Kam za nejlepším lyžováním v Evropě?
23. 12. 2016

Mílovými kroky se blíží ta hlavní lyžařská sezóna. Pokud už přemýšlíte, kam letos vyrazit za nejlepší lyžovačkou, neměli byste si nechat ujít naše dnešní tipy.

Francie

Val Thorens: Do nebe a ještě dál

Nejvýše položený ubytovací rezort pro lyžaře najdete právě v Savojských Alpách ve výšce 2300 metrů nad mořem. Díky vysoké poloze se takřka nemůže stát, že byste v období od začátku listopadu do konce května mohli mít problém s nedostatkem sněhu. Rezort nabízí sjezdovky bez jakéhokoli porostu a díky tomu také jedinečný zážitek pro lyžaře i snowboardisty.

La Plagne: Ráj pro lyžaře i nelyžaře

Celých 225 km sjezdovek položených v nadmořských výškách mezi 1250 a 3250 metry? To si nemůžete nechat ujít! Lyžování na dvou ledovcích, Chalupe a Varet, je zážitek pro lyžaře všech kategorií - na své si zde přijdou začátečníci i nároční a náruživí lyžaři. A La Plagne si užijí dokonce i nelyžaři, jelikož místní bobová dráha patří mezi vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější v Evropě.

Courchevel: Kam jezdí lyžovat celebrity

Víte, kam vyráží lyžovat celebrity? Správně, právě do Courchevelu. Možná proto, že jednotlivé vesničky rezortu propojují vyhřívané chodníky nebo že si ve volných chvílích užijete i nakupování ve stovce butiků. Anebo jednoduše proto, že je rezort součástí Les Trois Vallées, vůbec největšího ski-areálu na světě. A to zkrátka chcete zažít!

Švýcarsko

Gstaad: Lyžařská idylka pro rodiny s dětmi

Pokud si chcete mezi lyžováním dopřát i trochu odpočinku v kouzelné atmosféře, pak je Gstaad to pravé pro vás. Celkem 12 lyžařských areálů zahrnuje více než 250 kilometrů sjezdovek. To celé doplňuje atmosféra pohádkové švýcarsko-německé architektury a promenáda plná obchodů. A vzhledem k tomu, že je v centru města zakázané jezdit autem, je Gstaad dokonalé dovolenkové letovisko především pro rodiny s dětmi.

Crans-Montana: Zábava s výhledem na nejvyšší horu Evropy

Chcete si během jízdy užít nezapomenutelné výhledy na Mont Blanc a Matterhorn? Pak se přímo nabízí lyžařský areál Crans-Montana. Celý rezort je vhodný pro lyžaře všech úrovní i věku a přírodní panorámata jsou zkrátka nezaměnitelná. Navíc je tenhle lyžařský ráj i snadno dostupný - z ženevského letiště se do areálu dostanete za necelou hodinku.

Svatý Mořic: Slunný ráj nejen pro olympioniky

Víte, jaké je vůbec nejstarší lyžařské středisko v Evropě? Svatý Mořic! Ale nejstarší tady rozhodně neznamená zastaralé. 88 skvěle udržovaných sjezdovek a pro milovníky freeridu 10 km dlouhý zajištěný ledovcový splaz. K tomu připočtěte prvotřídní hotely, restaurace a obchody. Svatý Mořic navíc takřka garantuje krásné počasí, podle místních výpočtů zde svítí sluníčku průměrně 322 dní v roce. Rezort navíc hostil už 2 zimní olympiády. To si nemůžete nechat ujít!

Rakousko

Kaprun: Klasika, která nezklame

Známý rezort na břehu jezera Zeller nabízí kouzelnou atmosféru a parádní ledovcovou lyžovačku dostupnou celý rok. A na své si zde přijdou úplně všichni - kromě klasických sjezdovek je zde také 10 km freeridových tratí či více než 30 km tratí pro běžkaře a perfektně vybavený snowpark. Ne nadarmo je Kaprun rakouská osvědčená klasika.

Saalbach Hinterglemm: Rozsáhlý areál pro lyžaře všech kategorií

Největší rakouskou lyžovačku najdete v Saalbach Hinterglemm. Čeká tu na vás na 270 sjezdovek, snowparky i areály vhodné pro příznivce freeridu. Saalbach byl také dějištěm Světového poháru. A na posilněnou přijde vhod více než 50 horských chat nabízející občerstvení všeho druhu včetně místních specialit.

Švédsko

Åre: Lahůdka pro milovníky extrému

A na závěr jeden severský tip. Švédské Åre je největší a nejmodernější lyžařský rezort severní Evropy, který nabízí vyžití pro milovníky všech zimních sportů. Mírné sjezdovky pro děti a začátečníky, drsné černé sjezdovky, vyzývavé freeridové svahy i takové extrémy jako je heliskiing - jízda z vrcholků dosažitelných pouze vrtulníkem. To všechno tento švédský skvost nabízí.

V Evropě najdete nespočet možností pro perfektní zážitek ze zimních sportů. Další inspirace si můžete přečíst v našem dřívějším článku. A pokud byste raději vyrazili lyžovat někam blíž k českým hranicím, nechte se inspirovat článkem o rezortech u našich slovenských sousedů.

Než ale vyrazíte provětrat svoji zimní výbavu, nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. I když budete sebeopatrnější, k úrazu může dojít raz dva a nemusí to být vůbec vaše vina. Ideální je pro vás balíček Na lyže.

Se sněhem přichází také lyžařská sezóna, a tedy i ta správná doba naplánovat si zimní radovánky. Poslední roky navíc nasvědčují tomu, že čím dál víc lidí ...

2. 12. 2016
Za lyžováním na Slovensko. Užijte si sportovní víkend v Tatrách za hubičku!

Kopce plné sněhu a kolem dokola nikdo jiný - jen vy sami a pár kamarádů v zimních horách. A nepotřebujete vleky! Už se nemůžete dočkat, až se na svahu zaklikatí vaše stopa v panenském sněhu?

4. 2. 2021
Skialpová túra