Datum: | Autor: Tým ERV

Na kolik vás letos vyjde cestování po Evropě? Přinášíme přehled dálničních poplatků a mýtného v nejoblíbenějších zemí Evropy i se způsoby platby za použití dálnic, silnic, tunelů a trajektů.

Dobrou zprávou je, že Evropská unie plánuje udělat pořádek v dálničních poplatcích po Evropě. Brzy nařídí zavedení jednodenních dálničních známek pro tranzit, například k moři. Od roku 2026 se v EU budou dělit dálniční poplatky za auta podle toho, jak znečišťují životní prostředí. Zvýhodněné budou elektromobily, hybridy a vodíková auta.

Německo – dálnice bez poplatků

I v roce 2024 lze v Německu vyžívat dálnice zdarma, pokud jezdíte osobním autem do 3,5 tuny. Dálniční poplatky formou mýtného platí až vozy těžší (platbu lze po provést online v systému Toll Collect, případně prostřednictvím terminálů umístěných přímo na dálničních úsecích.

  • Od 1. 7. 2024 se zavádí povinnost platby pro vozidla od 3,5 tuny, a to 20,1 centů za km.

Rakousko – kvalitní silnice, nízké poplatky

Rakouskou dálniční nálepku stále můžete pořídit fyzicky na obvyklých čerpacích stanicích po vjezdu do země. Nebo elektronicky, pokud máte předstih a můžete čekat na platnost 18 dní od zakoupení. Zaplatíte online pomocí platební karty, přes PayPal či převodem na účet.

Známku koupíte na 10 dní (11.50 EUR), 2 měsíce (28.90 EUR) a rok (96.40 EUR). Nalepte ji na čelní sklo nalevo nebo nahoru uprostřed.

S výběrem dodatečných poplatků počítejte při průjezdu tunelů Bosruck, Gleinalm, Tauern – Katschberg, Karawanken, Arlberg a Brenner. Ceny najdete na tolls.eu.

TIP: Stáhněte si aplikaci Green Zones pro přehledné informace o tom, do kterých míst a měst v Evropě můžete vjet se svým starším autem, i jakou nálepku k tomu potřebujete. Vídeň, Berlín, Paříž, Barcelona a další města omezují vjezd automobilům nižších emisních tříd (zhruba 3 EURO).

Slovensko – rychlá e-známka

Dálniční známku na Slovensku koupíte pohodlně z auta po přejetí hranic na portálu eznamka.sk. Stačí vložit značku auta. Koupíte ji na 10 dní (12 EUR), 1 měsíc (17 EUR) a rok (60 EUR).

  • Nově se zavádí dva typy roční dálniční známky: jedna má  platnost 365 dní od začátku platnosti, druhá jeden rok od data nákupu.

Maďarsko

Potřebujete elektronickou dálniční známku.  Od 1. 4. 2024 platí nový ceník. Je k dispozici ve 3 pásmech a řidiči vozidel s hmotností do 3,5 tuny zaplatí za 10 dnů 6 400 HUF, za 1 měsíc 10 360 HUF. Více se dozvíte na nemzetiutdij.hu nebo toll-charge.hu/hu

Pokud Maďarskem jen projíždíte (např. do Chorvatska), a z Bratislavy nepojedete na Gyor dálnicí, leč rovnou na Mosonmagyaróvár (mimo dálnici), známku nepotřebujete.

U cíle cesty

Slovinsko – tranzitní země, která to o sobě ví

Dálniční známka ve Slovinsku stojí 16 EUR na 7 dní a 32 EUR na měsíc. Od roku 2022 ji můžete mít i elektronickou. Motocyklisté mají na výběr mezi týdenní vinětou za 8 eur, nebo půlroční za 32 eur. Navíc zpoplatněn je Karavanke tunel mezi Rakouskem a Slovinskem.

Pokud dáváte přednost nalepovací dálniční známce, nalepte ji do levého horního rohu, dolního okraje nebo na střed z vnitřní strany. Dálniční kupon seženete na čerpacích stanicích už v Rakousku. Vyhnout se dálnicím ve Slovinsku je obtížné a prakticky se dnes už nevyplatí.

Chorvatsko – platba za ujeté kilometry + trajekty

Pokud jedete autem do Chorvatska, může se vám hodit náš průvodce cestou autem do Chorvatska.

Při najetí na chorvatskou dálnici musíte projet mýtnou branou. Dálniční poplatky v Chorvatsku tedy platí všichni při vjezdu, elektronické známky neexistují. Úsek ze Záhřebu do Rijeky vyjde zhruba na 270 Kč, do Splitu 700 Kč. Ceník poplatků je na webu hac.hr.

Chystáte-li se mimo pevninu na některý z chorvatských ostrovů, bude se vám hodit i kompletní přehled o přístavech trajektů, jízdních řádech a cenách, který najdete na www.chorvatsko.cz.

Švýcarsko – pouze roční známka

Dálniční nálepka ve Švýcarsku je k dispozici pouze s 14 měsíční platností a zaplatíte za ni 40 CHF. Seženete ji na čerpacích stanicích, na poště nebo na pobočkách autoklubu TCS.

Kromě poplatků za průjezd dálnicí je ve Švýcarsku zpoplatněn průjezd dvou tunelů vedoucích do Itálie. Tunely do Livigna - Great Saint Bernard a Munt la Schera. Ceny najdete na tolls.eu.

Francie – drahé cestování

Výše dálničních poplatků ve Francii se pohybuje kolem 9 EUR (cca 237 Kč) za 100 km. Platby probíhají na mýtných branách (Péage). Cesta do Paříže z Německa vyjde na cca 30 EUR, do Španělska zaplatíte 90 EUR. tolls.eu.

Na několika místech jsou vybudovány mýtné brány založené na systému Free Flow, tedy volný průjezd. Jedná se o mýtný systém, který identifikuje projíždějící vozidlo a poplatky umí odečíst (z bankovní karty registrované k SPZ, z účtu elektronického mýtného nebo pošle fakturu majiteli vozidla). Free Flow jsou momentálně nainstalovány na A4 Boulay, A10 Tours Nord a plánuje se spuštění na A13, A14 a A79.

Kromě mýtného za průjezd dálničních úseků je vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů. O těchto taxách se dozvíte na www.autoroutes.fr, nebo na tolls.eu (v češtině).

Itálie – výdaje navíc

Výše mýtného v Itálii představuje zhruba 9 EUR (cca 233 Kč) za 100 km, teda podobně jako ve Francii. Kalkulačku mýtného najdete na www.autostrade.it.

Cestu do Dolomit, na Jadran nebo do Benátek se určitě vyplatí absolvovat mimo dálnice. Italské silnice jsou udržované a většinou kopírují trasy dálnic.

Může se vám hodit náš průvodce cestováním po Itálii.

 

Věříme, že vám tento přehled usnadní přípravu na cestu. Pro dovolenou v klidu a pohodě si přibalte i kvalitní cestovní pojištění.

Zdroj:     dalnicniznamky.com, tolls.eu, podalnici.cz, finance.cz, alza.cz, denik.cz<br/>

Další články

Slovensko – průvodce turistikou, lázněmi a zajímavostmi

Proč jezdit na Slovensko? Možná i proto, že o něm turisté tolik nevědí. Škoda jen, že "nejmenší velehory alpského typu" začínají až u Žiliny.

1oravsky-hrad_s_25449208-min

Obnovené cestování do Itálie – vše, co potřebujete vědět

3. června 2020 se otevřou hranice do Itálie pro evropské země a už nebude povinná dvoutýdenní karanténa po návratu. Co vás čeká při cestě do Itálie a zpět?

italie-canal-grande