Datum:

Babí léto je ideální na poznávání Evropy ze sedla kola. Počasí ještě přeje výletům, protože teploty jsou akorát a krajina se oblékla do barev. Je po turistické sezoně, takže si cyklostezky užijete víc než v letních měsících, kdy má na projížďky na kole čas celá Evropa. Jaké cyklostezky patří mezi ty nejkouzelnější?

Kolo na pláži

Německo

Náš západní soused cyklistiku miluje a krásných cyklostezek tam díky tomu existuje mnoho. Na podzimní projížďku vám doporučujeme projet se podél řeky Isar mezi Mnichovem a Innsbruckem. Cyklostezka je dlouhá 275 km a těšit se můžete na úchvatné pohledy na údolí řeky Isar, průzračná jezera, horské hřebeny a starobylé pevnosti. V bývalém klášteře Weihensthepan najdete nejstarší pivovar na světě. Jestli jste milovníci romantiky, je to pro vás ideální trasa. Pokud milujete nedávnou historii, tak si můžete na kole projet historii berlínské zdi na cyklostezce Berliner Mauerradweg. Většina cesty kopíruje trasu tehdejší hraniční hlídky, takže z kola uvidíte zbytky strážných věží a bývalé hranice.

Jezero Chiemsee cyklostezka

Rakousko

U našeho druhého souseda najdeme další vyhlášené stezky. Jednou z nich je Drávská cyklostezka, která se vine 366 km z rakouského jihu přes Itálii až do Slovinska. Začíná v Jižním Tyrolsku a končí v Mariboru. Cestou vás čekají hory, kouzelná města, vesnice a vyhlídky na křišťálově čistá jezera (Faaker See, Wörthersee, Ossiacher See,...). Tato stezka získala od německé cyklistické asociace nejvyšší ocenění a je oficiálně jednou ze 4 nejlepších evropských cyklostezek. Další výjimečná rakouská cyklostezka vede štýrskou oblastí a je plná dobrot. Podél ní totiž leží vinice a největší jabloňové sady v Rakousku. Cestou můžete nejen degustovat, ale také odpočívat v termálních lázních, kterých je po cestě hned několik. Léčivé prameny vrátí vašemu tělu sílu. Cestou můžete navštívit hrady, kostely, zámky nebo lisovny, kde se vyrábí jádrový olej. Tato trasa je okružní, takže ji můžete začít kdekoliv se vám bude chtít.

Holandsko

V Evropě je málo tak ideálních zemí pro cyklisty jako je Holandsko. Přímo z Amsterdamu vyrazíte na kole vesničkami podél pobřeží na poloostrov Marken, přívozem do Volendamu, pak do rybářské vesnice Monnickendam a zpátky do Amsterdamu. Cestou uvidíte tradiční majáky, na sýrových farmách ochutnáte různé druhy sýrů a spatříte tradiční práci holandských řezbářů. Jestli máte rádi moře, vůni soli a ryb, tak vám doporučujeme trasu podél Severního moře. Pojedete kolem písečných dun a pláže budete mít sami pro sebe. A než se vrátíte zpět do Amsterdamu, zažijte městský ruch Leidenu nebo Haarlemu.

Cyklostezka Holandsko větrné mlýny

Francie

O krásách zámků na Loiře slyšel snad každý cestovatel. Méně z nich ale ví, že údolí řeky Loiry je pokryté 800 km cyklostezek. Nádherné zámky, stylové parky a okrasné zahrady můžete díky nim projíždět dle libosti a vlastním tempem. A spolehněte se, že na vás na každém rohu čeká povolený doping v podobě křupavého croissantu a výborné kávy. Další chloubou mezi francouzskými cyklostezkami je trasa z centra Paříže do Versaille. Cestou projedete nejen rozlehlé zahrady u tohoto zámku, ale také zámecké trhy. Koupený oběd si pak můžete sníst u Velkého kanálu, kde piknikovali takoví velikáni jako Ludvík XIV., XV. a XVI. Součástí tohoto cyklovýletu může být také prohlídka zámku. Celá cyklotrasa vychází pohodovým tempem na jeden den.

Versaille Francie cyklostezka

Jakou trasu byste si rádi projeli? Už koukáte do kalendáře, kdy si můžete vzít pár dní volna? Až budete balit svoje cyklistické vybavení, myslete také na kvalitní cestovní pojištění a pojištění kola. Není nad to vědět, že vaše jízda bude bezstarostná. Vy cestujete. My se staráme. Už více než 100 let.

Zdroje: drauradweg.com, radtouren.at, zena-in.cz 

Další články

Jak najít dobrou kavárnu na cestách?

Cestování za kávou. Kávový turismus. Výběrová káva. Pro některé jsou to neznámé pojmy, které představují posledních pět let  hlavní náplň mojí práce. Cestuji po celé Evropě, často i za její hranice, a pro vlastní magazín a průvodce European Coffee Trip objevuji ty nejlepší kavárny.

kava

Kam na běžky v roce 2017?

Obliba běžek v posledních letech u Čechů výrazně stoupá. Kam vyrazit protáhnout nohy, vyzkoušet běžky a zapíchnout hůlky? Přinášíme několik ověřených zahraničních lokalit...

dachstein-glacier-mountain-austr