Datum: | Autor: Vlasta Divoký

Jaká je zdravotní péče v Ománu?

Omán, třetí největší země Arabského poloostrova, se v posledních letech stává velmi oblíbenou turistickou destinací. Díky přímým letům ománské aerolinky SalamAir se z Prahy do města Salalah nebo Muscat dostanete za 7 hodin. Kvalitu lékařských zařízení v řadě zemích je možné ověřit pouze na místě, což má v případě ERV Evropské na starosti naše Euro-Center Kypr. Kvůli rostoucí oblibě cestování do Ománu jsme se navíc rozhodli, vyrazit na inspekční cestu. V rámci té jsme osobně zmapovali a prověřili kvalitu ománských lékařských služeb a péče.

-    Dostupnost a kvalita lékařská péče v Ománu
-    Hotelové kliniky po vzoru Egypta
-    Zdravotnická zařízení ve městě Salalah
-    Nemocnice v hlavním městě Muscat
-    Spolupráce s cestovními kancelářemi
-    Další tipy na cesty do Ománu

Dostupnost a kvalita lékařská péče v Ománu

Zdravotní péče je v Ománu na vysoké úrovni. Její kvalita je srovnatelná s tou v sousedních Spojených arabských emirátech, kde nalezneme špičkové kliniky a skutečné odborníky z řad lékařů. Tomu odpovídají i ceny za ošetření. Lékařská péče je v emirátech drahá a v Ománu se v některých případech můžeme setkat s cenami ještě vyššími. Ceny jsou ale pochopitelné, jelikož úroveň péče je značně vyšší než například v Egyptě či dalších arabských zemích. 

Naše inspekční skupina navštívila v Ománu hned několik zdravotnických zařízení, aby se ujistila kvalitou místní zdravotnické péče, která je pro nás klíčová. Kliniky a nemocnice jsou v Ománu moderní, vybavené moderním zařízením a splňují přísné hygienické požadavky. Komplikací ale může být skutečnost, že zařízení jsou často daleko od hotelových resortů. Pro transport našich klientů proto často volíme vozy taxi služeb a náklady šplhají do vysokých částek.  

Hotelové kliniky v Ománu zatím nejsou běžné, postupně se ale budují

Během návštěvy Salalah se naši zástupci setkali s Dr. Nabilem, který skrze svoji společnost Star Medical vybudoval síť kvalitních hotelových klinik v Egyptě. Stejně tak založil letos v březnu další společnost Star Assistance i v Ománu. Postupně se tak buduje spolehlivá síť hotelových zdravotnických klinik, jako je nyní v Egyptě. Plánujeme, že bude možné i s touto společností spolupracovat na bázi Preferred Partners Programme. Díky tomuto postačí, když klient zavolá naší asistenci, která ho nasměřuje do prověřené partnerské kliniky. Asistenční služba poté vše vyřeší za klienta, samozřejmě včetně platebních garancí.

Zdravotnická zařízení ve městě Salalah

Během inspekční cesty jsme dále prověřili řadu nemocničních zařízení, se kterými ERV Evropská pojišťovna prostřednictvím Euro-Center Kypr spolupracuje. Jednou z nich byla nemocnice LifeLine Hospital Salalah. V tomto velkém nemocničním zařízení, které je součástí LHG Group z Abu Dhabí, pracují zkušení specialisté z řad lékařů, zdravotních sester i dalšího personálu. K dispozici mají moderní zařízení na vysoké úrovni, které odpovídá evropským standardům. Nemocnice také disponuje vlastními sanitními vozy a lékárnou.

I přestože je LifeLine Hospital Salalah velkou nemocnicí, není ve městě Salalah největší. Tou je Badr Al Samaa Hospital. Ta je pacientům schopna poskytnou kompletní lékařskou péči. Stejně jako LifeLine Hospital má nemocnice vlastní lékárnu a sanitky. Nemocniční personál se skládá z bezmála 400 lékařů a 2 000 sester. Těm jsou při vykonávání práce k dispozici moderní přístroje na magnetickou rezonanci, CT skeny a laboratoře. Své pobočky má Badr Al Samaa Hospital i v Bahrajnu, Saudské Arábii, UAE a Kuwajtu.

Al Motakamla Clinic je v Salalahu naším hlavním partnerem. Klinika je menší, avšak moderně a kvalitně vybavená zejména na ambulantní péči a jednoduchou hospitalizaci, například kvůli nepříjemným střevním potížím, které jsou v arabských státech docela běžné.


Nemocnice v hlavním městě Ománu

Inspekci jsme provedli i v hlavním městě Muscatu. Naše partnerská nemocnice NMC Speciality Hospital se nachází v bohaté čtvrti al-Ghoubra. Tato velká, kvalitně vybavená nemocnice má své vlastní sanitky a kvalitní zdravotnické zařízení, díky kterému se lékaři mohou zaměřovat na všechny druhy lékařských zákroků.


Dále jsme ve městě navštívili nemocnici Burjeel Medical Center. Jedná se o moderní a komplexní nemocnici střední velikosti. Pacientům nabízí služby ve formě 21 specializací včetně pediatrie či zubní kliniky.

Nemocnice je nejlepší soukromou nemocnicí v celém Ománu. Díky své komplexní vybavenosti nabízí pacientům všechny druhy lékařské péče. 


Další soukromou klinikou v hlavním městě je KIMS Hospital. Nemocnice je relativně malá, nachází se v ní pouze 65 nemocničních lůžek. Personál ale nabízí kvalitní ambulantní péči i hospitalizaci se základní lékařskou specializací.

Spolupráce s cestovními kancelářemi

Naše inspekční cesta sloužila i k proškolení delegátů několika partnerských cestovních kanceláří. Ve městech Muscat a Salalah se naši kolegové setkali s delegáty cestovních kanceláří Blue Style, Čedok a DER Touristik (Exim a Fischer).

Jestliže cestujete s cestovními kancelářemi, tak jistě víte, že delegát je osobou, na kterou se můžete s důvěrou obrátit a požádat ji o pomoc. Delegáti CK se účastní pravidelných školení, které ERV Evropská pojišťovna pořádá. I přes bohaté zkušenosti delegátů je vždy v případě náhlých zdravotních potíží nejvhodnější a zároveň nejrychlejší kontaktovat přímo naší asistenční službu. Ta je k dispozici všem našim zákazníkům nonstop a v češtině. V těchto případech jedná výrazně rychleji a minimalizuje kroky nutné k zajištění ošetření klienta v prověřeném zdravotnickém zařízení.

Co dalšího Omán nabízí a s čím je lepší nepočítat

Omán může nejednoho českého turistu překvapit tím, že převážná většina hotelů, a to i v rámci All Inclusive režimu, vůbec nenabízí alkohol. Obecně platí, že i v klasických obchodech je problém zakoupit pivo.  Kromě tyrkysově modré vody Arabského moře, písečných dun a své typicky bohatě kořeněné kuchyně nabízí Omán turistům také absolutní bezpečnost, nulovou kriminalitu a přátelské prostředí.

Díky skvělé spolupráci s cestovními kancelářemi a partnerskými subjekty v daných lokalitách se nám stále více klientů daří přivést k ošetření do těch nejkvalitnějších a prověřených zařízení. Mapování jednotlivých lokalit a sledování neustále se měnícího prostředí je pro naši pojišťovnu výzvou. Díky tomu ale máme v ERV Evropské pojišťovně aktuálně přehled o situaci v dané lokalitě a víme, že našim klientům můžeme zajistit vysokou kvalitu poskytnuté lékařské péče. 

Věříme, že právě i díky našim pravidelným inspekčním cestám jsem jsme schopni dostát našeho hesla „Vy cestujete. My se staráme“. 

Vaše ERV Evropská
 

Další články

Barma/Myanmar – země tajuplných chrámů a divoké přírody

Buddhistické chrámy a pagody v džungli. Tradiční obydlí na kůlech jezera Inle. Koloniální minulost ve městech Mandalay či Rangún. Buddhové všech velikostí. Vítejte v Barmě, od roku 1989 nazývané Myanmarem. 

barma-pagody-bagan

Albánie – na pláž i do hor

Chcete si užít moře bez davů turistů? Objevovat nádherné vrcholy a údolí? Pak se vydejte do Albánie, kde vás čeká panensky čistá příroda, milí lidé i dobrodružství...

01__4228