Eurovíkend v Itálii: Vyražte vstříc památkám Věčného města
19. 10. 2016

Rádi byste si dopřáli víkendový oddych v zahraničí? Eurovíkendy jsou dnes populární kratochvíle pro nadšené cestovatele. A co může být krásnější než zažít podzimní romantiku v italském Římě? Pojďme se podívat za oponu Věčného města.

Via Appia Antica

Po věhlasné antické dálnici

Pokud je pravda, že všechny cesty vedou do Říma, pak Via Appia Antica je nejvýznamnější z nich. O Appie se říká, že to byla na antické poměry světově nejproslulejší cesta, kterou proudili davy poutníků na cestě do Věčného města. Podle křesťanských legend je to také místo, na kterém se zjevil Kristus prchajícímu Petrovi a přesvědčil ho, aby se vrátil do Říma čelit svému osudu.

Bazilika svatého Petra

Tam, kde se volí papeži

Málokdo navštíví Řím, aniž by alespoň část svého pobytu strávil ve Vatikánu, hlavním městě katolické církve. A co může být větší vatikánskou dominantou než právě Bazilika svatého Petra, jeden z vůbec největších světových kostelů! Obdivovat můžete dech beroucí klenbu, více než 800 sloupů, na 50 oltářů a téměř čtyři stovky soch či jiných uměleckých artefaktů. Navíc můžete uvnitř baziliky navštívit i hrobky dávných papežů.

Pantheon

Za nejzachovalejším mementem starověku

Pantheon je jedna z nejzachovalejších staveb světa, které ještě pamatují antiku. Tento 2 tisíce let starý kruhový chrám, původně zasvěcený všem bohům a později křesťanským mučedníkům, je jednou z vůbec nejnavštěvovanějších římských atrakcí. A není se čemu divit - při svém stáří a vzhledem k mnoha katastrofám, jímž Řím v průběhu staletí čelil, se jedná o naprostou pozoruhodnost. Při návštěvě Říma byste jej tedy určitě neměli opomenout.

Forum Romanum

Do centra starověkého společenského života

Dalším římským pokladem je bývalé centrum tamního společenského, náboženského i politického života, Forum Romanum. V dávných dobách se zde konaly slavnosti, politická shromáždění i trhy. Dneska už Forum zdaleka nedosahuje původní dokonalosti a jen těžko se může měřit se zachovalostí Pantheonu, nicméně s trochou představivosti je to stále majestátní pozůstatek velkolepého náměstí.

Colosseum

Vstříc vzpomínkám na gladiátorské hry

Vůbec nejčastěji bývá s Římem spojované Colosseum. Starodávný amfiteátr sloužil kdysi k pobavení městské smetánky mimo jiné vyhlášenými gladiátorskými hrami a boji otroků na život a na smrt. Říká se, že v dobách své slávy dokázalo Colosseum pojmout na 50 tisíc diváků, což ve sronání s tehdejší populací bylo neskutečné. Dnes jsou návštěvníkům zpřístupněny i podzemní koridory, ve kterých se tehdejší odsouzenci připravovali na svůj souboj.

Pokud se rozhodnete vyrazit do Říma, obrňte se trpělivostí. Starověké pamětihodnosti totiž v každou roční dobu lákají davy turistů a ty nejvýznamnější z nich sotva kdy budete mít jen sami pro sebe. Ale ještě než vyrazíte na cestu, nezapomeňte si sjednat kvalitní cestovní pojištění. Budete tak mít o starost míň.

Pojďme se podívat na ty nejveselejší z vánočních zvyků z celého světa. Kde dárky naděluje vánoční kláda, a kde zase řádí na nepoctivcích dravá vánoční kočka? 

23. 12. 2020
Vánoční zvyky ve světě

Největší a nejvíce zalidněná země na Kavkazu leží na pobřeží Kaspického moře. Vydejte se do jejího podnebí obdivovat architekturu, jídlo i koberce.

30.6. 2021