Datum:

lyzari

Také se vám zima krátí a s obavami sledujete, jak sníh z českých hor pomalu, ale jistě mizí? Naplánujte si třeba prodloužený víkend a pozdně jarní lyžovačku zalitou sluncem na některém z ledovců. Naši loňskou nabídku ledovcového lyžování rozšiřujeme o 5 skvělých tipů ve Francii a také u našich bližších rakouských sousedů. 

S koncem hlavní lyžařské sezóny se na horách mění podmínky. Přestože už si nejspíše nezalyžujete na čerstvém prašanu, stále se můžete projet na kilometrech perfektně připravených sjezdovek většinou červené a modré náročnosti. Mluvíme-li o ledovcích, černé trati také najdete, ale spíše výjimečně. Nechybí zde ani zábavné snowparky nebo třeba útulné horské chaty se slunečními terasami pro chvíle odpočinku a pohody. Lyžařské školy ani ve vedlejší sezóně neomezují své služby. Výměnou za méně prašanu se navíc můžete těšit na prázdnější sjezdovky a stále delší prosluněné dny, což může být pro mnohé z nás velmi lákavé.

Tignes a ledovec Le Grand Motte, Francie

Toto savojské zimní středisko složené z pěti horských vesniček zaujme jak svou velikostí, tak dlouhou lyžařskou sezónou, která trvá až do května. Je největším střediskem v oblasti a nabízí 200 km kvalitních a zajímavě propojených sjezdovek, velké množství sedačkových a kabinkových lanovek, ale i rozmanitých běžeckých tratí. V neposlední řadě i moderně a nápaditě vybavený snowpark. Ani v květnu zde sezóna nekončí. Máte totiž možnost lyžovat na ledovci Le Grande Motte položeném v nadmořské výšce cca 3 000 m n.m.  Do areálu s 20 km upravených sjezdovek s celkovým převýšením 750 m se dostanete lanovkou z Val Claret. K dispozici je 12 lanovek a také kabina, která vás vyveze až na nejvyšší bod oblasti nacházející se ve výšce 3,456 m n.m.

Horský masiv

Les Deux Alpes a ledovec Mont de Lans, Francie

Les Deux Alpes leží v oblasti Isère nedaleko Grenoblu. Nabízí cca 220 km sjezdovek a celkové převýšení 2 300 m. Středisko je zajímavé tím, že je tak nějak „vzhůru nohama“. Největší lyžařské výzvy v podobě strmých a náročných svahů vás totiž čekají v jeho nižších polohách, ve vyšších jsou naopak sjezdovky mírnějšího sklonu, to samé se týká ledovcové části Mont de Lans. Ta se nachází na hoře La Meije s vrcholem 3 983 m n.m. Nabízí trati převážně střední a nižší náročnosti. Je zde k dispozici ohromná 18hektarová freestyle aréna nabízející pestrou škálu příležitostí, jak si pořádně užít povedený trik, nebo si naopak rozbít nos:) Zatímco v zimní sezóně se v oblasti vyskytuje denně kolem 10 tisíc návštěvníků, ve vedlejší sezóně jejich počet významně klesá. Takže prostoru pro pohodové ježdění je více než dost. Dostatek volných míst k sezení bude i na fantastické sluneční terase místní restaurace Le 3200.

Kaprun, Rakousko

Zajímavostí je, že Kaprun vlastně není ledovec, ale městečko, které je spolu se Zell am See jedním z výchozích a ubytovacích bodů pro lyžování na zdejším ledovci Kitzsteinhorn. Dlouhodobě se toto místo skutečně těší největší oblibě u českých lyžařů. Jednak pro svoji relativní blízkost, ale hlavně pro luxusní lyžování. Tratě mají „ledovcově“ vlídnou náročnost, nicméně sportovněji založení mohou být klidní, téměř polovina z cca 40 km místních tratí má minimálně střední náročnost. Na Kaprunu, resp. Kitzsteinhornu, je zkrátka dobře všem, rodinám s dětmi i sportovně založeným borcům.

Rodinka na lyžích

Kaunertal, Rakousko

Že jste ještě neslyšeli o Kaunertalu? Je čas to změnit. Je sice ze všech rakouských ledovců pro nás ten nejvzdálenější, zato jsou zde ty nejmenší fronty a z Prahy jste tu za cca 6 a půl hodiny. Kromě jiného nabízí Kaunertal fantastické výhledy na alpská panoramata. Připadáte si tu jako na konci světa, přitom se ve skutečnosti nacházíte v místě, kde se setkávají rakouské a švýcarské Alpy s italskými Dolomity. Vyvezte se osmi-sedačkovou lanovkou do výšky 3 160 metrů na místo, kterému se příhodně říká Dreiländerblick (Výhled na tři země). Při dobrém počasí dohlédnete na Ortler (3 905 m), nejvyšší horu Jižního Tyrolska, stejně vysoký Piz Palü na švýcarsko-italské straně nebo na čtyřtisícovou švýcarskou Berninu.
Díky poloze ve výšce 3 108 m zde sezóna trvá od října do června. Na celkem 36 km tratí všech obtížností si každý vybere. Pro malé děti jsou tu připraveny cvičné louky nebo třeba hřiště s trampolínou. Děti do 7 let lyžují na Kaunertalu zdarma. Milovníci snowboardingu se mohou těšit na slušný funpark a překvapivě dobré možnosti pro freeride. Nechybí ani jarní akce s ukázkami novinek a spoustou hudby. Kaunertal patří k vychvalovaným rodinným centrům.

Mölltal, Rakousko

Tento rakouský lyžařský ledovec leží v dolnorakouských Korutanech. Od Prahy je vzdálený 640 km, což se dá autem zvládnout do sedmi hodin. Najdete zde prostorné a rovné středně prudké tratě padající z výšky 3 122 metrů až do 2 700 metrů, ale také bonbonek v podobě černočervené sjezdovky měřící 7 km s výškovým převýšením více než 1 000 metrů! A, jak jinak, úchvatná panoramata, z nichž zejména masiv Vysokých Taur s nejvyšším rakouským štítem Grossglocknerem (3 798 m) stojí za to.
Mölltal je další příležitostí pro ideální rodinnou dovolenou. Provází jej pověst nejslunečnější části rakouských Alp a slogan „Extravielen Sonnenstunden“ sem spolehlivě láká tisíce milovníků lyžování a krásného počasí.

Lanovka v oblacích

Než se vypravíte na další letošní lyžařský výlet, přečtěte si ještě naše 3 rady nad zlato, jak přežít na sjezdovce nebo Jak se vypořádat s nástrahami na sjezdovce, v náročnějším sněhu a muldách se vám budou určitě hodit. Stejně jako pojištění Sbaleno Na lyže, které jsme ušili na míru všem vyznavačům zimních radovánek. Tak ať je vaše dovolená bez chybičky!

Autor:     LFI/ERV
Zdroj:     skyscanner.net/news/10-best-ski-resorts-late-season-snow-spring-skiing
               telegraph.co.uk/travel/ski/articles/The-best-glaciers
               cestovani.idnes.cz
 

Další články

Kam za turistikou ve Španělsku?

Jste milovníci aktivní dovolené? Vyrazte do španělských Pyrenejí, na Svatojakubskou cestu nebo na Sierru Nevadu. Tyto treky vám teď odhalíme. 

spanelsko-hory

Za lyžováním na Slovensko. Užijte si sportovní víkend v Tatrách za hubičku!

Se sněhem přichází také lyžařská sezóna, a tedy i ta správná doba naplánovat si zimní radovánky. Poslední roky navíc nasvědčují tomu, že čím dál víc lidí ...

lyzovani-tatry-nahled