Datum: | Autor:

Dovolená autem
7. 7. 2021

Na kolik vás vyjde cestování po Evropě? Přehled dálničních poplatků a mýtného nejoblíbenějších zemí Evropy, se základní informací o způsobu platby za použití dálnic, silnic, při průjezdu tunely a na trajektech.

Novinky roku 2021

Česká republika konečně přešla na elektronické dálniční známky.

V Rakousku se pro české majitele elektromobilů zvedá maximální povolená rychlost v úsecích s kontrolovaným množstvím emisí, tzv. IG-L zónách – doteď bylo možné rychlostní výjimku užívat pouze autům s rakouskými SPZ.

Zvyšování cen dálničních poplatků můžete čekat v Rakousku, řádově o několik centů, a až o 10 % činí letní zdražení v Chorvatsku. Někde se prostě za tu pandemii vybrat peníze musí – Chorvati už se na návrat turismu moc těší.

Stáhněte si aplikaci Green Zones, pro přehledné informace o tom, do kterých míst a měst v Evropě můžete vjet se svým starším autem, a jakou nálepku k tomu potřebujete. Vídeň, Berlín, Paříž, Barcelona a další města omezují vjezd automobilům nižších emisních tříd (zhruba EURO 3 a nižší).

Německo – dálnice bez poplatků

I v roce 2021 lze v Německu užívat dálnice zdarma. Dálniční poplatky formou mýtného platí vozy s hmotností od 7,5 tuny. Platbu lze po provést online v systému Toll Collect, případně prostřednictvím terminálů umístěných přímo na dálničních úsecích.

Rakousko – kvalitní silnice, nízké poplatky

Rakouskou dálniční nálepku ještě stále můžete pořídit fyzicky na obvyklých čerpacích stanicích po vjezdu do země a elektronicky, pouze pokud máte čas čekat na uplynutí 18 denní ochranné doby pro vrácení. Známku k nalepení na přední sklo koupíte na 10 dní (9.50 EUR), 2 měsíce (27.80 EUR) a rok (92.50 EUR).

S výběrem dodatečných poplatků počítejte při průjezdu tunelů Bosruck (8,50 EUR), Gleinalm (5 EUR), Tauern – Katschberg (11,50 EUR), Karawanken (7,20 EUR), Arlberg (9,50 EUR) a Brenner (9 EUR).

Slovensko – rychlá e-známka

Dálniční známku na Slovensku pohodlně koupíte z auta po přejetí hranic na portálu eznamka.sk. Stačí vložit značku auta. Koupíte ji na 10 dní (10 EUR), 1 měsíc (14 EUR) a rok (50 EUR).
Nejdelší, roční, dálniční známka má vždy platnost od 1. ledna do 31. prosince bez ohledu na to, kdy ji zakoupíte.

Maďarsko

I v Maďarsku už stihli zavést elektronickou dálniční známku. Online ji pořídíte na ematrica.nemzetiutdij.hu. Je k dispozici ve třech pásmech a řidiči vozidel s hmotností do 3,5t zaplatí za 10 dnů 7 000 Ft (cca 500 Kč), 1 měsíc 9 560 Ft (cca 690 Kč) a za rok 42 980 Ft (cca 3 100 Kč). Více se dozvíte na toll-charge.hu.

Pokud Maďarskem jen projíždíte (např. do Chorvatska), a z Bratislavy nepojedete na Gyor dálnicí, leč rovnou na Mosonmagyaróvár mimo dálnici, známky nepotřebujete.

U cíle cesty

Slovinsko – tranzitní země, která to o sobě ví

Dálniční známka ve Slovinsku stojí 15 EUR na 7 dní a 30 EUR na měsíc. Slovinci jsou si vědomi toho, že jsou tranzitní zemí a využívají toho. Navíc zpoplatněn je Karavanke tunel mezi Rakouskem a Slovinskem.

Dálniční kupon seženete na čerpacích stanicích už v Rakousku. Vyhnout se dálnicím ve Slovinsku je obtížné a prakticky se dnes už nevyplatí.

Chorvatsko – platba za ujeté kilometry + trajekty

Pokud jedete autem do Chorvatska, může se vám hodit náš průvodce cestou autem do Chorvatska.

Při najetí na chorvatskou dálnici musíte projet mýtnou branou. Dálniční poplatky v Chorvatsku tedy platí všichni při vjezdu, elektronické známky neexistují. Úsek ze Záhřebu do Rijeky vyjde zhruba na 270 Kč, do Splitu 700 Kč. Ceník poplatků je na webu hac.hr.

Chystáte-li se mimo pevninu na některý z chorvatských ostrovů, bude se vám hodit i kompletní přehled o přístavech trajektů, jejich jízdních řádech a cenách, který najdete na www.chorvatsko.cz.

Švýcarsko – pouze roční známka

Dálniční nálepka ve Švýcarsku je k dispozici pouze s roční, respektive 14 měsíční platností a zaplatíte za ni 38,5 EUR.

Kromě poplatků za průjezd dálnicí je ve Švýcarsku zpoplatněn průjezd dvou tunelů vedoucích do Itálie. Tunely do Livigna - Great Saint Bernard (cena průjezdu cca 710 Kč) a Munt la Schera (cca 1100 Kč) a tunel Lötschberg (cca 650 Kč) mezi městy Kandersteg a Goppenstein.

Francie – drahé cestování

Výše dálničních poplatků ve Francii se pohybuje kolem 9 EUR (cca 237 Kč) za 100 km, což můžeme vzhledem ke značné rozloze Francie označit spíše za dražší sazbu. Platby probíhají na mýtných branách (Péage). Cesta do Paříže z Německa vyjde na 30 EUR, do Španělska zaplatíte 90 EUR. Přehled poplatků najede na webu tolls.eu.

Kromě mýtného za průjezd dálničních úseků je vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů. O těchto taxách se dozvíte na
www.autoroutes.fr.

Itálie – výdaje navíc

Výše mýtného v Itálii představuje zhruba 9 EUR (cca 233 Kč) za 100 km, teda podobně drakonicky jako ve Francii. Kalkulačku mýtného najdete na www.autostrade.it.

Cestu do Dolomit, na Jadran nebo do Benátek se určitě vyplatí absolvovat mimo dálnice. Italské silnice jsou udržované a většinou kopírují trasy dálnic.

 

Věříme, že Vám náš přehled alespoň trochu usnadní přípravu na cestu. Pro dovolenou v klidu a pohodě si nezapomeňte pořídit i kvalitní cestovní pojištění.


Zdroj:     dalnicniznamky.com, tolls.eu, podalnici.cz, finance.cz, alza.cz

Tipy na dovolenou, přehled zajímavostí, tipy na netradiční místa, aktivní dovolená a turistika a další cestovatelské rady pro Chorvatsko.  

4. 5. 2022
Chorvatsko moře

Co si představíte, když slyšíte slovo Egypt? Odpočinek pod slunečníkem v letovisku? Pyramidy? Rušné uličky plné stánků s arabským kořením? Všechny tyto střípky jsou součástí toho podmanivého kouzla.

10. 2. 2022
Cesta po řece bohů