Překvapivé proměny – jak to dnes vypadá u Balatonu, na Bibione a v Bulharsku?

Jaká jsou v současnosti místa, na která se v minulosti jezdilo na dovolenou? Co nabízí cestovatelům, milovníkům sportů a rodinám s dětmi? Co tam můžete zažít? To se dozvíte v dnešním článku. 

Kolo na pláži na Balatonu - Maďarsko

Za koupáním i zábavou na Bibione

Oblíbená destinace za minulého režimu se proměnila k nepoznání. Zapomeňte na turisty z „východního bloku“, toto místo v Itálii dnes láká turisty z celé Evropy. A má na co – kromě dlouhé písečné pláže také na spoustu aktivit a atrakcí. Na pláži můžete hrát volejbal, basketbal a další sporty, děti ocení deskové hry, workshopy a zábavní parky. Najdete tam hned tři -  Zoo Parco, Aquasplash a Gulliverlandia. Po šnorchlování, dovádění ve vodě a plavání si můžete zajít do restaurací s italskými specialitami a po večeři zhlédnout filmy pod širým nebem, nebo jít na koncert. Pro malé děti od 3 do 5 let je připravený dětský klub s hlídáním, takže si rodiče mohou odpočinout, nebo si jít na dlouho zaplavat. Hotely, apartmány a kempy jsou vybavené od dětských postýlek a židliček až po ohřívače lahví. A pokud pojedete na dovolenou s teenagery, tak i na ně v Bibione myslí – na plážích a v klubech to večer žije a do ubytování se dostanou pohodlně pěšky. Můžete vzít s sebou také domácími mazlíčky, jsou tam pláže, kam můžete se psy. Do vyhlášených lázní Bibione jezdí děti, dospělí i senioři, tamní prameny léčí především dýchací cesty a záněty uší. Užijte si moře, sporty, jídlo, procedury i masáže a vraťte se domů všichni jako noví. Kalendář akcí v Bibione existuje dokonce i v češtině.

Starý pohled z Bibione
 
Pláž na Jadranu
 
Za jídlem, horami a mořem do Bulharska

Zlaté písky a Sluneční pobřeží se oproti minulosti zásadně změnily. Už že se do nich nejezdí složitě vlakem, ale létá za pouhé dvě hodiny z Prahy, Brna a Ostravy. Kolem pobřeží se mohutně staví, hotely a apartmány jsou připravené i na náročné cestovatele. Na místě si můžete půjčit auto a udělat si výlety po okolí. Kromě dvou v minulosti nejznámějších destinací v Bulharsku jsou dnes oblíbené také Albena, Pomorie, Obzor, Bansko, Borovets, Elenite a staré město v Sozopolu. Čekají vás písečné pláže, moře, majestátné hory, otevření lidé a vynikající jídlo. Pokud rádi ochutnáváte nové zeleninové a masové recepty, tak je Bulharsko skvělá volba. Restaurace totiž servírují nejen zajímavá jídla, ale také velké porce. Stejně jako v Bibione jsou i v Bulharsku připravení na rodiny s dětmi, cestovní kanceláře mají na pobytech mladé české animátory, kteří dětem připravují bohatý program plný soutěží, her a pohybu. U pláží najdete často hřiště, sportoviště a další atrakce. Bulhaři mají pro děti slabost, takže se nedivte, když děti obslouží na mnoha místech jako první s úsměvem od ucha k uchu. A pokud si budete chtít přivézt něco na památku, kupte si proslulý bulharský růžový olej.
 
Starý autodrom ve Varně, Bulharsko

 
Jachta na Černém moři v Bulharsku

Sportovní, vinařský i romantický Balaton

A jak to vypadá v další hodně oblíbené dovolenkové destinaci z minulosti? Úplně jinak. Balaton je stejně jako dříve obklopený sopečnými horami, termálními lázněmi a vinicemi, ale dýchne na vás jinou atmosférou. Kolem celého jezera je vybudovaná cyklostezka dlouhá 149 kilometrů. Půjčovny kol najdete ve všech hlavních střediscích a podél jezera je spousta příjemných zastávek na zmrzlinu, maďarská jídla a osvěžující pití. Pokud chcete jet odpočinkovější trasu, tak na jižní straně jezera je cyklistická stezka rovnější. Milovníci hudby se tam každoročně sjíždějí na Balaton Sound, jeden z největších hudebních festivalů pod širým nebem v Evropě. Další zážitek vedle koupání v jezeře a vodních sportů je prohlídka jeskyní v městečku Tapolca. Poplujete lodí po modrých vodách jeskyněmi pod městem a budete objevovat tamní překvapení. Pokud jsou vám blízké lodě, tak určitě zamiřte na letní prestižní soutěž v plachtění (Kékszalag) s nejdelší trasou po jezeře v celé Evropě - 150 kilometrů za 48 hodin. Kdybyste se chtěli plavit pomaleji, pronajměte si jachtu s kapitánem v přístavech v Balatonfüredu, Siófoku nebo na poloostrově Tihany. Na jezeře nejsou povolené žádné motorizované sporty, takže si tam můžete v klidu užít windsurfing a kitesurfing. Severovýchodní část jezera je vzdálená jen hodinu autem od Budapešti, k jezeru můžete jet z hlavního města také vlakem.
 
Jezero Balaton v mlze

 

Balatonská pláž - Maďarsko

Pojistěte se na cestu k moři!
 
Na cestu do známě neznámých míst si kromě fotek z rodinných alb pro porovnání změn přibalte také kvalitní cestovní pojištění. Vy cestujete. My se staráme.
 
 
Zdroje: bibione.com, wikipedia.org, tripsavvy.com, bulgariatravel.org

Rádi byste se na cestách cítili jako doma? Potkali nové přátele? Poznali tamní zvyky? Žili jako místní? Pak na vaší další cestě určitě vyzkoušejte homestay. Homestay znamená, že jste ubytovaní doma u místních obyvatel ...

24. 3. 2017
Homestay: v zahraničí jako doma