Datum:

jak-se-slavi-dusicky-ve-svete-01

I když se to na první pohled nemusí zdát, tak neexistuje pouze Halloween. Vedle něj je celá řada festivalů oslavujících zemřelé předky. Přečtěte si, jak se slaví Dušičky v různých kulturách a koutech světa.

Japonsko – Obon

Během tradičního buddhistického festivalu Obon prý mohou duchové zemřelých navštívit své blízké. Někdy se tomuto festivalu říká také japonský Den mrtvých. Slaví se tři dny v polovině sedmého měsíce tamního kalendářního roku. V některých částech Japonska v červenci, v jiných v srpnu. Mnoho lidí se v tu dobu vrací do svého rodného města nebo vesnice, aby pobyli ve slavnostní čas s rodinou a přáteli. Lidé zapalují papírové lucerny a posílají je po řekách do oceánu. Také můžete vidět tradiční tanec bon-odori, kterým vítají duše mrtvých ve světě živých. Tanec můžete v období svátku spatřit ve veřejných parcích a chrámech. Na znamení ukončení festivalu zapalují obyvatelé Kjóta obří ohně na kopcích obklopujících město – oheň má duchům pomoci vrátit se zpět do světa mrtvých, kam patří.

Jak se slaví dušičky ve světě? 02

Mexiko – El Día de los Muertos

Tento svátek je kombinací rituálů původních obyvatel Ameriky a křesťanské tradice, která do Ameriky připlula s Kryštofem Kolumbem. Ke křesťanským oslavám Dušiček je ale potřeba říci, že přímo navázaly na keltské oslavy zesnulých ve stejném období roku. El Día de los Muertos se slaví po celé Latinské Americe a slaví ho samozřejmě také Američané mexického původu po celých Spojených státech. Oslavy začínají 1. listopadu na den Všech svatých a pokračují 2. listopadu na Dušičky. Lidé uklízí a zvelebují hroby svých blízkých, pokládají jim na hrob jídlo a pití, které měli jejich drazí rádi. Na rozdíl od české podoby svátku zemřelých se všichni radují, pořádají večírky, průvody a hostiny. Stejně jako jinde na světě i v Mexiku lidé věří, že se v tyto dny duchové mrtvých mohou přidat k oslavám se živými. Festival charakterizují pestrobarevně zdobené kostry a lebky, symboly smrti a znovuzrození. Jestli chcete tuhle podívanou vidět, tak se vydejte do Mixquic, obce kousek od Mexico City, která je těmito oslavami proslulá. Takhle veselý Svátek zesnulých plný barev v ulicích i na hřbitovech jste asi ještě nezažili!

Čína – Qingming

Tak se jmenuje svátek, kdy se Číňané vydávají k hrobům svých milovaných. Stejně jako v Mexiku i oni nabízejí předkům jídlo a pití. A v jejich podání samozřejmě nesmí chybět čaj! Tak jako lidé slavící Halloween odhánějí zlé duchy vydlabanými dýněmi se svíčkou uvnitř, tak v Číně se zlí duchové rozhánějí nošením větví nebo jejich umístěním před vchodové dveře nebo vrata. Lidé vyráží na rodinné výlety, zpívají a tančí. A začínají orat pole - svátek se slaví 15. den po jarní rovnodennosti, 4. nebo 5. dubna. Podle čínské tradice členové rodiny pálí u hrobu zesnulých nebo na dálku napodobeniny peněz a papírové repliky aut, domů a telefonů. V čínské kultuře se totiž věří, že lidé i v posmrtném životě stále potřebují věci a rodina jim je takto může poslat. Poté se rodinní příslušníci střídají třikrát až devětkrát před hrobem. V každém regionu Číny najdete jiné dobroty, které můžete během tohoto svátku ochutnat, buďte si ale jistí, že budou všude výborné!

Jak se slaví dušičky ve světě? 03

Nepál – Gai Jatra

Tento festival je jedním z nejoblíbenějších svátků roku v Nepálu. Koná se v srpnu nebo v září. Gai Jatra nebo také festival krav spočívá v tom, že rodiny, které v uplynulém roce přišly o příbuzného, vedou vesnicí nebo městem v průvodu krávu. Pokud krávu nemají, tak jde místo ní dítě v kravském kostýmu. V hinduistické tradici je to nejposvátnější zvíře. Dává lidem mléko a máslo, ze kterého je možné připravit ghí (přepuštěné máslo). To je nedílnou součástí tamní tradice – ghí s knotem se zapaluje jako svíce na oltářích v domovech i chrámech a používá se samozřejmě také v kuchyni při přípravě typických receptů. Hinduisté věří, že kráva může vést zesnulého člověka posmrtným životem. Svátek se slaví už od 17. století a dodnes ho provází masky a průvody. Udělejte si výlet do Káthmándú a užijte si tamní pestrobarevné oslavy, při kterých potkáte spoustu dětí v kostýmech posvátných krav, bohů a bohyň.

Jak se slaví dušičky ve světě? 04

Ať se vydáte poznávat Dušičky do jakéhokoli kouta světa, myslete na kvalitní cestovní pojištění. Zlé duchy neumí rozehnat tak jako vydlabané dýně s plápolající svíčkou uvnitř nebo větve před dveřmi, ale postará se o vás v prověřených zdravotnických střediscích a s asistenční službou v češtině.



Zdroje: smithsonianmag.com, wikipedia.org, baidu.com, frazerconsultants.com, viralnova.com

Další články

Jak se slaví svátek svatého Martina ve světě

Víte, jak se tento svátek slaví v zemích Evropy? A co víme o svatém Martinovi? To vše vám dnes odhalíme.
 

svaty-martin

7 míst, kam vyrazit za nejlevnější lyžovačkou

Prošli jsme aktuální nabídku lyžařských center v okolí České republiky a přinášíme vám srovnání jejich cen. V článku se dočtete, kde si za málo peněz užijte hodně lyžařské a snowboardové „muziky“.   

nejlevnejsi-lyzovacka2019