Jak sjednat cestovní pojištění na rizikové sporty

Nedokážete si představit proležet celou dovolenou na pláži? Pokud vaše srdce bije pro sporty, zamyslete se, zda jste správně pojištěni. Některé sporty totiž máte v základu vašeho cestovního pojištění, ale na jiné si musíte dokoupit pojištění rizikových sportů. Pomůžeme vám zorientovat se v tom, co kam patří.
Hned ze začátku upozorňujeme, že každá pojišťovna má kategorie běžných a rizikových sportů jiné, a co považuje jedna pojišťovna za běžný sport, pro jinou už to může být sport rizikový. A ne vždy se musí jednat o adrenalinové sporty - za rizikový sport může být považováno třeba i potápění, které je tolik populární u turistů třeba v Egyptě či jiných letoviscích. Přinášíme vám srozumitelný manuál, díky kterému pochopíte, jak se v rámci cestovního pojištění dělí jednotlivé sportovní aktivity.
Dělení sportů podle rizikovosti
Různé pojišťovny napříč trhem dělí své sporty do různých kategorií. My máme tyto kategorie:
- Běžné sporty máte automaticky zahrnuté v základu vašeho cestovního pojištění a nemusíte se na ně připojišťovat. Jedná se o běžné dovolenkové aktivity typu plavání, turistika, cyklistika a další, přičemž rozsah těchto aktivit má každá pojišťovna jinak. Výhodou našeho pojištění je to, že do katergorie běžných sportů řadíme i některé adrenalinové aktivity, které některé pojišťovny už považují za sport rizikový. V kategorii běžných sportu máme například surfing, windsurfing či zipline.
- Rizikové sporty se vyznačují vyšší mírou rizika. Patří mezi ně například bungee jumping, potápění s dýchacím přístrojem, paragliding, a podobné aktivity. Je potřeba si na ně speciálně sjednat připojištění rizikových sportů.
- Individuálně pojistitelné sporty zahrnují aktivity typu bojová umění, freediving, freeride v místech nedostupných sítí lanovek, letecké sporty a další.
- Nepojistitelné sporty jsou vysoce rizikové aktivity, za které považujeme třeba skydiving, býčí běh, býčí zápas, kiteflying, atd.
Věděli jste, že vás v základu našeho cestovního pojištění automaticky pojistíme na 148 sportů? Tzn. máme velmi široký výčet sportovních aktivit, na které si nemusíte sjednávat žádné připojištění. Ty aktivity, které do tohoto výčtu nespadají (např. potápění s dýchacím přístrojem, canyoning atd.) si snadno dopojistíte díky připojištění Rizikové sporty. Další výhodou našeho cestovního pojištění je, že nemáme kategorii nepojistitelných sportů - ve většině případů se vám snažíme vyjít vstříct a pojistit vás individuálně.

Kdy je potřeba sjednat pojištění rizikových sportů?
1. Organizované soutěže
Pokud se do ciziny vydáváte v rámci organizované soutěže, kterou pořádá škola, tělovýchovná nebo jiná zájmová organizace, musíte se připojistit v rámci rizikových sportů.
2. Pobyt ve vyšších nadmořských výškách
Pojištění rizikových sportů budete potřebovat i tehdy, pokud plánujete pobyt v horách a vydáváte se do vyšších nadmořských výšek. Každá pojišťovna má tuto nadmořskou výšku stanovenou jinak - někde je to od 3 000 metrů nad mořem, jinde i výš. Jak to máme u nás v ERV pojišťovně?
- Pobyt a pohyb do 3500 metrů nad mořem považujeme za běžný sport.
- Pokud se vydáváte do lokality, položené ve výšce od 3500 m. n. m. do 5 000 m. n. m., musíte si sjednat připojištění rizikových sportů.
- Plánujete-li pobyt v nadmořské výšce od 5 000 m. n. m. výš, pojistíme vás pouze individuálně.
3. Pokud vykonáváte některou z rizikových aktivit
Tyto aktivity řadíme do kategorie rizikových sportů:
- akrobatický tanec,
- bungee jumping,
- canyoning,
- jachting od 3 do 30 km od pevniny,
- jezdecké sporty mimo voltiž,
- kajak, kanoe stupně obtížnosti WW3,
- kiting (snowkiting, powerkiting apod.),
- lední hokej,
- létání balónem (individuálně),
- lyžování či snowboarding mimo vyznačené trasy a místa k tomu určená,
- motorové sporty na sněhu, ledu či vodě – rekreačně,
- paragliding,
- potápění se samostatným dýchacím přístrojem do hloubky 40 m,
- rafting stupně obtížnosti WW3,
- sjezd náročných terénů na kole,
- skialpinismus (na lyžích i na splitboardu),
- freeride v dosahu sítě lanovek
- sportovní boby a saně v koridorech,
- tandemový seskok s padákem,
- turistika nebo treking (horolezectví) do stupně obtížnosti UIAA3 s použitím odpovídajících pomůcek,
- via ferrata obtížnosti C a další sporty srovnatelné rizikovosti.
Tip! Věděli jste, že naše cestovní pojištění je výhodné pro milovníky hor? V rámci běžných sportů vás pojistíme pro pobyt a pohyb v nadmořské výšsce až 3500 m. n. m. Zároveň se v rámci připojištění rizikových sportů můžete pojistit pro pobyt až do 5 000 m. n. m.. a horské aktivity jako je například canyoning, skialpinismus, via ferrata obtížnosti C a další.

Jak je to s vodními sporty a v čem klienti často chybují?
Naše cestovní pojištění je skvělou volbou také pro ty, kteří se na dovolené rádi věnují vodním aktivitám. V základu pojištění máme všechny běžné vodní aktivity, které se obvykle provozují na pláži v rámci turistického resortu. Vztahuje se například na jízdu na vodním banánu, vodní lyžování, jízdu na vodním skútru, parasailing, šnorchlování atd. V kategorii běžných sportů najdete i pokročilejší vodní sporty typu surfing a windsurfing, což jsou aktivity, na které se u některých pojišťoven musíte pojistit v rámci rizikových sportů. U nás je však máme v zahrnuté v těch běžných.
Mnozí klienti váhají, zda si sjednat sportovní pojištění do zahraničí, pokud mají v plánu potápění. Potápění s dýchacím přístrojem se však řadí do kategorie rizikových sportů, takže na něj potřebujete připojištění. Odměnou vám bude pojistná ochrana při tomto sportu, a to až do hloubky 40 metrů.
Zvláště v letních měsících je populární strávit dovolenou na jachtě. Mnozí cestovatelé si v Chorvatsku, Itálii či jiné přímořské zemi pronajmou jachtu, a s ní podniknou několikadenní plavbu, v rámci které navštíví spoustu zajímavých míst. Tato idylická plavba ale mnohdy vyžaduje připojištění rizikových sportů. Za běžný sport totiž považujeme jen plavbu do 3 kilometrů od pevniny. Pokud se budete plavit ve větší vzdálenosti, je třeba se připojistit. Pojištění rizikových sportů vás bude chránit až do vzdálenosti 30 km od pevniny.

Tipy na nejlepší místa, kam na vyrazit na windsurfing
Kolik stojí připojištění rizikových sportů?
Pojďme se nyní zaměřit na to, kolik za připojištění rizikových sportů zaplatíte. Ilustrujme si to na příkladu cestovatele, který má v plánu vyrazit na 5 dní do Rakouska. Protože má dobrodružnou povahu, naplánoval si kromě běžné horské turistiky i via ferratu obtížnosti C, která spadá do kategorie rizikové sporty. Na kolik jej pojištění vyjde? V tabulce naleznete rozpis cen pro různé varianty pojištění.
Typ cesty | Varianta Standard | Varianta Comfort | Varianta Premium |
Pětidenní pobyt v Rakousku s připojištěním rizikových sportů | 522 Kč | 702 Kč | 882 Kč |
Rozhodně nedoporučujeme pojištění rizikových sportů podceňovat. Adrenalinové sporty se totiž vyznačují vyšším rizikem úrazu, než běžné sporty, a léčení úrazu v zahraniční nemocnici se vám může výrazně prodražit. Věděli jste, že třeba operace natržených kolenních vazů vás v rakouské nemocnici může vyjít až na 188 000 Kč. Samotnou kapitolou je i zdravotní transport ze zahraničí do Česka. Pokud se bude jednat o převoz sanitkou ze sousedního státu, cena se pohybuje kolem 50 000 Kč. V případě, že by se jednalo o letecký převoz, cena se bude pohybovat v řádu statisíců až milionů Kč.