Za hranice všedních dnů – s dětmi
26. 5. 2017

Podléháte cestovní horečce? Ta se může vyšplhat na vyšší teplotu, pokud se rozhodnete vyrazit do zahraničí s dětmi. Co zařídit? Na co se připravit? A co přibalit?

Brát, či nebrat ty nejmenší?

Čím menší dítě, tím náročnější s ním bude cestovat. Začneme od nejmenších. Pokud máte doma novorozence (dítě do jednoho měsíce věku), dovolenou s ním určitě nepodnikejte. Zdravotní rizika by byla příliš velká. Spí vám doma v postýlce dítě do jednoho roku? Mějte na paměti, že kojencům hrozí velké množství nakažlivých onemocnění. S těmi se mohou potkat i v dopravním prostředku. Kojenci také často obtížně snáší létání - kvůli bolesti uší mnohdy celý let propláčou. Vy se těšíte na slunění na pláži, ale kůže kojenců je extrémně citlivá a neměla by být vůbec vystavovaná slunečním paprskům. Kvůli vysokým teplotám může rychle dojít k dehydrataci. Takto malé děti mají rády známé tváře a svou postýlku. Cestujte s nimi proto minimálně.

Cestování s většími dětmi

Chcete vzít na dovolenou batole (dítě ve věku 1 - 3 roky)? Vezměte ho klidně i mimo Českou republiku. Mějte však na paměti, že stejně jako kojenec nemá rádo velké teplotní rozdíly. Rychlý úpal či úžeh hrozí i batolatům, proto jim nechávejte na hlavách klobouček i ve stínu. Určitě se vyhněte tropickým destinacím. U předškoláka (3 - 6 let) zvažte cestování do tropů, ale s klidem s ním můžete vyrazit po Evropě. Mimo ni se nebojte jet se školním dítkem (od 6 let výše). Tak velké děti už zvládají cestování většinou dobře. Usoudíte-li, že by pro vaše dítě byla cesta (bez ohledu na věk) příliš namáhavá či nebezpečná, zařiďte si hlídání. Teď je ta nejlepší chvíle, kdy si babička může pořádně užít vnouče.

Občanka pro dítě

Bojíte se, že by vaše dítko mohlo být po pobytu u babičky příliš rozmazlené? Vezměte ho s sebou. Dávno už ho nemůžete mít zapsané ve vašem pase. Od roku 2012 musí mít dítě vlastní pas nebo občanský průkaz. Pro cestování po zemích Evropské unie vyřiďte dítěti občanský průkaz. Ten je o polovinu levnější než cestovní pas, vyjde vás jen na padesát korun a platí pět let. Dejte si ale pozor! Musíte ho vyměnit dříve, pokud dítě změní svůj vzhled. Doporučujeme proto žádat o nový dětský občanský průkaz každý rok. K dětské občance přidejte průkaz zdravotního pojištění platný v Evropské unii a vízum, pokud ho daná země vyžaduje. A máte všechny potřebné doklady. Už víte, jestli pojedete autem nebo poletíte letadlem?

Dítě v autě

Na cestování s dětmi je na krátké vzdálenosti auto ideální dopravní prostředek. Sami si určujete, kam jedete, jak dlouho a kolik si uděláte přestávek. Do auta si můžete sbalit vše, co vy i vaše dítě potřebuje (ano, i toho pátého plyšáka můžete vzít s sebou), protože vás neomezuje žádný váhový limit. Při plánování cesty myslete kromě kvalitní autosedačky také na to, že vám cesta s dětmi bude trvat déle. Co bez dětí zvládnete ujet za osm hodin, pojedete s dětmi deset nebo jedenáct hodin. Proto vám doporučujeme cestovat v noci. Děti většinu jízdy prospí a vám odpadnou starosti s tím, jak je zabavit. Krásně se jim bude usínat s oblíbeným polštářem a dekou. Pak se probudí a nadšeně vykřiknou: „Moře!".

Dítě v letadle

Letadlo je tou nejlepší volbou na velké vzdálenosti. Za dítě do dvou let se zpravidla neplatí, ale nemá nárok na vlastní místo. Budete ho mít celou cestu na klíně. Děti od dvou do dvanácti let mají vlastní sedadlo a možná dostanete slevu, to záleží na letecké společnosti. Cestování letadlem má pro děti několik úskalí. Létání s novorozencem nedoporučujeme vůbec. Jistě víte, že máte během letu dostatečně pít. Víte ale, že dítě je k dehydrataci mnohem náchylnější než vy? Dávejte dětem napít během letu častěji. Připravte si oblečení pro dítě chytře. Dobré je obléknout ho do několika tenkých vrstev. Ty můžete ubírat nebo přidávat podle teploty okolí. V letadle bývá většinou chladněji než v odletové hale. Vezměte mu do letadla pro jistotu i tenkou deku. Tak, dítě se napilo a je v teple. Jste ale připravení na nepřítele zvaného nuda?

Co dělat, aby se nenudilo?

Ať už cestujete autem, vlakem, autobusem nebo letadlem, cesta může trvat pěkných pár hodin. Baví vás sedět tak dlouho? Určitě ne. Ještě méně to bude bavit vaše děti. Zabavte je už před cestou tím, že jim dovolíte sbalit si vlastní batůžek. Chtějí si vzít všechny své plyšáky nebo deskové hry? Klidně jim to dovolte s tím, že si ale batůžek ponesou sami. Dohlédněte na to, aby váha batohu nepřesáhla deset procent váhy dítěte. Přibalte mu k hračkám vlhčené ubrousky a mikrotenový sáček pro všechny případy. A k sobě do tašky přihoďte pár tablet Kynedrilu. Ten se může hodit i vám. Věci pro zábavu jsou při cestování s dětmi nezbytné. Batolata na cestách potěší oblíbená gumová zvířátka, kousátka, chrastítka, leporela a další. Těm větším připravte oblíbené hry, knížky, hudbu, sluchátka, pastelky a papír. Zabavit rozjíveného či nevrlého potomka může i tablet. Určitě si k němu vezměte nabíječku. Zabráníte pláči nebo vzteku v případě, že by došla baterka uprostřed rozkoukané pohádky nebo rozehrané hry.

Cestování s dětmi znamená mnoho radostí i starostí. Přejeme vám proto pevné nervy, chladnou hlavu a hodně zábavy. Pro jistotu si pro celou rodinu sjednejte kvalitní cestovní pojištění: ať už cestovní pojištění K moři nebo celoroční cestovní pojištění MultiTrip .

Nejbližší „orient“ je pro Evropany vzdálený jen necelou hodinu lodí ze Španělska nebo pár hodin letadlem. Přátelské Maroko vítá cestovatele s otevřenou náručí. Za čím můžete do této krásné země vyrazit? Co navštívit a co ochutnat?

30. 6. 2017
Maroko - mozaika kultur

Začíná lyžařská sezóna a tak pro vás máme zajímavé tipy, jak si tohle období užít naplno. Dnes bychom vám chtěli nabídnout ty nejlepší sjezdovky, které si na našem kontinentě můžete užít.

13. 1. 2017
TOP výběr nejlepších sjezdovek v Evropě