Datum:

Víte, jak reagovat, když se v přírodě potkáte s vlkem, medvědem nebo rysem? V dnešním článku vám odhalíme, jak takovou situaci zvládnout bezpečně. A také tipy, jak se jí vyhnout.

Vlk

Druhy velkých šelem v Evropě

V řádu šelem je neuvěřitelných 270 druhů savců. Ve střední Evropě se můžete potkat s lasicovitými, medvědovitými, medvídkovitými, psovitými a kočkovitými. Nás ale budou zajímat pouze “velké šelmy” a co dělat, když se s nimi potkáme v přírodě. Na začátek začneme uklidněním - vlk, medvěd a rys jsou plachá zvířata a nepovažují nás za svou potravu.

Vlk

Jak předejít setkání s vlkem

Na procházce se psem v oblastech výskytu vlků mějte psa vždy na vodítku, vlk by mohl psa brát jako cizího vlka nebo vetřelce na svém uzemí a napadnout ho. Tábořiště a kempy po sobě nechávejte zcela bez jídla. Mohlo by vlky lákat a ztráceli by tak přirozený ostych k lidem. Veškeré jídlo připravujte a uchovávejte jinde, než spíte. Potraviny, toaletní potřeby i odpadky zavěste na provaz mezi stromy, kde budou mimo dosah divokých zvířat.

Jak se chovat při setkání s vlkem

Útoky vlků na člověka jsou extrémně vzácné. Odehrávají se jen, pokud je vlk nemocný, krmený nebo vyprovokovaný lidmi. Od roku 1975 nebyl v Evropě doložený případ, že by zdravý a volně žijící vlk zabil člověka. Jejich přirozenou kořistí jsou jeleni, srnci, divoká prasata a kopytníci.
Za více než 20 let výskytu vlků v saské Lužici, neproběhl jediný útok na člověka. Přehnané obavy tak stačí nahradit respektem a dodržováním rad. Vlky můžete výjimečně zahlédnout, většinou ale hned odběhnou. Ve dne vidí hůř, proto může být jejich reakce opožděná.

Pokud spatříte vlka v přírodě, zůstaňte klidní a držte si odstup.
Nepřibližujte se, nevybízejte ho, aby k vám přišel, nikdy mu nenabízejte jídlo.
Neodběhl a vy se necítíte dobře? Pomalu couvejte čelem k vlkovi, neutíkejte a dělejte hluk (křičte, tleskejte nebo zpívejte).
Pokud stále neodběhl, zaplašte jej máváním rukou nebo směrem k němu něčím hoďte.


portrét vlka

Medvěd

Jak předejít setkání s medvědem

Pohybujte se pouze po turistických trasách. Pokud jdete neznačeným terénem, mluvte, zpívejte, cinkejte kovovými předměty, aby o vás medvěd věděl a mohl se vám vyhnout. Buďte opatrní především ráno, večer a v noci, to jsou medvědi nejaktivnější. Během dne na ně můžete narazit v husté vegetaci, kde odpočívají, nebo u lesního ovoce či zdechlin. Opět platí - dělejte zvuky a hluk, ať o vás ví. Můžete si pořídit rolničku na medvědy. Dodržujte zákaz vstupu do klidových oblastí a přírodních rezervací. Nenechávejte v přírodě ani u tábořišť žádné zbytky jídla. Bydlíte v oblasti, kde se vyskytují medvědi? Zamykejte své popelnice a pravidelně je vyvážejte.
 

Medvěd v tajze

Co dělat při setkání s medvědem

Medvěd také nevyhledává konflikty, ale když ho překvapíte, může být podrážděný. Ke konfliktu může také dojít, pokud se medvěd při setkání s člověkem připadá ohrožený nebo vyprovokovaný. Naprostá většina setkání medvědů s lidmi ale končí okamžitým útěkem medvěda. Jako většina divoce žijících živočichů má medvěd mnohem vyvinutější smysly (především čich) než lidé. Díky tomu ví o blížícím se člověku mnohem dříve, než člověk o něm. Medvěd se řídí svými instinkty, takže uvědomělejší musíte být v takových situacích vy. Zachovejte klid a držte se doporučení, která vám pomohou snížit riziko napadení.
 
Vyhněte se medvědovi, kterého potkáte a zatím o vás neví. Tiše se vzdalte a pozorujte jeho chování. Dodržujte vzdálenost do cca 10 metrů.
Medvědova "osobní" vzdálenost je zhruba 10 metrů. Pokud do ní nevstoupíte, neměl by se cítit ohrožen.
Všiml si vás? Pak se nejspíš bude snažit utéct.
Nedívejte se medvědovi do očí (to si může vyložit jako záměr k útoku). Odvraťte se a předstírejte, že ho nevidíte. Mluvte klidným hlasem, nenápadně sledujte medvědovo chování a pomalu se vzdalujte. Nikdy neutíkejte!
Jde za vámi? Upusťte kus oděvu nebo nějaký předmět, který může upoutat jeho pozornost. Nikdy se nesnažte medvěda odehnat - nevykřikujte, nemávejte rukama nad hlavou. Upoutali byste jeho pozornost.
Když se medvěd postaví na zadní, není to výhružné ani útočné gesto, jak se mezi lidmi traduje. Je to proto, že chce mít lepší rozhled (má slabý zrak) a čichem lépe identifikovat, s kým se potkal. Zachovejte klid, pomalu odcházejte z místa setkání a mluvte hlubokým klidným hlasem, aby medvěd poznal, že jde o člověka. Většinou ihned uteče (viz video).
Pokud na vás medvěd zaútočí, protože se vás lekl (jste byli blíž než na 10 metrů), nebo chrání svá mláďata, buďte klidní a nehybní (dělejte mrtvé). Často totiž útok jen předstírá. Když nebudete reagovat, většinou zase odejde.
Pokud vás medvěd opravdu napadne, klekněte si na zem, sbalte se do klubíčka, hlavou k zemi, lokty dejte ke kolenům a chraňte si rukama krk. Nebo si lehněte na bok do klubíčka a opět si chraňte krk. Nehýbejte se, dokud medvěd neodejde pryč. Medvědi nemají v úmyslu lidi zabít, bojí se nás stejně jako my jich.  

Medvěd v řece

Rys

Jak se chovat při setkání s rysem

Je menší než medvěd i vlk a je také plachý. Neexistují zdokumentované případy, kdy by zdravý rys vážně poranil nebo zabil člověka. Přesto se setkání s ním lidé obávají. Je známo několik případů střetů rysa s myslivci či zoology na Slovensku, tito lidé se ale dostávají do mnohem větší blízkosti šelem než běžný turista. Došlo jen k lehkým poraněním (škrábance) a rys pak odběhl. U těchto událostí se ale neví, proč k útoku rysa došlo. Nejpravděpodobněji můžete rysa zahlédnout v noci nebo v šeru. Pokud se vám podaří ho zahlédnout, vychutnejte si ten pohled, než rys uteče. V České republice má ideální podmínky ve většině pohoří, ale kvůli nelegálnímu lovu se vyskytuje jen v Beskydech, na Šumavě a v Pošumaví.


Rys evropský

 

Návrat velkých šelem do evropské krajiny je v současnosti předmětem mnoha diskuzí, výzkumů a vědeckých projektů. Jedno je ale jisté - na výpravy do divočiny si kryjte záda kvalitním cestovním pojištěním. Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje: svetoutdooru.cz/medvedi-a-setkani-s-nimi/, selmy.cz/medved/jak-se-chovat-v-oblastech-s-vyskytem-medveda/, selmy.cz/medved/jsou-medvedi-nebezpecni/, navratvlku.cz, selmy.cz/vlk/, treking.cz, myslivost.cz

Další články

Po stopách olympijských měst: Jak vypadají dnes?

Olympijská sportoviště musí být dokonalá. Vybudovat je trvá i několik let, spolknou nepředstavitelné finanční částky, ale i přesto chce každá pořádající země přijít s něčím ještě pompéznějším! Ještě aby ne, když mají hostit největší sportovní událost světa – olympijské hry. Ale co se děje se závodišti, jakmile je dobojováno a nezbývá už ani jedna volná medaile? Podívejte se s námi na to, jak po letech vypadají. 

olympijske-mesta-01

Jak si užít Las Vegas

Jedno z nejznámějších amerických měst můžete navštívit kdykoli v roce a zůstat v něm jak dlouho chcete. Las Vegas totiž žije bohatým životem a nikdy nespí. Je postavené pro zábavu, adrenalin, hazard a odpočinek. Vydejte se s námi do legendárních míst z hollywoodských filmů.

jak-si-uzit-las-vegas-a01b