Kam za nejlepším lyžováním v Evropě?
23. 12. 2016

Mílovými kroky se blíží ta hlavní lyžařská sezóna. Pokud už přemýšlíte, kam letos vyrazit za nejlepší lyžovačkou, neměli byste si nechat ujít naše dnešní tipy.

Francie

Val Thorens: Do nebe a ještě dál

Nejvýše položený ubytovací rezort pro lyžaře najdete právě v Savojských Alpách ve výšce 2300 metrů nad mořem. Díky vysoké poloze se takřka nemůže stát, že byste v období od začátku listopadu do konce května mohli mít problém s nedostatkem sněhu. Rezort nabízí sjezdovky bez jakéhokoli porostu a díky tomu také jedinečný zážitek pro lyžaře i snowboardisty.

La Plagne: Ráj pro lyžaře i nelyžaře

Celých 225 km sjezdovek položených v nadmořských výškách mezi 1250 a 3250 metry? To si nemůžete nechat ujít! Lyžování na dvou ledovcích, Chalupe a Varet, je zážitek pro lyžaře všech kategorií - na své si zde přijdou začátečníci i nároční a náruživí lyžaři. A La Plagne si užijí dokonce i nelyžaři, jelikož místní bobová dráha patří mezi vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější v Evropě.

Courchevel: Kam jezdí lyžovat celebrity

Víte, kam vyráží lyžovat celebrity? Správně, právě do Courchevelu. Možná proto, že jednotlivé vesničky rezortu propojují vyhřívané chodníky nebo že si ve volných chvílích užijete i nakupování ve stovce butiků. Anebo jednoduše proto, že je rezort součástí Les Trois Vallées, vůbec největšího ski-areálu na světě. A to zkrátka chcete zažít!

Švýcarsko

Gstaad: Lyžařská idylka pro rodiny s dětmi

Pokud si chcete mezi lyžováním dopřát i trochu odpočinku v kouzelné atmosféře, pak je Gstaad to pravé pro vás. Celkem 12 lyžařských areálů zahrnuje více než 250 kilometrů sjezdovek. To celé doplňuje atmosféra pohádkové švýcarsko-německé architektury a promenáda plná obchodů. A vzhledem k tomu, že je v centru města zakázané jezdit autem, je Gstaad dokonalé dovolenkové letovisko především pro rodiny s dětmi.

Crans-Montana: Zábava s výhledem na nejvyšší horu Evropy

Chcete si během jízdy užít nezapomenutelné výhledy na Mont Blanc a Matterhorn? Pak se přímo nabízí lyžařský areál Crans-Montana. Celý rezort je vhodný pro lyžaře všech úrovní i věku a přírodní panorámata jsou zkrátka nezaměnitelná. Navíc je tenhle lyžařský ráj i snadno dostupný - z ženevského letiště se do areálu dostanete za necelou hodinku.

Svatý Mořic: Slunný ráj nejen pro olympioniky

Víte, jaké je vůbec nejstarší lyžařské středisko v Evropě? Svatý Mořic! Ale nejstarší tady rozhodně neznamená zastaralé. 88 skvěle udržovaných sjezdovek a pro milovníky freeridu 10 km dlouhý zajištěný ledovcový splaz. K tomu připočtěte prvotřídní hotely, restaurace a obchody. Svatý Mořic navíc takřka garantuje krásné počasí, podle místních výpočtů zde svítí sluníčku průměrně 322 dní v roce. Rezort navíc hostil už 2 zimní olympiády. To si nemůžete nechat ujít!

Rakousko

Kaprun: Klasika, která nezklame

Známý rezort na břehu jezera Zeller nabízí kouzelnou atmosféru a parádní ledovcovou lyžovačku dostupnou celý rok. A na své si zde přijdou úplně všichni - kromě klasických sjezdovek je zde také 10 km freeridových tratí či více než 30 km tratí pro běžkaře a perfektně vybavený snowpark. Ne nadarmo je Kaprun rakouská osvědčená klasika.

Saalbach Hinterglemm: Rozsáhlý areál pro lyžaře všech kategorií

Největší rakouskou lyžovačku najdete v Saalbach Hinterglemm. Čeká tu na vás na 270 sjezdovek, snowparky i areály vhodné pro příznivce freeridu. Saalbach byl také dějištěm Světového poháru. A na posilněnou přijde vhod více než 50 horských chat nabízející občerstvení všeho druhu včetně místních specialit.

Švédsko

Åre: Lahůdka pro milovníky extrému

A na závěr jeden severský tip. Švédské Åre je největší a nejmodernější lyžařský rezort severní Evropy, který nabízí vyžití pro milovníky všech zimních sportů. Mírné sjezdovky pro děti a začátečníky, drsné černé sjezdovky, vyzývavé freeridové svahy i takové extrémy jako je heliskiing - jízda z vrcholků dosažitelných pouze vrtulníkem. To všechno tento švédský skvost nabízí.

V Evropě najdete nespočet možností pro perfektní zážitek ze zimních sportů. Další inspirace si můžete přečíst v našem dřívějším článku. A pokud byste raději vyrazili lyžovat někam blíž k českým hranicím, nechte se inspirovat článkem o rezortech u našich slovenských sousedů.

Než ale vyrazíte provětrat svoji zimní výbavu, nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. I když budete sebeopatrnější, k úrazu může dojít raz dva a nemusí to být vůbec vaše vina. Ideální je pro vás balíček Na lyže.

Ať už je cíl vaší cesty na pevninu, Azory nebo Madeiru jakýkoliv, hodí se vědět, jaké tradiční portugalské pokrmy ochutnat.  

19. 5. 2021
Portugalský přístav

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Jeho projití vám zabere kolem 14 dnů a zavede vás až do sedla Thorong-La, do závratné nadmořské výšky 5 416 m.  

24. 3. 2021
Výhled na Annapurnu