Datum:

armenie-zeme-klasteru-a-kost8038

Vítejte v zemi, která jako první na světě přijala křesťanství jako státní náboženství. Proto najdeme na území tohoto státu kolem tří tisíc kostelů a klášterů. Vydejte se do této exotické země, která je bezpečná, bez turistů a bez komerce. Tento článek vám pomůže udělat si přehled, jaké významné památky tam navštívit.

Území dnešní Arménie bylo osídlené již před devíti tisíci lety. V letech 800 – 600 př. n. l. tam leželo království Urartu. Tato země je s křesťanskou vírou spjatá přijetím křesťanství jako státního náboženství v roce 301 (12 let před uznáním křesťanství v Římě), architekturou i přírodou. Noemova Archa přistála podle Bible na hoře Ararat (5 137 m. n. m.) v Araratském pohoří. Tato hora dnes sice leží na turecké straně hranice, to ale nic nemění na tom, že je stále národním symbolem Arménie. V roce 1920 se země stala součástí Transkavkazské sovětské federativní republiky a její dějiny byly spjaté se Sovětským svazem až do roku 1991, kdy získala nezávislost a stala se samostatnou republikou.

Arménie: země klášterů a kostelů 02

Arménský Vatikán

Začneme nejdůležitějším poutním místem všech Arménů – nejstarší křesťanskou katedrálou na světě. V katedrále Mayr Tačar bylo přijato ve 3. století křesťanství jako státní náboženství a sídlí tam hlava Arménské apoštolské církve, katholikos. Katedrálu najdete ve městě Ečmiadzin, přibližně 25 kilometrů od hlavního města Jerevan směrem na západ. Katedrála je tak významná, že se tam oslav 1700. výročí přijetí křesťanství účastnil i papež Jan Pavel II. Město Ečmiadzin bylo pro své architektonické bohatství zapsané v roce 2000 na Seznam světového dědictví UNESCO.

Vězení světce

Vydejte se do provincie Ararat do kláštera Chor Virap, kde byl vězněn Řehoř Osvícenec. Z klášteru se vám ukáže nádherný výhled na horu Ararat. Poté se projděte 8 kilometrů dlouhým kaňonem ke klášteru Noravank stojícímu na jeho konci. Výlet zakončete v nejstarším vinařství na světě. Je staré 6100 let a bylo objevené v jeskyních teprve v roce 2011.

Arménie: země klášterů a kostelů 03

Život ve skalách

V horách najdete ukrytý klášter Tatev. Stojí na skále a je stále aktivní. Dostanete se k němu z Halidzoru nejdelší lanovkou na světě - měří téměř šest kilometrů. Klášter Tatev objímají mohutné hradby, po kterých ho můžete obejít. Další arménskou památkou UNESCO je klášter Geghard vytesaný do skály. Jak se bydlelo v jeskyních, uvidíte v osadě Chndzoresk a také u města Goris.

Kamenné chačkary

Křesťanští poustevníci žili v jeskyních, ve skalách, v klášterech a kromě jiného také tvořili. Chačkar je tradiční arménské umělecké dílo, které nám po nich zbylo. Je to kříž vytesaný do kamene, zdobený nejčastěji motivy rostlin. Celé pole chačkarů najdete v lokalitě Noratus u jezera Sevan.

Arménie: země klášterů a kostelů 04

Helénismus, Stonehenge a kláštery

Z dalších chrámů, kostelů a klášterů vám doporučujeme zachovaný helenistický chrám v Garni. Jako další zastávka se nabízí kruhové megalitické pole Karahundž připomínající slavnou památku v Anglii. Tento arménský Stonehenge najdete u města Sisian. Většina duchovních staveb, které se dodnes zachovaly, byla postavena mezi 4. a 14. stoletím našeho letopočtu. V klášteře Makaravank si můžete prohlédnout propracované reliéfy a pak se kochat pohledem na údolí s řekou Aghcev. Odtamtud pokračujte pěšky ke klášteru Haghpat. Stojí tam chrám svatého Kříže s nejznámějším kamenným chačkarem v celé Arménii. Blízko najdete areál Sanahin s akademií, knihovnou a mauzoleem.

Arménské pláže a hory

Během vašeho pobytu si můžete užít také koupání. Okolí jezera Sevan se přezdívá „arménská riviéra“. Načerpáte tam sluneční paprsky a naberete síly na další dny. Pokud jste sportovně založení, tak by vás mohla lákat výprava na nejvyšší arménskou horu Aragac (4 090 m. n. m.). Túru spojte také se zastávkou u jezera Kari (3 190 m. n. m.).

Čemu se vyhnout

Arménie nemá štěstí na sousední státy - s Tureckem i s Ázerbájdžánem má komplikované vztahy. Turecko má na svědomí genocidu Arménů v roce 1915. S Ázerbájdžánem vede dlouholetý konflikt o oblast Náhorního Karabachu. Od roku 1994 sice drží obě strany příměří, ale napětí v tomto místě stále trvá. Proto vám doporučujeme se této oblasti vyhnout.

Co ochutnat

Při návštěvě arménských vesnic a měst ochutnejte typický arménský chléb lavaš. Je to tenký chléb, který se vám snadno vejde do batohu na výlety, protože nezabere žádné místo. Legenda praví, že zajatému arménskému králi Aramovi, který byl deset dní před soubojem se svým nepřítelem Nosorem vězněn bez jídla a vody, propašovali jeho poddaní tenký chléb lavaš do vězení v brnění a výzbroji. Ty si nechal král poslat, aby mohl na souboj trénovat. Král Aram tak nebyl na souboj zesláblý, jak si jeho soupeř přál. Vyhrál a vrátil se ke svému lidu jako hrdina. Po arménském chlebu si dejte arménské víno a arménský koňak.

Arménie: země klášterů a kostelů 05

Na většině míst Arménie vítají turisty s úsměvem a otevřenou náručí. Turistický ruch ale není tak rozvinutý a je proto dobré si před cestou najít kvalitní cestovní pojištění. S ním si užijete všechny výlety do skal, údolí, kaňonů a měst s naprostým klidem.

Zdroje: wikipedia.org, armenie.svetadily.cz, hedvabnastezka.cz, poznani.cz

Další články

Jak se připravit na ferraty

Výhled na vrcholky hor a skvělý pocit, že jste to zvládli. To vám můžou přinést ferraty, zajištěné cesty po skalách. Jak se na ně připravit? Dnes může kolmou alpskou stěnu zdolat skoro každý...

happy-female-climber-helmet-328

Kam se vyplatí cestovat při současné hodnotě eura – nejvýhodnější destinace

Částky, které utratíme v souvislosti s naší dovolenou, ať už za hotelový pokoj, stravování po restauracích nebo lístky za různé turistické atrakce, se mohou vyšplhat do astronomických rozměrů.

hlavni_rio_328x166