Dovolená autem
27. 6. 2018

Chystáte se na dovolenou na čtyřech kolech a nevíte, jestli si pořídit zahraniční dálniční známku nebo dostatek drobných, abyste nezdržovali provoz u mýtných bran? Máme pro vás přehled evropských zemí, kam se nejčastěji jezdí autem, se základní informací o způsobu platby za použití tamních dálnic, některých silnic, při průjezdu tunely a na trajektech. Najdete i spoustu užitečných linků.

Německo

Je jedinou zemí v našem přehledu, kde vás nechají užívat dálnice zdarma! Němci mají hustou a kvalitní síť dálnic, přesto zde poplatky platí pouze řidiči vozů s hmotností od 7,5 tun výše a to formou mýtného. Platbu lze po registraci provést pomocí automatického systému Toll Collect, případně prostřednictvím terminálů umístěných přímo na dálničních úsecích.

Rakousko

Pokud se chystáte automobilem k našim jižním sousedům, tak zde je, stejně jako u nás, průjezd dálnic a některých rychlostních silnic pro motocykly i automobily do 3,5 tun zpoplatněn. Dálniční nálepku pořídíte na obvyklých místech jako je hraniční přechod, pošta nebo benzinová pumpa. Známka se povinně lepí na přední sklo a je k dispozici ve třech různých délkách platnosti, a to 10 dní (9 EUR), 2 měsíce (26,20 EUR) a rok (87,30 EUR). Roční dálniční známka je platná 14 měsíců s počátkem platnosti od 1. prosince předcházejícího roku. S výběrem dodatečných poplatků počítejte při průjezdu tunelů Bosruck tunnel, Gleinalm tunnel, Tauern tunnel, Katschberg tunnel, Karawanken tunnel, Arlberg road tunnel a Brenner motorway tunnel. V případě, že se na rakouské dálnice chystáte s vozidlem s hmotností nad 3,5 tun, je ho třeba opatřit mýtným zařízením s názvem Go-Box. Více informací o fungování mýtného systému v Rakousku najdete na www.doprava.vpraxi.cz.

Švýcarsko

Chystáte-li se do Švýcarska, obstarejte si dálniční známku buď již v České republice (ÚAMK, ABA) nebo, stejsně jako v Rakousku, na obvyklých místech jako je hraniční přechod, pošta nebo benzinová pumpa. Známka bude potřeba jak na dálnicích, tak bohužel i na některých silničních úsecích. Kromě motocyklů a automobilů do 3,5 tun je třeba platnou nálepkou označit také přívěs/karavan. Dálniční nálepka je pro řidiče k dispozici pouze s roční, respektive 14 měsíční platností a zaplatíte za ni 40 CHF (cca 970 Kč). Pokud budete projíždět s vozidlem s hmotností nad 3,5 tun, je třeba místo dálniční známky na hraničním přechodu zaplatit poplatek za těžká vozidla. Kromě poplatků za průjezd dálniční sítě je ve Švýcarsku zpoplatněn průjezd dvou tunelů vedoucích do Itálie a tunelu mezi městy Kandersteg a Goppenstein s vlakovou přepravou vozidel. Jedná se o tunely Great Saint Bernard (cena průjezdu cca 710 Kč) a Munt la Schera (cca 1100 Kč) vedoucí do Livigna a Lötschberg (cca 650 Kč) mezi městy Kandersteg a Goppenstein. Ceny za průjezd tunelů rozdělené dle kategorií vozidel naleznete v níže uvedené tabulce.

Slovensko

I na Slovensku si řidiči automobilů s hmotností do 3,5 tun musí opatřit dálniční známku. Ta již nemá podobu nálepky na přední sklo, ale od prosince 2015 existuje pouze v elektronické podobě, kdy jejím nákupem dojde k registraci vaší SPZ v příslušném systému. Známku můžete koupit na obvyklých místech a zároveň máte možnost online nákupu z pohodlí domova na eznamka.sk. Dálniční známka Slovensko je k dispozici ve třech různých délkách platnosti, a to 10 dní (10 EUR), 1 měsíc (14 EUR) a rok (50 EUR). Pro vozy nad 3,5 tun je průjezd dálnic a rychlostních silnic zpoplatněn pomocí mýtného systému, výše poplatku se odvíjí od kategorie vozidla a ujetých kilometrů. Více informací najdete na www.emyto.sk. Slováci mají k dispozici i moderní a přehlednou webovku www.ndsas.sk, kde se dozvíte vše potřebné na jednom místě, mimo jiné je zde i kompletní přehled zpoplatněných dálničních úseků.

Maďarsko

I v Maďarsku už stihli zavést elektronickou dálniční známku. Online ji pořídíte na ematrica.nemzetiutdij.hu. Je k dispozici ve třech pásmech a řidiči vozidel s hmotností do 3,5t zaplatí za 1 týden 2 975 HUF (cca 250 Kč), 1 měsíc 4 780 HUF (cca 400 Kč) a za rok 42 980 HUF (cca 3 660 Kč). Více se dozvíte na toll-charge.hu.

U cíle cesty

Chorvatsko

Na chorvatských dálnicích se poplatek za průjezd vybírá formou mýtného, které se platí při průjezdu mýtnými branami. Průměrná cena mýtného v kategorii vozidel do 3,5 tun je přívětivých 40 HRK (cca 140 Kč) na 100 km. Detailní rozpis cen jednotlivých zpoplatněných úseků najdete na hac.hr. Ti z vás, kdo do Chorvatska cestují častěji, mohou využít předplacených kupónů s měsíční a roční platností (hac.hr), s výjimkou Istrie pak i elektronického mýtného systému ETC (hac.hr) pro snadnou evidenci a platbu za průjezd většiny placených úseků v zemi.
Trajekty v Chorvatsku
Chystáte-li se mimo pevninu na některý z chorvatských ostrovů, bude se vám hodit i kompletní přehled o přístavech trajektů, jejich jízdních řádech a cenách, který najdete na www.chorvatsko.cz.

Francie

I ve Francii využívají řidiči mýtných bran. Mýtné je zde vybíráno nejen od řidičů automobilů (Classe 1 jsou vozidla do 3,5 tun), autobusů a nákladních vozů, ale i vozidel s přívěsy (Classe 2) a motocyklů (Classe 5). Detailní přehledje k dispozici na www.tolls.eu. Výše dálničních poplatků dosahuje průměrné hodnoty 9 EUR (cca 237 Kč) na 100 km, což můžeme vzhledem ke značné rozloze Francie označit spíše za dražší sazbu. Pro ty, kteří placené silniční úseky využívají častěji, je připraven systém Liber-t s možností automatické platby. Více informací najdete na www.saneftolling.co.uk. Kromě mýtného za průjezd dálničních úseků je vybírán poplatek za přejezd některých mostů a tunelů. O těchto taxách se dozvíte na www.autoroutes.fr

Itálie

Italové také vybírají mýtné za zpoplatněné dálniční úseky. Výše dálničních poplatků v Itálii dosahuje průměrných hodnot  9 EUR (cca 233 Kč) na 100 km, což je vzhledem k cenám poplatků v okolních státech relativně přívětivé. Kalkulačku mýtného najdete na www.autostrade.it. Pokud přes Itálii cestujete častěji, můžete využít buď automatického platebního systému Telepass na www.telepass.com , platbu kreditní kartou či předplacených karet Viacard.

Věříme, že Vám náš přehled alespoň trochu usnadní přípravu na cestu. Pro dovolenou v klidu a pohodě si nezapomeňte pořídit i kvalitní cestovní pojištění. Co třeba pojištění Sbaleno ve variantě Za poznáním? To by pro Váš roadtrip mohlo být to pravé!


Autor:     LFI/ERV
Zdroj:     dalnicniznamky.com, tolls.eu, podalnici.cz, finance.cz

ERV Evropská pojišťovna přišla s dalším krokem, jak zpříjemnit a usnadnit život svým klientům cestujícím do všech koutů světa. Vyvinula a čerstvě uvedla do provozu mobilní aplikaci Moje Evropská. 21. 8. 2015
Muž s mobilním telefonem

Vydejte se do parku se svojí láskou a zulíbejte ji u kmenu rozkvetlého stromu.
My vám k tomu řekneme, jaké jsou tradice oslav příchodu jara v Evropě. 

28. 4. 2021
Rozkvetlé třešně první máj