Cestování se zvířaty
18. 8. 2017

Je váš čtyřnohý mazlíček důležitým členem rodiny a chcete ho vzít svého s sebou na dovolenou? V tomto článku najdete, jaké doklady a očkování bude potřeba zajistit, a jak můžete pejskovi nebo kočičce pomoci cestu hravě zvládnout.

Co zařídit před cestou

Vaší společnou cestu plánujte s předstihem, abyste se vyhnuli tomu, že budete muset kvůli chybějícím náležitostem cestu odložit. Na cestu po EU musí být vaše zvíře čipované. Po čipování mu nechte vystavit pas u veterináře a dejte ho naočkovat proti vzteklině. To je možné zvládnout hravě během jedné návštěvy veterináře, který je autorizovaný a může vydávat cestovní pasy. Zmíněné pořadí je důležité. Pokud by váš pes nebo kočka byli očkovaní proti vzteklině, ale neměli čip, tak byste očkování museli zopakovat po čipování a tím by se váš odjezd mohl výrazně protáhnout. Určitě se vyplatí nechat domácího mazlíčka očkovat proti vzteklině na tři roky, abyste ho nemuseli přeočkovávat každý rok. Pokud se chystáte cestovat do Velké Británie, Irska, Finska nebo na Maltu, musíte zvíře nechat ošetřit také proti echinokokóze (odčervit) 120 - 24 hodin před vstupem do dané země.

Jak cestovat s mazlíčky autem

Často zastavujte, aby se pes nebo kočka mohli protáhnout, projít, vyvenčit a v klidu napít. Při venčení je mějte vždy na vodítku. Ano, i kočky. Nikdy je nenechávejte běhat volně. Je to nebezpečné pro ně, pro vás i pro řidiče kolem. Pitnou vodu raději vozte s sebou v autě. Pokud to váš plán cesty dovolí, vyrážejte večer, jeďte přes noc a v ranních hodinách, kdy je chladněji a na silnicích jezdí méně řidičů. Nikdy nenechávejte pejska ani kočku v zavřeném autě – jim hrozí přehřátí a vám vysoká pokuta. Domácí mazlíčci by měli být během cesty autem zajištění v přepravce, mříží nebo připoutaní. Pokud můžete cestovat mimo hlavní turistickou sezónu, tak to jistě vaše zvířátko ocení – budou o trochu nižší teploty.

Cestování se zvířaty 2

Jak přepravit psa nebo kočku letadlem

Jestli je vaše zvíře z cestování nervózní, poraďte se s lékařem ohledně léků na uklidnění. Pokud není váš mazlíček zvyklý na schránku, ve které poletí, je dobré nechat ho na ni před cestou postupně zvykat. Před letem zvířátko nekrmte přibližně šest hodin, aby nezvracelo na palubě. Pokud máte malého pejska nebo kočku, může s vámi letět v kabině letadla - i se schránkou s nepropustným dnem musí vážit do 8 kg. Schránka bude umístěná na podlaze pod sedačkou před vámi. Během letu nesmíte schránku otevírat. Pokud je vaše zvíře větší, bude cestovat ve schránce v nákladovém prostoru. V takovém případě je vhodné mu dát do přepravky nebo schránky vodu, jídlo a oblíbenou hračku. Schránku označte vaším jménem a telefonním číslem. Schránky se pevně upevňují k podlaze, vašemu mazlíčkovi tedy nehrozí žádný úraz. Nákladový prostor je vytápěný a na vaše zvíře bude dohlížet personál letadla. Všechny informace k přepravě zvířat najdete u vašeho dopravce. Informujte se vždy předem, jestli daná letecká společnost umožňuje přepravu domácích zvířat, je mnoho aerolinek, které to nepovolují. Asistenční a vodící psi vždy cestují v kabině pro cestující bez klece a zdarma.

Cestování se zvířaty 3

Aby vaše cestování s vaším čtyřnohým miláčkem probíhalo hladce, doporučujeme vám sjednat si k vašemu cestovnímu pojištění ještě připojištění pro majitele domácích mazlíčků. Pokrývá případné výlohy, kdyby vaše zvířátko potřebovalo v zahraničí veterinární péči. A získáte i pojistnou ochranu, pokud by vaše zvířátko způsobilo nějakou škodu. Tak a to už je z našeho seznamu doporučení vše. Takže misku, hračku a můžete se společně vydat na cestu!

Zdroje: www.svscr.cz, petramalatkova.cz, peníze.cz, prima.iprima.cz/zpravodajstvi

 

Modrá, červená a černá jsou základní barvy sjezdovek. Trikolora všech lyžařů nejen pro jejich bezpečnost. Znáte to – začínáte trénováním véčkového pluhu. Poté pilujete plynulé obloučky zprava doleva. S každým jistějším pohybem hranami lyží se chcete do svahu opřít ještě silněji. Modrou sjezdovku vyměníte za červenou. Příkřejší. Tratí projíždíte svižněji a s daleko širším úsměvem na rtech. Do krve se vám dostává adrenalin. Jeho vliv zaregistrujete v plné síle až při sjezdu černé tratě. Teprve ta představuje pravou výzvu. Lyžování propadlo mnoho z nás, ale co když přerostete i černé sjezdovky a potřebujete silnější zážitek? Například trať se 100% sklonem svažující se pod úhlem 45 °? Na to vaše lyže jistě uslyší! Bez tak už se tyčí v pozoru v garáži. Prožeňte je s námi po nejprudších sjezdovkách v Evropě. 

24. 1. 2018
Nejnebezpečnější sjezdovky 01b

V důsledků proběhlých událostí se mnoho cestovatelů bojí o svoji bezpečnost. Proto jsme se zaměřili nejen za tamní krásy, ale i na zdravotní rizika a bezpečnostní situaci v zemi. Vydejte se s námi do Egypta.

18. 4. 2018
egypt-bezpecna-destinace