Datum:

Biking

Není moc míst, která nás Čechy přitahují tak neomylně a intenzívně, jako italské Lago di Garda. Zřejmě to souvisí s faktem, že stále více z nás touží po kvalitní, aktivně strávené dovolené. Navíc jsme často sportovně založení a milujeme vodu a koupání. No a Garda je vlastně takové malé moře ve velmi atraktivní dojezdové vzdálenosti od nás disponující fascinujícími možnostmi sportovního vyžití.

Když k tomu přičteme úchvatnou scenérii horských masívů a morénových kopců obemykajících jezero, skály s ferratami, rokliny s vodopády, romantická údolí s vinicemi, a v létě velmi příjemné klima umožňující aktivity od těch vyloženě relaxačních až po úctyhodné sportovní výkony, výsledek je jasný. Na Gardě si najde každý z vás to své.

Jedná se rozlohou o vůbec největší italské jezero dlouhé 51 km, široké až 17 km a s maximální hloubkou dosahující až 346 metrů. Širší jižní část jezera je obklopena morénovými kopci, které jsou pozůstatkem ledovcové recese, zatímco úzká severní část je ohraničena horami ve tvaru fjordu, které vytvářejí velmi mírné středomořské klima. V tomto klimatu a záplavě slunce se daří bohaté vegetaci. Uprostřed majestátní krajiny zde najdete olivové a citrónovníkové háje, palmy, cypřiše, oleandry a pomerančovníky. Garda má čisťounkou a teplou vodu zbarvenou do odstínů od tmavě modré až po smaragdovou zeleň. Je jako zrozená nejen pro báječné koupání, ale také pro vodní větrné sporty.

hrad Drena

Peler a Ora

Ptáte se, komu patří tato dvě zvláštně půvabná jména? Jsou to dva hlavní větry, které svým specifickým prouděním ovlivňují zdejší mikroklima a chování vodní hladiny. Pravidelně se střídající severní Peler a jižní Ora dělají Gardu Gardou a jsou důvodem, proč zde v létě potkáte překvapivě mnoho italských milovníků vodních sportů. Větry na Gardě jsou výsledkem meteorologických podmínek a tepelného proudění mezi horami a údolími. No a Italové náramně dobře vědí, že moře tohle nabídnout nemůže.

Windsurfing

V celé Evropě nenajdete vhodnější podmínky pro windsurfing. Díky pravidelnému střídaní větrů zde fouká prakticky nepřetržitě. Když utichne silnější ranní Peler vhodný spíše pro zkušenější jezdce, nastoupí odpolední mírnější Ora, na kterou se mohou odvážit i jezdci začátečníci. Místními vyhlášenými oblastmi pro windsurfing jsou Malcezine a Torbole. Zkusit se sklouznout můžete také na Riva del Garda, Brenzone, Gargnano nebo Limone sul Garda.

Kiteboarding a kitesurfing

Tento sport se stal po windsurfingu jedním z neoblíbenějších vodních sportů na Gardě. Nejpříznivější podmínky pro kite nabízí Conca d’Oro. Jízda na kitu je v oblasti Tyrol zakázaná a výjimku tvoří právě Conca d’Oro, kdy se zde můžete projet v období od května do října od 18.30 a to jen v úzkém pruhu. Mimo to musíte mít licenci získanou jednou z místních škol a samozřejmě předepsané vybavení, na které jezerní policie docela přísně dohlíží. Jakkoliv je Garda vhodná i pro začáteční windsurfery, kiter už musí být zkušenější. Pro začátečníky je nicméně k dispozici místní kiteboardingová škola.
Garda má i své vrtochy a není radno ji podcenit. V letním období může přijít bouřka, která s sebou přinese často silný a nebezpečný inverzní vítr. Pokud nejste natolik zkušení, abyste „četli“ signály přírody, čtěte a poslouchejte pozorně alespoň různá varování místních starousedlíků nebo turistických informačních center.

Cyklistika

Mezi další aktivity, pro které je Garda jako stvořená, patří jak horská, tak silniční cyklistika. Hlavním tahákem je horské kolo. Najdete zde rozmanité cyklostezky od velmi jednoduchých krátkých výletů, přes náročná horská stoupání, až po extrémní sjezdové tratě. Garda a okolí nabízejí nespočetné traily, velmi populární je náročnější trasa šplhající na průsmyk Tremalzo do výšky 1702 m n. m. Pověstný sešup po kamenné stezce dolů do údolí Ledra nebo až ke Gardě vám rozvibruje cyklistickou dušičku na maximum. Další trasa, která určitě stojí za zmínku, vede kolem Monte Balda. Z městečka Malcesine vás na vrchol vyveze lanovka, která cca do 11 hodin nabírá i cyklisty, kteří si nahoru šlapat netroufnou, ale o skvělé výhledy a následný sjezd z Monte Balda se připravit nechtějí. Všude, kam se zde podíváte, spatříte překrásné přírodní scenérie, ve kterých hlavní roli hraje jezero a přilehlé skalní útesy, nebo dokonce i vzdálenější třítisícovky brentského masivu. Parádním a velmi populárním výletem je také stará cesta vysekaná v mohutném útesu z Rivy k jezeru Ledro. Za náročné 13 km dlouhé stoupání s převýšením 600 metrů budete odměněni úžasným výhled na jezero, Rivu del Garda a přilehlé okolí.

Pokud nepřijedete na Gardu s vlastním horákem, není problém si zde kolo půjčit. Místní půjčovny standardně nabízejí velmi kvalitní a pečlivě seřízená kola, samozřejmě včetně příslušenství (přilba, náhradní duše a pumpička). V sezoně je ovšem potřeba zamluvit kola alespoň den dopředu. Na adrese www.visitgarda.com najdete zajímavé bikové trasy a včetně online mapy.

Ani vyznavači „silniček“ nebudou na Gardě ošizeni. Čekají na ně nekonečně členité terény. Jedním z nejkrásnějších je např. trasa z Rivy del Garda na Lago di Tenno a dále na Fiave a Ponte Arche. 13 km dlouhý středně náročný stoupáček z Bolognana na Monte Velo Vám také nabídne neopakovatelný zážitek. Cyklostezka z Torbole do malebného městečka Arco, které je místním horolezeckým rájem, potěší jak silničáře, tak vyznavače inline bruslení.

Turistika a horská turistika

Výhledy a zase výhledy. Jezero a přilehlé horské štíty rozehrávají takové divadlo, za kterým se prostě sluší „jít světa kraj“. Najdete tu vše, méně náročných trekkingové trasy i časově i fyzicky náročnější výšlapy. Na stránce GardaTrekking si určitě vyberete.  Nezapomeňte se vybavit mapou, protože ztratit se v místní spleti značených i neznačených cest nedá velkou práci. Samozřejmostí je pevná obuv, protože trasy často vedou nezpevněným povrchem. Ačkoliv je zde počasí relativní stabilní, určitě si do batohu přihoďte i slabší bundu a triko navíc. Dobrý tipem je také malá svítilna, můžete zde totiž narazit na tunely ve skalách.

Ferraty

Zajištěné cestyvia ferrata na Lago di Garda jsou tak trochu speciální. Nevedou totiž po holých skalách jako je tomu v Dolomitách nebo Julských Alpách. Díky odlišným klimatickým podmínkám často naopak připomínají procházku lesní krajinou. Přechody mezi jednotlivými zajištěnými úseky totiž často vedou po lesních stezkách. Ferrata tím sice trochu ztrácí na plynulosti, na náročnosti a impozantnosti jí to ale rozhodně neubírá. V okolí Gardy najdete ferraty rodinného typu vhodné i pro děti a samozřejmě se tu vydovádí i zkušení borci vyžadující trasy poněkud fyzicky i horolezecky náročnější.

Horolezení

Amatérští i závodní lezci z celé Evropy se v sezóně sjíždějí do okolí městečka Arco. Má pro ně stejně magickou přitažlivost, jako jezero Garda pro surfaře. Možností kde lézt je zde nepřeberné množství. Kdo sem zavítá poprvé a nemá přesný plán, může v místních knihkupectvích zakoupit cca za 20 EUR šikovného a poměrně podrobného průvodce.Nebo se předem mrknout např. na Mmove.net. Skvělě zpracované informace o možnostech lezení jsou k dispozici v angličtině a němčině.

Paraglidinig

Poslední typickou kratochvílí, o které se v souvislosti s Gardou zmíníme, je paragliding. V okolí jezera se nachází hned několik míst vhodných pro spuštění se z kopce dolů, málokteré je ale tak působivé jako vrchol Monte Baldo. Nahoru se vyvezete panoramatickou lanovkou s kabinkami, které se otáčejí kolem své osy. Pak sestoupíte trochu níž, protože z úplného vrcholu se startovat nedoporučuje. I tak zažijete seskok z výšky více než 2000 metrů, který potrvá přibližně hodinu. Pro laické odvážlivce jsou připraveny firmy nabízející za cca 100 EUR tandemové seskoky.

Říkáte si: „Dobrá inspirace pro některý z prodloužených víkendů nastávajícího podzimu“? Souhlasíme s vámi, jen si před cestou pečlivě vyberte z nabídky našeho cestovního pojištění. Mějte na paměti, že některé sporty, které se na Gardě provozují, spadají do kategorie rizikových a buďte připraveni si za svůj klid a pohodu na dovolené připlatit. Naši zkušení pracovníci vám s výběrem ochotně poradí. Stačí zavolat na tel. 221 860 860 nebo napsat na klient@ERVpojistovna.cz.

 

Autor:    LFI/ERV
Zdroj:     webnode.cz, jezerogarda.cz, cestovani.idnes.cz, cestomila.cz

Další články

Objevte Seychely, pozemský i podmořský ráj

Co takhle zamávat paní zimě a vydat se do tepla? Procházet se po bílých plážích, držet v rukou největší kokos na světě, potápět se u korálových útesů, kochat se západy slunce a poslouchat šumění vln?  

seychely

Jak si užít Santorini i s malým rozpočtem

Ostrov Santorini, perla Egejského moře, je považován za nejkrásnější řecký ostrov. Bohužel i za ten nejdražší. Po mé vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že opravdu nepotřebujete velký balík peněz na to, abyste si to užili. Stačí se jen řídit následujícími pravidly.

santorini-B