Datum:

Namíchejte si ledové frappé a podívejte se s námi na nejkrásnější místa v Řecku.

Obsah článku:

 1. Klášterní komplex Meteora
 2. Růžová pláž Elafonisi
 3. Vrak na pláži Navagio – ostrov Zakyntos
 4. Panathénský stadion
 5. Santorini
 6. Jeskyně Diros
 7. Canal d‘Amour – kanál lásky na Korfu
 8. Řeka Venetikos
 9. Laguna Balos
 10. Delfské divadlo, pohoří Parnassos
 11. Lefkada

Meteora

Klášterní komplex Meteora, vystaven na vrcholcích skal, je monumentální podívanou. Mnišský stát svaté Metheory v údolí s kamennými pilíři je po hoře Athos druhým největším místem pravoslavného náboženství. V naprosté nedostupnosti a askezi zde mniši žili již od 10. století. Prohlídky skalního chrámového města zahrnují vstup do hlavních chrámů, pousteven, kuchyněk, jsou tu vystaveny předměty denní potřeby i nevyčíslitelně vzácné svaté ikony.

Kláštery Meteora v Řecku

Elafonisi

Korálově růžový písek najdete na pláži Elafonisi, na jihozápadním cípu Kréty, asi 200 km od hlavního města Heraklion. Tato oblast je mořskou písečnou pánví hlubokou 10 až 40 centimetrů a spojuje Krétu a ostrůvek Elafonisi. Je dlouhá asi 500 m a široká 400 m, je zde jeden bufet, půjčovna slunečníků a žádný stín nebo úkryt před větrem. Výlet na tuto pláž lze spojit s návštěvnou blízkého kláštera Moni Hrissoskalitissas.

růžová pláž Elafonisi Řecko

Jedna z nejkrásnějších pláží Řecka, ikonická Navagio na Zakyntosu. Říká se jí pláž Ztroskotání nebo Pašerácká zátoka, protože na ní pomalu reziví vrak lodi. Je chráněná vápencovými skalami a přístupná pouze z moře. Nejlepší je proto udělat si sem výlet při východu slunce.

Pláž Navagio v Řecku

Panathénský stadion

Jediný stadion na světě celý z bílého mramoru byl postaven ve starém Řecku. Nachází se v Aténách a je to pravý olympijský stadion. Odehrávaly se v něm původní panathénajské „olympijské“ hry k oslavě bohyně Atény, pak byl zapomenut, ale v 19. století byl znovu objeven a vykopán. Od té doby se v něm již konaly první obnovené olympijské hry v roce 1896 a je konečným bodem pravidelného aténského maratonu.

Panathensky olympijský stadion v Aténách

Santorini

Ikonické Řecko, jak ho znáte z fotografií. Je tím nejromantičtějším místem podle mnohých návštěvníků. Vulkanický ostrov s malými vesničkami na útesech, odkud je výhled na Egejské moře. Kolem dokola jsou vinice, z kterých se vyrábí místní víno. Kráter sopky, která ostrovy vytvořila, se nachází pod hladinou moře. Pobřeží odpovídá sopečnému původu, je ostře členité. V muzeích se můžete podívat na vykopávky sopkou zničených předchozích civilizací.

Domečky na Santorini

Jeskyně Diros

Dramatické kamenné pobřeží jižního poloostrova Mani skrývá nejen údajný Hádův vstup do podsvětí. Jeskyně Diros jsou zaplavené a tvoří podzemní jezero, kterým je možné proplouvat na lodičkách. Jeskyně jsou rozsáhlé a uchvacující. V jejich čisté vodě se odrážejí stalaktity, které zdobí stropy skalních dómů. Jeskyně Diros se nacházejí u historického horského městečka Aeropoli.

Jeskyně Diros v Řecku

Canal d‘Amour – kanál lásky na Korfu

Proslulé úzké zátoky vyhloubené mořem v pískovci a zakončené malými plážemi leží u města Sidarí na severu ostrova Korfu. Podle legendy plaváním v nich utužíte svou lásku, podle nařízení však plavání v kanálech není dovoleno. Rozhodnout se musí každý sám. Zajímavé je i okolí pískovcových zátok, různé útvary jako můstky, jeskyně a soutěsky lákají k procházkám. Často je vidět barevně odlišené geologické vrstvy v pískovci. Jako u všech slavných atrakcí je dobré si kvůli návštěvě přivstat.

Kanál lásky, kanál milenců, Řecko

Řeka Venetikos

Na severu Řecka je tato řeka, známá svými kamennými mosty i přírodními benátskými branami. Může být skvělou zastávkou pro koupání na cestě k moři. Podobně jako v krajině Meteorů, i zde jsou řekou vyhlodané šedé skalnaté útvary. Voda má modro-zelenou barvu a do konce května se v ní jezdí na raftech a kajacích. U mostu Eleftherohorio se nachází malá písčitá pláž.

Řeka Venetikos v Řecku

Laguna Balos

Poloostrov Gramvousa na Krétě skrývá tuto krásnou lagunu. Jmenuje se Balos a leží na konci poloostrova. Od moře je chráněná téměř ze všech stran, je mělká a plná růžového písku. Najdete tu dál i 800 m dlouhou mořskou písečnou pláž, ostrůvek Tigani a malou tavernu. Skoro jako na konci světa.

Laguna Balos v Řecku

Delfské divadlo, pohoří Parnassos

Slavná věštírna v Delfách a antické divadlo leží na úpatí Parnassu asi 150 km od Atén. Zde slavná věštkyně Pythie pronášela své věštby nesouvislým skřekem, který do veršů překládali její kněží. Žádný vojevůdce se nemohl bez věštby vydat na výpravu, žádný sňatek ani významné státnické rozhodnutí se nemohlo obejít bez návštěvy tohoto chrámu. Pythii navštívil i filozof Sókrates a zbytky chrámového komplexu si můžete prohlídnout i vy.

Svatyně bohuně Atény v Delfách, věštírna

Lefkada

Nedaleko Korfu leží jediný řecký ostrov, na který je možné dojet po souši. Lefkada je s pevninou spojená dvěma mosty. Všudypřítomný bílý písek a množství vyhlášených pláží v tyrkysovém moři vybízí ke koupání. Okolní ostrůvky a skalnaté pobřeží i zelená vegetace na svazích hor zase láká k výletům do okolí. Najdete tu vše, co je na Řecku hezké. Městečka s barevnými domky, památky a historii, dobré jídlo, tradiční hudbu i oslavy a festivaly.

Pláž Lefkada

Pokud se vám naše prohlídka krásných míst v Řecku líbila, a vy se rozhodnete koupit si letenku a vyrazit na vlastní pěst, přejeme vám jen ty nejhezčí zážitky. Nezapomeňte si před cestou pořídit i kvalitní cestovní pojištění k moři.

Vy cestujete, my se staráme.

Sjednat cestovní pojištění

Zdroje:radynacestu.cz, reckovdetailech.cz, reckonasbavi.czkorfu.ikn.cz

Štítky: Řecko

Další články

Cestování Rumunskem a toulky tajemnou Transylvánií

Možná že tato balkánská krajina nedosahuje popularity západních přímořských letovisek. Je však neméně okouzlující. Vydejte se na toulky po rumunských zajímavostech.

rumunsko-transylvanie

Hurá na lyže! 10 tipů na černé sjezdovky v Evropě

Máte rádi ten pocit, kdy přes špičky lyží vidíte jen kraj svahu pod vámi a nic víc? Tak to vám přijde vhod dnešní článek - našli jsme pro vás tipy v Rakousku, Švýcarsku, Itálii a Francii.

cerne-sjezdovky