Datum:

13. 10. 2017

Omán, třetí největší země Arabského poloostrova a významná ropná velmoc, žije po desetiletí ve stínu Dubaje. Stín je zde ale vzácná věc a v době největších veder i vítaný pomocník. Odpočinete si v něm, načerpáte síly, máte klid na uvažování. Tato země zručných loďařů, slavných mořeplavců, voňavé pryskyřice, písečných dun a všudypřítomných velbloudů, zaznamenala během posledních pár dekád takový rozvoj, na jaký jiným zemím nestačila ani staletí.

Sultán Kábús

Když v roce 1970 obsadil ománský trůn sultán Qaboos ibn Said, bylo zde jen pár základních škol provozovaných misionáři, o středním školství nemohla být ani řeč. Silnice prakticky neexistovaly, veškerou přepravu obstarávali velbloudi. Na mnoha místech zuřila občanská válka. Omán dneška, to je znamenitá infrastruktura silnic a dálnic, univerzita, nemocnice, plná elektrifikace. Vysoká míra vzdělanosti spolu s obecným ekonomickým blahobytem přispívá i k tomu, že v zemi je prakticky nulová kriminalita. Osvícenému monarchovi stačilo 40 let, aby bez zbytečné okázalosti a v duchu starých dobrých tradic udělal z této oázy Arabského poloostrova zemi, na kterou mohou být její obyvatelé právem hrdí.

Skvělí mořeplavci a výrobci lodí

Výrazné stopy Ománců můžeme pozorovat v Africe, na Středním východě, v Indii a na dalších místech v Asii. Byli to skvělí mořeplavci a málokdo ví, že kdysi ovládali velkou část pobřeží Keni a Tanzanie a celý Zanzibar. Dávno předtím, než si podmanili Zanzibar, ovládali Ománci obchodní cesty z Pákistánu a Indie a na africkém pobřeží keňský přístav Mombasa. Na rostoucí sílu Ománské říše dopláceli především Portugalci, kteří krok po kroku vyklízeli území, jež jim po staletí patřila. A to přitom právě navigátoři z Ománu pomáhali Vasco da Gamovi a dalším portugalským mořeplavcům pochopit pravidla monzunů a plavby v Indickém oceánu!

Kadidlo

Vůni kadidla máme z domova spojenou s vůní kostelů, v Ománu ale evokuje les. Vždyť kadidlo není nic jiného, než pryskyřice. V Ománu má její sběr a obchodování s ní velmi silnou tradici. Kadidlovníky ve velké míře rostou na jihu země. Konkrétně v oáze (wádí) Dawkah, která je pěstováním kadidlovníků pravých proslavená. Zkušení sběrači nařezávají zručně plátky kůry, z níž vytéká míza, která je již po staletí velmi lukrativním prodejním artiklem známým a žádaným po celém světě.

Velbloudi

Díky pouštnímu charakteru země je jasné, že život místních obyvatel a velbloudů je odjakživa úzce spjat. V dnešní době již vášeň pro chování velbloudů není takovou nutností jako v minulosti, kdy neexistovaly silnice a bez velblouda se nikdo nikam nedostal. Chov velbloudů, mimo jiné i pro jejich velmi zdravé mléko, je v dnešním Ománu vlastně životním stylem. Nesmíme opomenout ani fenomén velbloudích dostihů, které jsou zde nesmírně populární. Je to v Ománu bezesporu sport číslo jedna a točí se v něm velké peníze. Věděli jste, že v našich hlavách poměrně „líný“ velbloud dokáže svůj motor vytočit až na rychlost 60 km/h?

Turisticky zajímavá místa

Muscat

Tomuto starému přístavnímu městu, které je hlavním městem Ománu a zároveň největším městem v zemi dominuje sultánský palác Al Alam, moderní velká mešita „Suk of Matra“ a starobylé hrady al Džalali a al Mirani, které kdysi vystavěli Portugalci. Velkým přínosem pro kulturní život Muskatu i dalších zemí arabského poloostrova je velkolepý operní dům „Royal Opera House Muscat“, který nechal postavit sultán Kábús. Vchod do přístavu střeží dvě výborně zachovalé portugalské pevnosti ze 16. století Al Jalali a Miran.

Salalah

Salalah je druhé největší město Ománu. Narodil se zde sultán a tak jeho jméno nese i zdejší mešita. Je zasazeno mezi kokosové a banánové plantáže podél písčitých pláží. Během letních měsíců se stává vyhlášenou rekreační oblastí, neboť sem zasahují monzunové deště a mění Dhofarskou vysočinu v zelenou oázu plnou divokých řek a vodopádů. Určitě při své cestě nevynechejte návštěvu ruin Al-Balid, nacházejících se na místě starověkého města Zafar.

Barka

60 km od Muscatu je energicky se rozvíjející turistický resort regionu Al Batinah. Je zde zajímavá pevnost Al Na’man, která je obklopena 10 tisíci palem, jež zde byly vysázeny kolem roku 1800. Konají se zde tradiční páteční býčí zápasy typické tím, že poražený býk je zde šťastnější, než jeho jihoamerický kolega, neboť je mu udělena milost. Ve městě se také nachází půvabná poklidná pláž a i potápěči si zde přijdou na své.

Súr

Toto rybářské městečko leží v severovýchodní provincii Sharquiya a dějepiscům je známé již ze 6. století našeho letopočtu jako centrum obchodu mezi Ománem a východním pobřežím Afriky, později i s Indií. A jak se traduje, právě odtud podnikl legendární námořník Sindibád svých sedm heroických výprav. Súr se proslavil stavbou tradičních arabských lodí a toto řemeslo tu přežívá dodnes. Klikatící se městské uličky a překrásně vyřezávané dveře na starých arabeskových budovách jsou působivé, ale co je to proti zážitku na zdejší pláži. K té vás přivábí skřípot pil, údery seker a kladiv. Můžete zde na vlastní oči sledovat, jak místní tesaři pracují bez veškerých moderních vymožeností (a ani technických nákresů) na stavbách a opravách dřevěných arabských lodí nazývaných „dhau“ (nebo také „dhow“).

Nizwa

Je hlavním městem vnitrozemské provincie s ohromnými oázami palem sahajícími do délky 13 km. V 6. a 7. století bývala hlavním městem země. Proslavila se hlavně výrobky ze stříbra a zlata. Dominantou Nizwy je obrovská kruhová věž, která se nachází v samotném středu města a patří mezi nejstarší a největší pevnosti v Ománu.

Fanja

Fanja je městečko vzdálené asi 75 km od Mutrah, ležící u dálnice z Muscatu do Nizwy. Je proslulé tradiční výrobou nádobí, které si zde turisté s oblibou nakupují.

Jabrin

Nachází se zde opevněný palác ze 17. století, který je známý malovaným dřevěným stropem a nádherným pohledem přes poušť ke vzdáleným pohořím.

Bahla

Vznik města se datuje do třetího tisíciletí př. n. l. Toto starověké město má obranné zdi o délce sedm mil a je právem zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město je známé skvělým tržištěm a také hrnčířským řemeslem.

Jebel Akhdar

V překladu „Zelená hora“ sahá do výšky téměř 3000 m. Je známá palmovým lesem, údolími a vesnicemi Bani Habib a Sharijah ležícími na jejích terasách. Na severním svahu se nachází pevnost Al Hazmat, postavená v roce 1708, a oáza Rostaq, kde jsou hrobky ománských vládců. Na straně vyschlého vodního toku na jižním svahu hory Jebel Akhdar je položena údajně nejmalebnější vesnice Ománu Misfah.

Qurum

Toto místo je pokladnicí ománské archeologie, historie a kultury. Ve zdejším Národním muzeu se nachází sbírka stříbra, šperků, zbraní a starověkých kamenných artefaktů. Odsud arabské dhowy vyplouvají na plavby podél pobřeží lemovaném palmami. Jsou zde nádherné pláže a skvělá místa pro rybolov.

Ománci

Prakticky veškeré bohatství země se vkládá do obyvatel, služeb a infrastruktury.
Ománci jsou bohatí a šťastní, a nejspíš proto i velmi pohostinní k druhým. Na rozdíl od Saúdské Arábie, kam je problém se vůbec dostat, i nestálého Jemenu s trvající hrozbou občanské války, vás v Ománu přivítají s otevřenou náručí. Ománci jsou hrdí na svou zemi, její přírodu a památky. Prastaré oázy, pevnosti a strážní věže, horské masívy, panenské pobřeží i na fascinující poušť. Kde to alespoň trochu jde, snaží se udržet zeleň. Nic nedostali zadarmo a museli velmi těžce pracovat, aby jejich země vypadala tak, jak vypadá. Díky tomu se tu nesetkáte s arogancí, tolik otravující v okolních zemích. Ománci jsou přirozeně hrdí, vznešení a velmi přátelští.

Kdy vyrazit do Ománu

Na severu země a ve vnitrozemí panuje středozemní podnebí, jižní část Ománu se nachází v tropickém pásmu. Teploty se zde v létě pohybují mezi 38 až 50 °C. Pokud jde o zimní období, pohybují se teploty v rozmezí od 18 do 25 °C. Pro zemi je charakteristická celoročně vysoká vlhkost vzduchu a sluníčko zde pálí o sto šest. Omán je asi nejlepší navštívit v období mezi listopadem a únorem. Tehdy jsou klimatické podmínky nejpříjemnější. Od června do září zde panuje období monzunů přinášející četné deště. Dhofarskou oblast nacházející se v tropickém pásmu je vhodné navštívit i v říjnu, neboť příroda je po deštích svěží a plná zeleně.

Jak se připravit na cestu

Užitečným webem, pokud se rozhodnete vydat na cestu do Ománu, je www.omantoursim.gov.om. Tam se také dozvíte, že v současné době je v zemi klid a že nejsou vydána žádná varování ani bezpečnostní omezení. K tomuto účelu si před cestou zkontrolujte i aktuální doporučení www.mzv.cr.

Omán je tajemnou zemí, která se neustále rozvíjí a pomalu vystupuje ze stínu svých slavnějších sousedů. Je jako Popelka, která se chystá na tanec s princem. A cestovní kanceláře větří příležitost. Pospěšte si tedy, než se pláže nenávratně zaplní a v Ománu se naplno rozeběhne čas, který jako by se přes veškerý pokrok v této zemi zastavil.

A nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění. Přestože dnes může výlet do Ománu vyjít na překvapivě výhodné peníze, velmi rychle by se mohl prodražit např. zbytečným placením léčebných výloh, pokud se něco přihodí a vy budete bez pojištění.


Autor:    LFI/ERV

Zdroj:    magazin.travelportal.cz, cestovani.idnes.cz, jarosovi.cz, magazin.aktualne.cz, cesty.in


 

Jak na cestách ochráníte svůj telefon, aby na něj nemohli kybernetičtí útočníci? Připravte se před cestou a buďte obezřetní i během ní. Stačí se řídit těmito radami od bezpečnostních odborníků a můžete být klidní.  

27. 4. 2022

Co si představíte, když slyšíte slovo Egypt? Odpočinek pod slunečníkem v letovisku? Pyramidy? Rušné uličky plné stánků s arabským kořením? Všechny tyto střípky jsou součástí toho podmanivého kouzla.

10. 2. 2022
Cesta po řece bohů