Datum: | Autor: Tým ERV

Pro turisty a cestovatele méně známá destinace ja plná pokladů, historie, památek, tradic a panenské přírody. Pojďte s námi objevit, co tam vidět na vlastní oči.

Střechy na Tchai-Wanu

Tchaj-pej - hlavní město Tchaj-wanu

Taiwanská metropole je dechberoucí. Nečekejte hory betonových mrakodrapů, ale zelené město s jediným mrakodrapem Taipei 101. Ten byl se svými 508 metry do roku 2010 nejvyšší budovou světa. Můžete tam objevovat krásy města a zároveň vyrážet na kratší treky do městské zeleně nebo do sousedního národního parku Jang-ming-šan. Na Náměstí svobody uvidíte řadu budov a památníků, například National Chiang Kai-shek Memorial Hall, oblouk Liberty Square Arch, brány DaXiao a Dazhong Gate nebo národní koncertní halu National Concert Hall a národní divadelní hala National Theater Hall.

Na náměstí můžete každé ráno od východu slunce pozorovat tamní obyvatele cvičit. Ve čtvrti Wanhua stojí buddhistický chrám Lungshan se spoustou buddhistických, taoistických a konfuciánských soch. Odpočinout si můžete v městském lesním parku Daan Park, kterému se říká plíce Tchaj-peje. Yangmingshan je ze všech národních parků nejblíže městskému centru, ukrývá krásnou přírodu, rozmanitý terén a vzácné druhy ptáků.

Taipei, výhled s mrakodrapem

Tchaj-wan zajímavosti

Tchaj-wan je neprávem na okraji zájmu turistů. V jeho střední a východní části jsou hory přesahující 3.950 m n. m. Kromě nádherné přírody, vynikající kuchyně, zeleného čaje a památek tam potkáte jedny z nejpřátelštějších lidí na světě.

Zajímavostmi k navštívení jsou například útes Ching Shui s výhledem na širé moře a vlny rozbíjející se o skály. Dále pak do národní park Taroko, který je jako stvořený pro hiking, procházky a kochání se řekami, údolími a výhledy. A romantické jezero Sun Moon s výhledem na hory, přírodu a hladinu.

Národní park Jiufen

Počasí na Tchaj-wanu

Počasí je velmi stabilní a dá se tak spoléhat na předpovědi počasí pro daná období.
Letní období (květen – září) je tropické, s vysokou vlhkostí vzduchu a teplotami až 40 ºC. Mírnější teploty panují na jaře a na podzim. V zimě je okolo 10 ºC. Nejlepším obdobím pro pobyt na Tchaj-wanu je podle cestovatelů listopad až duben, tehdy jsou příjemné teploty a vyhnete se používání klimatizace. Na Tchaj-wanu se objevují každý rok tajfuny od června do září.

čajová plantáž ba Gua

Cesta na Tchaj-wan

Celková doba letu včetně mezipřistání trvá od 15 do 20 hodin dle zvoleného letu. Je možné letět z Prahy, Vídně nebo Mnichova.

Tchaj-wan historie

První osídlení ostrova proběhlo před více než 40 000 lety. Po prohrané válce s Japonskem musela Čína v roce 1895 postoupit Tchaj-wan Japonsku i přes pokusy místních obyvatel o založení vlastního státu. Japonská nadvláda trvala až do roku 40. let. 20. století. Po vítězství komunistů v pevninské Číně se v roce 1949 zbytky armády uchýlily na ostrov Tchaj-wan. Na pevnině byla vyhlášena Čínská lidová republika a pojem Čínská republika se zúžil na ostrovy udržené kuomintangskou armádou.

Až do konce 80. let vládl na Tchaj-wanu autoritativně Národní strana (Kuomintang) a trval výjimečný stav. Během 40 let “bílého teroru” bylo uvězněno a popraveno 140 000 lidí. V roce 1991 začala postupná demokratizace, která ukončila vládu jedné strany Kuomintangu. Následovala přímá volba prezidenta.

Během vlády demokraticky zvoleného prezidenta se propagovaly tchajwanské kulturní hodnoty a jazyk. V roce 2008 byl prezidentem zvolený kandidát Kuomitangu a vztahy s pevninskou Čínou se výrazně vylepšily. Čínská lidová republika považuje ostrov za autonomní provincii.


 
Ať už se vydáte na Tchaj-Wan kdykoliv. Mějte s sebou kvalitní cestovní pojištění s asistenční službou v mateřštině. Vy cestujete. My se staráme.


 
Zdroje:cestujlevne.com, cs.wikipedia.org 

Štítky: Asie

Další články

23 tipů co vidět v Budapešti - zajímavosti, památky a restaurace

Budapešť je trendy! Prozkoumejte ji s našimi tipy na zajímavá místa a památky.

budapest

Kambodža: Gastro výzva pro odvážné

Této zemi se začíná blýskat na lepší časy – staví se tam moderní hotely, probíhá turistický boom, někdo této dovolenkové destinaci věští stejnou budoucnost, jaká potkala Thajsko nebo Bali. Mýtické středověké chrámové město Angkor je bezesporu první věc, která se vybaví všem cestovatelům. A pravděpodobně i krutý Pol Potův režim, s jehož následky se království na jihovýchodě Asie vypořádává dodnes. Z dob hladomoru údajně pramení i konzumace některých výstředních pochutin. Za jejich chutěmi se sjíždí mlsné jazýčky z celého světa. Ptáte se, o jakých chuťovkách je řeč? Vydejte se s námi za gastronomickým dobrodružstvím. Přinášíme vám Kambodžu, jak ji ještě neznáte!

kambodza-gastro-vyzva-pro-od8640