Kam na výlet ve Velké Británii? Národní parky na ostrovech.

Datum: | Autor: Tým ERV

1cesticka-snowdonia_27391330-min

Naplánovali jste si výlet do Londýna, a rádi byste na britských ostrovech navštívili také přírodu? Vyjděte z víru velkoměsta a zapadněte do rozlehlých vřesovišť, okolí jezer a k vysokým útesům. Představíme vám národní parky Snowdonia, Lake district, Peak district, Northumberland a doverské křídové útesy South Downs. 

Většina plochy Britských ostrovů není zalesněná. V nižších polohách rostou menší dřeviny, ve vyšších traviny, mechy a lišejníky, a nejvyšší vrcholy jsou často pokryty pouze kamením. To jim dodává téměř alpský charakter.

Víte, co čekat, když v názvu britského národního parku najdete slovo moore"? Vřesoviště. To vodou nasáklé, s chodníčky mezi rašeliništi. Barevné a rozlehlé planiny na mírných kopcích vás pohltí, takové jsou britské „moorlands“.

Jezero v angličtině nemusí být jen „lake“, jako v Lake district, ale také „broad“, jako v norfolkském a suffolském The Broads, krajině jezer a řek, které jsou charakteristické bývalými místy těžby rašeliny.

Vrcholy se anglicky řeknou „peaks“ – jako v Peak district, jednom z nejkrásnějších parků, který hýří vrcholky a výhledy do krajiny. Údolí jsou zas „dale" jako v Yorkshire Dales, bývalé průmyslové krajině, ve které dnes pomalu zarůstají vřesem staré viadukty, doly a jiná průmyslová díla minulého století.

Pobřeží je v britské angličtině „coast", jako nádherné Pembrokeshire coast, chráněné fondem UNESCO jako památka. Útesy jsou reefs nebo cliffs, jako White Cliffs of Dover, bílé útesy doverské, celé z křídy.

Národní park Snowdonia – Eryri (welšsky)

Park Snowdonia

Severní Wales, poblíž přímořského města Conwy. Nejbližší letiště je Anglesey airport, z větších měst Liverpool, či Manchester.

Snowdonia se skládá z několika masivů – kromě masivu Snowdonu, jsou to Moel Hebog, Glyderau, Carneddau a další, celkem 9 masivů. Park nedosahuje velkých výšek, nejvyšší hora Walesu, Snowdon měří pouze 1085 m. Přesto má krajina kolem téměř alpský charakter, díky absenci stromů a převaze skalnatých výšin, stezek vedoucích po travnatých pláních kolem ledovcových jezírek.

Proč sem jít: řeky a jezera ve kterých žijí například vydry, nebo barevní ledňáčci. Welšský folklor a mytologie vás potká na každém kroku. Nenajdete jezero, které by nebylo opředeno mýty.

Vyberte si jednu zmnoha turistických tras v Snowdonii. Například výlet k vodopádům Aber Falls, procházku Benar Boardwalk, dřevěné molo kolem pobřeží, které zvládnete i s dětmi, či údolí Ogwen, které je domovem úchvatného ledovcem vytvořeného údolí Cwm Idwal. <br/>Můžete zde kempovat, člunkovat i jezdit na kole. Snowdonia má 37 km pobřeží Atlantského oceánu.

Peak disctrict

Peak district

Národní park Peak District u města Sheffield je pravděpodobně nejznámější jako kraj pro pěší turistiku a nabízí velkolepou rozmanitost scenérií a tras - od strmých vápencových údolí až po působivá vysokohorská vřesoviště. Každý si zde najde něco pro sebe - jednotlivci, rodiny i skupiny - ať už se jedná o náročnou túru nebo krátkou procházku.

Při objevování kraje Derbyshire a Peak District narazíte na mnoho krásných míst - od dramatických skalných okrajů až po klidné řeky a zvlněné pahorkatiny.

Nejzajímavější místa: údolí Hope valley, s nejkrásnějšími vesničkami a výhledy. Solomon’s Temple – viktoriánské opevnění u města Buxton. Vyhlídky Mam Tor, Kinder Scout, The Roaches.  <br/>Jeskyně Poole's Cavern, Blue John’s cavern, Treak Cliff Cavern. <br/>Městečko Castleton.  <br/>Alton towers – velký zábavní park pro děti i dospělé milovníky adrenalinu

Lake district - Cumbria

Lake district

Největší anglický národní park je nyní zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, nachází se zde nejvyšší hora Scafell Pike, nejhlubší jezero Wastwater a vzkvétající místní komunity jako Keswick a Bowness-on-Windermere. Vydejte se poznávat jeho krásy z jednoho místa, nebo se putujte některou z dálkových tras.

Krajina Lake district láká na fantastická dobrodružství, od úchvatných vrcholů až po vzrušující přírodní koupání. Tradiční kulturu objevíte v nabitém kalendáři uměleckých vystoupení. Důmyslná kuchyně má kořeny v místních surovinách. <br/>Největším lákadlem Lake districtu – Cumbrie, je samozřejmě přírodní bohatství hor a jezer, které dohromady vytváří ucelenou magii. Nachází se zde i bohaté kulturní dědictví v podobě historických měst, tradičních vesnic a rozlehlých zemědělských oblastí se starobylými kamennými zdmi; osamělé stodoly a stáda ovcí Herdwick. Kombinace přírodní nádhery a historie sem vždy přitahovala umělce, básníky a malíře. A také proto byl národnímu parku Lake District v roce 2017 udělen status světového dědictví UNESCO.

Northumberland – prastarý kraj Britů a Vikingů

Hrad Bamburgh a písečné pláže Anglie

Nejsevernější park mezi Skotskem a Hadriánovou zdí - část římského opevnění zvaného Hadriánův val. Archeologové zde objevují i mnohé nálezy od prehistorických monumentů a románských ruin až po signální věže, postavené k ochraně proti nájezdníkům ze severu.  Úchvatné scenérie a málo turistů.

Co vidět: Cheviot Hills, hrad Alnwick, hrad Bamburg a jedny z nejkrásnějších písečných pláží v Anglii, které se nachází v jeho okolí, ruiny hradu Dunstanburgh Castle. Viktoriánský zámek Cragside. <br/>Zahrady Alnwick Gardens, komplex formálních zahrad s mnoha vodními prvky, patřící k hradu Alnwick ve městě Alnwick. <br/>Vodopád Hareshaw Linn Waterfall, maják Longstone Lighthouse, kde žijí papuchalkové.

Přílivový ostrov Lindisfarne, kde se nachází klášter založený roku 635 svatým Aidanem, jenž byl roku 793 n. l. vypleněn seveřany z Dánska. Jde o první známý nájezd Vikingů na okolní země, proto bývá pokládán za počátek vikingské expanze. Mniši byli ze strachu před nájezdníky v roce 883 n. l. přestěhováni do Durhamu.

South Downs a křídové útesy

Křídové útesy Seven sisters v Anglii

Down" je jihoanglický výraz pro nízké až středně vysoké kopce. Downland je jednou z charakteristických krajin jižní Anglie a obvykle je tvořen křídou, ale může být i písčitý.

Navštivte zde město Brighton, hrad Arundel na řece Arun, hrabství Sussex a objevte i další atrakce v oblasti South Downs.

Na jihovýchodě Anglie se nachází slavné bílé útesy. Ty se rozprostírají od Itchen Valley poblíž Hampshire až po Beachy Head nedaleko Eastbourne.

A v nejužším místě Lamanšského průlivu, jen 34 km od francouzského přístavu Calais, se nachází ty nejznámější křídové útesy Anglie, Doverské. Nejsou jedinou lokalitou tohoto druhu, bílé útesy jsou i Sever sisters. Pro svou blízkost s francouzskou pevninou však právě tyto byly vyhlášeny už v období antiky, a je možné, že díky nim získala Británie přezdívku Albion.

Pro návštěvu Velké Británie si nezapomeňte oblečení do deště a kvalitní cestovní pojištění. Ochrání vás i vaše zavazadla. <br/>Vy cestujete. My se staráme.

 

Zdroje: .velka-britanie.co.uk, lakedistrict.gov.uk, visitsouthdowns.com, peakdistrict.gov.uk, visitnorthumberland.com/, snowdonia.gov.wales/

Další články

Gastro cestování po jižní Evropě – 1. díl

Ochutnáváte na cestách zahraniční speciality? Dovolené už klepou na dveře, a proto jsme pro vás vybrali dobroty v nejoblíbenějších letních destinacích. Statisíce Čechů letos vyrazí na dovolenou po Evropě kvůli...

greek-food-image-328

TOP výběr nejlepších sjezdovek v Evropě

Začíná lyžařská sezóna a tak pro vás máme zajímavé tipy, jak si tohle období užít naplno. Dnes bychom vám chtěli nabídnout ty nejlepší sjezdovky, které si na našem kontinentě můžete užít.

top-sjezdovky-nahled