Datum:

Tyrkysová voda plná pestrobarevných rybek, nekonečné bílé pláže a spousta zeleně. I tak by se daly popsat ostrovy Nové Kaledonie ležící uprostřed Pacifiku zhruba 1200 km od Austrálie. Laguna ohraničující tento malý stát je největší na světě. Korálový útes, na kterém většina ostrovů leží, jsou hned po Austrálii druhým největším na světě.

Chatky a ubytování na pláži v Nové Kaledonii

Něco málo o Nové Kaledonii

Ostrovy Nové Kaledonie stále patří pod nadvládu Francie. Místní obyvatelé se již několikrát pokoušeli osamostatnit, avšak Francie se nechce území vzdát. Poslední referendum z podzimu roku 2018 dopadlo skoro nerozhodně. Větší část byla pro zachování francouzské nadvlády, což způsobuje nepokoje a rozdíly mezi místními a Francouzi, kteří v Kaledonii žijí. Francouzská atmosféra na vás dýchne i díky všudypřítomným bílým bagetám a croissantům.

Měnou je pacifický frank s označením XPF. Za 1000 franků dostanete zhruba 230 Kč. Ačkoliv Kaledonie nepůsobí na první pohled jako vyspělá země, kartou zaplatíte skoro všude. S angličtinou v Kaledonii moc nepochodíte. Doporučuji nastudovat alespoň základní fráze francouzštiny, které zároveň poslouží jako tzv. „ice breaker“ v komunikaci s místními. 

Původními obyvateli jsou pacifičtí černoši tzv. Kanakové. Ženy nosí často vyčesané vlasy do drdolu, oblékají si parea nebo dlouhé barevné šaty. Typického kanackého muže poznáte podle objemného afro účesu a značné náklonosti k tabákovým výrobkům či alkoholu. Někteří Kanakové žijí v tzv. tribes, což jsou kmeny, které nesou stejný název jako jejich vesnice. Jako turista můžete kmen navštívit a udělat si obrázek o tradičním životě původních obyvatel. Je slušnost přinést pozornost pro náčelníka kmene. Pozor, vynechte alkohol! Často se kupují typická parea, krabička cigaret a třeba ručně dělané mýdlo. Zkrátka musí jít o něco přínosného pro ostatní členy kmene.


Tradiční chatky na Nové Kaledonii

Hlavní ostrov Grand Terre

Největší ostrov Grand Terre je zhruba 400 km dlouhý a 60 km široký. Jih je poměrně hornatý a většinu pláží najdete na západě ostrova, kde je oceán značně klidnější než na východě. Hlavním městem je Noumea, kde se nachází jeden z nejvýznamnějších přístavů pro celou zemi. Každou neděli se zde konají trhy, kde můžete ochutnat nepřeberné množství ryb, mořských plodů nebo místního ovoce. V období od listopadu do ledna je v Kaledonii hlavní sezóna sběru lychee (liči), které koupíte od místních na trhu nebo třeba u silnice.

Výhled nad pralesem v Nové Kaledonii

Kouzelný ostrůvek Ile des Pines

Pravidelnou lodní linkou nebo 25 minutovým letem se můžete přesunout na malý ostrůvek Ile des Pines. Délka ostrova je 15 km a z východu na západ je to pouhých 13 km. Ostrov je tak malý, že se dá za jeden den projet na skútru. Teoreticky by se dal projít i pěšky, ale to bych kvůli povaze ostrova nedoporučovala. Ile des Pines je obklopen nádhernými lagunami, plážemi a zátokami, zatímco střed ostrova tvoří zelené pralesy. Hotely jsou na celém ostrůvku tři, avšak najdete zde nádherné kempy se soukromými plážičkami. Uprostřed ostrova se nachází zajímavé jeskynní systémy, které určitě stojí za návštěvu. Některé jsou zadarmo, u jiných najdete malou kasičku, do které hodíte pár drobných pro místní babičky nebo děti. 

 Výlet do pralesa

Piscine Naturelle

Tento přírodní bazének rozhodně patří mezi nejkrásnější místa celé Kaledonie. Abyste se k němu dostali, musíte se víc jak půl hodiny brodit řekou a džunglí. Za odměnu vás čeká křišťálově čistá voda a desítky malých i velkých barevných rybek plavající kolem.
 

 piscine naturelle zátoka

Piscine naturelle zátoka

Jak je to s cenami?

Nová Kaledonie je jedna z nejdražších zemí na světě. Pokud nebudete jezdit po hotelech a zvolíte variantu kempování, dá se celkem ušetřit. Restaurace a obchody jsou dražší než u nás, ale samozřejmě záleží na lokalitě. Pro představu: v jedné průměrné restauraci kousek od pláže v hlavním městě Noumea za dva burgery s hranolkami a pivem dáte zhruba 1300 Kč.

pláž v nové kaledonii

Pár tipů na závěr:

- Vyměňte si pár drobných. Budou se hodit na stánky s ovocem u silnice.
- Jako občané EU do Nové Kaledonie nepotřebujete žádné vízum. Stačí platný cestovní pas.
- Na hlavním ostrově si půjčte auto už na letišti.
- Na malém ostrově Ile des Pines auto nepotřebujete. Stačí skútr nebo kolo, které má k dispozici každý hotel (nejen pro hosty).
- Doporučuji vzít s sebou malý stan a spát v kempech, které jsou oproti hotelům cenově dostupné.
- Stáhněte si offline mapu ostrova, na který se chystáte. Doporučuji aplikaci Maps.me.
- Připravte se na období dešťů trvající od ledna do dubna.
- Nezapomeňte si přivést opalovací krém. Skoro nikde se nedá koupit.

 

Autorka článku Lucie Nohynková je blogerka, má cestovatelský blog Motivimi.cz

"Jmenuji se Lucie.
Amatérsky píšu, fotím a sdílím to, co si myslím, že by mohlo bavit i ostatní. Taky bych chtěla inspirovat ty, kteří se bojí vyjet do zahraničí a začít život někde jinde. Mě se to několikrát povedlo a myslím si, že to zvládne každý! Stačí jen chtít. Pro mě to bylo vždycky super rozhodnutí."

Další články

Velikonoce pro gurmány – jaké světové recepty si připravíte doma

I když nemůžete cestovat, velikonoční recepty ze světa mohou k vám domů. Oslavte letošní jarní svátky originálně. Ukážeme vám jak.  

velikonoce-gurmani

Za lyžováním na Slovensko. Užijte si sportovní víkend v Tatrách za hubičku!

Se sněhem přichází také lyžařská sezóna, a tedy i ta správná doba naplánovat si zimní radovánky. Poslední roky navíc nasvědčují tomu, že čím dál víc lidí ...

lyzovani-tatry-nahled