Kam ve Finsku do sauny? Kamkoliv. Saunu mají dokonce i v parlamentu.
Finsko je mrazivá země, která zasahuje až za polární kruh. Ani přesto se tam však zimy moc bát nemusíte, protože krajina tisíce jezer má na svém území přes tři miliony saun. Sauna je tu běžná věc, něco jako taková vyhřátější společenská místnost, která odedávna utužuje zdraví a vztahy mezi lidmi. Finská saunová tradice byla ostatně nedávno zapsaná i na seznam kulturního dědictví UNESCO. Co všechno v saunách Finové dělají?
Země milionů saun
Když vezmeme 5.5 milionu Finů a vydělíme je počtem saun, kterých je 3.2 milionu, dostaneme průměrné číslo 1.7 obyvatel na 1 saunu. Soukromá sauna bývá součástí domu, ve kterém se bydlí. Druhou saunu lze mít na chatě v přírodě. Do třetí sauny lze chodit na firemní či obchodní schůzky a navíc je tu ještě spousta saun veřejných.
Svou vlastní saunu má každá významná finská instituce. Saunu má letiště, saunu má místní pobočka Burger Kingu v Helsinkách, saunu mají dokonce i horníci v dole jedné hutní společnosti, a to v hloubce 1400 m pod zemí.
90 % Finů se saunuje alespoň jednou týdně, a tak je její dostupnost při vybírání bydlení důležitá stejně, jako jsou pro nás důležité obchody a občanská vybavenost.
Tradiční saunovací den je ve Finsku sobota.
Podle finské ministryně kultury Anikky Saarikko je kultura saun pevně spjatá s finským životním stylem a podtrhuje rovnost a vzájemný respekt mezi lidmi.
Že se saunování ministryně kultury netýká? Ale kdeže - Finové mají přece saunu i v budově parlamentu. Místní politici tvrdí, že v sauně toho vždycky nejvíc vyřeší.
Co všechno lze zařídit v sauně
Tradice politických jednání, během nichž jsou účastníci jen v prostěradle a jejich kravaty jsou pečlivě složeny v šatně, se už mnohokrát dobře vyplatila.
Například během studené války bylo zmírnění tlaku Ruska na finský stát dojednáno po několika hodinách rozhovorů až v sauně. Bývalý finský prezident Urho Kekkonen se zabalený do prostěradla nakonec domluvil s potícím se prvním tajemníkem Komunistické strany Sovětského svazu, Nikitou Chruščovem. A dohoda byla na světě.
Pro Finy je běžné se scházet k saunování po skončení pracovních porad a jednání a jedná se také o běžnou stmelující aktivitu pro zaměstnance firem. Neformální atmosféra stírá hierarchické rozdíly a napomáhá propojení na osobní úrovni.
V rámci takového stírání formálnosti (souběžně se stíráním potu žínkou) vysílá finská televize i speciální saunovou talkshow. Oděná v prostěradlo v ní vystoupila i bývalá finská prezidentka Tarja Halonen.
V sauně je běžné popíjet pivko či pojídat párečky. Takže skoro jako u nás na koupališti. Konzumace ale samozřejmě probíhá jen v odpočinkové místnosti, protože do vyhřívané sekce by asi těžko někdo nosil studené nápoje.
Historie saunování
Již v 19. století měla každá finská vesnice svou saunu, která se používala každý týden. Znavení rolníci zjistili, že sauna pomáhá uvolňovat namáhané svaly. Lidé se tu scházeli k pospolitosti a relaxaci.
První zmínky o finských saunách známe již z 11. století. A tak zatímco Evropa středověku neholdovala hygieně, Finové byli díky saunování o poznání čistotnější a zcela jistě méně prudérní. Saunování je ovšem neerotická aktivita, a tak tomu bylo vždycky. Schopnost takového rozlišení v ní přispívá k přátelské otevřenosti.
Až do 30. let 20. století se v saunách i rodily děti na svět, protože sauna byla nejčistší místností. Při takovém využití sauny v ní však panovala běžná, nikoliv saunovací teplota.
Ženy se v saunách obecně staraly o čištění a zatápění, zatímco muži přinášeli dřevo na otop – většinou břízu, osiku a borovici, které mají velkou výhřevnost a nepraskají.
Kdykoliv se Fin přestěhoval, byla sauna tím prvním, co na novém místě postavil. Soudě tedy alespoň z finského přísloví: „Postav saunu, potom dům.“
Finové jsou proslulí saunováním i při svých výjezdech do zahraničí. Finská kongregace v Londýně má svou vlastní saunu. Sauny si staví i finští vojáci na mírových misích. Stejně tak si je ostatně stavěli už za II. Světové války, jak dokládá vojenský polní manuál. Ten striktně definuje čas 8 hodin, potřebný ke zbudování sauny a vysaunování celého batalionu.
Jak vypadá finská sauna
Oblíbenost saunování nejde ve Finsku zrovna ruku v ruce s designovým purismem, a proto místní sauny často nejsou tak nablýskané jako „finské sauny“ u nás. Důležité je, aby bylo místnost možno vyhřát. Způsobů, jak toho docílit je několik. Nejextrémnějším příkladem jsou tzv. „špinavé“ kouřové sauny. Z takových vycházíte mírně očouzení; saunový vzhled se ve Finsku zkrátka neřeší do takových detailů.
Najdeme tu sauny všech velikostí, prosklené i dřevěné, vybudované v sudu, v maringotce i v dřevěné boudě, najdete tu romantickou saunu na břehu jezírka i komunitní „hippie“ saunu na pláži u staveniště.
Sauna se nejdřív vytopí kamny, a pokud nemají komín, tak se po nahřátí musí vyvětrat dým. Speciální kamna vydrží dlouho horká. Na ně jsou pak naskládány kameny a posléze se lidé v plavkách - případně bez, pokud jde o soukromou saunu - nasoukají dovnitř. Ve finské sauně je vlhko a kameny na kamnech se v krátkých intervalech polévají vodou.
Běžně jsou tu k vidění sušené větvičky s listím, zvané vihta, určené pro jemné promasírování kůže. To má v letních měsících ulevit také od štípanců zdejších neodbytných komárů.
Musí se v sauně dodržovat nějaká pravidla? Pokud jde o společné saunování mužů a žen, všechno je o slušnosti a „common sense“. Někde jdou do sauny muži a ženy spolu a nikdo to víc neřeší, jinde mohou chodit zase odděleně. Někdy se saunuje jen jedna rodina. A teenageři od jistého věku přestávají chodit do sauny s rodiči a začnou tam chodit se svými vrstevníky.
Až se příště ocitnete ve Finsku, užijte si tisíce jezer i pár z těch milionů saun. Po celodenních výletech do přírody vám rozhodně přijdou vhod.
Stejně jako kvalitní cestovní pojištění.
Vy cestujete. My se staráme.
Zdroje:theculturetrip.com, sauna.cz, sever.rozhlas.cz, spektrumzdravi.cz, wave.rozhlas.cz, en.wikipedia.org/wiki/Finnish_sauna