Toskánsko
12. 2. 2016

Strach z teroristických útoků, zdravotní rizika, nestabilita spojená s uprchlickou krizí, to vše jsou aspekty, které čím dál výrazněji ovlivňují výběr našich zahraničních dovolených. Připravili jsme pro vás nový seriál, ve kterém vám postupně představíme zajímavé destinace, kam stále lze vyrazit na bezpečnou dovolenou a třeba se i vyhnout místům, kde by vás dostihl všudypřítomný svéráz českých plážových turistů. :)

Při výběru typu dovolené samozřejmě záleží, a na tom se nic nemění, na vašem gustu. Zda dáváte přednost relaxaci na pláži, výšlapům v horách nebo třeba poznávacím výletům. A samozřejmě také na vašich finančních možnostech. Přestože nabídka je vlivem bezpečnostní situace poněkud zúžená, věříme, že vám naše ochutnávka zajímavých destinací navnadí cestovatelské chuťové pohárky a že v ní naleznete tu správnou alternativu právě pro Vás.

Toskánsko / Itálie

Určitě všichni znáte Florencii, šikmou věž v Pise, Sienu. Tato světoznámá toskánská města byla v minulosti významnými městskými státy a psala dějiny nejen mocenské, ale hlavně dějiny vědy, kultury a umění. Krása a bohatství těchto měst se uchovaly do dnešních dnů. Mnoho dalších zajímavých míst, jako je San Gimignano se svými 15 věžemi, mramorové lomy u Carrary, starověké opevněné město Volterra a samozřejmě prosluněné toskánské pobřeží láká k návštěvě. Nesmíme zapomenout na úchvatnou a podmanivou toskánskou krajinu, kterou si člověk upravuje k obrazu svému po dlouhá staletí, jejíž hory a kopce se spoustou vinic produkují např. místní chloubu, světoznámé Chianti.

Kalábrie / Itálie

Říká se, že kalabrijské pláže patří mezi nejkrásnější na světě. V oblasti Capo Vaticano, kde se do pobřeží zařezávají vysoké skály vytvářející malé zátoky plné romantických plážiček omílaných průzračnou vodou, je to rozhodně pravda. Kalábrie je neotřelou volbou pro dovolenou, která může být stejným dílem aktivní a zároveň úžasně odpočinková, a určitě vás nezklame. Výlet do historického městečka Tropea, jehož malebné uličky lákají k procházce zejména ve večerních hodinách, si nenechte určitě ujít. Místní atmosféra se vám nadlouho vryje do paměti. Mezi místní atrakce patří vysoká skála s kostelem sv. Marie tyčící se přímo nad hlavní pláží nebo třeba domy vytesané přímo ve skále nad mořem.

Slovinsko

Slovinsko by se dalo shrnout jako malý kousek moře a úchvatné hory. Zdejší mořské pobřeží, ke kterému se dostanete prudkým spádem z okraje známé krasové oblasti Karstu, tvoří severní část pobřeží poloostrova Istrie a měří pouze něco málo přes 40 km. Přesto nabízí hned několik významných letovisek jako např. Koper, Izola, Piran nebo populární Portorož. Hlavní turistickou devízou Slovinska jsou ale hory s množstvím chráněných parků, Julské Alpy s ledovcovými jezery a světoznámý národní park Triglav. Vedle úchvatné přírody Slovinsko nabízí také řadu historických památek, především hrady a chrámy a určitě si nenechte ujít návštěvu staré části metropole Ljublany.

Triglav

Ostrov Cres / Chorvatsko

Ostrov oliv a příkrých útesů. Tak by se dal pojmenovat chorvatský Cres. Přestože se jedná o největší jadranský ostrov (o prvenství se dělí s ostrovem Krk), není tak známý jako ostatní letoviska. Je to především tím, že mu chybí prvorepubliková turistická tradice. Tenkrát totiž nepatřil ostrov bývalé Jugoslávii, jako např. Crikvenica, Selce, Ráb nebo Krk. Je zde překrásná nedotčená příroda severního Jadranu a, díky shora uvedenému, stále ještě nepřeplněné pláže. Olivy zde rostou na každém kroku. Sever ostrova nabízí větrem bičované příkré útesy, jižní stráně se otevírají směrem k moři a oproti severovýchodu, kde duje obávaná bóra,  vane na jihu jemný a vlídný mistrál.  V létě zde snad vůbec nikdy neprší, což může být esem v rukávu tohoto jadranského letoviska.

Ostrov Vis / Chorvatsko

Málokterý ostrov nejen v Chorvatsku se vám tak dostane do srdce. Vis je sympatický, nesmělý, nepodbízivý a decentní společník pro objevování nečekaných půvabů. Je rájem potápěčů, na který dlouho turisté nesměli, celá desetiletí totiž sloužil jako vojenské pásmo. Turistický ruch už sice pomalu nabírá obrátky, nicméně stále se jedná o velmi klidné, nepřelidněné místo s autentickou místní atmosférou. Nemá cenu dávat tipy, kam se zde podívat. Ostrov během týdne pohodlně procestujete křížem krážem. Poznáte šťavnaté pobřeží a středozemí plné vinic a olivových hájů. Nabízí se výlet do partyzánských jeskyní v horách nebo vychutnání atmosféry kavárniček a restaurací plných dalmatských specialit v největších rybářských městech ostrova Visu a Komiži.

Ostrov Cres

Doufáme, že se některé z našich tipů ujmou a že si vyberete báječnou dovolenou, ze které se vrátíte nejen odpočatí, ale i nabití energií a chutí do dalšího cestování. V příštím díle našeho seriálu zůstane stále v Evropě a můžete se těšit na další várku zajímavých a bezpečných tipů.

A ani dnes nezapomeneme připomenout sjednání kvalitního cestovního pojištění, bez kterého stále vyráží do světa zcela nepochopitelně každý sedmý Čech. Bude nám potěšením, když vám na cestách pomůžeme z nesnází!

Zdroj:  toskanskoitalie.cz, kalabrie.net, kolemsveta.cz, ckmundo.cz, hedvabnastezka.cz, turistika.cz, chorvatsko.cz, chorvatsko.orbion.cz, nykar.cz, cestovani.idnes.cz
 

Tři mudrce putující z orientu s dary za čerstvě narozeným Ježíškem určitě představovat nemusíme. Jak se ale slaví tento svátek v různých zemích světa?

6. 1. 2021
Pochod tří králů ve Španělsku

Největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu leží na pobřeží Kaspického moře. Vydejte se do jejího podnebí obdivovat architekturu, jídlo i koberce.

30.6. 2021