Omán - země, kde voní kadidlo. Cestovní tipy mezi oázami a pouští.

Datum: | Autor: Tým ERV

Omán je země slavných mořeplavců, voňavé pryskyřice, písečných dun, pláží a velbloudů. Během posledních dekád se změnila tak jak to jiné země nestačí ani za staletí. Prozkoumejte s námi třetí největší zemí Arabského poloostrova.

Obsah článku:

  1. Historie moderního Ománu
  2. Zajímavosti o Ománu
  3. Co vidět v Ománu
  4. Hlavní město Muscat
  5. Salalah
  6. Barka
  7. Sindibádův Súr
  8. Nizwa
  9. Fanja
  10. Jabrin
  11. Bahla
  12. Jebel Akhdar
  13. Qurum
  14. Počasí v Ománu
  15. Víza do Ománu

Revolucionář Sultán Kábús

Když v roce 1970 obsadil ománský trůn sultán Qaboos ibn Said, bylo zde jen pár základních škol provozovaných misionáři, o středním školství nebyla ani řeč. Silnice prakticky neexistovaly, veškerou přepravu obstarávali velbloudi. Na mnoha místech zuřila občanská válka.

Dnešní Omán má skvělou infrastrukturu silnic a dálnic, univerzity, nemocnice a je plně elektrifikovaný. Osvícenému monarchovi stačilo 40 let, aby bez okázalosti a v duchu tradic udělal z této oázy Arabského poloostrova zemi, na kterou mohou být její obyvatelé právem hrdí. Vysoká míra vzdělanosti ve spojení s ekonomickým blahobytem přispívá i k tomu, že v zemi je téměř nulová kriminalita.

Zajímavosti o Ománu

Mořeplavci a výrobci lodí

Výrazné stopy Ománců můžeme pozorovat v Africe, na Středním východě, v Indii a na dalších místech v Asii. Byli to skvělí mořeplavci a málokdo ví, že kdysi ovládali velkou část pobřeží Keni, Tanzanie a celý Zanzibar. <br/>Dávno předtím, než si podmanili Zanzibar, ovládali obchodní cesty z Pákistánu a Indie.

Ománští versus portugalští mořeplavci

Na rostoucí sílu Ománské říše dopláceli především Portugalci, kteří postupně vyklízeli území, jež jim po staletí patřila. A přitom právě navigátoři z Ománu pomáhali Vasco da Gamovi a dalším portugalským mořeplavcům pochopit pravidla monzunů a plavby v Indickém oceánu!

Světově slavné kadidlo

Vůni kadidla máme z domova spojenou s vůní kostelů, v Ománu ale evokuje les. Kadidlo je totiž pryskyřice z kadidlovníků. V Ománu má její sběr a obchodování s ní silnou tradici.

Kadidlovníky ve velké míře rostou na jihu země. Konkrétně v oáze Wadi Dawkha, která je pěstováním kadidlovníků pravých proslavená. Zkušení sběrači nařezávají zručně plátky kůry, z níž vytéká míza. Ta je po staletí lukrativním prodejním artiklem žádaným po celém světě.

Kadidlovník v Ománu

Velbloudi v Ománu - na mléko i dostihy

Kvůli pouštnímu charakteru země je jasné, že život místních obyvatel je úzce spjatý s velbloudy. V dnešní době už vášeň není pro chování velbloudů nutností jako v minulosti, kdy neexistovaly silnice a bez velblouda se nikdo nikam nedostal.

Chov velbloudů (i pro mléko) je v dnešním Ománu vlastně životním stylem. Dále jsou tu slavné velbloudí dostihy. To je sport číslo jedna a točí se v něm velké peníze. Věděli jste, že velbloud dokáže běžet až rychlostí 60 km/h?

Velbloudi v Ománu

Přívětiví Ománci

Veškeré bohatství země se vkládá do obyvatel, služeb a infrastruktury. Ománci jsou bohatí a šťastní, a nejspíš proto i velmi pohostinní. Na rozdíl od Saúdské Arábie, kam je problém se dostat, i politicky nestálého Jemenu, vás v Ománu přivítají s otevřenou náručí.

Jsou hrdí na svou zemi, její přírodu a památky, na prastaré oázy, pevnosti a věže, horské masivy, panenské pobřeží i na fascinující poušť. Kde to alespoň trochu jde, snaží se udržet zeleň. Nic nedostali zadarmo a museli těžce pracovat, aby jejich země vypadala tak, jak vypadá. Díky tomu se tu nesetkáte s arogancí jako v okolních zemích. Ománci jsou přirozeně hrdí, vznešení a přátelští.

Lidi v Omanu, pohostinnost

Co navštívit v Ománu

Hlavní město Ománu - Muscat

Tomuto starému přístavnímu městu, které je hlavním městem Ománu a zároveň největším městem v zemi, dominuje sultánský palác Al Alam, moderní velká mešita Suk of Matra a starobylé hrady al Džalali a al Mirani, které kdysi postavili Portugalci.

Přínosem pro kulturní život Muskatu i dalších zemí arabského poloostrova je velkolepý operní dům Royal Opera House Muscat, který nechal postavit sultán Kábús. Vchod do přístavu střeží dvě zachovalé portugalské pevnosti ze 16. století Al Jalali a Miran.

Velká mešita v Muscatu

Salalah - pro pláže a relax

Salalah je druhé největší město Ománu. Narodil se zde sultán, a proto jeho jméno nese i zdejší mešita. Je zasazeno mezi kokosové a banánové plantáže podél písčitých pláží. Během letních měsíců se stává vyhlášenou rekreační oblastí, neboť sem zasahují monzunové deště a mění místní vysočinu v zelenou oázu plnou divokých řek a vodopádů.

Určitě při své cestě návštivte ruiny Al-Balid na místě starověkého města Zafar.

Pláže v Ománu - Salalah

Turistická Barka

60 km od Muscatu je rozvíjející se turistický resort regionu Al Batinah. Leží zde pevnost Al Na’man obklopená 10 tisíci palem vysázených kolem roku 1800.

Konají se zde tradiční páteční býčí zápasy typické tím, že poražený býk je větší šťastlivec, než jeho jihoamerický kolega, protože mu je udělena milost. Ve městě se také nachází půvabná poklidná pláž a i potápěči si přijdou na své.

Sindibádův Súr

Toto rybářské městečko leží v severovýchodní provincii Sharquiya a dějepiscům je známé už ze 6. století našeho letopočtu jako centrum obchodu mezi Ománem a východním pobřežím Afriky, později i s Indií. A také se traduje, že právě odtud podnikl legendární námořník Sindibád svých 7 heroických výprav.

Súr se proslavil stavbou tradičních arabských lodí a toto řemeslo tu přežívá dodnes. Klikatící se městské uličky a překrásně vyřezávané dveře na starých arabeskových budovách jsou působivé.

Na plážích můžete na vlastní oči sledovat, jak místní tesaři pracují bez veškerých moderních vymožeností (a ani technických nákresů) na stavbách a opravách dřevěných arabských lodí nazývaných „dhau“ (nebo také „dhow“). Na pláži se tak ozývá skřípot pil, údery seker a kladiv.

Tradiční arabská loď v zálivu Sur, v Ománu

Nizwa s oázami

Je hlavním městem vnitrozemské provincie s rozlehlými oázami palem sahajícími do délky 13 km. V 6. a 7. století bývala hlavním městem země. Proslavila se hlavně výrobky ze stříbra a zlata.

Dominantou Nizwy je obrovská kruhová věž, která se nachází v samotném středu města a patří mezi nejstarší a největší pevnosti v Ománu.

Město oázy v Nizwa, Omán

Fanja s tradičním nádobím

Fanja je městečko vzdálené asi 75 km od Mutrah, ležící u dálnice z Muscatu do Nizwy. Je proslulé tradiční výrobou nádobí, které si zde turisté s oblibou nakupují.

Jabrin s palácem

Nachází se zde opevněný palác ze 17. století, který je známý malovaným dřevěným stropem a nádherným pohledem přes poušť ke vzdáleným pohořím.

Starověká Bahla

Vznik města se datuje do třetího tisíciletí př. n. l. Toto starověké město má obranné zdi o délce sedm mil a je právem zařazeno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Město je známé skvělým tržištěm a také hrnčířským řemeslem.

Jebel Akhdar s palmovým lesem

V překladu „Zelená hora“ sahá do výšky téměř 3000 m. Je známá palmovým lesem, údolími a vesnicemi Bani Habib a Sharijah ležícími na jejích terasách.

Na severním svahu se nachází pevnost Al Hazmat, postavená v roce 1708, a oáza Rostaq, kde jsou hrobky ománských vládců.

Na straně vyschlého vodního toku na jižním svahu hory Jebel Akhdar je položena údajněnejmalebnější vesniceOmánu Misfah.

Kulturní Qurum

Toto místo je pokladnicí ománské archeologie, historie a kultury. Ve zdejším Národním muzeu se nachází sbírka stříbra, šperků, zbraní a starověkých kamenných artefaktů. Odsud arabské dhowy vyplouvají na plavby podél pobřeží lemovaném palmami. Jsou zde nádherné pláže a skvělá místa pro rybolov.

Počasí v Ománu

Na severu země a ve vnitrozemí panuje středozemní podnebí, jižní část Ománu se nachází v tropickém pásmu. Teploty se v létě pohybují mezi 38 až 50 °C, v zimě od 18 do 25 °C. Pro zemi je charakteristická celoročně vysoká vlhkost vzduchu a ostré slunce.

Kdy vyrazit do Ománu

Omán je nejlepší navštívit v období mezi listopadem a únorem. Tehdy jsou klimatické podmínky nejpříjemnější. Od června do září panuje období monzunů.

Dhofarskou oblast v tropickém pásmu je vhodné navštívit i v říjnu, protože příroda je po deštích svěží a plná zeleně.

Omán a víza

Do 14 dní v Ománu

Od ledna 2021 Omán umožňuje pobyt občanům ČR na základě víza, které lze zdarma obdržet na letištích nebo na pozemních hraničních přechodech. Pro obdržení takového víza musejí být splněny následující podmínky: <br/>• délka turistického pobytu max. 14 dnů, <br/>• platná rezervace v hotelu, <br/>• zpáteční letenka,<br/>• zdravotní pojištění na 1 měsíc pokrývající i náklady spojené s léčbou onemocnění covid-19.

Nad 14 dní v Ománu

Všichni čeští občané, kteří cestují na delší dobu než 14 dnů, nebo je účel jejich cesty jiný než turistika (vzdělání, práce, obchod apod.), musí žádat o elektronické vízum do Ománu a splnit další náležitosti související s bojem proti šíření covid-19. Aktuální podmínky platné pro vstup do Ománu vám sdělí odpovědné ománské instituce.

Jak se připravit na cestu

Užitečným webem je www.experienceoman.om. Před cestou zkontrolujte i aktuální doporučení na www.mzv.cr.

A nezapomeňte ani na kvalitní cestovní pojištění.

 

Zdroje: magazin.travelportal.cz, cestovani.idnes.cz, jarosovi.cz, magazin.aktualne.cz, cesty.in, experienceoman.om,tripadvisor.com

Další články

Procestujte Holandsko na lodi

Chtěli byste vyrazit na dovolenou, při které poznáte kus země v naprosté pohodě a vlastním tempem? Dnes pro vás máme tip přesně na takové cestování – lodí na holandských kanálech. 

holandsko-na-lodi

Silvestrovské veselí v Evropě. 6 tipů, kam za nejlepším programem

Kromě vánočních dárků byste možná ještě intenzivněji měli začít řešit silvestrovskou zábavu. Teď je totiž ta správná doba rezervovat si své ...

silvestr-v-evrope-nahled