Překvapivé proměny – jak to dnes vypadá u Balatonu, na Bibione a v Bulharsku?

Datum:

Jaká jsou v současnosti místa, na která se v minulosti jezdilo na dovolenou? Co nabízí cestovatelům, milovníkům sportů a rodinám s dětmi? Co tam můžete zažít? To se dozvíte v dnešním článku. 

Kolo na pláži na Balatonu - Maďarsko

Za koupáním i zábavou na Bibione

Oblíbená destinace za minulého režimu se proměnila k nepoznání. Zapomeňte na turisty z „východního bloku“, toto místo v Itálii dnes láká turisty z celé Evropy. A má na co – kromě dlouhé písečné pláže také na spoustu aktivit a atrakcí. Na pláži můžete hrát volejbal, basketbal a další sporty, děti ocení deskové hry, workshopy a zábavní parky. Najdete tam hned tři -  Zoo Parco, Aquasplash a Gulliverlandia. Po šnorchlování, dovádění ve vodě a plavání si můžete zajít do restaurací s italskými specialitami a po večeři zhlédnout filmy pod širým nebem, nebo jít na koncert. Pro malé děti od 3 do 5 let je připravený dětský klub s hlídáním, takže si rodiče mohou odpočinout, nebo si jít na dlouho zaplavat. Hotely, apartmány a kempy jsou vybavené od dětských postýlek a židliček až po ohřívače lahví. A pokud pojedete na dovolenou s teenagery, tak i na ně v Bibione myslí – na plážích a v klubech to večer žije a do ubytování se dostanou pohodlně pěšky. Můžete vzít s sebou také domácími mazlíčky, jsou tam pláže, kam můžete se psy. Do vyhlášených lázní Bibione jezdí děti, dospělí i senioři, tamní prameny léčí především dýchací cesty a záněty uší. Užijte si moře, sporty, jídlo, procedury i masáže a vraťte se domů všichni jako noví. Kalendář akcí v Bibione existuje dokonce i v češtině.

Starý pohled z Bibione
 
Pláž na Jadranu
 
Za jídlem, horami a mořem do Bulharska

Zlaté písky a Sluneční pobřeží se oproti minulosti zásadně změnily. Už že se do nich nejezdí složitě vlakem, ale létá za pouhé dvě hodiny z Prahy, Brna a Ostravy. Kolem pobřeží se mohutně staví, hotely a apartmány jsou připravené i na náročné cestovatele. Na místě si můžete půjčit auto a udělat si výlety po okolí. Kromě dvou v minulosti nejznámějších destinací v Bulharsku jsou dnes oblíbené také Albena, Pomorie, Obzor, Bansko, Borovets, Elenite a staré město v Sozopolu. Čekají vás písečné pláže, moře, majestátné hory, otevření lidé a vynikající jídlo. Pokud rádi ochutnáváte nové zeleninové a masové recepty, tak je Bulharsko skvělá volba. Restaurace totiž servírují nejen zajímavá jídla, ale také velké porce. Stejně jako v Bibione jsou i v Bulharsku připravení na rodiny s dětmi, cestovní kanceláře mají na pobytech mladé české animátory, kteří dětem připravují bohatý program plný soutěží, her a pohybu. U pláží najdete často hřiště, sportoviště a další atrakce. Bulhaři mají pro děti slabost, takže se nedivte, když děti obslouží na mnoha místech jako první s úsměvem od ucha k uchu. A pokud si budete chtít přivézt něco na památku, kupte si proslulý bulharský růžový olej.
 
Starý autodrom ve Varně, Bulharsko

 
Jachta na Černém moři v Bulharsku

Sportovní, vinařský i romantický Balaton

A jak to vypadá v další hodně oblíbené dovolenkové destinaci z minulosti? Úplně jinak. Balaton je stejně jako dříve obklopený sopečnými horami, termálními lázněmi a vinicemi, ale dýchne na vás jinou atmosférou. Kolem celého jezera je vybudovaná cyklostezka dlouhá 149 kilometrů. Půjčovny kol najdete ve všech hlavních střediscích a podél jezera je spousta příjemných zastávek na zmrzlinu, maďarská jídla a osvěžující pití. Pokud chcete jet odpočinkovější trasu, tak na jižní straně jezera je cyklistická stezka rovnější. Milovníci hudby se tam každoročně sjíždějí na Balaton Sound, jeden z největších hudebních festivalů pod širým nebem v Evropě. Další zážitek vedle koupání v jezeře a vodních sportů je prohlídka jeskyní v městečku Tapolca. Poplujete lodí po modrých vodách jeskyněmi pod městem a budete objevovat tamní překvapení. Pokud jsou vám blízké lodě, tak určitě zamiřte na letní prestižní soutěž v plachtění (Kékszalag) s nejdelší trasou po jezeře v celé Evropě - 150 kilometrů za 48 hodin. Kdybyste se chtěli plavit pomaleji, pronajměte si jachtu s kapitánem v přístavech v Balatonfüredu, Siófoku nebo na poloostrově Tihany. Na jezeře nejsou povolené žádné motorizované sporty, takže si tam můžete v klidu užít windsurfing a kitesurfing. Severovýchodní část jezera je vzdálená jen hodinu autem od Budapešti, k jezeru můžete jet z hlavního města také vlakem.
 
Jezero Balaton v mlze

 

Balatonská pláž - Maďarsko

Pojistěte se na cestu k moři!
 
Na cestu do známě neznámých míst si kromě fotek z rodinných alb pro porovnání změn přibalte také kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.
 
 
Zdroje:bibione.com, wikipedia.org, tripsavvy.com, bulgariatravel.org

Další články

5 tipů pro cestování v době ramadánu

Tento nejposvátnější muslimský svátek se dotýká 1,8 miliardy lidí na světě. Je tedy dobré vědět, jak se v muslimských zemích chovat...

ramadan

Plusy a minusy sólo cestování

Váháte, jestli vyrazit na příští cestu sami? Přinášíme vám ověřené, ozkoušené a na vlastní kůži zažité výhody i nevýhody sólo cestování. Nejprve se podíváme na stinné stránky ...

solo-cestovani-nahled-328