Chystáte se na zimní dovolenou a rádi byste se vyhnuli frontám a davům? Můžete si vybrat datum, kdy vyrazíte? Pak je tenhle článek přesně pro vás. Přinášíme přehled zimních a jarních prázdnin, ať víte, kdy je nejlepší vyrazit na sjezdovky.

Lyžovačka o jarních prázdninách

Zimní prázdniny v Rakousku

Kdy je nejlepší jet lyžovat a snowboardovat do Rakouska? Zimní prázdniny jsou u našeho jižního souseda od 3. 2. do 22. 2. a velikonoční prázdniny 19. 3. 2020 a 4. 4. až 14. 4. 2020. Pokud se tam chystáte, vyhněte se prvním třem únorovým týdnům nejen kvůli prázdninám v Rakousku, ale také kvůli prázdninám v sousedním Německu. První týden v únoru má prázdniny 6 milionů Němců, následující dva týdny 10 milionů Němců. Nejvolnější sjezdovky proto budou od 24. 2. do 5. 4. 2020. Rakušané lyžování milují, sjíždí se k nim lyžaři z okolních zemí, takže počítejte s tím, že ve všech větších a známých střediscích bude plno celou sezónu. Naštěstí jsou na to Rakušané skvěle připravení a mají dostatečnou kapacitu lyžařských středisek.

Masopustní prázdniny v Itálii

Takzvané masopustní prázdniny budou v Itálii od 22. 2. do 1. 3. 2020, velikonoční prázdniny budou od 9. 4. do 14. 4. 2020. Při plánování zimní dovolené v Itálii musíte kromě italských jarních prázdnin myslet také na lyžaře z Německa, Nizozemí, Slovinska, Chorvatska a Maďarska. Nejnabitější bude období od 22. 2., kdy mají volno děti ze severní Itálie, Německa a Nizozemí. Pokud se chystáte na hory v tomto nejrušnějším týdnu, vyrazte do středisek mimo Trentino a Jižní Tyrolsko, například do Lombardie nebo do benátské části Dolomit. Tato místa nejsou tak obsazená cizinci a tamní děti nemají volno celý týden. Kdy je tedy nejlepší vyrazit na italské svahy? Od 3. 2. do 16. 2. a od 2. 3. do 5. 4. 2020.

Jarní prázdniny lyžování v Dolomitech

Sportovní prázdniny ve Švýcarsku

Švýcarské děti mají své prázdniny podle kantonů od konce ledna do poloviny března. Většina z nich bude mít letos volno na masopustní týden na konci února. Ve stejnou dobu mají volno i němečtí školáci, takže se tomuto týdnu vyhněte velkým obloukem, jestli můžete. Pokud jedete na švýcarské hory v tomto termínu, můžete si vybrat zapadlejší středisko než top vyhledávaná místa jako Zermatt nebo Laax. Protože jsou Švýcaři vášnivní lyžaři, počítejte s tím, že bude o víkendech na svazích rušno, ve všední dny to bude mnohem lepší. Výhodou švýcarských sjezdovek je, že ani v rušnějších obdobích nejsou přeplněné. Nejvolnější sjezdovky budou ve Švýcarsku od 9. 3. do 5. 4. 2020.

Rodinné lyžování o jarních prázdninách

Zimní prázdniny ve Francii

Děti ze země galského kohouta mají zimní prázdniny od 9. 2. do 8. 3. 2020 a velikonoční prázdniny od 5. 4. do 3. 5. 2020. V podobnou dobu jako Francouzi mají volno také Angličané, Belgičané a Nizozemci, kteří jsou ve francouzských Alpách nejpočetnějšími lyžaři ze zahraničí. Vyhněte se únoru, pokud můžete, a vyrazte do Francie, až opadne největší nápor turistů. Čekaly by vás nejen plné sjezdovky, ale také dopravní komplikace při příjezdu a odjezdu z velkých lyžařských středisek. Nejvolnější svahy si tam užijete od 2. 3. do 5. 4. 2020
 
Lyžování ve Francii Chamonix Mont Blanc

Jarní prázdniny v České republice

Až budete plánovat zimní dovolenou, bude se vám hodit k ruce nejen přehled jarních a zimních prázdnin v zahraničních destinacích, ale také v České republice. Přikládáme proto 6 turnusů, kdy mají v roce 2020 volno české děti.

• Od 3. 2. do 9. 2. 2020 mají prázdniny děti z okresů Mladá Boleslav, Příbram, Tábor, Prachatice, Strakonice, Ústí nad Labem, Chomutov, Most, Jičín, Rychnov nad Kněžnou, Olomouc, Šumperk, Opava a Jeseník.
• Od 10. 2. do 16. 2. 2020 mají volno děti z okresů Benešov, Beroun, Rokycany, České Budějovice, Český Krumlov, Klatovy, Trutnov, Pardubice, Chrudim, Svitavy, Ústí nad Orlicí, Ostrava-město a Prostějov.
• Od 17. 2. do 23. 2. 2020 mají volno školáci z okresů Praha 1 až 5, Blansko, Brno-město, Brno-venkov, Břeclav, Hodonín, Vyškov, Znojmo, Domažlice, Tachov, Louny a Karviná.
• Od 24. 2. do 1. 3. 2020 mají volno děti z okresů Praha 6 až 10, Cheb, Karlovy Vary, Sokolov, Nymburk, Jindřichův Hradec, Litoměřice, Děčín, Přerov a Frýdek-Místek.
• Od 2. 3. do 8. 3. 2020 můžou na hory vyrazit děti z okresů Kroměříž, Uherské Hradiště, Vsetín, Zlín, Praha-východ, Praha-západ, Mělník, Rakovník, Plzeň-město, Plzeň-sever, Plzeň-jih, Hradec Králové, Teplice a Nový Jičín.
• Od 9. 3. do 15. 3. 2020 si užijí studenti z okresů Česká Lípa, Jablonec nad Nisou, Liberec, Semily, Havlíčkův Brod, Jihlava, Pelhřimov, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Kladno, Kolín, Kutná Hora, Písek, Náchod a Bruntál.

 
Jarní prázdniny lyžovačka, malý snowboardista

Abyste si zimní dovolenou užili v rodinné pohodě, myslete kromě vhodného termínu také na kvalitní cestovní pojištění na lyže. Vy cestujete. My se staráme.

Sjednejte si pojištění na lyže

 

Zdroje:snow.cz, onthesnow.cz, jarni-prazdniny-terminy.cz,  

Nestihli jste letos vyjet do tropů a přitom máte dovolenou už téměř vyčerpanou? Přestože to zní neuvěřitelně, na jedno odpoledne na to můžete zapomenout. Mnoho evropských aquaparků totiž ...

7. 10. 2016
Za divokou vodou po Evropě. TOP 6 aquaparků

Cestování je krásný koníček. Obvykle se i pěkně prodraží. Spousta z nás sní o výpravách na nejrůznější konce světa… Peníze ale často drží naše nadšení na uzdě. Máme pro vás několik užitečných tipů

10. 2. 2017
Tipy, jak ušetřit při cestování