Datum: | Autor: ERV

lyzovani-evropa-uvodni-683

Co vás letos čeká při cestování na lyže do zahraničí? Vybíráme hlavní evropské destinace, orientační ceny skipasů a zajímavé resorty, které jsou už plně v provozu.

Jak je to s lyžováním a covidem

Abyste si mohli zalyžovat, čekají vás kontroly na hranicích, a pak kontroly při nákupu skipasů.
Pro vstup do Rakouska je třeba mít 3. posilovací dávku očkování. Pokud máte jen dvě, tak si s sebou připravte PCR test. V ostatních případech je třeba nastoupit do karantény. Certifikát typu 2-R (očkovaný nebo překonaná nemoc) pak ukazujete při nákupu skipasů. V lanovkách je potřeba mít nasazenou roušku.

Lyžaři s rouškami vystupující z lanovky

Pro vstup na Slovensko, do Polska, Francie, Německa a Bulharska stačí 2-R certifikát. Přidělat si antigenní test navíc musíte do Itálie a Švýcarska.

Pro neočkované platí povinná karanténa na Slovensku, v Rakousku, Itálii a Německu. Antigenní test neočkovaným stačí ve Francii, Švýcarsku a Polsku.

V zimním středisku pak platí, že se musíte prokázat certifikátem bezinfekčnosti – ať už v mobilu, nebo pro každý pád i vytištěným, při nákupu skipasů, ale i vstupech do restaurací, či ubytování.
Na vlecích s uzavřenými kabinami a v davech při čekání na vleky je povinnost si mít nasazený respirátor.

A teď už si přečtěte o nejzajímavějších zimních střediscích ve Francii, Švýcarsku a Rakousku.

Lanovka ve Val Thorens, Francie

Francie

Val Thorens: 3 údolí, 600 km sjezdovek

Nejvýše položený zimní resort najdete v Savojských Alpách ve výšce 2300 metrů nad mořem. Díky vysoké poloze, od 1800 do 3230 m n.m. se takřka nemůže stát, že zde nastal problém s nedostatkem sněhu. Nebo s uježděnými ledovými deskami. Po většinu času se tu drží prašan, který dokáže v případě sněhové vánice napadnout i o metr za noc.

Spojená údolí Val Thorens nabízí vzájemně dobře propojené a velmi zajímavé sjezdovky bez jakéhokoli porostu. Příjemné modré a červené trasy s přirozeným sklonem, různým větvením i zatáčkami přinášejí jedinečný zážitek pro lyžaře a snowboardisty. Na své si přijdou i milovníci stylu freeride a skialpinisté.

Luxusní zimní aktivity v tomto resortu vás určitě překvapí – zkoušeli jste už například potápění pod ledem? Jízdu na elektrickém fatbike? Zimní zipline? Go-karting na ledu? Nebo snad lezení v ledu? Když vás už unaví sjezdování, máte ve Val Thorens o zábavu postaráno.

Ceny skipasů ve Val Thorens 2022: 66 eur na den

Covid opatření ve Val Thorens: Režim 3R – očkování, prodělání, PCR test. Pro vjezd do země neočkovaným stačí antigenní test.
Je třeba používat francouzskou aplikaci a naimportovat si do ní svůj evropský certifikát. QR kódem se prokazujete při nákupu skipasů, nastupování do vleku, v restauracích. Na vlecích se nosí roušky.

Lyžování ve Francii, La Plagne

La Plagne: největší rozlohou. Pro nenáročné, ale i ráj na freeride

Celých 225 km sjezdovek položených v nadmořských výškách mezi 1250 a 3250 metry vás potěší na savojských pláních La Plagne. Lyžování probíhá na dvou ledovcích, Chalupe a Varet, na jejichž zaoblených terénech a mírných svazích si nevíce užijí mírně pokročilí. Jen čtvrtina sjezdovek je červená, zato náruživí freerideři a skialpinisté zde najdou své bezchybné prašanové pláně i několik dní po nasněžení.

A La Plagne si užijí dokonce i nelyžaři, jelikož místní bobová dráha patří mezi vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější v Evropě. Dále si můžete zkusit jízdu ve psím spřežení, zipline, biatlon, bruslení, sáňkařskou dráhu a mnohé další zimní aktivity.

Ceny skipasů La Plagne 2022: 64 eur na den

Švýcarsko, lyžování v Gstaad

Švýcarsko

Gstaad: Lyžařská idylka na pahorkatých svazích

Pokud si chcete mezi lyžováním dopřát i trochu odpočinku v kouzelné atmosféře, pak je Gstaad to pravé pro vás. Propojení 4 lokalit dává dohromady 220 kilometrů sjezdovek, včetně těch na blízkém ledovci Les Diablerets. 60 % sjezdovek je modrých.

To celé doplňuje atmosféra pohádkové švýcarsko-německé architektury a promenáda plná obchodů. A vzhledem k tomu, že je v centru města zakázané jezdit autem, je Gstaad dokonalé dovolenkové letovisko především pro rodiny s dětmi.

Ceny skipasů Gstaad 2022: různé, podle dnů 51 – 77 CHF

Výhlad na Matterhorn při lyžování

Crans-Montana: 3 spojené oblasti a výhled na panorama Mont Blancu

Chcete si během jízdy užít nezapomenutelné výhledy na Mont Blanc a Matterhorn? Nemusíte až na Zermatt, vyjeďte si do střediska Crans-Montana-Aminona, zkráceně CMA. Vzniklo propojením tří regionů, většinou s jižně orientovanými svahy. Jízdu si zde užijí nejvíc pokročilejší lyžaři, celých 50 % sjezdovek je červených + 11 % černých. Nejvýše položený bod je v 2883 metrech.

Celý resort je vhodný pro lyžaře všech úrovní i věku a přírodní panoramata jsou zkrátka nezaměnitelná. Navíc je tenhle lyžařský ráj i snadno dostupný - z ženevského letiště se do areálu dostanete za necelou hodinku.

Ceny skipasů CMA 2022: ušetříte nákupem online, ceny cca 72 CHF na den

Lyžařka na strmém svahu

Svatý Mořic Engadin: Slunný ráj nejen pro olympioniky

Nejstarší zimní letovisko na světě Svatý Mořic kromě promenády boháčů dokáže hostit i lidi, kteří nejsou smetánka. 330 km skvěle udržovaných sjezdovek je opravdu pro každého, a pro milovníky freeridu navíc 10 km dlouhý zajištěný ledovcový splaz. 70 % skvěle nakloněných červených sjezdovek s příležitostmi k freeridovému odskoku.

V centru městečka najdete prvotřídní hotely, restaurace a obchody. Svatý Mořic navíc takřka garantuje krásné počasí, podle místních výpočtů zde svítí sluníčku průměrně 322 dní v roce. Resort navíc hostil už 2 zimní olympiády.

Ceny skipasů Svatý Mořic 2022: cca 70 CHF, lze rezervovat online

Rakousko

Kaprun: atraktivní a pestrá klasika, nyní propojena se Saalbachem

Známý resort na břehu jezera Zeller nabízí kouzelnou atmosféru a parádní ledovcovou lyžovačku. Zahrnuje střediska Kaprun – Kitzsteinhorn a Kaprun – Maiskogel, a nově vede z třetího střediska Kaprun Zell am See – Schmittenhöhe i nové napojení na sousední obří oblast Saalbach.

Na své si zde přijdou úplně všichni - kromě klasických sjezdovek je zde také 10 km freeridových tratí nad hranicí 3000m, či více než 30 km tratí pro běžkaře a perfektně vybavený snowpark.
Pokud si pořídíte superskipas Alpin Card, který platí po celou oblast včetně Saalbachu, užijete si mraky zábavy.

Ceny skipasů Kaprun 2022: 60 eur na den

Horská chata ve Flachau

Saalbach Hinterglemm: Rozsáhlý areál pro lyžaře všech kategorií

Největší rakouskou lyžovačku najdete v Saalbach Hinterglemm. Čeká tu na vás na 270 sjezdovek, snowparky i areály vhodné pro příznivce freeridu. Níže položené středisko je skvěle zasněžované a je jedním z nejmodernějších v Rakousku. Celý „Saalbach cirkus“ pokrývá severní a jižní svahy dvou údolí, a nejedna modrá zde lyžaře umí překvapit.

Saalbach byl také dějištěm Světového poháru. A na posilněnou přijde vhod více než 50 horských chat nabízející občerstvení všeho druhu včetně místních specialit.

Ceny skipasů Saalbach 2022: 60 eur na den

Lanovka a sjezdovka ve Flachau

Snow Space Salzburg – propojené údolí Flachau

Lyžařská oblast Snow Space Salzburg se středisky Flachau, Wagrain a St. Johann patří k pěti největším ski areálům v Rakousku. Užívat si můžete 12 vrcholů, 5 údolí a 210 km sjezdovek, za slunečného počasí s výhledem na masiv Dachsteinu. Široké červené a modré sjezdovky jsou rozlehlé a ideální na začátek sezóny či pro mírně pokročilé lyžaře. V provozu je kromě lyžařské houpačky, propojující údolí i zbrusu nová kabinová lanovka Flying Mozart.

Ceny skipasů Flachau 2022: 58 eur na den

 

 

V Evropě najdete nespočet možností pro perfektní zážitek ze zimních sportů. Další inspirace si můžete přečíst v našem dřívějším článku  o lyžařských střediscích s absolutní jistotou sněhu. 

Než ale vyrazíte provětrat svoji zimní výbavu, nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. I když budete sebeopatrnější, k úrazu může dojít raz dva a nemusí to být vůbec vaše vina.

 

Zdroje: snow.cz

Další články

Top 10 neuvěřitelných příhod našich klientů

Rok co rok vyráží stále více z vás na zahraniční dovolenou. Rok co rok se naši kolegové nestačí divit nad tím, co vše se vám na cestách může přihodit. I v roce 2016 jsme zaznamenali několik takových perliček...

banan3

Věděli jste, že cestovatelé mají svůj mezinárodní svátek?

„Miliarda turistů, miliarda příležitostí“ je letošním tématem oslav Světového dne cestovního ruchu. Tyto oslavy připadají každoročně na 27. září a připomínají den přijetí stanov Světové organizace cestovního ruchu.

peru_oslavy_rozcestnik