Datum:

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Jeho projití vám zabere kolem 14 dnů a zavede vás až do sedla Thorong-La, do závratné nadmořské výšky 5 416 m. Má očistnou sílu. Během dlouhého pochodu poznáte prostý, ale šťastný život Nepálců a dechberoucí krásu Himalájí. 

Výhled na Annapurnu

Pokud přemýšlíte o cestě do Nepálu a trekkingu v Himalájích, pak jste už určitě zaslechli názvy dvou nejslavnějších treků, které vedou až do himalájských oblak, na střechu světa, do výšek kolem 5 000 m n. m.

Jsou jimi Everest Base camp trek a Annapurna trek. Oba trvají kolem 2 týdnů. Pokud po příletu do Káthmándú poletíte na východ, do Pokhary, sice neuvidíte slavné centrum horolezců a šerpů Namche Bazar, ale taky se tolik nenadřete cestou k Everestu. Annapurna je ten pohodovější z treků, protože je delší a mírnější, a navíc na něm máte mnohokrát možnost se osprchovat teplou vodou. Taková věc už je v Nepálu na horách pořádný luxus!

Oblast Annapuren navštěvují ve velkém počtu milovníci velehor z celého světa, ročně více než 100 000 lidí. To je zhruba polovina celkového počtu trekkerů, kteří Nepál navštíví. Trek samotný projde ročně asi 70 000 lidí.

Annapurna base camp úžasný výhled na hory

To se však za poslední pandemický rok velmi změnilo a Nepálci tím zcela jistě přišli o mnoho ze svých příjmů. Doufejme, že obnova cestování do Himalájí brzy nastane a že se během ní neztratí nic z dosavadní úcty k těmto horám a jejich unikátnímu ekosystému.
Již nyní jsou slyšet zprávy o tom, že Everest potřebuje změnu vydávání trekking permitů, tak uvidíme, jak se bude situace dál vyvíjet, i vzhledem k přírodním pohromám a zemětřesením, které pandemii předcházely v minulých letech.

Nyní jsme však už netrpěliví se co nejdřív nadechnout zaprášeného vlhkého vzduchu v přelidněném Káthmándú. Turistická sezóna v období sucha je vyznačena měsíci říjen-listopad nebo březen-květen. 

 Nepálská vesnice pod Annapurnou

Fakta o Annapurna treku

Je považovaný za nejlepší vícedenní trek v Himalájích. Obtížnost je střední až náročná, ale nemusíte být horolezcem. Stačí mít dobrou fyzickou kondici. Výhodou okružní trasy treku kolem Annapuren je, že se nemusíte vracet. Začínáte stoupat do vesničky Pisang a končíte na druhé straně hory v jiném údolí. 

Nejvýše položený bod treku je sedlo Thorong La ve výšce 5 416 m. Pokud jeho přechod zvládnete, poměrně rychle sestupujete do poutního městečka Muktinath a končíte v okresním městečku Jomosom.

Odtud byste si však měli udělat ještě výlet k horkým pramenům Tatopani a pak na úchvatný kopeček Poon Hill s nejlepším výhledem na celé panorama Annapuren a Dhaulagiri.

Na trek je zvykem vyrazit s místním průvodcem – jednak protože tím dáváte místním lidem práci, a za druhé proto, že Himaláje nejsou Krkonoše, ani Alpy. Průvodce je tam kvůli vašemu bezpečí. V nejvyšších horách světa vás může upozornit například na hrozící sesuvy půdy či jiná nebezpečí, ukáže vám všechna zajímavá místa a aklimatizační výstupy kolem. Díky němu budete mít i mnohem lepší kontakt s místními lidmi.
K uskutečnění Annapurna treku potřebujete dva trekking permity, TIMS a ACAP. Vyřizují se poměrně snadno v Káthmándú nebo v Pokhaře.
 
Nepálská žena připravující čapátí

Jídlo na treku: nepálské. Většinou místní dhál, tj. čočka, zelenina, čapátí dvakrát denně, někde i knedlíčky momo. Nepálskou pizzu přizpůsobenou turistům můžete vyzkoušet, ale proč byste to dělali? Nenoste si s sebou na trek nic, co je těžké, protože každý gram na zádech pocítíte s nadmořskou výškou několikanásobně zesílený.

Voda a pití na treku: balená voda je dostupná, ale je dražší, čím jste výš v horách. Ve vesničkách jsou většinou zřízeny stanice s pitnou, neonem čištěnou vodou. Jinak voda pitná není, ale můžete si vzít filtr na její čištění. Vzhledem k náročné nadmořské výšce se nedoporučuje pít kofein, a už vůbec ne alkohol. U místních si můžete zakoupit teplý čaj. Ten jejich, tibetský, je výživný horký nápoj se solí a jačím máslem, něco jako polévka.

Nejikoničtější místa treku kolem Annapuren

Upper Pisang - modlitební mlýnky

Upper Pisang

Do vesničky Pisang vystoupáte kolem terasových rýžových políček a rozložitých banánových palem z výchozího místa treku, z vesničky Chame.

Pomalu se kolem vás bude měnit krajina, ustupující zeleň přechází v méně úrodné planiny pod horským masivem. Ohromí vás první výhled na vzdálené vrcholy Manaslu a Annapurny. Krajina má drsný a krásný horský ráz, atmosféru dotváří modlitební mlýnky ve vesničkách a usměvaví Nepálci.

Nad Pisangem možná poprvé ucítíte slabé příznaky výškové nemoci. Zároveň se vám však bude otevírat i úžasný výhled na údolí Manang.
 
Výhled na údolí Manang

Manang

Údolí Manang je extrémně pusté a vyprahlé, monzuny do této oblasti Himalájí už nezasahují. Vyplatí se tu zvolnit chůzi, užívat si majestátu hor a pomalu si zvykat na nadmořskou výšku.

Okresní vesnička Manang je plná kamenných domů, ve kterých najdete i pekárnu západního typu, která zalahodí vašemu tělu po prvním úseku cesty. Blížíte se hranici 4 000 m, takže si zde můžete odpočinout. Navštívit gompu, buddhistickou svatyni, nechat si požehnat místním lámou, projít kolem jačích stád a pak se pustit dál. Potkáte další a další buddhistické vesničky a kolem trasy můžete podnikat krátké výstupy k nejúchvatnějším annapurnským vyhlídkám.
 
Tilicho lake s modlitebními vlaječkami

Jezero Tilicho a Tilicho base Camp

Výlet k jednomu z nejvýše položených ledovcových jezer na světě rozhodně stojí za to. Je možné si u něj prodloužit délku treku o 3- 4 dny. I jako jednodenní aklimatizační výstup se před závěrečnou etapou určitě hodí.

Hluboce modré jezero ve výšce 4919 m s majestátnými ledovci v okolí a malou čajovnou na břehu je po většinu roku zamrzlé. Z Tilicho Base campu nakonec scházíte zpátky, k rozcestí, odkud pokračujete vaší cestou, vzhůru do vesnice Shree Kharka.
 
Vesnice Yak Kharka

Nejkratší etapa treku: Yak Kharka a Thorong Phedi

Každý váš krok lze vynásobit námahou pěti, každý nádech vydělit dvěma. Taková námaha čeká s řídnoucím vzduchem. Stoupáte pomalu a kolem vás se rozprostírají hory.

Uprostřed jačích pastvin je hotel s ohromujícím výhledem na místě zvaném Yak Kharka. Místní pekárna nabízí džus z himalájských bobulí a jablečný koláč. Po občerstvení pokračujete dál. Přenocování tohoto dne totiž bude ve spodním base campu Thorong Phedi, odkud se na druhý den vyráží k nejvyššímu bodu treku, do sedla Thorong La. Máte dost času podniknout i aklimatizační výstup do High Campu.
 
High Camp Thorong Pedi

Sedlo Thorong La

Nejlepší je vyrazit velmi brzy ráno, už kolem 4. To kvůli ledovém větru, který může v zamrzlém sedle foukat a jemuž se rozhodně chcete vyhnout. Ráno byste pak měli stanout v sedle a užívat si dosaženého cíle. Ve skromné horské čajovně si dáte občerstvení a čeká vás náročný celodenní sestup dolů.

Po celém dnu dorazíte do poutního městečka Muktinath. A největší dřinu máte za sebou. Tady se trek chýlí ke konci, ale doporučujeme, abyste si zašli ještě minimálně na dvě zajímavá místa.
 
Výhled na údolí Muktinath ze sedla Thorong La

Horské koupaliště Tatopani a výstup na Ghorepani

Tatopani značí v nepálštině horké prameny. Zde se po náročném horském přechodu můžete vykoupat v teplé vodě pramene a dát si zde s ostatními turisty zasloužené vychlazené pivo
Kolem vás kvetou pomeranče a jiné květy, opět jste v zeleném údolí.

Výstup na Ghorepani se dá doporučit kvůli cílové destinaci Poon hill. Je plný schodů. Šlapat je budete po celý den. Pohádkové vesničky na konci stojí za to, a připravíte se na výstup k ikonické vyhlídce, kam chodí turisté, co nemají čas nebo sílu k plnému Annapurna treku.
 
Výhled z Poon Hill - Annapurny, Dhaulaghiri

Panoramatický výhled z Poon Hill

Z Poon hillu uvidíte panorama Annapuren i s vrcholem Dhaulagiri jako na dlani. Pochopíte, proč se ty schody sem vyplatilo jít. Zavzpomínáte na místa, kde jste ještě před pár dny byli.

No a odtud se už začínáte vracet zpátky. Čeká vás vesnice Birepani a pak už civilizace, město Pokhara.

Nejkrásnější trek v Himalájích máte úspěšně za sebou. Můžete se vydat vstříc nákupům a dalším dobrodružstvím.

 

Při cestách do Asie nezapomínejte na kvalitní cestovní pojištění.  Horské výstupy, kdy se budete pohybovat ve výšce nad  5 000 m n. n., vám pojistíme individuálně. Pokud máte zájem o sjednání pojištění, kontaktujte nás telefonicky na 221 860 860 nebo e-mailem na klient@ERVpojistovna.cz.
Vy cestujete. My se staráme.


Zdroje:fulmayatravel.com, zivotnacestach.cz, janvaclavik.cz, gigaplaces.com


 

Další články

Bergamo - renesanční staré město a výlety do okolí

Bergamo je rozkošné italské město v Lombardii, které nemůžete minout, pokud letíte do Milána. Právě v Bergamu se nachází malé, byť mezinárodní letiště.

3 místa, kde mě to na kole fakt baví

Vyrazit ven na kolo je skvělý způsob, jak si vyčistit hlavu a být v kontaktu s přírodou. Nemusíte nutně zamířit za hranice, protože i v Čechách... 

uvod1