Kam na výlet ve Velké Británii? Národní parky na ostrovech.

Datum: | Autor: Tým ERV

cesticka-snowdonia_27391330-min

Naplánovali jste si výlet do Londýna, a rádi byste na britských ostrovech navštívili také přírodu? Vyjděte z víru velkoměsta a zapadněte do rozlehlých vřesovišť, okolí jezer a k vysokým útesům. Představíme vám národní parky Snowdonia, Lake district, Peak district, Northumberland a doverské křídové útesy South Downs. 

Většina plochy Britských ostrovů není zalesněná. V nižších polohách rostou menší dřeviny, ve vyšších traviny, mechy a lišejníky, a nejvyšší vrcholy jsou často pokryty pouze kamením. To jim dodává téměř alpský charakter.

Víte, co čekat, když v názvu britského národního parku najdete slovo moore"? Vřesoviště. To vodou nasáklé, s chodníčky mezi rašeliništi. Barevné a rozlehlé planiny na mírných kopcích vás pohltí, takové jsou britské „moorlands“.

Jezero v angličtině nemusí být jen „lake“, jako v Lake district, ale také „broad“, jako v norfolkském a suffolském The Broads, krajině jezer a řek, které jsou charakteristické bývalými místy těžby rašeliny.

Vrcholy se anglicky řeknou „peaks“ – jako v Peak district, jednom z nejkrásnějších parků, který hýří vrcholky a výhledy do krajiny. Údolí jsou zas „dale" jako v Yorkshire Dales, bývalé průmyslové krajině, ve které dnes pomalu zarůstají vřesem staré viadukty, doly a jiná průmyslová díla minulého století.

Pobřeží je v britské angličtině „coast", jako nádherné Pembrokeshire coast, chráněné fondem UNESCO jako památka. Útesy jsou reefs nebo cliffs, jako White Cliffs of Dover, bílé útesy doverské, celé z křídy.

Národní park Snowdonia – Eryri (welšsky)

Park Snowdonia

Severní Wales, poblíž přímořského města Conwy. Nejbližší letiště je Anglesey airport, z větších měst Liverpool, či Manchester.

Snowdonia se skládá z několika masivů – kromě masivu Snowdonu, jsou to Moel Hebog, Glyderau, Carneddau a další, celkem 9 masivů. Park nedosahuje velkých výšek, nejvyšší hora Walesu, Snowdon měří pouze 1085 m. Přesto má krajina kolem téměř alpský charakter, díky absenci stromů a převaze skalnatých výšin, stezek vedoucích po travnatých pláních kolem ledovcových jezírek.

Proč sem jít: řeky a jezera ve kterých žijí například vydry, nebo barevní ledňáčci. Welšský folklor a mytologie vás potká na každém kroku. Nenajdete jezero, které by nebylo opředeno mýty.

Vyberte si jednu zmnoha turistických tras v Snowdonii. Například výlet k vodopádům Aber Falls, procházku Benar Boardwalk, dřevěné molo kolem pobřeží, které zvládnete i s dětmi, či údolí Ogwen, které je domovem úchvatného ledovcem vytvořeného údolí Cwm Idwal.
Můžete zde kempovat, člunkovat i jezdit na kole. Snowdonia má 37 km pobřeží Atlantského oceánu.

Peak disctrict

Peak district

Národní park Peak District u města Sheffield je pravděpodobně nejznámější jako kraj pro pěší turistiku a nabízí velkolepou rozmanitost scenérií a tras - od strmých vápencových údolí až po působivá vysokohorská vřesoviště. Každý si zde najde něco pro sebe - jednotlivci, rodiny i skupiny - ať už se jedná o náročnou túru nebo krátkou procházku.

Při objevování kraje Derbyshire a Peak District narazíte na mnoho krásných míst - od dramatických skalných okrajů až po klidné řeky a zvlněné pahorkatiny.

Nejzajímavější místa: údolí Hope valley, s nejkrásnějšími vesničkami a výhledy. Solomon’s Temple – viktoriánské opevnění u města Buxton. Vyhlídky Mam Tor, Kinder Scout, The Roaches
Jeskyně Poole's Cavern, Blue John’s cavern, Treak Cliff Cavern.
Městečko Castleton. 
Alton towers – velký zábavní park pro děti i dospělé milovníky adrenalinu

Lake district - Cumbria

Lake district

Největší anglický národní park je nyní zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, nachází se zde nejvyšší hora Scafell Pike, nejhlubší jezero Wastwater a vzkvétající místní komunity jako Keswick a Bowness-on-Windermere. Vydejte se poznávat jeho krásy z jednoho místa, nebo se putujte některou z dálkových tras.

Krajina Lake district láká na fantastická dobrodružství, od úchvatných vrcholů až po vzrušující přírodní koupání. Tradiční kulturu objevíte v nabitém kalendáři uměleckých vystoupení. Důmyslná kuchyně má kořeny v místních surovinách.
Největším lákadlem Lake districtu – Cumbrie, je samozřejmě přírodní bohatství hor a jezer, které dohromady vytváří ucelenou magii. Nachází se zde i bohaté kulturní dědictví v podobě historických měst, tradičních vesnic a rozlehlých zemědělských oblastí se starobylými kamennými zdmi; osamělé stodoly a stáda ovcí Herdwick. Kombinace přírodní nádhery a historie sem vždy přitahovala umělce, básníky a malíře. A také proto byl národnímu parku Lake District v roce 2017 udělen status světového dědictví UNESCO.

Northumberland – prastarý kraj Britů a Vikingů

Hrad Bamburgh a písečné pláže Anglie

Nejsevernější park mezi Skotskem a Hadriánovou zdí - část římského opevnění zvaného Hadriánův val. Archeologové zde objevují i mnohé nálezy od prehistorických monumentů a románských ruin až po signální věže, postavené k ochraně proti nájezdníkům ze severu.  Úchvatné scenérie a málo turistů.

Co vidět: Cheviot Hills, hrad Alnwick, hrad Bamburg a jedny z nejkrásnějších písečných pláží v Anglii, které se nachází v jeho okolí, ruiny hradu Dunstanburgh Castle. Viktoriánský zámek Cragside.
Zahrady Alnwick Gardens, komplex formálních zahrad s mnoha vodními prvky, patřící k hradu Alnwick ve městě Alnwick.
Vodopád Hareshaw Linn Waterfall, maják Longstone Lighthouse, kde žijí papuchalkové.

Přílivový ostrov Lindisfarne, kde se nachází klášter založený roku 635 svatým Aidanem, jenž byl roku 793 n. l. vypleněn seveřany z Dánska. Jde o první známý nájezd Vikingů na okolní země, proto bývá pokládán za počátek vikingské expanze. Mniši byli ze strachu před nájezdníky v roce 883 n. l. přestěhováni do Durhamu.

South Downs a křídové útesy

Křídové útesy Seven sisters v Anglii

Down" je jihoanglický výraz pro nízké až středně vysoké kopce. Downland je jednou z charakteristických krajin jižní Anglie a obvykle je tvořen křídou, ale může být i písčitý.

Navštivte zde město Brighton, hrad Arundel na řece Arun, hrabství Sussex a objevte i další atrakce v oblasti South Downs.

Na jihovýchodě Anglie se nachází slavné bílé útesy. Ty se rozprostírají od Itchen Valley poblíž Hampshire až po Beachy Head nedaleko Eastbourne.

A v nejužším místě Lamanšského průlivu, jen 34 km od francouzského přístavu Calais, se nachází ty nejznámější křídové útesy Anglie, Doverské. Nejsou jedinou lokalitou tohoto druhu, bílé útesy jsou i Sever sisters. Pro svou blízkost s francouzskou pevninou však právě tyto byly vyhlášeny už v období antiky, a je možné, že díky nim získala Británie přezdívku Albion.

Pro návštěvu Velké Británie si nezapomeňte oblečení do deště a kvalitní cestovní pojištění. Ochrání vás i vaše zavazadla.
Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje: .velka-britanie.co.uk, lakedistrict.gov.uk, visitsouthdowns.com, peakdistrict.gov.uk, visitnorthumberland.com/, snowdonia.gov.wales/

Další články

Jak si nejlépe užít Maledivy v roce 2023

Maledivy už dnes nejsou destinací jenom pro ty nejbohatší, ale zavítat sem mohou i běžní smrtelníci. Užijte si maximálně tropického podnebí a čerstvého mořského vzduchu. Načerpejte tolik pro naše tělo potřebný vitamín D a omega-3 mastné kyseliny.

letadlo

Klíšťata útočí i v zahraničí!

Pokud se chystáte na dovolenou do Rakouska, Německa nebo do Pobaltí, nezapomeňte na očkování proti klíšťové encefalitidě. Tato nemoc se vyskytuje nejen u nás, ale rozšiřuje se stále rychleji i v těchto zemích...

kliste_nahled