Datum:

Evropská města jsou jako královská klenotnice plná pokladů. Jsou plná historie, bohatství, barev, různých stylů a příběhů. A protože je nádherné je objevovat, přinášíme vám v tomto článku města, o kterých jsme na našem blogu ještě nepsali.

Florencie v Itálii

Florencie

Je hlavním městem Toskánska a zlatým hřebem cestování po Itálii. Florencie kralovala italskému umění několik století, takže památek a uměleckých děl v ní najdete požehnaně. Všechny důležité stavby, muzea a chrámy jsou v historickém centru jen pár kroků od sebe. Kromě pamětihodností si užijete také světově proslulou kuchyni a překrásnou přírodu. Pokud chcete vidět na vlastní oči slavná umělecká díla, tak si určitě zajděte do Galleria degli Uffizi, jedné z největších galerií na světě. Mezi více než 4 000 obrazy uvidíte například Boticcelliho Zrození Venuše, da Vinciho Klanění králů a další díla evropských umělců. Doporučujeme koupit si lístek online předem, vyhnete se tak dlouhým frontám. Dalším klenotem Florencie je most Ponte Vecchio, nejstarší most ve městě přes řeku Arno. Jako jediný přežil ústup Němců na konci 2. sv. války a můžeme ho tak obdivovat dodnes. Určitě se projděte také ke zvonici Kampanila, jedné z nejstarších zvonic v celé Itálii. Je obložená barevným mramorem a ozdobená sochami od Donatella a Rossy. Do zvonice vedou schody a z její věže uvidíte Florencii jako na dlani. Po prohlídkách muzea si můžete odpočinout v kavárnách na náměstí Piazza della Signoria. 
 
Krásná Florencie v Itálii řeka a domy

Lucemburk

Leží na soutoku řek Alzette a Pétrusse a má přes 100 mostů, ze kterých si užijete vyhlídky na město a jeho památky. Historické centrum je už od roku 1994 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Původně bylo město vojenskou pevností, dneska je slavným administrativním a bankovním centrem. Většina lidí se tam sjíždí za prací z ciziny. Na ulicích tak uslyšíte kromě lucemburštiny, francouzštiny a němčiny také angličtinu. Je to město expatů. Ve městě navštivte katetedrálu Notre Dame ze 17. století, pod kterou se ukrývá krypta českého krále Jana Lucemburského. Po prohlídce velkovévodského paláce a náměstí Place d´Armes můžete vyrazit na nákupy na slavnou Grand Rue. A ve čtvrti Kirchberg uvidíte mnoho institucí Evropské unie. Pro oslazení vaší cesty doporučujeme zajít do Chocolate House na lahodnou horkou čokoládu.  
 
Luxemburg výhled na staré město

Lublaň

Je nejzelenějším evropským městem s největším pěším centrem. Proto je ideální pro návštěvu a objevování parků, kaváren, památek a mostů přes řeku Lublaňku. Dlouhé nábřeží je plné kaváren s výhledy na město. Můžete si v nich posedět a odpočinout po procházkách městem. Lublaň stála vždy na křižovatce kultur, proto v ní najdete germánské, románské a slovanské vlivy. Nad městem se tyčí Lublaňský hrad z 12. století. Kromě prohlídek se tam pořádají také velké kulturní akce a svatby. Do hradu můžete dojet lanovou dráhou z centra města. Za vidění stojí Lublaňská katedrála, replika Robbovy kašny a jeho barokní sochy rozmístěné po městě. Na nákupy tamních dobrot vyrazte do Ústřední tržnice. Po procházkách si můžete odpočinout v parku Tivoli z roku 1813, který má kolem 5 km2. V roce 1939 ho zrenovoval slavný slovinský architekt Jožo Plečník. V parku je kromě stromů a květinových zahrad mnoho soch a kašen. Dalším nádherným místem je botanická zahrada z roku 1810. Můžete v ní obdivovat přes 4 500 druhů rostlin. 
 
Výhled na Lublaň

Helsinki

V Evropě je jen málo měst, o kterých je možné říct, že jsou moderní. Finové si ale oblíbili a prosadili moderní architekturu a design. Takže kromě centra města v empíru, novorenesančním a neoklasicistním slohu uvidíte především funkcionalismus a moderní umění. A že bude na co koukat! Oblíbeným místem cestovatelů na procházky je bývalá námořní pevnost Suomenlinna z roku 1991. Na tento opevněný ostrov doplujete pohodlně trajektem přímo ze starého přístavu v centru města. Finské dobroty seženete na tradičním trhu na náměstí Kauppatori nebo v nedaleké staré tržnici. Jeli jste už někdy do ZOO trajektem? V Helsinkách to můžete zažít. Zoologická zahrada leží na ostrově Korkeasaari. Až se nabažíte města, můžete si užít přírodu v parku Kaivopuisto, na pláži Hietaniemi nebo v národním parku Nuuksio s jezery, skálami a lesy. Co dobrého můžete ve Finsku ochutnat, jsme vám prozradili tady
 
Helsinki město výhled


Mezi další nejkrásnější města v Evropě patří Paříž, Edinburgh, Moskva, Amsterdam, o kterých jsme psali už dříve. Projděte si naše tipy na blogu a naplánujte svůj další výlet po Evropě. Při přípravách myslete také na kvalitní cestovní pojištění, ať je o vás všude skvěle postaráno. Vy cestujete, my se staráme.


Zdroje:theworldpursuit.com, toskanskoitalie.cz, vdl.lu, wikipedia.org,
 

Další články

Cestování během těhotenství: 10 tipů od profesionálů

Cestování během těhotenství může být vzrušující zážitek, ale vyžaduje také pečlivé plánování a přípravu. Přečtěte si praktické tipy jak zůstat během cesty fit.

Kam vyrazit na nejvánočnější vánoční trhy?

Letos jsme si pro vás připravili města, která si s vánoční atmosférou možná hned na první zmínku nespojíte, ale opak je pravdou. Kouzlo Vánoc by se v nich dalo krájet jako čerstvě upečená vánočka. Podívejte se s námi, kde letos probíhají ty „nejvánočnější“ vánoční trhy.

vanocni-trhy