Kam za nejlepším lyžováním v Evropě? 16 lyžařských středisek

Datum: | Autor: ERV

lyzovani-evropa-uvodni-683

Inspirujte se a vyrazte na lyže do zahraničí na místo, kde jste ještě nebyli. Vybíráme nejoblíbenější evropská zimní střediska pro rok 2024. Seznam vznikl podle agentury European Best Destinations (EBD), která každoročně vyhlašuje top destinace na základě hlasování samotných návštěvníků, a doplnili jsme ho o naše oblíbené tipy.
V článku najdete také letošní ceny skipasů a délku trvání lyžařské sezony.

Lanovka ve Val Thorens, Francie

1. Val Thorens: 3 údolí, 600 km sjezdovek

Již po šesté bylo Val Thorens zvolen nejlepším lyžařským střediskem v Evropě (a drží také titul nejlepšího na světě). Nejmladší z velkých lyžařských středisek letos slaví i 50. výročí od svého založení. 

Nejvýše položený zimní resort najdete v Savojských Alpách ve výšce 2300 metrů nad mořem. Díky vysoké poloze, od 1800 do 3230 m n.m. se takřka nemůže stát, že zde nastal problém s nedostatkem sněhu. Nebo s uježděnými ledovými deskami. Po většinu času se tu drží prašan, který dokáže v případě sněhové vánice napadnout i o metr za noc.

Spojená údolí Val Thorens nabízí vzájemně dobře propojené a velmi zajímavé sjezdovky bez jakéhokoli porostu. Příjemné modré a červené trasy s přirozeným sklonem, různým větvením i zatáčkami přinášejí jedinečný zážitek pro lyžaře a snowboardisty. Na své si přijdou i milovníci freeride a skialpinisté.

Luxusní zimní aktivity v tomto resortu vás určitě překvapí:

  • zkoušeli jste už například potápění pod ledem?
  • Jízdu na elektrickém fatbike?
  • Zimní zipline?
  • Go-karting na ledu?
  • Nebo snad lezení v ledu?

Když vás už unaví sjezdování, máte ve Val Thorens o zábavu postaráno.

Ceny skipasů ve Val Thorens 2024: 65 eur na den
Sezóna: od 19. listopadu do 8. května

Lyžování ve Francii, La Plagne

2. Val Gardena - Itálie

Druhé nejlepší středisko Evropy jsou dobře známé Dolomity s trasou Sella-ronda. 

Jméno Val Gardena a také místní vesnice plné zimního života - Ortisei, Santa Cristina a Selva jsou známy na celé mezinárodní lyžařské scéně. Kromě perfektiního lyžování se zde pobavíte i večer. Tato oblast má něco pro každého, kdo chce strávit zimní dovolenou s množstvím volnočasových aktivit.

Sellaronda, legendární lanovkový karusel obepínající se kolem hory Sella, a spojení Val Gardeny se středisky Alpe di Siusi a Dolomiti Superski (12 lyžařských oblastí a 1 200 km sjezdovek) absolutně nasytí i ty nejtajnější touhy každého lyžaře.

Ceny skipasů ve Val Gardena: od 67 EUR, platí také skipas Dolomiti Superski
Sezona: končí 7. dubna 2024

3. Zermatt - Cervino

Zermatt je lyžařské a horolezecké v německé části kantonu Valais ve Švýcarsku. Nachází se ve výšce 1620 m n. m. v údolí Mattertal, které se dále zdvihá k dominantě Alp – Matterhornu.

Bylo zařazeno mezi nejkrásnější lyžařská střediska v Evropě, nejlepší destinace k návštěvě vlakem a mezi nejluxusnější lyžařská střediska. Je jedním z míst, které byste měli spatřit alespoň jednou za život.

Vesnice u paty Matterhornu je obklopena zasněženou alpskou krajinou a vypadá jakoby vypadla rovnou z pohádky. Jejích 360 kilometrů sjezdovek ve výškách od 1 620 do 3 883 metrů jak ve Švýcarsku, tak v Itálii, nabízí neomezené i bezhraniční možnosti lyžování. Sedmdesát procent sjezdovek je na ledovci nebo může být zasněženo. A pak je tu Zermatt Snow Park, absolutní must-live pro freestylery a snowboardisty.

Na druhé straně Matterhornu pak najdete italské lyžařské středisko Cervinia-Breuil. Leží v alpském údolí Valle d'Aosta v severozápadní Itálii. Lyžařská vesnice Cervinia v nadmořské výšce 2006 m na úpatí hory Matterhorn je méně zaměřená na luxusní služby než Zermatt a snáze tam možná seženete ubytování.

Ceny skipasů: Matterhorn ski paradise od 83 CHF, Cervino ski paradise od 57 EUR
Sezona: Zermatt zavírá 1. května. Cervino nezavírá - nově je lyžování v průsmyku Matterhornu otevřeno celoročně

4. Kitzbühel

Byl vyhlášen jedním z TOP 5 lyžařských rezortů a je jedním z nejoblíbenějších v Rakousku. Kitzbühel je místem, kde se rustikální tyrolské hostince potkávají s butikovými hotely. Návštěvníci si mohou Kitzbühel užít v uličkách středověkého města Gamsstadt, z výšky horských sjezdovek i z okolních malebných turistických tras. 

Území kolem lyžařské oblasti Kitzbühel se nachází v nejpříznivější části severo-západního alpského seskupení, a proto je zde sníh zaručen až do dubna. Je zde propojení s oblastmi Hahnenkamm/Pengelstein a Jochberg/Resterhöherde, takže lze projet v obou směrech celou lyžařskou oblast od Aschau až do Pass Thurn (bez nutnosti používat bezplatné kyvadlovou dopravu autobusy).

Pro děti, rodiny a začátečníky je k dispozici jedna výhoda navíc: V každém místě lyžařské oblasti jsou bezplatně k dispozici cvičné vleky.

Informace o skipasech: od 72 eur na den
Sezóna: 25.11.2023 - 07.04.2024

5. Cortina d'Ampezzo

Cortina d'Ampezzo - nebo prostě Cortina - je nejznámější horské středisko v Itálii. S nezaměnitelnou polohou v Alpách nabízí širokou škálu sjezdovek každé obtížnosti, které vyhovují všem věkovým skupinám a nabízejí něco pro každého. Cortina je součástí oblasti Dolomiti Superski, největšího lyžařského okruhu na světě, který spojuje 12 lyžařských středisek: jediný skipas vám umožní přístup k 450 vlekům a 1220 kilometrům sjezdovek a přejezdů.

Cortina je vzdálena 40 kilometrů od rakouských hranic a je známá kvalitou sjezdovek a infrastruktury. 

Informace o skipasech: od 67 - 74 eur na den
Sezóna:  26.11.2022 - 01.05.2023

6. Verbier - Švýcarsko

Verbier je bránou do lyžařské oblasti Les 4 Vallées. Toto zimní středisko s téměř stovkou lanovek a vleků na více než 400 kilometrech sjezdovek se rozprostírá v silně rozmanité krajině s dechberoucími panoramatickými výhledy na celou lyžařskou oblast a hlavně na slavný Mont Blanc a přísný Matterhorn.

119 km modrých tratí, 196 km červených, 30 km černých a 55 km pro jízdu ve volném terénu (freeride). Přijďte si vyzkoušet legendární sjezdovku Piste de L’Ours, kde se již odjelo mnoho závodů Světového poháru ve sjezdovém lyžování. 

Verbier nabízí bohatou škálu sportovních a hudebních akcí. V prosinci zve festival Polaris fanoušky elektronické hudby užít si dny lyžováním a noci tancem. V březnu zase slavný závod Verbier Xtreme vítá nejlepší freeridery světa na impozantních svazích Bec-des-Rosses.

  • 4 Vallées představuje největší lyžařskou oblast ve Švýcarsku a třetí největší v Evropě. Propojuje střediska Veysonnaz (1350 m), Thyon, Nendaz a přes vrchol Mont-Fort, který dosahuje výšky 3330 m, Verbier a La Tzoumaz.

Informace o skipasech: cena od 73 CHF na den
Sezona: 18.11.2023 - 14.04.2024

7. Baqueira-Beret ve Španělsku

V katalánských Pyrenejích si mohou zalyžovat Španěléi Francouzi. Lyžařský areál Baqueira-Beret leží v nadmořské výšce 1 500 - 2 610 metrů. Nejbližší letiště je dvě hodiny jízdy autem, v Toulouse.

Středisko je spojením tří oblastí: Beret, Baqueira a Bonaigu, z nichž nejstarší, Baqueira byla před 60 lety vyhrazena zejména těm nejzkušenějším lyžařům množstvím černých sjezdovek.

Ostatní části ski areálu jsou skvěle přizpůsobené i rodinám s dětmi, takže si zde může zalyžovat každý. Oblast je také vyhlášena bohatstvím sněhu. 

Informace o skipasech: web Baqueria-Beret
Sezona: 25.11.2023 - 10.04.2024

8. Gstaad: Lyžařská idylka na pahorkatých svazích

Pokud si chcete mezi lyžováním dopřát i trochu odpočinku v kouzelné atmosféře, pak je Gstaad to pravé pro vás. Propojení 4 lokalit dává dohromady 220 kilometrů sjezdovek, včetně těch na blízkém ledovci Les Diablerets. 60 % sjezdovek je modrých.

To celé doplňuje atmosféra pohádkové švýcarsko-německé architektury a promenáda plná obchodů. A vzhledem k tomu, že je v centru města zakázané jezdit autem, je Gstaad dokonalé dovolenkové letovisko především pro rodiny s dětmi.

Ceny skipasů Gstaad: různé, podle dnů 51 – 77 CHF
Sezona: 16.12.2023 - 01.04.2024

Výhlad na Matterhorn při lyžování

9. Sölden - Rakousko

Lyžaři a snowboardisté si zde mohou vybírat z ne méně než 148 kilometrů perfektně upravených sjezdovek všech úrovní. Nahoru je vyveze 35 lanovkek, a to bez dlouhých front a čekání. V renomovaném lyžařském ráji Ötztalu si na své přijdou fanoušci brzkého zahájení zimní sezóny, i milovníci jejího jarního zakončování.

Sjezdovky na ledovci v horním Ötztalu, vysoko nad lyžařskou vesnicí, nabízejí dokonalé sněhové podmínky již od začátku září. Sníh je v Söldenu zaručen mezi 1350 a 3340 metry nad mořem v období od října do května. A to díky modernímu systému umělého zasněžování, který pokrývá asi 80 procent všech sjezdovek.

Informace o skipasech: 71 eur, při online bookingu je možná sleva až 22 %
Sezona: 18.10.2023 - 01.05.2024

10. Garmisch-Partenkirchen, aneb Zugspitze

Kromě toho, že je vesnice Garmisch Partenkirchen mimořádně malebná, je také jedním z nejlepších lyžařských středisek v Německu. Můžete se procházet historickým centrem této horské vesnice, nakupovat nebo objevovat mnohé tratě včetně slavného olympijského sjezdu Kandhar a to vše pod nejvyšším německým vrcholem, Zugspitze!

Dnes lyžařské středisko spojuje tři hory: Hausberg, Kreuzeck a Alpspitze a nabízí více než 40 kilometrů sjezdovek.

Toto rodinné lyžařské středisko je perfektní pro profesionální i amatérské lyžaře.

Informace o skipasech: od 62 eur podle oblasti
Sezona: 15.12.2023 - 01.04.2024

La Plagne: největší rozlohou. Pro nenáročné, ale i ráj na freeride

Celých 225 km sjezdovek položených v nadmořských výškách mezi 1250 a 3250 metry vás potěší na savojských pláních La Plagne. Lyžování probíhá na dvou ledovcích, Chalupe a Varet, na jejichž zaoblených terénech a mírných svazích si nevíce užijí mírně pokročilí. Jen čtvrtina sjezdovek je červená, zato náruživí freerideři a skialpinisté zde najdou své bezchybné prašanové pláně i několik dní po nasněžení.

A La Plagne si užijí dokonce i nelyžaři, jelikož místní bobová dráha patří mezi vůbec nejznámější a nejnavštěvovanější v Evropě. Dále si můžete zkusit jízdu ve psím spřežení, zipline, biatlon, bruslení, sáňkařskou dráhu a mnohé další zimní aktivity.

Ceny skipasů La Plagne: 64 eur na den
Sezona: 16.12.2023 - 28.04.2024

Švýcarsko, lyžování v Gstaad

Crans-Montana: 3 spojené oblasti a výhled na panorama Mont Blancu

Chcete si během jízdy užít nezapomenutelné výhledy na Mont Blanc a Matterhorn? Nemusíte až na Zermatt, vyjeďte si do střediska Crans-Montana-Aminona, zkráceně CMA. Vzniklo propojením tří regionů, většinou s jižně orientovanými svahy. Jízdu si zde užijí nejvíc pokročilejší lyžaři, celých 50 % sjezdovek je červených + 11 % černých. Nejvýše položený bod je v 2883 metrech.

Celý resort je vhodný pro lyžaře všech úrovní i věku a přírodní panoramata jsou zkrátka nezaměnitelná. Navíc je tenhle lyžařský ráj i snadno dostupný - z ženevského letiště se do areálu dostanete za necelou hodinku.

Ceny skipasů CMA 2022: ušetříte nákupem online, ceny cca 72 CHF na den
Sezona: 06.12.2023 - 14.04.2024

Lyžařka na strmém svahu

Sant Moriz Engadin: Slunný ráj nejen pro olympioniky

Nejstarší zimní letovisko na světě Svatý Mořic kromě promenády boháčů dokáže hostit i lidi, kteří nejsou smetánka. 330 km skvěle udržovaných sjezdovek je opravdu pro každého, a pro milovníky freeridu navíc 10 km dlouhý zajištěný ledovcový splaz. 70 % skvěle nakloněných červených sjezdovek s příležitostmi k freeridovému odskoku.

V centru městečka najdete prvotřídní hotely, restaurace a obchody. Svatý Mořic navíc takřka garantuje krásné počasí, podle místních výpočtů zde svítí sluníčku průměrně 322 dní v roce. Resort navíc hostil už 2 zimní olympiády.

Ceny skipasů Svatý Mořic: cca 70 CHF, lze rezervovat online

Kaprun: atraktivní a pestrá klasika, nyní propojena se Saalbachem

Známý resort na břehu jezera Zeller nabízí kouzelnou atmosféru a parádní ledovcovou lyžovačku. Zahrnuje střediska Kaprun – Kitzsteinhorn a Kaprun – Maiskogel, a nově vede z třetího střediska Kaprun Zell am See – Schmittenhöhe i nové napojení na sousední obří oblast Saalbach.

Na své si zde přijdou úplně všichni - kromě klasických sjezdovek je zde také 10 km freeridových tratí nad hranicí 3000m, či více než 30 km tratí pro běžkaře a perfektně vybavený snowpark. <br/>Pokud si pořídíte superskipas Alpin Card, který platí po celou oblast včetně Saalbachu, užijete si mraky zábavy.

Ceny skipasů Kaprun: 60 eur na den

Horská chata ve Flachau

Saalbach Hinterglemm: Rozsáhlý areál pro lyžaře všech kategorií

Největší rakouskou lyžovačku najdete v Saalbach Hinterglemm. Čeká tu na vás na 270 sjezdovek, snowparky i areály vhodné pro příznivce freeridu. Níže položené středisko je skvěle zasněžované a je jedním z nejmodernějších v Rakousku. Celý „Saalbach cirkus“ pokrývá severní a jižní svahy dvou údolí, a nejedna modrá zde lyžaře umí překvapit.

Saalbach byl také dějištěm Světového poháru. A na posilněnou přijde vhod více než 50 horských chat nabízející občerstvení všeho druhu včetně místních specialit.

Ceny skipasů Saalbach: 60 eur na den

Lanovka a sjezdovka ve Flachau

Snow Space Salzburg – propojené údolí Flachau

Lyžařská oblast Snow Space Salzburg se středisky Flachau, Wagrain a St. Johann patří k pěti největším ski areálům v Rakousku. Užívat si můžete 12 vrcholů, 5 údolí a 210 km sjezdovek, za slunečného počasí s výhledem na masiv Dachsteinu. Široké červené a modré sjezdovky jsou rozlehlé a ideální na začátek sezóny či pro mírně pokročilé lyžaře. V provozu je kromě lyžařské houpačky, propojující údolí i zbrusu nová kabinová lanovka Flying Mozart.

Ceny skipasů Flachau: 58 eur na den

 

V Evropě najdete nespočet možností pro perfektní zážitek ze zimních sportů. Další inspirace si můžete přečíst v našem dřívějším článku  o lyžařských střediscích s absolutní jistotou sněhu. 

Než ale vyrazíte provětrat svoji zimní výbavu, nezapomeňte sjednat cestovní pojištění. I když budete sebeopatrnější, k úrazu může dojít raz dva a nemusí to být vůbec vaše vina. 

 

Zdroje: snow.czforbes.czeuropeanbestdestinations.com/ski/bergfex.cz

Další články

8 způsobů, jak ušetřit na cestování - tipy pro levné cestování

Cestování nemusí být jen drahá záležitost pro vyvolené, zvláště ne dnes. Stačí se nebát vyrazit na vlastní pěst a umět cestovat chytře. Dnes se s vámi o to, jak cestovat levně a ušetřit nějaký ten peníz, podělím.

cestovat-levneji

Cestování v těhotenství? Ano, ale rozumně

Léto je za dveřmi a s ním i hlavní sezóna dovolených u moře, poznávacích zájezdů a dalších báječných relaxačních kratochvílí. Čekáte-li miminko, určitě si dovolenou zasloužíte a možná, že i dvojnásob... 

tehotna-modra-2