádnou přípravu.

servis-lyzi-snowboardu

Nebaví vás klasické ubytování? Přespěte pod vodou, na seně či v sudu

Typické hotelové pokoje a apartmány lákají cestovatele v posledních letech stále méně. Místo nich hledají nevšední místa, která jim kromě přespání nabídnou také nezapomenutelné zážitky. Podívejte se s námi, kde můžete být ubytovaní už při vaší příští dovolené.  

netradicni-ubytovani